Diskuse (68 příspěvků)
JK
Jindřich Kalous, důchodce
September 22, 2019 v 9.4
Takže shrnuto do jedné věty: Je nutno zastavit ekonomický růst. S návrhy tohoto druhu přicházeli vědci i aktivisté už koncem 60. let. První zprávě Římského klubu (1972) se kdekdo posmíval.

Prošustrovali jsme 50 let.
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
September 22, 2019 v 11.53
Nejde o to, že jsme "prošustrovali 50 let"; jde o to, že doposud nikdo nepřišel na způsob, jak to udělat.

Například to doufání, že spolu s omezením/zastavením růstu ruku v ruce půjde odstranění nezaměstnanosti - opravdu dost dobře nevím, jak je možno si něco takového představit.

Masivním zkrácením pracovní doby? - To by v prvé řadě mělo za důsledek masivní zdražování (protože produkce by byla dražší), respektive masivní pokles životní úrovně.

Kromě jiného by se tím ještě více prekarizovala situace prekrariátu, který je jinak přece hlavním předmětem zájmu levice.

Přestaňme si konečně namlouvat, že tady někde za bukem stojí nějaký "dobrý lid", který jenom čeká na to až bude zbaven jha kapitalismu, aby mohl konečně začít žít přirozeným, autentickým, nekonzumním způsobem života.

"Je snadněji možno si představit konec světa nežli konec kapitalismu" - ano, přesně v tomto je, tento náš "dobrý lid" je ve skutečnosti jenom zástupem malých kapitalistů, kteří se jenom třesou na to, jak se dobrat většího blahobytu, většího vlastního prospěchu, většího vlastního zisku. Ne každý má tu schopnost či energii stát se sám aktivním kapitalistou; ale ta "kapitalistická", to jest soukromovlastnická mentalita, ta je zakotvena hluboce v mysli, v instinktech (téměř) každého člověka.

Celý ten "kapitalismus", na který levice stále ještě svádí veškerou vinu za všechno zlo na této zemi - ano, tento kapitalismus svými strukturami a tlaky dozajista zesiluje tento primární lidský pud po maximalizaci vlastního prospěchu; ale je naprosto iluzorní se domnívat, že daný problém dokážeme ze světa odstranit jenom nějakým "zrušením kapitalismu".

Ten problém je mnohem, mnohem složitější; a jestli jsme v nějakém ohledu "prošustrovali 50 let", pak právě v hledání skutečně reálných řešení.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
September 22, 2019 v 13.55
To máte jedno, jestli vinu za všechno zlo hodíte na kapitalismus nebo na lid...

V jednom případě musíte odstranit kapitalismus, ve druhém případě "vyměnit lid", ale v obou případech zde zůstává cnostná levice, která to všechno dělá pro blaho lidu.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
September 22, 2019 v 14.4
Existuje také názor, že potřeba ekonomického růstu je podmíněna určitou vlastností peněz, kterou peníze získaly před začátkem ekonomického růstu, takže získání oné vlastnosti ekonomický růst potom podmínilo.
VK
Vojtěch Klusáček
September 22, 2019 v 14.9
Nezbývá než poznamenat, že zastavit ekonomický růst a převést ekonomiku na daleko menší průtok materiálu, energie a statků, byl jedním z hlavních cílů a dařilo se jej naplňovat v jediné zemi - v Kambodži pod vládou pol-potovců.

Hnutí ekoaktivistů čím dál víc připomíná nějakou soudobou mutaci chiliastů nebo flagelantů, odříkáním ke spáse, která s železnou pravidelností v historii stále znovu a znovu vznikají.
JK
Jindřich Kalous, důchodce
September 22, 2019 v 14.51
Mudrlantů, kteří zdůvodňují, že a proč se s tím nedá nic dělat, se při každé podobné příležitosti jako je zdejší diskuse najde 13 do tuctu. Prozatím však každý systém skončil, takže skončí i kapitalismus. Předchozí generace (včetně té naší odcházející) svět a společnost do této situace dostaly a mladí nám teď nenaznačují nic jiného, než že v tom světě budou žít oni a že by si ho třeba rádi uspořádali po svém. Když už jim neumíme nebo nechceme poradit, jak z toho průšvihu ven, tak bychom jim aspoň nemuseli vysvětlovat, že a proč to nejde. Jestli je necháme dělat si to po svém, tak se třeba ještě aspoň někteří dožijeme, že nám předvedou, jak to půjde.
JN
Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
September 22, 2019 v 15.20
"Pokud by bylo bydlení z diktátu trhu vymaněno a stalo se lidským právem, dostupným všem", bylo by patrně nutné vyvlastnit nemovitosti určené k bydlení, a pak v souladu s tímto lidským právem vyvlastněné nemovitosti přidělovat.
JH
Jaroslav Hajek, Přisluhovač globálního kapitalismu
September 22, 2019 v 17.29
Na potřebě se shodneme,
na směru nikoliv. Já rozhodně nevěřím, že pokusy o decentralizovanou společnost "mimo trh a stát" vyřeší klimatickou krizi. Nebo jakoukoliv jinou.
Je to právě decentralizovanost světa, co neumožňuje radikální kroky k řešení globálních problémů. Proč by Brazilci ponechávali na polovině své země prales jako "plíci světa", když jim za to svět nic nedá? Proč by Čína snižovala emise CO2, když USA je mají na obyvatele dvaapůlkrát větší?
Tohle všechno by nebyl problém, kdybychom byli všichni, jak se říká, na jedné lodi. Jenže nejsme - jsme na společné pastvině. Ta, jak známo, směřuje k tragédii. Loď ale funguje jinak než pastvina.
PK
Pavel Kolařík, informatik
September 22, 2019 v 18.6
No tak ale ono to zdaleka není tak,
že by za to Brazílii nikdo nic nedal. Naopak, peníze do Brazílie plynou. Teď však mnozí podporovatelé uvažují, že plynout přestanou. Vzhledem k tomu, co Brazilci momentálně dělají.
PK
Pavel Kolařík, informatik
September 22, 2019 v 19.2
Respektive,
největší plátci - Německo a Norsko - nedávno svoje platy už zastavili.

https://diepresse.com/home/wirtschaft/international/5675067/Kein-Geld-mehr-fuer-Brasilien
+ Další komentáře