Diskuse (19 příspěvků)
David Lobpreis, Socio-ekononický migrant
November 13, 2013 v 11.29
Paradoxní?
Esi to nebude jako možná trochu tím, že papež bydlí ve Vatikánu, zatímco my řešíme situaci ve státě, kde stále neproběhla odluka státu od církve .-)
MP
Martin Pleva, pedagog
November 13, 2013 v 17.28
Krásný článek...
Povinné čtení pro některé militantní katolíky:) na tomto serveru...
MK
Michael Kolařík, Student
November 13, 2013 v 21.10
Pane Kolaříku
nevím, jestli mne také řadíte ke zdejším militantním ateistům. Skutečně nevím, jak bych to poznal, protože si pod tím souslovím představujeme každý něco jiného. Já si představím někoho, kdo se projevuje jako mnoho členů OSA ČR, a nic takového jsem zde na Deníku Referendum nezaznamenal. Ale vy jste asi přísnější.
FO
Filip Outrata, redaktor
November 13, 2013 v 23.19
Vážení pánové,
musím říci, že mě upřímně pobavila vaše debata nad tím, jestli je článek určen spíš militantním katolíkům, nebo militantním ateistům. Jako autor jsem polichocen a řekl bych, že je vhodný pro ty i ony. Jsem rád, že se toto jisté pokračování "dialogu křesťanů a marxistů" zde na DR děje a srdečně vás zdravím.
Eva Hájková, penzistka
November 14, 2013 v 5.4
Papež František vzbudil zvědavost dokonce i u mě, militantní ateistky :-), a tak jsem si koupila jednu jeho knížku (O nebi a zemi).
FO
Filip Outrata, redaktor
November 14, 2013 v 13.31
Vážený pane Fraňku,
argumentace typu "nemá žádnou odpovědnost, ať raději mlčí", mi přijde hodně nefér a hlavně nesmyslná. Každý má prostě jiné postavení, jiné úkoly a obdarování - někdo je "intelektuál s břitkým jazykem". Z Vašeho pera to zní jaksi hanlivě, ale snad se mi to jen zdá.

Jinak Vás mohu ujistit, že se pohybuji hodně mezi členy jiných církví a to o čem píšete dobře znám. Své úsilí tímto směrem již druhým rokem zaměřuji. Ale každou pobídku k většímu úsilí beru. Vždycky je možné dělat víc.
MP
Martin Pleva, pedagog
November 14, 2013 v 17.43
P. Fraňku,
tisíce lidí v tomto státě musí opravovat střechu, kterou jim zatéká, další desítky neziskovek jakbysmet. Nikdo jim miliardy nedá.

Na opravy památek existují dotace - z čeho by ty kostely, kláštery a fary byly opraveny? Vždyť velká část z nich nejsou ruiny... Nejsme v roce 1989.
A jestliže je ve vesnici deset babiček na jeden barokní kostel s plesnivějícími stěnami a děravými okapy, pak je to jen a jen důkaz toho, že celý pastorační model, pocházející ještě z raného novověku, by dnes cíkev měla změnit. Místo polností by potřebovala spíš autobusy na svážení věřících do větších center. A památky nechat památkářům...
PM
Petrasek Milan, penzista
November 14, 2013 v 22.4
Přeji všem investorům uspokojivý zisk
A především všem věřícím investorům přeji přívětivou neviditelnou ruku trhu při nákupu nabízených finančních derivátů.
Neb ne všechny miliardy je možné bohulibě uložit do opravy děravých chrámů.
DK
Dagmar Kubíčková , rodičovská dovolená
November 15, 2013 v 2.3
praktické starosti
Diskuse byla stočena směrem, kterým jsem si říkala, že bych snad měla taky ukázat. Trošku to uzemnit. Aneb problémy levicových intelektuálů s církvemi bych jako farářka malého sboru fakt chtěla mít :-)
V ČCE teď se na nás valí ze Synodní rady zasejc dotazníky. Synod v květnu 2014 prostě musí nějaké rozhodnutí učinit. Tak tu máme dotaz, jak naložit s restituční náhradou. Samozřejmě budu doporučovat staršovstvu model D, polovina náhrady se užije na službu diakonickou a spol. Což znamená nárůst Personálního fondu (nyní 81000 na 100% faráře) o 6% ročně nad inflaci. Tak si to tak propočítávám. Jak dlouho se to dá táhnout. A děsím se, o kolik vyšší ten růst bude, jestli přistoupíme ČSSD na nějakou tu revizi. Taky se po nás chce se rozhodnout jakou zvolíme strategii na následující desetiletí, včetně možnosti, že si sbor zaškrtne, že do 10 let zanikne. O nepamátkové budově v tristním stavu nemluvím vůbec. Je mi z toho úzko, z té restrukturalizace po 65 letech více méně petrifikovaného stavu. Ne že bych na čemkoliv lpěla. Těším se, až se třeba určitá roztříštěnost z finančních důvodů začne poněkud tmelit, pokud k tomu dojde. Ale přece jen jde o konkrétní živé lidi a zodpovědnost za rozhodnutí pokud možno moudrá a neignorující Ducha svatého.
Luděk Ševčík, OSVČ
November 15, 2013 v 11.0
Mě je líto, paní Kubíčková,
že má vaše církev tolik problémů. Úpřímně bych vám přál, aby jste je mít nemuseli.
Zároveň bych přál všem chudým lidem, aby nemuseli žít v bídě, která je čím dál větší. Všem nemocným, aby se jim dostalo skutečně kvalitní lékařské péče. Všem starým a nemohoucím, aby nežili jak odpoad společnosti. Všem mladým, aby se jim podařilo dosáhnout vzdělání, které by nebylo limitováno příjmy jejich rodičů. Všem bez práce, aby se jim podařilo sehnat důstojné, jejich kvalifikaci odpovídající zaměstnání s odpovífajícím příjmem. A že by toho ještě bylo!
Teď zrovna se pokoušíme, se známými, pomoci jedné rodině se třemi dětmi a napolo invalidním otcem, aby je nevyhodili z bytu. Přes obec jsme jim bydlení nesehnali, neboť tam se byty rozdávají známým /u nás vládnou lidovci/.
Dcera, dva měsíce po mateřské, nemůže sehnat práci. Rozeslala stovky životopisů, nikdo jí ani neodpověděl. Obchází obchoďáky, chodí na konkursy na prodavačku, i když má lyceum. Zatím bez úspěchu.
Takže takové mám teď starosti. Věřte, že bych chtěl bych mít starosti farářky malého sboru. Takové osobně neexistenční.
+ Další komentáře