Diskuse (1 příspěvek)
Honza Macháček, chemik
April 12, 2013 v 0.41
Nejistota
Na webu ministerstva nebo třeba parlamentu jsem podrobnosti ani hledat nezkoušel, když jsou ty materiály, které prý aktivisté mají, tajné. Kupodivu jsem nenašel nic bližšího ani na stránkách iniciativ, které to prohlášení vydaly. A ještě více mě překvapilo, že kde jsem přece jen něco víc našel, je E15:

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/garantovane-ceny-pro-temelin-by-prisly-na-850-miliard-varuji-ekologove-973460

Myšlenka, že než bude dostavba Temelína hotová, skončí prostě veškeré garantované ceny pro výrobce elektřiny, se mně osobně zamlouvá. Nedivím se ovšem stavitelům jaderných elektráren, že na to nechtějí spoléhat, mohli by dopadnout jako Akademie věd, když zrušila svou grantovou agenturu, a Ministertsvo průmyslu a obchodu si tu svou ponechalo.

Jestliže ekoaktivisté dnes požadují skoncovat před dokončením stavby s garantovanými cenami, navrhoval bych pro stavitele nových jaderných bloků garanci výkupních podmínek shodných s fotovoltaikou: jestli v té době ještě bude mít fotovoltaika zaručený odběr za garantované ceny, odebere distributor povinně i všechno z jaderné elektrárny a za stejnou cenu, jestli se bude s fotovoltaikou obchodovat volně, tak s elektřinou z jádra také.

Doufám, že na to by ČEZ mohl přistoupit. Konec konců podle E15 vycházejí ekoaktivisté ze studie http://www.candole.com/files/How%20much%20will%20consumers%20end%20up%20paying%20for%20Temelin%20II.pdf , která počítá s 90 €/MWh a varuje, že by to mohlo být víc. Jan Beránek http://denikreferendum.cz/clanek/15305-energetika-po-fukusime-vii-kudy-dal-v-ceske-republice cituje graf agentury Bloomberg, podle nějž výkupní cena garantovaná v současnosti fotovoltaice v Německu (kde nemají náš podivně spící Energetický regulační úřad) je mírně nad 200 €/MWh, čili ještě může klesnout na polovinu, aby se stále vyplatilo prodávat elektřinu z jádra za stejných podmínek.