Diskuse (2 příspěvky)
Honza Macháček, chemik
February 5, 2018 v 9.30
Zájmy Francie
Myslím, že stojí za zmínku, že Saad Harírí se ze Saudské Arábie do Libanonu vrátil přes Francii. Emmanuel Macron ho ze Saudského zajetí osvobodil obratným diplomatickým manévrem, když využil své návštěvy v Saudské Arábii a Harírího pozval do Francie. Takové pozvání mohl Harírí sotva odmítnout bez vážného důvodu, a kdyby ho Saudové chtěli zadržet, museli by veřejně přiznat, že ho vězní.

Je možné, že Francie se bude snažit posílit svou roli na Blízkém východě. Když Donald Trump prohlásil Jeruzalém za hlavní město Izraele, a vyřadil tak do budoucna USA z role prostředníka mezi izraelskou vládou a Palestinci, vypadalo to, že opět Emmanuel Macron je prvním, kdo si připravuje půdu, aby onu roli převzal.

Teď zrovna se nicméně nezdá, že by se Francouzi chtěli nějak veřejně vyjadřovat k situaci v Libanonu. Stejně tak nijak výrazně nevystoupili proti tureckému útoku na Afrín, spokojili se s mlhavým bezzubým odsouzením, „pokud by se ukázalo, že jde o agresi, a ne o protiteroristickou operaci,‟ stejně jako všichni ostatní dosavadní spojenci Kurdů v boji proti Islámskému státu. Tak uvidíme — stejně nám asi nezbude nic moc jiného než se jen bezmocně dívat.
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
February 6, 2018 v 9.49
Blízký východ je prostě šílený.
Zkouším si představit, že u nás máme parlamentní a vládní stranu, která má větší vojsko, než je česká armáda, je štědře podporovaná cizí velmocí, vede boje v sousedních zemích a ve znaku má vztyčenou paži svírající samopal........ a moc mi to nejde.