Diskuse (23 příspěvků)
PH
Petr Hlávka, učitel
January 23, 2013 v 10.19
Souhlasím
Knížecí vrchnost každý čas milostivě nakloněna jest poddaným, aneb jsou pořád stejní, jen v jiném převleku. Jak uměli používat metodu cukru a biče, viz výňatek z Pamětní knihy Horusic: http://www.rlisty.eu/view.php?cisloclanku=2013012201
Blažena Švandová, pracující důchodce
January 23, 2013 v 20.26
Souhlasím
ve stejném smyslu Václav Bělohradský v dnešním Právu apeluje na levostranné voliče, aby se s jednotili a šli k volbám volit MZ. Uvádí
"čtyři důvody, proč volit MZ:
Za prvé KS je předseda ultrapravicové TOP09 a je pevně spjat s její politikou, kterou mnohokrát bránil ve veřejných projevech a brání ji i nyní. Já sám jí nejvíce vyčítám ministry kultury, jejichž výběr se mi zdá ponižující pro status české kultury, jakkoliv oslabený v této hypermarketové době.
Volit KS je referendem o politice této vlády, ta má i mnoho stoupenců, ti ať ho volí. Levicoví voliči by ale neměli podléhat propagandě, podle níž je KS nadstranický kandidát. Taková účelová lež poškozuje politickou kulturu v Česku, protože je postavena na zneužití slavného jména kandidáta, které jakoby samo o sobě bylo nadstranické.
...
Za druhé, volba KS je symbolickou, i když jen podvědomou, negací roku 1918, Masarykovy republiky a jejího ideového odkazu, jak dokazuje rétorika "volte knížete", je v tom i kus pohrdání "tím hloupým" lidem.
Skrytým jádrem tu je nejen stará tendence českého podzámčí identifikovat se se zámkem, jak to znánme třeba z Babičky, ale také podvědomá potřeba negovat nepřekročitelnou třídní podmíněnost politiky a snít sen o vítězství pravdy a lásky v politice. Hodně s politikou současné vlády nesouhlasících občanů mi píše, že "on za to nemůže, je to vina lidí, kteří ho obklopují". Něco podobného snad mohlo platit za starého Rakouska o Františku Josefovi, ale čas takových argumentů v demokracii pominul navždy. Doufám alespoň!
Buržoazie si v minulém století kupovala iluzi šlechtických titulů, i nyní je v běhu nějaká podvědomá touha "masové buržoasie" po vznešnosti, kterou ale nebude nikdy mít. V kapitalismu je sice možné být bohatý, ale bez vznešenosti.
...
Za třetí je varovný kýčový styl podpůrců KS a jejich fanatická negace evidence, že KS je kandidátem TOP09 a prvním místopředsedou vlády. Ve včerejším Právu odpovídá herec Martin Dejdar Jiřímu Stránskému a Hynku Bočanovi, kteří " s ním skoncovali" protože volí MZ. ...
Ano vylučování z kulturní obce a slušné společnosti za politickou volbu by nám mělo varovně připomenout něco z minulosti. A dodávám, že takové způsoby jsou pro "fundamentalistické stoupence knížete" typické.
Za čtvrté, ještě jednou to, o čem jsme mluvili na začátku. Mnoho stoupenců ČSSD argumentuje tím, že Miloš Zeman bude oslabovat a rozkládat stranu svými postoji, podobně jako Václav Klaus ODS. Je to možné, ale ČSSD se s tím musí umět vypořádat. Ke stranám patří frakce, některé jsou velmi nebezpečné pro budoucnost stran, v nichž se utvořily, ale frakce jsou legitimním nástrojem politiky v demokracii. A také jsou užitečné, vytvářejí tlak na užitečnou transformaci stran.
Jako stoupenec ČSSD doufám, že v takovém střetu by snad strana konečně mohla dospět k nějaké pevné a současně pružné jednotě. Ve smyslu slavného titulu Tomáše Halíka "Co je bez chvění není pevné".
HP
Helena Puchýřová, malířka
January 24, 2013 v 1.52
Pár dodatků a častušek Volte Karla a pod.
Konečně článek, který se shoduje s mými pocity, že je obtížně pochopitelný ten agresivní fanatismus mladých ale i staších lidí! Vždycky když už se zase naštvu nad některými (podle mne zaslepenými) komentáři ale i některými články v DR, tak se najde jeden, který mě potěší!
Ještě by se k tomu všemu mohlo připodotknout to, co zmiňuje článek (viz dále odkaz) s psychologujícím vysvětlením, proč někteří lidé akceptují Schwarzenberga jako utěšitele, že přece všecho je v pořádku:
http://www.blisty.cz/art/67128.html .
A v Britských listech je více zajímavostí, např. informace z rakouského tisku, kde se píše >>Schwarzenberg by se majetku domáhal - podle vyjádření jeho advokátky Christy Friesové v rakouském časopise Format "Karel Schwarzenberg už vícekrát prohlásil, že bude aktivní" (tj. ve snaze získat majetek hlubockých Schwarzenbergů) "pokud právní stav něco připustí". <<
zdroj zde: http://www.blisty.cz/art/67115.html
No a ubohost toho fanatismu je v hudebních "častuškách" hned v úvodu http://www.blisty.cz/ .
Luděk Ševčík, OSVČ
January 24, 2013 v 12.47
Paní Puchýřová
U nás rozdává A.Babiš /jak šlechetné!/ nějaký týdeník 5+2. Zprávy z regionu, křížovky, sudoku, považte vše zdarma! Jen tak mimochodem vždy zmíní svůj náhled na politiku. Dnes třeba píše o tom, že nejlepší volbou je volba KS. Je až neuvěřitelné, co vše tito podnikatelé jsou schopni pro demokracii udělat! Ruce jim líbat by bylo málo. Však také i nejeden levičák chápe správně tuto dobročinnost boháčů a rád je podpoří volbou nejjasnějšího našeho Knížepána, Vévody, Hraběte a Landkraběte Karla, aby mu Pánbůh dopřál stálého zdraví.
Martin Šimsa, filosof
January 24, 2013 v 14.52
Nesouhlasím,
i když také nechci návrat druhé republiky, to však podle mne nehrozí. Chápu obavy a nechuť autora stejně jako podobné názory Erazima Koháka.

Můj dědeček byl také ruský legionář a vrátil se do republiky v roce 1920 přes Vladivostok, za druhé světové válk y byl na konci ubit gestapem pro spolupráci s odbojem.

Ta symbolická rovina mi také vadí, tedy to, že by se naším prezidentem stal příslušník původně rakousko protihusitské a prohabsburské šlechty. Ale už otec KS se přihlásil k naší demokratické republice a KS také už svojí činností pro náš disent a později pro Václava Havla. Proč se z naší bývalé šlechty angažoval jako jediný?

Jenže jde o úřad prezidenta, kdo ho bude lépe vykonávat ve smyslu ústavy. Nestojím ani o aktivistického pravicového ani o aktivního levicového politika. A Zeman chce jako prezident bojovat proti vládě. Všude visí plakáty buď "Stop Kalouskovi!" nebo "Stop vládě!" Vládu má svrhnout opozice a ne prezident. Zeman se pasuje do role hlavního bojovníka proti vládě. U nás ale nemáme prezidentský systém a doufám, že ani nebude zaveden. U Zemana mi více než jeho propojení se Šloufem vadí jeho propojení s Václavem Klausem. Naopak se domnívám, že Schwarzenberg se svým vazeb na Kalouska a TOP 09 rychle a rád zbaví.

Nejsem nekritický podporovatel KS, v zásadě s většinou tvrzení souhlasím s výjimkou odsunu, ten považuji stejně jako KS za naši ostudu, samozřejmě změna právních poměrů nepřichází v úvahu, navíc v tom prezident nemůže nic dělat.

Myslím, že KS bude lepší úředník a kladeč věnců než MZ, který má našlápnuto k roli autoritativního prezidenta, který určuje vnitřní i vnější politiku státu (včerejší výroky k Palestině a Iránu to opět potvrdily).

Pokud se stane KS prezidentem, tak je třeba se k němu chovat jako k občanovi a ne ho podlézavě titulovat kníže. To je více chyba naší společnosti než chyba jeho. Jako svobodní a rovnoprávní občané ho můžeme volit jako našeho spoluobčana, který se o úřad uchází, ten kdo mu podlézá, se nechová jako demokrat. Mnohem horší se mi zdají dlouhé Zemanovy monology a neustálé urážení a zesměšňování druhých (neustále je někdo idiot, ignorant, debil, blbec, málo inteligentní, atd.)

Luděk Ševčík, OSVČ
January 24, 2013 v 15.20
Pane Šimso
opravdu v zásadě souhlasíte se školným, nucenými pracemi, církevními restitucemi, tunelováním důchodových fondů etc?
Martin Šimsa, filosof
January 24, 2013 v 15.29
nesouhlasím,
ale to není věc prezidenta, ale opozice. Chci pořádnou opozici, ne prezidenta, který se staví do role opozice z funkce, která mu to ústavně nedovoluje.
Luděk Ševčík, OSVČ
January 24, 2013 v 16.36
Pane Šimso
nedomníváte se přece, že existuje nějaký nadstranický president, nebo ne? A nedomníváte se ani, že ze zvolení KS nebude pravice těžit?
Mně je bližší prostořeký samorost, než distingovaný a uhlazený velký darebák.
HP
Helena Puchýřová, malířka
January 24, 2013 v 18.3
Pane Šimso
vy úplně ignorujete to, k čemu má našlápnuto pan Karel Schw.arzenberg! V tandemu s Kalouskem si ve své vzájemné symbióze sledují každý svůj zájem. Proč by měl být K.Schw. našim prezidentem, když ho osud lidí škrcených Kalouskem dosud nezajímal? A zahraničí zájmy ČR neomaleně a čiperně poškozuje?
Přesně Vám to řekl pan Ševčík. Uhlazený a distigovaný darebák, kterému se naštěstí podařilo, že se prořekl a prozradil svůj hlavní zájem!
Naše sousedka si (před víc jak 20 lety) musela od své známé vyslechnout prostou pravdu "tebe mají všichni rádi, protože seš falešná!" A vo tom to je!
Martin Šimsa, filosof
January 24, 2013 v 18.57
panu Ševčíkovi a paní Puchýřové
Jste si jistí, že je Karel Schwarzenberg větší darebák než Miloš Zeman? Já ne. Naopak o tom silně pochybuji. Proč si to myslíte?
+ Další komentáře