Diskuse (19 příspěvků)
JK
Jindřich Kalous, důchodce
February 24, 2020 v 17.50
A samí mladí kluci to jsou. Trump 74, Sanders 78, Bloomberg 78...

Stejně nakonec Sanderse převácujou velké prachy. A je celkem lhostejné, jestli Bloombergovy hned v primárkách nebo Trumpovy ve "velkých" volbách.
IH
Ivo Horák
February 24, 2020 v 19.10
Osobně si myslím, že (dokonce ani) v amerických volbách není role peněz rozhodující. Podobně je tomu, podle mne, rovněž s ekonomickou situací. Výhodu má krátké čtyři roky úřadující prezident, zvláště působí-li jako silná (silová) figura. Je jasné , že nejvyšší funkce jej "nabíjí" entusiasmem.

Podle mého si voliči vybírají především podle své základní politické (stranické ) orientace a pak podle vlastního typu a svého gusta. Letos je Trump favoritem. Řekl bych však, že Sanders proti němu má větší šanci než Bloomberg (který by vzbudil větší "koaliční nadšení" mezi tradiční pravicí a dělníky).

Co se týče věku, tak současný "gerontokratický" trend vskutku zaráží. Pamatuji, jak Reagana dělilo několik měsíců od nekandidování, neboť poprvé mohl být prezidentem zvolen pouze uchazeč mladší 70 let.
JK
Jindřich Kalous, důchodce
February 24, 2020 v 22.31
Ivo Horákovi
Každý politolog i mediální odborník Vám řekne, že od slavné TV kampaně Kennedy vs. Nixon v r. 1960 presidentské volby v USA vyhrávají média.
IH
Ivo Horák
February 24, 2020 v 23.57
Jindřichu Kalousovi
Média jsou, zvláště v Americe, dlouhodobě velmi vlivná. Samozřejmě. Naštěstí nemívají vždy jediného favorita (nýbrž leckdy rovnou oba dva). Někdy mohou ovšem "šlapat vodu". Viděli jsme to např. v prezidentských volbách u nás: Schwarzenberg měl proti Zemanovi jasnou podporu médií ... a nebyla to jeho výhoda. Ostatně s Clintonovou a Trumpem tomu bylo do určité míry podobně.

Kennedy versus Nixon, to byl celkem začátek televizní éry. Nakonec on vítěz té kampaně neměl na své straně jen vizuální kvality. Podstatné ovšem je, že dnes žijí voliči nemálo v "bublinách" a jsou silně předpojatí. Ovlivnit je jde hůř a hůř.

Pokud proti Trumpovi "postoupí" Sanders, favoritem nebude, to jsem napsal. Myslím, že média úplně "nevyblázní". Ostatně jejich bezprostředním zájmem je duel napínavý do poslední chvíle. Pokud by Sanders bojoval vskutku směle, jen tak na lopatě ho rozhodně mít nebudou.
JK
Jindřich Kalous, důchodce
February 25, 2020 v 0.20
Ivo Horákovi
No tak jestli to bude na plichtu, pak nastoupí ty peníze a velká bere... Nebo zafunguje nějaká ta černá labuť a pak nemá smysl předpovídat vůbec nic.
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
February 25, 2020 v 12.16
Autor článku ve svém vyjmenovávání všech skupin obyvatelstva Nevady které dalo svůj hlas kandidátovi Sandersovi ovšem opomněl jednu skupinu, která by mohla být ne tak docela nevýznamná.

Objevily se totiž zprávy, že se hlasování demokratické strany houfně zúčastnili i příznivci republikánů (což je reálně možné, není tu efektivní kontrola stranické příslušnosti). A tito republikáni dávali své hlasy houfně - právě Sandersovi! Prostě z toho důvodu, že jsou přesvědčení, že v přímém souboji s Trumpem by to Sanders svým vyhraněným levičáctvím naprosto bezpečně prohrál.

Takže nějaký příliš hlasitý jásot nad vítězstvím Sanderse by se mohl ukázat být příliš předčasným. Navíc je nutno vyčkat, jak se prosadí Bloomberg - který by mohl mít daleko větší šanci získat si umírněné levicové voliče. Případně vůbec středové voliče.
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
February 25, 2020 v 12.26
Pane Horáku, před třetím zvolením Ronalda Reagana americkým prezidentem nás ovšem neuchránil věkový limit (to by takový Sanders vůbec nemohl kandidovat); nýbrž dodatek americké ústavy, že nikdo nesmí být americkým prezidentem více než dvakrát. (A je nemálo pravděpodobné, že jenom a právě toto omezení nás zachrání sice ne před druhým, ale alespoň před třetím zvolením Donalda Trumpa.)
Honza Macháček, chemik
February 25, 2020 v 18.44
Ať žijí česká média!
Zpráva, že prý pro Bernieho Sanderse v demokratických primárkách hlasují republikáni, protože věří, že bude pro Donalda Trumpa nejslabším soupeřem, jde dosti špatně dohromady s průzkumy, které ukazují, stejně jako před minulou volbou, do které elity Demokratické strany protlačily nečestně a nesportovně Hillary Clintonovou, že právě Sanders má proti Trumpovi vyhlídky nejlepší.

Nepátral jsem po původu té zprávy, možná je to prostě jenom lež. Může to být naprosto lživá zpráva, kterou šíří někdo z přívrženců Bidena nebo Buttigiege anebo zaměstnanců Bloomberga, aby poškodil Bernieho Sanderse. Nebo také může vycházet ze skutečných rozhovorů se skutečnými republikány, kteří se zaregistrovali do demokratických primárek, ovšem lžou novinářům o tom, koho v těch primárkách volí a proč.

Anebo je to pravda, a pak přívrženci Donalda Trumpa podporují s trumpovskou genialitou právě toho protikandidáta, který pro Trumpa představuje největší hrozbu. Jak na ten skvělý nápad přišli? Že by si o tom, jak Bernie Sanders nemá proti Trumpovi šanci, přečetli v českých médiích?
JP
Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
February 26, 2020 v 13.14
Pane Macháčku, Vaši otázku jsem zodpověděl už předem (stačilo jenom trochu pozorněji číst): Sanders může oslovit jenom radikální levici (a to na volební úspěch proti Trumpovi skoro s jistotou stačit nebude); zatímco takový Bloomberg může daleko spíše oslovit středového (tedy konec konců rozhodujícího) voliče.

Podle mého názoru pokud některý z demokratických kandidátů vůbec může mít reálnou šanci porazit Trumpa, pak právě Bloomberg; ale v žádném případě Sanders.
+ Další komentáře