Diskuse (2 příspěvky)
Michal Rusek, sazeč
April 26, 2016 v 19.51
Výborný článek, konečně něco autenticky levicového
»Vlády mnoha rozvinutých zemí napínají ve snaze bojovat se sociální nerovností a slabým růstem platů k minimální mzdě pozornost. Stagnace platů v posledních letech bývá přičítána zvyšující se globální konkurenci, ústupu od kolektivního vyjednávání o platech, zpomalení růstu produktivity a nahrazení lidí technologiemi v některých profesích.

Loni poprvé v historii země zavedlo minimální mzdu Německo, k růstu minimální mzdy každý rok o tři procenta vyzývá japonský premiér Šinzó Abe. Zvednout minimální hodinové výdělky až na 15 dolarů (365 Kč) za hodinu a 31 200 dolarů (757 130 Kč) za rok se v roce 2022 chystá také americký stát Kalifornie. Minimální mzdu používají jako nástroj spravedlivějšího přerozdělování i některé rozvíjející se země jako třeba Malajsie.

„Minimální mzda nebyla nikdy tak populární jako dnes. Otázka je, jak vysoko ji můžeme tlačit,“ řekl listu Financial Times Richard Dickens, profesor ekonomie na univerzitě Sussex.«

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/zapadni-zeme-zvysuji-minimalni-mzdu-dve-/eko-zahranicni.aspx?c=A160329_111222_eko-zahranicni_nio

Dále viz Souvislost výše minimální mzdy a prosperity:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Minim%C3%A1ln%C3%AD_mzda
Michal Rusek, sazeč
April 26, 2016 v 22.22
Ještě poznámka
Stojí za úvahu si všimnout, že Čína měla/má velmi vysoký růst životní úrovně, tedy mezd. A mzdy = zisky firem.

Jenže v ČR nás komunista (vstoupil do strany 1978) v roli šéfa Hospodářské komory znovu a znovu přesvědčuje, že smyslem ekonomiky ČR je mít místo mezd almužny.

V Číně je minimální mzda na úrovni 47 % průměrné mzdy. A hodinová mzda je ještě vyšší. A právě toto je tajemství úspěchu vysokého růstu a tedy i dnešní čínské životní úrovně. Hodinová mzda je dnes v Číně (v bohatších kantonech) vyšší, než v ČR.

Zde přehled růstu mezd v Číně: http://www.tradingeconomics.com/china/wages