Diskuse (24 příspěvků)
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
June 23, 2018 v 13.28
Všechno Zlatý Západ?
Spontánně by se chtělo autorovi této úvahy bezvýhradně přisvědčit, s tím že má - bohužel - naprostou pravdu co se týče přetrvávajícího provincionalismu a obhroublosti českého prostředí.

Kdyby... Kdyby toto vychvalování poměrů na Západě nebylo až příliš nekritické, a kdyby z něj nezazníval p r á v ě ten starý český provincialismus, podle kterého všechno co nějakým způsobem přichází ze Západu je skvělé a nedostižné.

A tak nezbývá, nežli se na celou záležitost podívat trochu diferencovanějším pohledem.

Takže: ano, především v oblasti politických mravů, ale i obecné veřejné kulturnosti ty české poměry v mnohých ohledech stále ještě daleko zaostávají za obecnými normami platnými a zažitými ve vyspělé občanské společnosti západního typu. Ta nekultivovanost poměrů, viditelná v prvé řadě v oblasti politiky, je někdy opravdu strašlivá; a v západní Evropě je prakticky nemyslitelné, aby se hlavou státu mohl stát někdo takový jako je M. Zeman, se svými manýry hodnými - jak by se snad vyjádřil J. Hašek - tak nanejvýš "chlapa od volů".

To co skutečně v běžném životě ve vyspělé západní společnosti znovu a znovu překvapí, je bezpodmínečná zdvořilost a přátelskost v běžném mezilidském styku. Je prakticky nemožné narazit někde na nerudného, neochotného prodavače (stalo se mi to v posledních letech snad jednou jedinkrát, a podle akcentu ta dotyčná dáma evidentně pocházela - z původní NDR!).

Ano, nejen v prostředí českém, ale v celé východní Evropě jako by stále ještě přežívala ta mentalita z let totality, nařizovaným obecným soudružstvím kašírovaná vzájemná nedůvěra, nevraživost, až přímo nenávistnost.

Takže v tomto směru je skutečně nutno dát za pravdu autorovi článku, že v tomto běžném mezilidském styku jsou poměry v západní společnosti obecně mnohem kultivovanější.

Jenže: na straně druhé všechna ta západní zdvořilost a přátelskost se jeví být - nelze snad říci strojená, ale přece jenom nějakým způsobem chladná či povrchní. Ten člověk Východu je mnohem intenzivnější ve svých citech: v těch negativních, ale i v těch pozitivních. Za tou západní zdvořilostí a přátelskostí je jenom velice zřídka kdy možno vycítit skutečnou vřelost; kterou je naopak možno zakusit - v těch lepších případech - u člověka z regionů východních.

A dále. Pokud by skutečně měl být Západ jednou provždy a ve všem vzorem - pak vůbec neuškodí připomenout si jeho naprostou komercializaci veškerého života, která mimochodem do východních regionů přišla - právě ze Západu!

A také není nijak dobré zavírat oči před tím, že veřejná politika v západních zemích sice vždy zachovává dekórum - ale že je to do značné míry právě a pouze záležitost vnějškových norem jednání, ale obsahově tento svět politiky je sotva nějakým zásadním způsobem pravdivější, humánnější, méně konfliktní, nežli jak je tomu na Východě. I v té politice západní se nakonec jedná především o stranické zájmy a o politickou moc.

A dále: za tou kultivovaností obecných poměrů v západní společnosti se ukrývá naprostá plochost a přízemnost obecné kultury a umění v hlubším smyslu. A někdy se zdá že je to naopak Evropa východní, kde se - a to právě z časů totalitních - přece jenom ještě dokázalo uchovat určité povědomí toho, že kultura a umění má mít charakter a roli svébytného činitele, a nemá být jenom víceméně zábavnou kulisou hedonistického životního způsobu, případně vysloveným kýčem.

Takže: učme se od Západu tam, kde je tento skutečně vyspělejší a kultivovanější; ale proto ještě nemusíme znovu propadat tomu nekritickému obdivu vůči "zlatému Západu" z dob totality. A už vůbec není zapotřebí pro tento obdiv k Západu nechat zakrnět a zahynout právě ty přednosti, kterými se vlastní národ stále ještě vyznačuje, a na které by právem mohl být hrdý.

PK
Pavel Kolařík, informatik
June 23, 2018 v 16.32
Ale ano, samozřejmě
Vzhledem k tomu, kam to Česko po 30 letech svobody dopracovalo, a co se v něm děje po tolika letech absolutní samostatnosti a suverenity, zcela jednoznačně platí: Zlatý Západ. Zachraň se útěkem, kdo můžeš.
Honza Macháček, chemik
June 24, 2018 v 9.42
Část pravdy
U tohoto článku je obzvlášť důležité podívat se na odkazy ve sloupečku Související. Zejména nedávný text Kryštofa Neřolda významně upravuje představu, jak to ti Francouzi mají se svým Macronem krásné.

Tentokrát se Josef Poláček trefil a vystihl problém toho, jak Petr Janyška chválí Paříž, výjimečně přesně: Janyškův nepříliš kritický obdiv k Západu je projevem přesně toho provincialismu, který Petr Janyška kritizuje.

Českým Macronem je Andrej Babiš. Rozdíly mezi nimi — včetně Miloše Zemana, se kterým Andrej Babiš tvoří pár tam, kde si Emmanuel Macron vystačí sám — odpovídají kulturním rozdílům mezi Paříží a Prahou, a v lecčems si můžeme vzít z Francie příklad. Neměli bychom ovšem zapomínat na to, co mají Macron a Babiš — a národy, které je a jejich hnutí většinově volí — společného.
Jiří Kubička, psycholog
June 24, 2018 v 21.49
Francouzi mají Macrona, my máme Zemana a Babiše zásluhou lidí, kteří mezi Macronem a Babišem nevidí rozdíl a kteří nad obyčejnou slušností ohrnují nos.

Česká antipolitičnost vede k cynismu.
JH
Jaroslav Hajek, Přisluhovač globálního kapitalismu
June 25, 2018 v 17.49
Ze Západu
jsou jistě různé zkušenosti. V Paříži jsem nebyl, třeba je "víc západní" než jiná města.

* I v Mnichově jsem mockrát zažil, že autobus ujel dobíhajícímu před nosem. Zejména u stanic metra je to dost pochopitelné - za jedním dobíhajícím může být hned další, a příští autobus jede třeba za deset minut.

* Ve Švýcarsku se zubař tvrdě cáloval ze svého. Pojišťovna hradila, pokud se nepletu, dvě prohlídky ročně, ale za příplatek k pojistnému - které se taky hradí přímo, ne srážkou ze mzdy. Západ jak prase.

* Prodavaček bez úsměvu jsem samozřejmě zažil spoustu jak v Mnichově tak v Curychu. Půlka z nich jsou samozřejmě přistěhovalci, tak těžko říct. Třeba se zrovna ty neusmívají.

* Na naší poště na Schwannseestr. jsem žádnou frontu nezažil, ale když mi posledně Deustche Post z nějakého západního důvodu uložila zásilku do vlastních rukou až na poštu až na Tegernseerplatz, čekal jsem tam přes hodinu. Na můj dotaz, proč to skončilo až tam a co proti tomu můžu příště udělat, jsem se dozvěděl zdvořilé kulové.

* V restauracích se v Mnichově naštěstí nekouří, protože EU, ale tuhle jsem už zase napomínal nějakého dobytka co hulil na naší zastávce. Do očí se mi nedíval, dokud jsem mu to cigáro nesebral. Pak vstal, prý jestli mám problém - na přistěhovalce nevypadal, ale kdo ví. Já mu chtěl rozumně domluvit, najednou za námi policajt - v autě, ze silnice. Věřili byste tomu? To je možné jen na Západě.

* Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy mluvil s nějakým zřízencem v MVG, ať už usměvavým, nebo ne, ale předminulý týden mě seřval řidič autobusu MVG, že jsem zmáčkl stopku před zastávkou, a pak nikdo nevystoupil. Udělal jsem to omylem, loktem, a mimo jiné i díky tomu, že to se mnou házelo ze strany na stranu. Než jsem ten jeho výron zpracoval, už se zase rozjel, tak jsem se na to vykašlal. Asi byl z Východu.

... a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna, jak praví autor. Někdo si holt, metaforicky řečeno, Východ přiveze s sebou v hlavě, a někdo si nasadí parádní Západní brýle. Skutečnost bude asi někde uprostřed, pokud vůbec něco takového existuje.
PK
Pavel Kolařík, informatik
June 25, 2018 v 18.32
Jo jo
To jsou ty zkušenosti těch, kteří jsou na Západě, protože eura.
PK
Pavel Kolařík, informatik
June 25, 2018 v 18.41
Jinak v Bavorsku není zákaz kouření, "protože EU"
Bylo o tom speciální bavorské referendum.
JH
Jaroslav Hajek, Přisluhovač globálního kapitalismu
June 25, 2018 v 19.9
Ha, tak to jsem je podcenil,
díky za opravu. Eura potřebuju, to je fakt, ale to se nedá svítit, to skoro každý, protože bydlet v lese se nesmí.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
June 25, 2018 v 21.34
Já zas nezmáčkl omylem stopku v autobuse, ale vypínač světla na cimře.
Dotyčný dévéťák, který se před zhasnutím nacházel uprostřed mezi palandami a hulákal cosi o bordelu, byl po té jedné vteřině, když jsem opět rozsvítil, viděn s vytasenou pistolí u východu z našeho pokoje a byl velmi příjemný.

Ale nejen Pařížané a Francouzi, i sovětský člověk je krásný, pane Janyško. O svém osudu, životě a o své práci mluvili sovětští lidé také vždy jen pozitivně.
+ Další komentáře