Diskuse (2 příspěvky)
Jiří Guth, ekolog
October 10, 2018 v 9.38
Zelení - letos žádná sláva
Drobná oprava: zelení nemají tentokrát historické maximum, v letech 2006 a 2014 bylo zvoleno kolem 180 členů a členek strany. Viz statistiky ČSÚ.
MP
Martin Profant
October 11, 2018 v 10.15
ČSU korektně dodává údaj o celkovém počtu zvolenců z jednotlivých kadidátek a poskytuje dohledatelnou stranickou příslušnost. Čísla, která jsou sama o sobě k ničemu.

Jen v určitém kontextu umožňují smysluplnou výpověď. To Jakub Patočka předvedl v souvislosti s KSČM:
Strana dlouhodobě opřená o pozice v malých a středních sídlech ztrácí pozici, přitom trend je setrvalý a bez výkyvů. to, že vypadla ze zastupitelstev velkých měst (a pražských velkých městských částí) propad jen dokresluje, ale malér jsou ty někdejší bašty KSČM.

Složitější to už je s ČSSD:
Vývoj bychom potřebovali zobrazit nikoli od roku 1998, ale nejméně od roku 1992. Viděli bychom pak, že mírný pokles (spíše jen stagnace) v letech 1998 až 2006 je součástí celkově vzestupného, byť kolísavého trendu, v devadesátých letech strmějšího než v letech 2006 až 2010.
Vzhledem k rozložení zastoupení ČSSD ve vztahu k velikosti a typu sídla je ovšem mnohem významnější ztráta v krajských a větších městech. Kdyby ČSSD získala díky malým sídlům dokonce větší počet zastupitelů než v roce 2010 a s v segmentu středních a větších měst zůstal současný výsledek, varovný syndrom pádu by nebyl o nic méně děsivý.

Už v případě ČSSD tedy pokles zvolených při počítání zastupitel jako zastupitel, jedno zda pražský, rokycanský či z Vysoké Lhoty (5 zastupitelů na 17 obyvatel -- ČSSD není zastoupena ai v jednom jmenovaném zastupitelstvu ) sám o sobě příliš nevypovídá.

V předchozím diskusním příspěvku upozornil Jiří Guth na ošidnost onoho "historického maxima" zelených. Šel bych dál -- dokonce i tam, kde na společných kandidátkách představoval zelený kandidát jednoznačně zkušenějšího a známějšího partnera -- jako na Praze 7 Ondřej Mirovský v pirátskozelené koalici -- se jedná spíše o opouštění původní propadající se struktury (nikoliv opouštění zelené politiky, tu lze dnes v Praze opravdu spíše realizovat s Piráty a Čižinským než se zelenými).

Souhlasím s Patočkovými politickými soudy, ale takzvané věcné argumenty, kterými je v tomto článku podpírá, jsou bídné.

Sdílet