Diskuse (3 příspěvky)
Eva Hájková, penzistka
August 29, 2011 v 21.18
Zajímalo by mě, jak se liší vztah mužů k ženám v různých zemích. Zda je to jinde lepší nebo horší. Poláci jsou známí tím, že se chovají k ženám velmi dvorně, ale myslím, že jen k ženám přiměřeného postavení. Takové rozlišování se mi nelíbí. Já osobně nestojím o to, aby mi někdo líbal ruku, ale o slušné jednání jistě ano.
Postavení žen v islámském světě je pro nás sice celkově naprosto nepřijatelné, ale slyšela jsem, že v tamějších poměrech společenský statut ženy prudce stoupne po padesátém roce věku. To je docela zajímavé. U nás tomu bývá spíš naopak.
Roman Kanda
August 30, 2011 v 9.42
Postavení ženy (Polsko a česká společnost)
Nevím, paní Hájková, co myslíte tím "přiměřeným postavením". Pokud tím míníte důraz na společenské postavení, tak jsem se v Polsku nesetkal s ničím, co bych nezažil v ČR; žádný rozdíl. Jde tedy spíš o stereotyp, který nemá s realitou naštěstí nic moc společného.

S čím jsem se v této pozoruhodné zemi naopak setkal, byla větší galantnost mužů k ženám a také např. fakt, že polští muži voní, zatímco ti čeští zhusta páchnou potem. Zmiňuji tuhle marginalitu proto, že na tohle existují v Polsku různé vtipy a průpovídky - čeští muži neplatí moc za čistotné. (Jde samozřejmě o unáhlenou generalizaci, ale o to teď nejde.) Také jsem se setkal s tím, jak v Polsku slaví MDŽ: zcela vážně, bez ideologického tlachání, které je tolik příznačné pro česká média, zejména trapnou neobolševickou MF Dnes. Ulice jsou plné žen, které nesou kytky, jež dostaly - anebo zase mužů, kteří kytky koupili a teprve je nesou - domů nebo i na pracoviště (tento projev galantnosti se za sexuální obtěžování nepovažuje).

Mám dojem - a neumím ho teď podložit statistikou -, že žena má v Polskou relativně větší slovo i v politice: v čele Varšavy stojí žena. Kdy bude mít Praha svou primátorku?

Nechci v tomto ohledu polskou společnost idealizovat, ovšem asi v málokteré společnosti je žena vystavena tak brutální diskriminaci, občas přímo zesměšňování (ikonzervativní kritika koncepce rovných příležitostí či feminismu apod.) jako ve společnosti naší. Možná snad ještě na Slovensku, soudě podle článku paní Zemančíkové - i když jednání taxikáře by mohlo mít skutečně rovněž/spíše antičeský podtext, se kterým se na Slovensku může člověk setkat bohužel častěji, než by snad očekával.

ČR se ráda chlubí různými ekonomickými ukazateli, jistě v tomhle předstihujeme Maďarsko i Polsko. Ale pokud jde o rovné příležitosti a postavení žen ve společnosti, stojí ČR hluboko, hluboko pod průměrem. A pro mě je tento ukazatel mnohem důležitější než fetišizovaný HDP. Ukazuje na kvalitu společnosti a "žitelnost" v ní.
Eva Hájková, penzistka
August 30, 2011 v 17.3
S tím Polskem jsem to samozřejmě nemyslela tak, že by to bylo horší než u nás. Chtěla jsem jen naznačit, že muži v galantnosti možná rozlišují, jestli jde o jejich kolegyni s titulem nebo o uklízečku. Ale neznám to tam tak dobře jako vy. Co se týče postavení žen u nás, já myslím, že oproti dřívějším dobám (kdy žily naše matky či babičky) muži přece jen daleko víc ženy respektují. To ovšem neznamená, že se k ním chovají také slušněji. To, že ženy nedosahují takového postavení, je dáno asi i tím, že jsou většinou méně průbojné, než muži. Vůbec veškeré vztahy mezi lidmi se u nás v posledních desetiletích změnily k horšímu. Nejen na pracovištích, prostě všude. Zvlášť chování vůči starším i starým lidem se zhoršilo. Člověk se až bojí toho, že jednou bude starý. Dnes si seniorů málokdo váží. Dřív to bylo jiné, protože se cenily jejich zkušenosti. V dnešní společnosti jsou zkušenosti nepoužitelné. Pěstuje se kult mládí.