Diskuse (1 příspěvek)
Honza Macháček, chemik
April 9, 2019 v 18.51
Je libo Gándhího, nebo Horymíra?
Zdá se mi, že velká exekuční ofenziva proti nenásilnému aktivismu je voláním po aktivismu násilném.

Někteří nenásilní aktivisté, možná je to dokonce většina, se drží nenásilí ze zásady a vytrvají v nenásilí, dokud je postihy zcela neodradí od jakéhokoliv aktivismu anebo úplně nezlikvidují. K tomu, aby byl nenásilný aktivismus vystřídán násilným, ovšem ve skutečnosti není potřeba, aby kdokoliv z nenásilných aktivistů změnil taktiku, úplně stačí evoluční tlak: Nenásilný aktivismus převládá, dokud je účinnější než násilný a nese s sebou menší osobní riziko. Pokud se nenásilný aktivismus podaří potlačit, pokud budou nenásilní aktivisté úspěšně likvidováni vysokými pokutami a exekucemi, aniž by to vzbudilo významnější celospolečenský odpor, vznikne prostor pro aktivismus násilný.

Vhodně umístěná nálož, písek nasypaný do ložisek, cukr v palivové nádrži, vysoké napětí v elektronice případně šikovné odmontování nebo přemontování vhodně vybraných součástí vyřadí rypadlo z činnosti na podstatně delší dobu než jednodenní symbolická blokáda, a sabotér má přitom šanci uniknout odhalení, zatímco nenásilní aktovisté se sami vydávají do rukou policie a tím, že nemají u sebe doklady nebo si prsty polepí vteřinovým lepidlem svou identifikaci policistům pouze ztíží, neznemožní — pokud se tentokrát policisté opravdu spletli a prokazatelně zcela nevinné lidi obtěžují neúmyslně, bude to způsobeno čistě jen jejich neschopností. Vražda uhlobarona — naneštěstí obtížnější, a proto méně pravděpodobná, než vražedný útok na náhodně vybrané horníky — je velmi těžký zločin, ale v současném Česku je trest za ni paradoxně snesitelnější než exekuce za dluhy.

Nikdo dnes takové akce ve stylu legendárního vladyky Horymíra nepodniká, protože nenásilný aktivismus se zdá být nejen morálně přijatelnější, ale také méně nebezpečný, a přitom účinnější. Zároveň silné nenásilné hnutí vytváří společenský tlak, aby se každý kdo chce proti ničení planety něco dělat, přidal k němu; toho, kdo by snad měl sklony k násilí, od násilných akcí odrazuje, ať už osobním příkladem nebo vědomím, že by násilný útok poškodil pověst hnutí. Pokud soudy nezabrání tomu, aby uhlobaroni ve spolupráci s policií s nenásilnými aktivisty zatočili, dříve či později nevyhnutelně přijde někdo, kdo bude hledat jiné vzory než Mahátmu Gándhího.