Diskuse (2 příspěvky)
JS
Jan Samohýl, Programátor
August 22, 2017 v 11.34
paradox?
To, jakým způsobem autorka používá slova "paradox" v článku, je taky tak trochu paradox - opravdu to nikdo nečekal, že méně sociálních kontaktů povede k depresi?

Přijde mi to úsměvné, když se mi před 20 lety spolužáci smáli, že trávím příliš času u počítače. Jeden čas (v počátcích Internetu) mi dokonce síťová komunikace připadala tak nějak podivně romantická, ale brzy jsem zjistil, že to prostě není nic pro mě a dávám přednost osobnímu kontaktu. (A jsem v důsledku toho rád, že nejsem závislý na sociálních sítích, vystačím si s HackerNews.)

Nicméně, chtěl bych poznamenat ještě jeden podstatný negativní efekt sociálních sítí (a Internetu a televize), na který upozorňoval už můj otec - jelikož je všechno dostupné okamžitě, a všude je plno reklamy, narušuje to lidskou schopnost se soustředit, která je důležitá pro seriózní intelektuální činnost.
JS
Jan Samohýl, Programátor
August 22, 2017 v 13.41
a ještě, na pár místech si autorka zřejmě dělá trochu legraci
"Ačkoliv tedy sociální média vznikla s cílem propojovat lidi a usnadnit jim komunikaci"

Což dokumentuje třeba tento citát od Marka Zuckerberga:

Zuck: Yeah so if you ever need info about anyone at Harvard
Zuck: Just ask
Zuck: I have over 4,000 emails, pictures, addresses, SNS
[Redacted Friend's Name]: What? How'd you manage that one?
Zuck: People just submitted it.
Zuck: I don't know why.
Zuck: They "trust me"
Zuck: Dumb fucks

Jako i fakt, že drtivá většina příjmů Facebooku je z prodeje reklamy.

"sociální média se podílejí na oslabování tradičních médií, čímž zprostředkovaně podrývají i demokracii ve společnosti"

To by mohlo být i pravdivé, kdyby se použilo jiné slovo, než "demokracie".

Asi se zde spíš než demokracie myslí forma uspořádání společnosti, kterou kritizuje Noam Chomsky třeba v knize Manufacturing Consent. (Třeba http://www.alternet.org/media/10-brilliant-quotes-noam-chomsky-how-media-really-operates-america)

Ale co se dá dělat, na Internetu lze holt občas nalézt i zavádějící tvrzení. Jen bych nerad, aby díky tomu DR skončilo v koši samozvaných cenzorů z řad provozovatelů sociálních sítí, když už poslední dobou takový přístup redakce tak vehementně prosazuje - přece jenom jsou tu občas i dobré články.