Diskuse (18 příspěvků)
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
October 4, 2019 v 12.2
Musím přiznat: nikdy bych nevěřil, že by António Guterres - kterého jsem vždy považoval za typického úředníčka v nějaké mezinárodní instituci, který vždy bude splývat s proudem - dokáže vystoupit takto jednoznačně a rozhodně.

Ale budiž; ochotně a rád se nechám přesvědčit o opaku.
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
October 6, 2019 v 9.5
A jestli je pravda to, co říká, tedy že se významná část kapitálu hodlá postavit za enviromentalismus a proti jiné, dosud nesmírně mocné části kapitálu, té fosilní.................

.................... pak snad ještě nějaká naděje je.

--------------------------------
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
October 6, 2019 v 11.37
No, on mluví doslova o "rozšiřujících se řadách představitelů byznysu". To je celkem přirozené, ne všichni kdo jsou komerčně činní jsou na hlavu padlí, mnozí samozřejmě dokáží dohlédnout dále nežli jistý Donald Trump. A mnozí se opravdu snaží něco proti tomu dělat. Otázka je, jestli to opravdu může vést k zásadnímu obratu, anebo jenom k určitému zmírnění ekologických dopadů.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
October 6, 2019 v 11.56
Polovina světového kapitálu a třetina bankovního sektoru se staví na stranu mládeže,
tedy proti "představitelům zemí celého světa, kteří mládež ve skutečnosti podrazili".
Eva Hájková, penzistka
October 6, 2019 v 12.9
Kapitalisté nám pomohou vypořádat se s kapitalismem.
Nebo chtějí jen zavést "zelený" kapitalismus?
AM
Aleš Morbicer, invalidní důchodce a audiofil
October 6, 2019 v 13.15
Logicky to druhé, ne?
Otázkou spíš je, jestli něco jako zelený kapitalismus může existovat.
A jestli se opravdu strhne boj v rámci vlastní třídy, boj proti fosilním, protože doteď byli kapitalisté silně uvědomělá, vždy pospolu držící třída...
JH
Jaroslav Hajek, Přisluhovač globálního kapitalismu
October 6, 2019 v 14.36
Zelený kapitalismus?
Nevím, jestli by byl dost "zelený", ale rozhodně si myslím, že by mohl existovat kapitalismus, ve kterém je důležitou a celosvětově obchodovanou komoditou emisní povolenka, a dodržování se tvrdě vymáhá.
Proč si to myslím? Protože již existující systém autorských práv funguje zrovna tak - celý segment trhu obchoduje s abstraktními omezeními a povoleními, která jsou uměle vytvořená zákony, které směřují k jakémusi konsenzuálně definovanému prospěchu celé společnosti - k podpoře umělecké tvorby.
Zda tento cíl bez autorských práv nejde dosáhnout, o tom se samozřejmě vedou spory, ale myslím, že se dá shodnout na tom, že kapitalismus a tržní hospodářství žije s tímto systémem v dobré symbióze, přestože jde o zcela umělý koncept. Takže proč by to nefungovalo s emisemi a emisními povolenkami?
JK
Jindřich Kalous, důchodce
October 6, 2019 v 16.15
Jaroslavu Hajekovi
Jak asi bude vypadat ten zelený kapitalismus, pokud zůstaneme u BAU (= business as usual), o tom viz Britské listy v poslední době, kdy tam pod články chodí diskutovat (nebo provokovat?) jistý Marek Beneš, jeho evidentní proponent (a taky evidentně už dnes profitér...). Podle všeho jde o Husákovo dítě a typický koncentrát toho, co naše generace generaci Husákových dětí v rámci jejich výchovy stihla předat...

No ale až vymřeme, bude to jejich svět a formovat ke svému obrazu si ho budou oni. Resp. už s tím vlastně začali.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
October 6, 2019 v 22.27
Vždyť jste, pane Kalousi, diskusní příspěvek toho pána z BL sám nedávno (pod článkem v DR "Náš systém selhal...") doporučoval k přečtení jako návrh možného řešení klimatické krize!?
JK
Jindřich Kalous, důchodce
October 6, 2019 v 22.38
Jiřímu Nushartovi
No a? Nikdo jiný v této diskusní bublině zatím nic - nejen nic rozumného, ale vůbec nic - nenavrhuje... Koneckonců i Husákovy děti, přestože jsme si je vychovali k obrazu svému, můžou mít použitelné návrhy...
+ Další komentáře