Diskuse (6 příspěvků)
RH
Radoslav Hýl, učitel
November 13, 2015 v 19.49
pečlivě vybraná slova
Děkuji autorovi za skvělý článek a za trefně vybraná slova. Nesmírně si vážím, že autor přemýšlí o našem současném dehonestujícím přístupu k porodu a k matkám i v širších osobních, sociálních a politických souvislostech. Pevně doufám, že skvělý dokument paní režisérky Hníkové a mediální odezva nastartují změnu tohoto přístupu.
DU
David Unger, psycholog
November 14, 2015 v 12.17
Článek je rétoricky jak vystřižený z padesátých let
K tomu bych snad poznamenal, že kdo chtěl ukázat naše porodnictví jako nelidské, manipulující, bezmocné pro pacienty i jejich příbuzné, tak se mu to podařilo. Přikládám reakci gynekologa, porodníka a politika Bohuslava Svobody pro vyváženost pohledu, aby si zkrátka čtenáři mohli přečíst něco z druhého, méně dryáčnického pohledu: http://www.lidovky.cz/dokument-ani-nahodou-spise-tendecni-prace-na-zakazku-zlobi-se-svoboda-kvuli-filmu-pet-zrozeni-ip0-/zpravy-domov.aspx?c=A151113_125822_ln_domov_sk

Jinak naši protiporodničtí aktivisté a aktivistky by mohli začít tím, že prosadí přes své spřízněné ministry Dienstbiera nebo Marksovou, kteří mohou na podobný fanatismus slyšet, zdvoj- nebo ztrojnásobení peněz do porodnictví, aby byly možné všechny ty alternativy, na které si dnešní nadprůměrná a zcela menšinová emancipovaná rodička vzpomene. Potom bude skutečně dobře v Zemích Koruny české....
PK
Pavel Kolařík, informatik
November 19, 2015 v 10.1
Ještě reakce Marka Váchy
Marek Vácha reaguje - nikoliv na tento článek, ale na jmenovaný televizní pořad:

http://blog.aktualne.cz/blogy/marek-vacha.php?itemid=26331
DU
David Unger, psycholog
November 19, 2015 v 20.48
Reakce Marka Váchy je velmi zajímavá
Dokazuje, že fanatismus odpůrců našeho porodnictví a zastánců přirozených porodů za každou cenu má v dnešní době a kultuře jasné meze.
Filip Šimeček
November 13, 2016 v 17.48
Velmi aktuální téma!
Pokud by kdy mělo platit pravičácké heslo "za všechno mohou komunisti", pak snad jen za tristní stav současného porodnictví. Někdy v padesátých letech režim rozhodl, že učiní přítrž přirozeným porodům a děti se začaly oddělovat hned po porodu od matek, nenechal se dotepat pupečník, skončila tradice domácích porodů atd atd. Výsledkem ovšem nebyl vznik nového člověka ani porodnická revoluce, ale frustrace rodičky i dítěte, která v některých zařízeních přetrvává dodnes.

Já skláním své ženě hlubokou poklonu, že se rozhodla pro přirozený porod a už v porodním plánu uvedla přání vyhnout se epiduralu a oxytocinu. Rodili jsme společně s dulou a díky jejímu citlivému přístupu (a vstřícnosti sester i personálu) byl porod velmi hlubokým zážitkem, který na rodičce ani dítěti nezanechal žádná traumata. Představa rodičky, která je pomocí medikamentů tak utlumená, že už ani nezvládá tlačit, mě docela děsí.

Přesto se dnes ještě najde nemalá část lidí (a diskuse na DR to dokazuje), kteří považují přirozený porod za jakousi levičáckou úchylku. Přitom nejde o nic jiného, než o návrat k tomu, co tady tisíce let fungovalo.
IH
Ivo Horák
November 14, 2016 v 10.25
Malé zlo je někdy velké dobro
Obecně je mi sympatické, pokud lidé nepodléhají modernizaci příliš, pokud je vidím chovat se "přirozeně", upřímně řečeno: aspoň trochu jako za mých mladých let. Také oceňuji veřejnou obhajobu toho, "co stačilo dříve", neboť trvale udržitelný rozvoj nemůže prostřednictvím důvěry v možnosti rozvoje technologií stále více legitimizovat vyšší a vyšší spotřebu.
Přesto soudím, že výrok o přirozeném porodu jako o něčem, co tu fungovalo tisíce let, přechází povzneseně, jaké snížení úmrtnosti nastalo v důsledku revidování oné prvotní a pradávné praxe. Důraz moderní doby na snižování rizik pro život a zdraví se dotýká všeho možného, někdy nám asi bere trochu radosti ze života, ale prodlužuje dobu, kdy k ní máme příležitost.