Diskuse (15 příspěvků)
TH
Tereza Hronová
February 19, 2014 v 14.41
Jeden svět informace nechce zatajovat, ale naopak šířit
Dobrý den,

Festival Jeden svět zamítl účast redaktora čtvrtletníku "Venceremos" na tiskové konferenci proto, že Centrum Člověka v tísni – Langhans má omezenou kapacitu. Přišlo téměř 50 novinářů ze seriózních médií.

Akreditace na festival a tiskovou konferenci byla odmítnuta také jiným novinářům. Rozhodně jim tak nebráníme v získávání informací. Všichni mají na webu www.jedensvet.cz možnost přečíst si tiskové zprávy (které posíláme i mailem) i seznam hostů. Na rozhovory s účastníky a organizátory není potřeba akreditace. Ta slouží pouze ke vstupu do kinosálů. Cena vstupenky bez akreditace je 90 Kč.

Naším cílem není zatajovat informace o festivalu, ale naopak je šířit mezi co největší počet lidí.

Tereza Hronová, Mediální koordinátorka Jednoho světa 2014
DV
Daniel Veselý, Překladatel
February 19, 2014 v 18.40
Paní Hronová
Je celkem známo, že ČvT má slušně řečeno "ambivalentní" vztah například ke Kubě. Při návštěvě protikubánského stanu (sic!) před několika lety jsem nenarazil ani na jednu zmínku o Guantánamu, nic.Byl tam také senátor Štětina, který si nasadil fidelovské vousy a jal se číst Fidelovy projevy.Když jsem se pořadatelů zeptal, kde že je to Gitmo, když je na Kubě a porušují se tam práva na Kubě nejvíc, odpovědí mi bylo hrobové ticho..
TT
Tomáš Tožička
February 19, 2014 v 23.9
Další ostuda ČvT
Vyjádření paní Hronové připomíná klasické prorežimní řeči svázáků a svazaček z minulého režimu. Vane z něj chlad, vypočítaný kalkul a podlézavost korporátním mediím, která se paní Hronová a Člověk v tísni nestydí označovat za seriózní, aby tak naznačil, že každé médium, vyjadřující odlišný názor je neseriózní. A to hlavně proto, že někteří mediální magnáti se podílí na činnosti ČvT.

Jako bych četl Jakešovo projev. Myslím, že Šimon Pánek i paní Hronová by se měli omluvit novinářské obci a vyvodit personální důsledky u lidí, kteří takovým způsobem rozhodli proti svobodě slova a projevu.

Po frapantním porušování práv klientů v Ústí nad Labem je toto další alarmující ukázka toho, jak quasi nevládní organizace v honbě za ziskem a mocí je ochotna podílet na likvidaci posledních zbytků demokracie pod heslem: outcome is income.Petr Jedlička, redaktor DR
February 20, 2014 v 9.30
Panové, četli jste někdy čtvrtletník Venceremos? Že (a jak) se ČvT vymlouvá je jedna věc a jak koncipuje Jeden svět druhá, ale pan Šulda skutečně není novinář.
JP
Jan Potměšil, právník - státní správa
February 20, 2014 v 10.10
Nespravedlnost
A jak k tomu přijdou jiná marginální periodika, která nemohou tvrdit, že nedostala volňásky z ideologických důvodů? Není to nespravedlivé?
A skutečně musí ČvT vyhradit akreditace přednostně nějakému Venceremos, páč chce alternativně informovat (pár čtenářů), na úkor periodik se širší čtenářskou obcí?
A budou dopisy domovnic a pracujících, žádající po bolševicku personální opatření (rozuměj vyhazov), až nedostanou volňásky Dělnické listy, které chtějí jinak než to dělá ČvT, alternativně, informovat třeba o protiromských pochodech?
Na volňásky není nárok, nikdo nebrání castrofilům, aby si jako každý jiný koupili lístek. Mluvit tu o omezování svobody slova je pustou demagogií, nikdo nikomu nebrání, jen prostě místo tří piv zaplatí vlezné.
Petr Jedlička, redaktor DR
February 20, 2014 v 12.34
Přesně tak
Filip Šimeček
February 20, 2014 v 13.51
Člověk v tísni
Výše zmíněný festival je už dlouhodobě poměrně jasně politicky profilován a podobné cenzurní zásahy by nás neměly překvapovat.
Já se již zaregistroval a se zájmem si přečetl předběžný program. Vzhledem k tomu, že leitmotivem festivalu je "práce", o to víc mě mrzí, že diváci se opět seznámí pouze s pár dojemnými příběhy o tom, že chudý pan xy musí čistit boty za dolar na den, nicméně zcela mimo kontext kapitalistického systému, ekonomické globalizace a boje za zachování sociálních práv. Byl bych velice překvapen, kdyby se na festivalu objevil třeba snímek popisující dělnickou autonomii na pracovišti...
TT
Tomáš Tožička
February 20, 2014 v 15.58
Aha
Tak teď budeme rozlišovat kdo je a kdo není novinář a co je a není seriózní médium. No jestli to chce někdo dělat, prosím, já teda určitě ne.

Venceremos jsem nečetl a si číst nebudu, ale pokud začneme omezovat lidi, s jejichž názorem nesouhlasíme, je to cesta do pekla

Ale osobně si nemyslím, že by v ČR bylo "téměř padesát novinářů" a ještě k tomu ze "seriózních médií", jak píše Hronová. Novinářů je tu sotva deset, to ostatní jsou placení PíáRkáři Babišovo a Bakalovo médií.¨

Ale pan Potměšil je jasný. Novináři z malých médií si nemusí dát několik piv a zaplatit si filmy, zatímco B&B chlapci a děvčata můžou popíjet šampáňo na rautu (o kterém se Hronová nezmiňuje) a chodit na filmy státem dotovaného festivalu zadarmo.

Inu, jestli to dává někomu dává smysl, rád bych si to nechal vysvětlit.

Zdravím ze svobodné Nicaragui :-)
JP
Jan Potměšil, právník - státní správa
February 20, 2014 v 16.58
Podstata problému
Tak teď mi není jasné, v čem je problém - zda v tom, že by se někdo nemohl dívat na filmy a kritizovat je (v čemž Venceremos nikdo nebrání), nebo v tom, že jeden soudruh není pozván na raut a nemůže popíjet šampaňské s odpornými korporátními médii a zástupci plutokracie.

Zásadní je nesouhlas části levice s tím, že by se někdo mohl zabývat lidskými právy i jinak než z krajně levicové perspektivy, resp. politická neuvedomělost ČvT. To lze ale myslím řešit i na jiném základě než na formátu této pseudokauzy.

V každém případě ale uvítám konkrétní návrh, dle jakého klíče mají být vybíráni novináři , aby pak někdo nekřičel, že je mu upírána svoboda slova. Pokud se ČvT do příště nepolepší, doufám, že se pan Tožička příště zastane třeba zmíněných Dělnických listů, neb jsou také řádně zaregistrovány, kritizují establishment a kapitalisty, nebudeme přece rozlišovat, kdo je novinář a kdo je seriózní, a chodit na raut je základní lidské právo, tím spíš, když to ČvT pořádá za naše dělnické peníze.
TT
Tomáš Tožička
February 21, 2014 v 0.8
Ach jo
pane Potměšile, přečetl jste si to po sobě? Vůbec to nedává smysl...

Člověk v tísni se přece lidskými právy nezabývá, nebo mi prosím ukažte jednu jedinou kauzu, kdy by to nedělal na základě oficiální poptávky. (předpokládám, že tu ultralevicovost jste na mě mířil jako urážku - vedle;-)

Ptal jsem se, proč by Bakalovští a Babišovští pisálkové měli chodit zadarmo na filmy a rauty dotované z mých daní a pisálkové z Venceremos a Dělnických listů ne? Podle mě je to stejná pakáž, ve Venceremos aspoň mají odvahu psát o věcech, které jim nepřinesou ani peníze jako B&B pisálkům, ani se nevezou na populismu, jako dělnické listy. Jejich zprávy o Kubě mi připadají o trochu objektivnější, než to co se objevuje o Ukrajině u nás, včetně DR :-)). Směju se, ale je to smutné.

Jestli Vám je jedno, co se děje s penězi, které (snad) platíte na daních, mě ne a můžete se tomu vysmívat. Britové se tomu taky smáli, než dostali od amerických osadníků nářez :-)

A pokud Vám Dělnické listy či Venceremos připadají jako že porušují nějaké zákony, pak je třeba to řešit legální - třeba žalobou ke správnímu soudu. Jinak se jedná o narušování svobody slova!

A pokud ČvT odmítá Venceremos a Dělnické listy z pincipiálních důvodů jak to naznačujete, tak ať to řekne naplno, jenže na to nemají, protože na to nedostali žádné směrnice z ministerstva - nebo na to prostě nemají odvahu, jako ji neměli nikdy, když o něco šlo.

+ Další komentáře