Diskuse (13 příspěvků)
Eva Hájková, penzistka
May 24, 2015 v 13.52
To vyzvánění telefonu, kdy se po zvednutí nikdo neozve, mně něco připomíná.
Jenom nechápu, jaký to má smysl. Vzbudit v někom strach?
Saša Uhlová, novinářka
May 24, 2015 v 15.14
zastrašování
Všechny ty postupy slouží k zastrašování, třeba buzení svědků v pět ráno, nebo zatýkání lidí v brzkých ranních hodinách, aby je pak druhý den propustili... Nebo ty řeči o tom, že když nebudou spolupracovat, budou také obviněni.
Eva Hájková, penzistka
May 24, 2015 v 17.36
Já sice ty lidi neznám, takže nemůžu vědět, zda opravdu něco neplánovali, ale přijde mi šílené, že při zadržení jednoho ekologického aktivisty „asistovaly tři dodávky plné těžkooděnců, kteří byli vyzbrojeni samopaly“. To snad ani není normální. Skoro to vypadá, jak by policie neměla co na práci...
Osobně si myslím, že něco takového jako útok na vlak by mohli plánovat leda šílenci.
Ještě chci napsat, že vím, jaké to je, když se člověk, který předtím žil úplně obyčejný „běžný“ život, jaký žije šedá masa, najednou pustí do aktivismu nebo do práce v občanské iniciativě. Zkrátka do něčeho, co nikdy v životě nedělal. Setkáte se tam s lidmi, které jste předtím nikdy neviděli a nic o nich nevíte. Musíte vsadit na svůj instinkt nebo vnitřní hlas, zda jim důvěřovat nebo ne. Riziko tady samozřejmě je. Člověk většinou zažije strach, a to i tehdy, když mu nikdo netelefonuje z neznámého čísla. Strach má totiž velké oči, jak se říká, a tak pravděpodobně bude vidět nebezpečí i tam, kde žádné není. Může se mu zdát, že ho neustále někdo sleduje. Asi proto se lidé raději drží ve své ulitě, což pochopitelně vyhovuje mocným, kteří chtějí mít svět uspořádaný podle svého a spoléhají na to, že jim většina do toho nebude mluvit.
Chci vzkázat těm, kteří uvažují o občanské aktivitě, aby se nezalekli podobných případů a nenechali se od svých záměrů odradit. Bez překonání strachu tu sebevědomou občanskou společnost totiž nevytvoříme.
Když se před časem podařilo překonat strach mně, která se od malička bála všeho nového a neznámého, tak by to podle mého názoru snad mohl zvládnout skoro každý.
Jiný svět leží vně ulity, ne uvnitř.
Saša Uhlová, novinářka
May 24, 2015 v 23.18
Lidové noviny
Ještě si neodpustím jednu poznámku. V internetové verzi Lidových novin vyšla v sobotu (tedy včera) zpráva, která je o Komunistickém svazu mládeže (odkaz níže). Poslední odstavec té zprávy je:

"Z řad ultralevicových radikálů se před nedávnem rekrutovali i první čeští teroristé. Těm policisté přibližně před měsícem zabránili v útoku na nákladní vlak s vojenskou technikou nebo osobními auty. Už před tím však radikálové, kteří se hlásili ke skupině Síť revolučních buněk, stačili zapálit několik policejních aut a služeben. Jejich řádění neunikly ani mýtné brány a dokonce ani sídlo soukromé firmy."

http://www.lidovky.cz/mladi-komuniste-pro-nas-ceske-zakony-neplati-chceme-jen-socialismus-116-/zpravy-domov.aspx?c=A150522_141101_ln_domov_ele

Vyšlo to poté, co zveřejnili rozhovory s oběma právníky, na které v textu odkazuji a další informace, které původní fantastickou konstrukci minimálně zpochybňují. Nechápu.
MP
Martin Profant
May 25, 2015 v 22.46
Dík za hezký článek
Doporučuji nově schválenou Zprávu o extrémismu. Naposledy jsem tak pěknu četl v roce 1997, tehdy jsem si naivně představoval, co by s takovým ... udělala sociálně demokratická vláda. DNeska to vím: Schválila by ho.
Martin Šimsa, filosof
May 26, 2015 v 10.5
Opisování zpráv - papouškování různých serverů
Podobná zpráva byla včera v Novinkách: http://www.novinky.cz/domaci/370457-levicovi-extremiste-jsou-stale-aktivnejsi-krajni-pravice-je-v-krizi.html

Je zarážející, jak bezmyšlenkovitě žurnalisté přebírají zprávy. Policie se asi domnívá, že musí vykazovat činnost, jak se to dělalo za starého režimu, a když se teď "bojuje proti terorismu" na všech frontách, tak je několik anarchopacifistů, kteří se dají strčit pod mediálně vděčný název "Síť revolučních buněk" k nezaplacení. Tak jen aby to těch několik nešťastníků opravdu neodskákalo.

Na místě je otázka po spoluodpovědnosti médií za takovéto policejní akce.
Saša Uhlová, novinářka
May 26, 2015 v 14.29
Zpráva ministerstva vnitra o extremismu, zpráva ČTK
Ta druhá zpráva z Novinek vychází právě ze zprávy ČTK o Zprávě o extremismu. Tu přebraly všechny možné noviny. Ovšem zpráva Lidovek je myslím původní, jejich.

Odpovědnost média nesou ohromnou. Je ale třeba říct, že ne všichni k tomu přistupují stejně. Třeba v Respektu vyšla poměrně střízlivá reportáž Ondřeje Kundry, která je v porovnání s výstupy LN docela v pohodě. Pak jsou média, která to víceméně ignorují, nebo "jen" přebírají Četku.
PM
Petrasek Milan, penzista
May 26, 2015 v 20.49
Levá radikální scéna je oproti pravici vždy v nevýhodě
exekutiva státní moci je od přírody domovem konzervativně orientovaných povah a mnohdy až radikálně pravicového zbarvení.
Zkušení anarchisté s tím umí vycházet - spontánní levicový dorost je vystaven zážitkům, které svádí ke zevšeobecňování a mnohdy radikalizaci.
Nezbývá než si stále opakovat "státní exekutiva je a bude již od pánaboha směrem doleva potrefena alergií...státní exek....".
Nezbývá než zachovat všestranný psychoterapeutický postoj .......... bych doporučil těm kteří to umí.
MH
Mirza Hadžič
May 27, 2015 v 11.29
Respekt svojí titulní stranou kterou by mu záviděl i Blesk, naopak hysterický peleton vedl.
Honza Macháček, chemik
May 27, 2015 v 20.32
Zpravodajská hra
Ve skutečnosti jsou policisté hodní. Zjistili zřejmě, že se chystá nějaký nekalý obchod se zbraněmi, třeba jejich prodej Islámskému státu nebo albánské narkomafii. Obchod má krytí z nejvyšších míst, a tak jej nelze jednoduše zakázat. To by ukazovalo spíše na albánskou narkomafii, která je úzce propojena s UCK, toho času prý opět aktivní v Makedonii, protože UCK je spojenec USA, a tak nás členství v NATO zavazuje neházet jí klacky pod nohy. Jak může policie překazit prodej zbraní teroristům, nad kterým drží ochrannou ruku vysoce postavení politici?

Vyhlédne si nějakou aktivní skupinu páchající něco aspoň trochu násilného, řekněme Síť revolučních buněk. Pozatýká lidi, kteří nemají s SRB nic společného, a obviní je ze spojení s SRB a z přípravy teroristického útoku na vlak se zbraněmi. V obvinění přesně popíše vlak, který chce zastavit, a zveřejní, kdy a kudy ten vlak pojede, což by jinak neměla Síť revolučních buněk jak zjistit, a kde bude nejlepší na něj zaútočit. Pak už policie jen doufá, že SRB útok podle jejího návodu provede, a prodej zbraní teroristům tak překazí.

Nesledoval jsem zprávy o operaci Fénix tak dobře, abych věděl, zda tahle teorie sedí, jestli opravdu prohlášení policie obsahují přesný návod útoku na vlak, hlavně přesné datum, čas a místo.

Pravda také je, že ponoukat takhle anarchisty k útoku na vlak zápalnými lahvemi je hloupé, ale to mi přijde zcela v mezích běžné policejní hlouposti. Především ty zápalné lahve těžko mohou vlaku a převáženým zbraním vážněji ublížit, aspoň pokud součástí nákladu nebude větší množství munice. Možná se policie spolehla na zápalné lahve, protože to je, co SRB zatím používala, a nic militantnějšího než SRB není po ruce.

Zatčení jsou ovšem anarchopacifisté, a jejich styl zápalné lahve rozhodně nejsou. Mnohem bližší anarchopacifistům, a shodou okolností také mnohem účinnější proti vlaku se zbraněmi, by byl styl německých Zelených používaný proti vlakům z jaderným odpadem. Kdyby se naši policisté poradili s německými kolegy, mohlo je napadnout, aby anarchopacifisty raději ponoukli k blokádě železničního mostu DIY karnevalem, zastavení vlaku živou hradbou a zalití kolejí betonem.

Pokud by takový veselý happening proti vlaku se zbraněmi navíc vyvrcholil vyrabováním vlaku a shozením jeho nákladu do Vltavy, mohla by policie natáčením demonstrace získat důkazy proti obchodníkům se zbraněmi. Zveřejnění záběrů vyhazovaných zbraní v televizi by možná i dokázalo přinutit naše politiky i činitele NATO, aby dali od překaženého obchodu ruce pryč a nechali obchodníky odsoudit.

Prý k tomu útoku na vlak mělo dojít 1. června, zrovna na Den dětí. Nechystá se opravdu nějaká dětská veselice na mostě? Neměl bych si na to vzít dovolenou a přijít s fotoaparátem?
+ Další komentáře