Diskuse (1 příspěvek)
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
April 27, 2018 v 8.33
Těžký průmysl a znečištění patří k sobě, tak to je.
Ale také platí, že se toto znečištění dá celkem dost omezit. Voda se vyčistí, emise sníží na přijatelnou míru.

Klíčový zážitek v tomto směru pro mě byla návštěva ukrajinského Donbasu před zhruba 15 lety. Ještě před válkou.

Donbas je obrovská zóna těžkého průmyslu. Opravdu obrovská. Celý den jedete autem a vidíte jen doly, hutě, ocelárny, chemičky, koksovny, válcovny, drátovny.......... sem tam zaprášenou nevábnou čtvrť zanedbaných činžáků. To všechno protkané sto metrů vysokými haldami. Některé z nich uvnitř hoří...

Dobře, trošku přeháním.
Ale oproti Ostravsku je Donbas fakt MEGA.
A tam, na Donbase, jsem si uvědomil, že moderní společnost železo, ocel a výrobky z nich prostě potřebuje a vyrábět se budou tak jako tak.
A že je mnohem lepší, když těžký průmysl není ve velkém měřítku koncentrovaný na jedno místo, jako třeba na Donbase.

Časy, kdy byly řeky na ostravsku jen mrtvé stoky a Beskydy umíraly pod tíhou emisí přinášených z hutí západním větrem, jsou pryč.
Ne že by situace byla ideální, ale zlepšila se velmi a pořád se pomalu zlepšuje.
Těžký průmysl k Ostravě patří a bylo by velmi dobré ho v současném rozsahu v Ostravě udržet. Škoda, že je Mittal asi příliš velké sousto pro třinečáky (TŽ). Jsou zodpovědní, chtějí se udržet a rozvíjet, a - ač to zní jako klišé - uvědomují si, že jsou místní firma a mají k tomuto místu zodpovědnost.
To samozřejmě nebrání modernímu rozvoji průmyslu. Vedle hutí přece můžou koexistovat firmy napojené na superpočítač na VŠB, pro příklad.

Jinými slovy -- jako mnoho lidí z Ostravska doufám, že do Mittalu nepříjdou zlatokopové, ale lidé, kteří to budou myslet vážně.