Diskuse (11 příspěvků)
Lukáš Kraus
January 18, 2012 v 20.28

nejvíc jsem osobně pobavil konstatováním politologa Lukáše Jelínka. Naprosto souhlasím s referendem, ale už bude stejně po boji...Celá úsporná, strohostní, drze ústavní koncepce bude už za pár dní naházena na mimořádném summitu EU do koše, jen někteří poradci a politologové si holt nechtějí otevřít ani zahraniční noviny a hrají tu nějaké české šachy....Jediná věta v komentáři Vratislava Dostála je nesmírně, ale nesmírně pravdivá: "Podle Jiřího Pehe je to navíc spíše ČSSD, kdo by měl mít důvody smlouvu odmítnout, neboť logika opatření ve smlouvě je podle Jiřího Pehe v podstatě neoliberální." No, nebál bych se říct dokonce ultraneoliberální. Velký eurofederalista Romano Prodi to nazval dokonce "aliancí stupidity"....To je přesné, asi tak se dívám i na názor ČSSD v této věci...tedy hurá do referenda!!!!!!!!!!
Lukáš Kraus
January 18, 2012 v 20.45
Jsem pro jakékoliv referendum o drze ústavní, strohostní koncepci Berlína, jsem všemi 10 pro, jsem pro to odmítnout tento výpotek demokraticky deficitního summitu německého bankovního sektoru, tedy stavím se na hlasování a hodím tam jasné NE!
Lukáš Kraus
January 18, 2012 v 20.51
Evropské vlády podepsaly "sebevražedný pakt" zaváděním úsporných fiskálních opatření, které povedou k zhroucení jejich ekonomik, varoval liberální ekonom Joseph Stiglitz. Impozantní úsporná opatření, která tyto země vedou neodvratně k recesi, jsou zásadně chybnou odpovědí na krizi, uvedl Stiglitz, který získal Nobelovu cenu v roce 2001 za práci o neefektivitě trhů. Pan Stiglitz dále řekl, že „ekonomové už nyní nediskutují o tom, jestli padne euro, ale jak a kdy k tomu dojde“. "Mezi ekonomy se vede diskuze o nejlepším způsobu ukončení eura. Mohla by to být občanská neposlušnost, kdo to ukončí. Nezaměstnanost mladých lidí ve Španělsku je na víc než 40 procentech už od roku 2008. Jak dlouho to ještě budou tolerovat?“

I když zde sdílím slova ekonoma Josepha Stiglitze, nemohu tak úplně souhlasit, stále nějakou naději vidím, zvláště když se italský premiér rozhodl pro konfrontaci s Berlínem a bude ho následovat i Paříž, Madrid. Také německý průmysl a bankovní sektor totiž pochopily, o co se nyní vlastně hraje, že jednotnou evropskou měnu pro svůj úspěch potřebuj více než ostatní, tedy očekávám od nadcházejícího mimořádného summitu EU nečekaný, ale o to intenzivnější krok k posílení eurozóny směrem k její jednotě, ústup od strohostní koncepce, přistoupení k růstové koncepci investic do infrastruktury, energetiky a obecně pracovních míst, vytvoření konečně férovějšího modelu EU s násobně silnějším společným rozpočtem a z něj očekávám přímé podpůrné investiční operace jižním směr a obecně na periferii, tedy i do střední Evropy. Jestli se to skokově nevyřeší do konce ledna, bezesporu bude platit scénář Josepha Stiglitze a bude to mít nedozírné následky.
Lukáš Kraus
January 18, 2012 v 22.12

Tak už ta německá koncepce tupých škrtů, kterou Berlín summitově ordinuje okolním zemím a periferii EU, dohání logicky i samotný Berlín. V roce 2011 ještě německá ekonomika rostla o 3%. V říjnu 2011 už byla prognóza na rok 2012 snížena z 1,8% na 1% a dnes už dokonce na 0,7%. "There can be no talk of recession," říká hrdě německý ministr financí Philipp Roesler pro BBC. Jasně, nemůže být ani řeč o recesi....To si povíme. "Česko coby ekonomický přívěsek Německa musí ustrnout z novoročních slov Angely Merkelové. Její země má prý „důvod k důvěře“ (jistě, růst 2012 bude nanejvýš jednoprocentní). Neboť německá ekonomika – tak to řekla – je silnější, než jsou (a kdy budou?) ekonomiky sousedních států. Ta dáma prostě stále nepochopila, že budeli její vlast potápět ve svém okolí záchranné čluny, záměrně perforované politikami úspor, potopí se nakonec sama, a to již bez možnosti úniku," psal Martin Hekrdla v Právu už 2.1.2012.
Jan Černý
January 19, 2012 v 17.43
Toto foto
A kdo dělal tu ilustrativní fotku? To je na žalobu :)
Sadistický Otec a slabomyslný puer, dokonalé.
Roman Kanda
January 19, 2012 v 19.29
ad JČ
Skutečně, dokonalá koláž. A nejdokonalejší je Nečasova druhá brada. Počítám, že se díky vládním úsporám brzy dopracuje ke třetí.
Lukáš Kraus
January 19, 2012 v 19.46
ano, díky berlínským úsporám to bude opravdu koláž k popukání...
PM
Petrasek Milan, penzista
January 19, 2012 v 20.27
Pane Lukáší,
nepovažuji záměry německých konzervativců - převážné části mocenské elity, za uzavřený projekt. Jede o proces socioekonomického vývoje obdobný us situaci. Krize neoliberální ekonomiky ještě neskončila a ke slovu se stále ještě nedostala jak prosaditelná ideovou platforma, tak úderné personální zastoupení. Takže politická řešení typu Merkel vidím jako prozatimní balast, který v případě vítěztví neoliberálních konzervativců může být i předehrou kolapsu. Mám ale dojem, že elity ještě zcela neopustil pud sebezáchovy.
Přínos české elity k řešení je diskutovatovatelný.
Lukáš Kraus
January 19, 2012 v 21.7
Pane Milane,
jistě, čeká se opravdu na alternativu. Co ale při tom čekání dělat můžeme je minimalisovat zásadní problémy se systémovou defekcí. Např. jak funguje naprosto opačná, nestrohostní, neberlínská cesta v USA? Inflace se snížila z přibližně 2,8 procenta v roce 2011 na zhruba 1,7 procenta v letošním roce. Nižší inflace dává spotřebitelům větší kupní sílu, což posiluje růst. To také dává větší volnost Fedu držet úrokové sazby nízko a přijmout další kroky k posílení ekonomiky. Očištěný Index spotřebitelských cen vzrostl v prosinci bez kolísavých cen některých potravin a energií o pouhé 0,1 procenta. Počet osob, které žádají o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden poprvé klesl na 352 tisíc, tedy nejméně od dubna 2008 (začátek krize). Je to další důkaz, že trh práce nadále posiluje. Také stavebnictví, tedy jeden z hlavních indikátorů, vykazuje růst. Sezónně očištěné roční tempo výstavby rodinných domů se vyšplhalo na 657.000 domů a je už třetí měsíc v nepřetržitém růstu. V USA je to klíčový indikátor, jelikož rodinné domy tvoří 70% trhu s bydlením.
PM
Petrasek Milan, penzista
January 19, 2012 v 21.31
Pane Lukáší,
Plně sympatizuji s dílčími us trendy a samozřejmě s vaší snahou je ozřejmovat mému vědomí, či okruhu DR. Jenom si lámu hlavu jak je prosadit do vědomí české elity vychované přinejlepším na žižkovské univerzitě neoliberalismu. Označování současného německého postupu jako cesty do pekel (a i kdyby sebe více oprávněně) je vodou na mlýn zdejším protonaciomnalistům. S tímhle ohledem by bylo lépe posuzovat evropský šlamasl. Řekl bych.
+ Další komentáře