Diskuse (15 příspěvků)
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
January 27, 2020 v 9.32
To, že byla jedna z lidických žen antisemitka a udavačka, jak bylo doloženo, přece v žádném způsobu nesnižuje ani nepřekresluje význam lidické tragédie. Pro mě osobně takhle dokonce nabírá ještě větší plastičnost, doba byla krutá a vybičovaná...

Navíc paní Lehmannová jestli jsem to dobře pochopil tu vědeckou práci prostě vzala na vědomí, nebyla její autorkou, ani ji nekriticky neoslavovala. A krátce pohovořila v dokumentu ČT. Z tohoto nicotného blátíčka se teď vaří kaše pro velké kluky v politice.
Zato dobré poctivé práce jsou za ní hory.

Na Aktuálně.cz se spekuluje, že za tím vším stojí tlak komunistických poslanců, a že je Lehmannová oběť politického byznysu. Že je oběť nestabilní menšinové vlády, která musí platit výpalné svým komunistickým podporovatelům. A komunisté jsou dnes velcí vlastenci.

"Ministr Zaorálek sliboval odborně podložený management kultury, v případě Památníku Lidice se ale proměnil v klasického českého technologa moci, pro něhož jsou zákulisní hry důležitější než práce a lidé v jeho vlastním resortu."

Pokud je to pravda, byl by to smutný pád ministra Zaorálka...
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
January 27, 2020 v 9.39
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
January 27, 2020 v 10.41
Podle všeho za tím vším stojí obskurní spolek "Svaz protifašistických bojovníků". Že se Zaorálek nechal zapřáhnout do jeho záměrů, je naprosto neuvěřitelné; a je to další doklad morálního sestupu toho svého času nadějného politika.
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
January 27, 2020 v 13.37
Zajímavé je, jak ministr Zaorálek faktické odvolání Lehmannové zdůvodňuje v Právu. Mluví o neschopnosti vcítit se a rozumět "přeživším".

http://blog.aktualne.cz/blogy/lubomir-zaoralek.php?itemid=35711

Že jde jen o část přeživších, o osm z nich, kteří jsou členy ČSBS, se mihne jen v úvodu článku, dál už se pracuje s tím, že mluvíme o všech přeživších.
A s nimi (prý) je Lehmannová v absurdní válečném stavu", řečeno se Zaorálkem.
Je nemožné, že by nevěděl o rozkolu v téhle organizaci a o tom, že ji ovládla politička Bobošíková. O protestním odchodu části těch přeživších, kterými se zaklíná...

No, zkrátka,
než že by se Zaorálek nechal "zapřáhnout" do záměrů ČSBS,
opravdu to spíš vypadá na to, že se do celé věci namontovali čeští komunisté, oni mají k těmhle politicky ovládaným protifašistickým skupinám vztah.
A že ten tlak na odstoupení Lehmannové vycházel z mnohem vyšších sfér než je ČSBS, přímo z parlamentní komunistické frakce.
Martin Šimsa, filosof
January 28, 2020 v 13.16
Zaorálek v bahně zamanismu, babišismu a normalizačních kádrů
Býval to nadějný politik sociální demokracie, ale to byl Hamáček kdysi také.
JK
Jindřich Kalous, důchodce
January 28, 2020 v 14.16
Mládí není žádná zásluha. Z každýho mladýho bejka se jednou stane starej vůl.

(Bohužel jsem to nevymyslel já a kdybyste mě pokrájeli, tak teď už si nevzpomenu ani nedohledám, kdo to řekl...)
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
January 28, 2020 v 14.20
To byl Jan Werich, pane Kalousi. Možná že je těch tradovaných verzí více; já to mám v paměti uloženo tak, že Werich svého času konstatoval, že "i každej starej vůl by jednou mladej - vůl!"
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
January 28, 2020 v 17.5
Hm,
tak ono je to nakonec možná všechno jinak.

Není vůbec jisté, že Mikešovou udala Šupíková, jak tvrdí Vojtěch Kyncl z Historického ústavu AV. Tohle stašné obvinění je (prý) založeno pouze na zpětném tvrzení četníka Ressla, který Mikešovou gestapu fyzicky předal. Mnohem pravděpodobnější je, že si to po válce vymyslel, aby vina nepadla na něho.

Z mého pohledu je naprostá katastrofa, aby z HÚ AV vycházely takové hrůzy.

Měl jsem tu informaci za potvrzenou ...
MP
Martin Profant
January 28, 2020 v 17.43
Martinovi Šimsovi
Ona doba, kdy byl Zaorálek nadějný politik je opravdu už tůze dávná. Ale na druhou stranu nutno říci, dokázal být nadějným - a právě jen nadějným -- politikem dlouho a byl jím v dobře honorovaných funkcích. Ledacos po něm steklo jak voda po kachně -- bylo to například Zaorálkovo ministerstvo, které započalo a později eskalovalo nekonečný korupční skandál s ukrajinskými pracovníky (ostatně Petříček v započaté tradici úspěšně pokračuje). Čekal bych, že Zaorálkovo image nadějného politika definitivně zničí jeho angažmá v odstavení Sobotky a další sebevražedné kroky tehdejšího volebního triumvirátu, ale propad ČSSD byl tak velký, že se dokázal ještě jednou vynořit jako naděje. A kultivované chování a plná huba slibů různým skupinám stačily, aby si ten dojem nadějnosti udržel navzdory tomu, že tam, kde je to v agendě ministerstva kultury už dávno pět minut po dvanácté nedokázal pohnout s ničím.
Bylo by to ještě dobré, kdyby v případě Lidic podléhal tlaku komunistických poslanců, on prostě reaguje i na povytažení obočí vrchního hradního poskoka Ovčáčka.

MP
Martin Profant
January 28, 2020 v 17.52
Aleši Morbicerovi
Nebojte, ony přijdou další pochybnosti. Například zadržení paní Mikešové, její transport a dokonce i zápis v knize mrtvých příslušného koncentračního tábora, to vše je dokumentováno jen v nacistických pramenech a kdo by věřil zápisu nacisty proti slovu dcery lidické oběti?
A ta manipulace, které se historik dopustil: nejprve pečlivě dohledal doklady o zatčení, průběhu internace a smrti paní Mikešové a pak to vše spojil se zápisem, který provedl četník téměř o čtyři roky později. Vždyť v tom byla zjevná zlá vůle, podpořit ten zápis rádoby nevyvratitelným kontextem.
+ Další komentáře