Diskuse (2 příspěvky)
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
October 2, 2019 v 15.16
Já bych to tedy Praze nepřál, ani Titanic, ani plyšového King Konga. I když by mi to v podstatě mohlo být jedno.

Takže doufám, že se to stejně jako zelený flusanec realizovat nebude...

Zato Jiřičné "rozvlněné" věže by se mi líbily moc.

Ale ty asi nebudou tak progresivní a sociální už vůbec ne...
IH
Ivo Horák
October 2, 2019 v 21.40
K autorově kvalitnímu článku je stěží co dodat. Snad se zastavím u zmíněného (a odmítnutého) argumentu, že výškové stavby šetří přírodu. S mrakodrapy se začalo nejdříve v USA. Lze říci, že právě zde je civilizace při zabírání volné krajiny šetrná, že nám může být vzorem? Ony jsou totiž "mrakodrapy na výšku i délku", stejně jako "sídelní kaše" odrazem stejných (panujících) ekonomických podmínek.

Nebo se podívejme do Prahy. Vinohrady jsou dosud téměř bez výškových budov a byly založeny se soustavou navazujících parků. Přitom je zde hustota obyvatelstva 5x vyšší než v Praze jako celku. Takže si můžeme představit, že Vinohrady inspirovaná zástavba celého hlavního města by poskytla bydlení více než 6 mil. lidí.

Mimochodem, málo se píše o tom, jak je možné, že se v stávajících demokraciích může jeden dívat na druhého hodně spatra. Že právě v těchto zemích se při výstavbě hledí méně než dříve na zájmy všech a že se celkově staví beze snahy o elementární soulad a s mnohem menším respektem k estetickým hodnotám.