Diskuse (4 příspěvky)
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
May 10, 2018 v 16.27
Když byl svého času - po celých desetiletích svého vládnutí - dramatickým přesunem voličských hlasů ze své funkce odvolen pravicový německý kancléř Helmut Kohl, tehdejší lídr německých Zelených, svým břitkým sarkasmem proslulý Joschka Fischer mu ironicky poblahopřál k odchodu "in den wohlverdienten Ruhestand", tedy do "velice zaslouženého důchodu". Což byl ovšem podvojný smysl, jak řečeno v daném případě velice ironicky míněný.

Takže, popřejme i my kardinálu a arcibiskupovi pražskému D. Dukovi "zasloužený odchod do zaslouženého důchodu".
Jiří Kubička, psycholog
May 10, 2018 v 20.3
Děkuji panu Štampachovi
vysvětlení, které se jinde v médiích, pokud se mi doneslo, neobjevilo.

Napadá mě ve zcela obecné poloze, že v 75 letech pracuje hodně málo lidí, zejméně ne se stejným nasazením jako lidé o deset či dvacet let mladší.

Proč je to vlastně v církvi jinak? Vysvětlení, že se jedná o samé mimořádné osobnosti nadané nenahraditelnou moudrostí neobstojí. Spíše se zdá, že lidé strašně neradi odcházejí z mocenských pozic, to ovšem platí i v politice.

Od moci se velmi zřídka odchází jinak než v důsledku porážky. Bylo by dobré, kdyby se toto vnímání změnilo, kdyby byl výkon moci brán jako práce a služba a dobrovolný odchod na vrcholu sil jako moudré rozhodnutí.

Jako vzácný příklad muže moci, který odešel dobrovolně, mě napadá císař Dioklecián. Ten rezignoval ve věku něco přes šedesát let. Kvůli pronásledování křesťanů si vysloužil pověst kruťase, byl to ale také člověk, který během své dlouhé vlády římskou říši znovu konsolidoval.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
May 11, 2018 v 8.24
O interpretaci (formálně) papežova rozhodnutí se hádají ti, kteří na jeho rozhodování činili nátlak:

"Prodloužení Dukova mandátu jsme bohužel očekávali. Fakt, že papež František arcibiskupovi Dukovi mandát prodloužil, není podle nás výrazem toho, že by chtěl vyjádřit respekt k jeho dosavadní práci a už vůbec ne přitakání jeho nacionalismu a nekřesťanským názorům na migraci, ale spíše důsledkem decentralizovaného pojetí církve, které papež dlouhodobě zastává," řekl jeden z organizátorů protestu Jan Bierhanzl.

------------------------

Já jsem to pochopil tak, jak to bylo všude napsáno (Rezignace Dominika Duky byla přijata, ve svém úřadu setrvá, dokud nebude stanoveno jinak, jedná se pravděpodobně o dobu několika měsíců):

"Z pověření Kongregace pro biskupy je mi ctí Vám oznámit, že Svatý otec přijal Vaši rezignaci na úřad pražského arcibiskupa a vyzývá Vás, abyste pokračoval ve svém úřadu 'donec aliter provideatur' (dokud nebude stanoveno jinak)."

Pochopil jsem to správně (a troufám si říci, že správně to pochopila většina lidí) i bez obšírného vysvětlení Ivana Štampacha.
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
May 11, 2018 v 12.14
Solón - to byl také jeden z těch velice mála, kdo odstoupil na vrcholu své moci; ačkoli ho dokonce přemlouvali, aby na své pozici zůstal i nadále.