Diskuse (10 příspěvků)
Martin Šimsa, filosof
May 1, 2014 v 14.57
Smutné,
že se Zaorálek nechal k něčemu podobnému dotlačit. Navazuje se Sobotkou na politiky typu Klause, Zemana, Nečase, Mládka. Jestli jen umetá cestičku Kellnerovi, tak mu zatleská i Klaus. Co by tomu řekl Jaroslav Šabata?

Pod petici "Žádost o omluvu za Tibet" se za dva dny podepsalo více než 26.000 lidí.
Jiří Dolejš, poslanec
May 1, 2014 v 18.39
idealismus a diplomavice
to máte s těmi ideálními pohnutkami těžký - víte kolik lidí nadávalo LZ za Krym a postoj k Rusku ?
A není to náhodou totéž. tedy že když nechci odtržení Krymu nemohu ani požadovat odtržení Tibetu.?
Mimochodem čínský postoj k Ukrajině také není idealitický, anitiruský či antiamerický spíše pragmatický
JP
Jakub Patočka, šéfredaktor DR
May 1, 2014 v 18.43
Krym a Tibet
Pane kolego Dolejši,

pardon, ale prosím Vás, vždyť si ten článek aspoň přečtěte. Samostatný Tibet nechce ani dalajláma, natožpak kdykoli v minulosti Česká republika.

Autorka o Krymu nikde nehovoří, ale sám jsem přál sebeurčení Krymčanům, Čečencům a samozřejmě ho přeji i Tibeťanům.

A když už jste do toho vtáhl toto srovnávání: těžko zpochybnit, že čínský režim je podstatně horší nežli Putinovo Rusko, ale právě o to absurdnější je kontsrast v postojích české zahraniční politiky.
Jiří Dolejš, poslanec
May 1, 2014 v 19.58
Jakub P.
Možná by tento vámi citovaný aktuální postoj dalajlámy měl být lépe vysvětlen fandům samostatného Tibetu (nevím na kolik jde o taktiku a nakolik o strategii), ale o to až tolik nejde. Mně šlo o to obhájit tak torchu zatracovanou reálpolitiku.
Ono se to srovnání v debatách o územní celistvosti zemí prostě nabízí. Ono je to skutečně složité -. historicky i mezinárodně právně. Právo lokálního referenda nabídnuto Henleinovi by nepochybně vedlo k odtržení Sudet.
Krym a Rusko je specifický, stejně jako Kosovo a Srbsko, ale o to také nejde .Je-li Putin and Co lepší než čínské vedení by asi byla hodně subjektivní debata. Určitě obě země jsou globální hráči a imperia se vším všudy. A mají určitě jiné než ideální motivace
A postoje k Tibetu vnímá Čína citlivě. i když nebyly vlastně nikdy oficelní diplomatickou linií trpaslíka jakým je ČR. Takže i bez údajného vlivu PPF se v tom kroku dá najít určitá logika a napravovat LZ jako reálpoltického konveritu od ideálů se mi zdá neadekvátní .
Jak se nakonec Čína postaví k ukraiinskému konfliktu uvidíme ale si to určitě dobře spočítá..
Martin Šimsa, filosof
May 1, 2014 v 20.35
Tibet a česká politika
Nečekám od české politiky, že bude prosazovat samostatnost Tibetu, zvláště když to nepožaduje ani Dalajláma a nemám nic proti tomu, aby se zlepšil obchod s Čínou, zvláště když náš vývoz do Číny je 10x menší než dovoz, ale přál bych si, aby naši politici nedělali věci na objednávku Číny, stejně tak, jako by neměli dělat věci na objednávku Ruska či USA, zvláště pokud se jedná o schvalování potlačování práv a svobod jiných. Václav Havel se bral za lidská práva, ale po revoluci bohužel často stejně selektivně jako USA, Václav Klaus ve své zahraniční politice se řídil a řídí podle Ruska a teď budeme poslouchat Čínu? Myslím, že jedním z důvodů členství v EU je, abychom nemuseli poslouchat ani Rusko, ani USA, ani Čínu. Myslím, že klanění se před Čínou obchodům nepomůže, naopak budou námi pohrdat a nebudou nás brát vážně. Přál bych, aby naši politici dělali odvážnější a sebevědomější evropskou politiku a ne se neustále klaněli nějaké velmoci.
VP
Vojtěch Pícha
May 1, 2014 v 23.21
Často se v polemikách k podobným tématům
staví proti sobě "sebeurčení" a "integrita", jakoby šlo o to, který z těch principů je výš - na Krymu a v Jižní Osetii mává Rusko západu Kosovem, stejně jako u Čečny použije západní postoj k celistvosti Ukrajiny. Principy se jednoduše ohánět nejde, vždycky je třeba brát v potaz konkértní situaci lidí (míru práv ruských Krymčanů/Tibeťanů/Čečenců/kosovských Albánců ve stávajícím státě...).
Ale trochu kabinetního anarchismu, který tady tak trochu ospravedlňuje reálpolitiku: nevím, proč by nesporné "právo na tradiční národní identitu" muselo být uplatňováno výlučně "v rámci samostatného a svrchovaného státu", jak trochu naznačuje ona petice. Podporuju svobodu (právo na národní, náboženskou identitu, svobodu svědomí...) tibetského lidu, svrchovanost je mi lhostejná (asi jako dalajlámovi).
Honza Macháček, chemik
May 1, 2014 v 23.42
Proč?
Nakolik je možné, že všechny ty nedávné výroky Sobotky a Zaorálka o Tibetu jsou jen výmysly pravicové propagandy? Je to sice za vlasy přitažená spiklenecká teorie, ale težko se mi hledá jakékoliv pravděpodobnější vysvětlení.

Tuším, že jak Zaorálek, tak Sobotka, především řekli, že chtějí jednat s Čínou ve shodě s ostatními členy Evropské unie; koordinace zahraniční politiky v rámci EU ostatně odpovídá jejich programu i dosavadnímu chování. Všechny ty řeči o územní celistvosti Číny v podstatě neznamenají nic jiného, než že Česká republika nebude dělat věci, které nedělá žádný jiný stát. A které snad nedělala ani ČR, ani za předchozích vlád. Nesleduji, pravda, politiku, zvláště tu naši zahraniční, nijak důsledně, a tak si nejsem jist, zda náhodou Karel Schwarzenberg přece jen někdy neuznal samostatný Tibet stejně jako Kosovo. Ani to, že sám Dalajláma řádá autonomii a dodržování základních lidských práv, nikoliv samostatnost, by nemuselo české fanoušky Tibetu zastavit, přece jen Dalajláma se také hlásí k Marxovi, zatímco většina jeho českých obdivovatelů jsou zapřisáhlí antikomunisté. Jenomže kdyby někdy něco jako požadavek samostatnosti Tibetu z české diplomacie vzešlo, vypadalo by to na mezinárodní scéně podobně bizarně jako kdysi slavný opilecký tanec Borise Jelcina. A prohlášení Sobotky a Zaorálka by teď vypadala, jako kdyby Putin veřejně prohlašoval, že on se ve funkci opíjet a opilý na veřejnosti tančit nebude.

Těší-li se Sobotka a Zaorálek zdravému rozumu, měli by vědět, že jakékoliv negativní prohlášení o Tibetu je politicky poškodí. Navíc ve skutečnosti nic proti Tibetu neřekli, prohlásili jen, že chtějí dobré vztahy s Čínou a že porušování lidských práv v Tibetu odmítají; jenom to řekli tak, aby to znělo, jako že Tibet hážou přes palubu, nota bene přes palubu, na které snad ani nikdy nebyl. Proč si tak škodí? Musí přece vědět, že většině českých voličů může být Tibet ukradený a menšina ho miluje. Neexistuje, pokud vím, žádná významná voličská skupina, která by Tibet nenáviděla. Prohlášení, které zní jako namířené proti Tibetu, nikomu u nikoho žádné politické body nezíská, pouze část voličů naštve.

Jestliže si Sobotka a Zaorálek uvědomovali, že doma v Česku si svými výroky mohou jen uškodit, že nahrávají svým pravicovým protivníkům na smeč, myslel jsem si, že ještě snad mohli mít důvod tak hloupě žvanit, aby si naklonili naslouchající Číňany. Což je zjevně chybná domněnka, když Čína jim nenaslouchá.

Tak proč?
Jiří Dolejš, poslanec
May 2, 2014 v 10.38
nemusí jít jen o bezvýznamnou ČR ale celou EU
média ovšem uvádí (a nikdo to nerozporuje) že LZ sám, vlastními slovy spojil otázku tibetu a Ukrajiny - viz např. zde :
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/nechceme-samostatny-tibet-podepsal-cine-za-cechy-zaoralek/r~c2fa4f8ccf6611e3b3cb002590604f2e/
Takže kromě teorie o našeptavačích či o podlézavosti tu stále zůstává možnost že jde prostě o konzistentní uvažování v rámci určitého vzorce. . Odmítání iredentismu a sepratismus bez pravidel, možná snaha vyvažovat rizika na ruském trhu benefity v číně. Já osobně vnímám jako neštatsné pokud byhru USA proti RF muselo zaplatit polsušné EU -a jediným reáloným faktorem globálního významu který to může změnit, je faktor čínský.
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
May 2, 2014 v 17.0
Jak se píše v článku - leťet do Číny podepisovat prohlášení, kde není nic nového ani nic proti ničemu, jen stvrzení současných postojů, bylo asi zbytečné. Jinými slovy - šlo i o něco jiného.

Všechno asi ukáže až Zemanova návštěva Číny.
Jedna z možností je, že se při jeho návštěvě uzavřou významné kontrakty (určitě nejen PPF, Zeman není takový troškař).

Pro podporu takového scénáře hovoří minimálně dvě věci:
1/ Prezident Zeman je dlouhodobým a hlasitým stoupencem tzv. ekonomické diplomacie, po svém zvolení prezidentem ji stanovil jako jeden z pilířů svého působení v úřadu. Celý cyklus začal jeho setkáním v Soči, teď následuje blesková návštěva ministra zahraničí v Číně, telefonům se už dneska nedá věřit, a korunovat by to měla návštěva Zemana tamtéž.
Je dobré si také všimnout, že přes drobné popíchnutí Sobotky Zeman podpořil ČSSD v evropských volbách.
Navíc Zeman není Klaus, který si myslel, že si může dělat, co se mu zachce, a na nějakou koordinaci a jednohlasnost vláda - prezident v zahraniční politice zvysoka kašlal, jako na jiné věci, které se mu nehodily do krámu.
Takže jistá elementární míra podpory a spolupráce mezi Hradem a Černínským palácem zde bezesporu je.

2/ Prezident Zeman potřebuje zase napsat nějaké body - zprostředkování kontraktů v řádech desítek či stovek milionů dolarů pro české firmy by byly velmi dobré body.

Nynější "kauza Tibet" steče jako voda z pláštěnky.
O co šlo se teprve uvidí, bych řekl.
IR
Ivana Recmanová, studentka a lingvistka
May 4, 2014 v 12.31
Celá ta akce, které se Zaorálek zúčastnil, včetně prohlášení Wanga I o "nové éře", je trapná. Nedávno jsem viděla statistiky, podle kterých ve skutečnosti rok od roku ekonomická spolupráce mezi ČR a Čínou roste, navíc je Čína kritizována skoro ze všech stran, ale na její obchody to nemá vliv.

Musíme si uvědomit jednu věc: I kdyby Číně nabídla ČR, že všechny Tibeťany, Ujgury, Mongoly a další nepohodlné občany by spálila ve vyhlazovacích táborech, pořád pro ni nebude dostatečně zajímavá. Česko je malá země, není v ní pro Čínu nic moc zajímavého, takže je jedno, jakou politiku vůči Číně povede. Naopak velké evropské ekonomické velmoci jsou pro Čínu klíčové, ty ovšem stejně o porušování lidských práv v Číně nemlčí.