V pondělí se bude kojit všude. Matky se chystají do poboček Raiffeisenbank

Petra Dvořáková

Kojící guerilla vyzývá matky z celé republiky, aby šly v pondělí dopoledne nakojit své dítě do poboček Raiffesenbank. Reagují tak na incident z konce března, kdy muž z ochranky vyzval kojící matku v bance, aby „přestala exhibovat“.

Kojící matky se v pondělí 15. dubna v jedenáct hodin dopoledne sejdou v pobočkách Raiffeisenbank po celé republice, aby zde nakojily své děti. Reagují tak na událost z konce března, kdy matku kojící v pražské pobočce banky muž z ochranky zvýšeným hlasem vyzval, aby se zahalila a „přestala exhibovat“.

„Matka, která kojí na veřejnosti, nedává na odiv svá prsa, ale krmí své dítě, tiší jeho hlad, uklidňuje ho, předchází pláči. Kojením v pobočkách Raiffeisenbank, kde k politováníhodné situaci došlo, chceme dát najevo podporu dotyčné matce a všem ostatním kojícím matkám,“ píše Kojící guerilla, která pondělní akci organizuje, v tiskovém prohlášení.

Matka roční dcery čekala 20. března v pobočce Raiffeisenbank v pražském paláci Astra ve frontě na pokladnu. Čekání bylo dlouhé a dcera potřebovala nakojit. „Ze strany k boxům jsem měla postavený kočár, hned vedle mě seděl starší pán, který byl lehce otočený zády ke mně, dcera mi při kojení seděla na klíně a hlavou v podstatě prs zakrývala, druhý prs jsem měla logicky zahalený,“ líčí žena v dopise, který zaslala Laktační lize.

Po chvíli k ženě přišel muž z ochranky a zvýšeným hlasem jí nařídil, aby se zahalila a přestala exhibovat. Pohrozil, že pokud nepřestane kojit, nechá ji vykázat.

„Po mém namítnutí, že přece jen kojím dceru, navíc jsem i částečně schovaná za kočárkem a zahalená svetrem, aby mi nic nevykukovalo, mi řekl, že prostě i tak exhibuju, že už tam ‚"takové případy měli‘" a jejich paní ředitelka rozhodně takové chování nepodporuje,“ popsala matka.

Žena proto banku opustila, dceru nakojila venku a vrátila se do Raiffeseinbank. Zde muži vysvětlila, jak moc pro ni bylo jeho chování ponižující, on však svou reakci nadále hodnotil jako „adekvátní“.

„Co se dá s takovou situací dělat? Omluva by byla fajn, ale ten nepříjemný pocit z celé situace mi ještě teď běhá po kůží ... Tohle by se přece vůbec nemělo dít,“ zakončila svůj dopis Laktační lize matka.

Raiffeisenbank si stojí za tím, že kojení patří do soukromí

Raiffeisenbank se klientce omluvila, ve své reakci však nadále prezentuje kojení jako činnost patřící do soukromí. „Pokud o podobné záležitosti od maminky víme a požádá nás o zajištění soukromí, není pro nás problém jí nabídnout adekvátní místo podle možností pobočky a s ohledem na ostatní klienty,“ napsala banka.

„Vnímáme jako vstřícný krok, pokud instituce nabízejí místo, kde matky ‚budou mít na kojení klid‘. Takové místo by mělo být ženám vlídně nabídnuto. A matky ho mohou, ale nemusí využít, a neměly by být nuceny se v něm skrývat,“ komentuje reakci Raiffeisenbank Kojící guerilla.

Podle aktivistek kojení není ničím, co by se mělo skrývat, je to příjem potravy podobný jako u dospělých. Cítí-li se kojením na veřejnosti někdo dotčen, je to jeho problém, a přizpůsobit se by se měl on, nikoli kojící matka a její dítě.

Podobná akce už se uskutečnila před pěti lety v Brně. Zakladatelka Kojící guerilly a performerka Kateřina Olivová tehdy kojila svého půlročního syna v oblíbené kavárně, když ji číšnice vyzvala k zahalení.

„Chtěla jsem dodat sebevědomí ostatním ženám a ukázat, že kojit v kavárně bez zahalení je přípustné, možné a normální. Svolala jsem proto akci kojících matek, o kterých jsem si myslela, že by je to mohlo zajímat. Vrátily jsme se na ‚místo činu‘ hromadně kojit. A bylo to nádherné,“ popisuje vznik Kojící guerilly Olivová.

  Diskuse (28 příspěvků)
  DU
  David Unger, psycholog
  April 13, 2019 v 9.38
  Alespoň se vše nazývá pravými jmény
  Kojící guerilla je výstižnější název než i dost angažovaný "laktační liga". A v pondělí se bude kojit všude, opravdu to připomíná angažovanost z padesátých let nebo kampaně v rámci kulturní revoluce v maoistické Číně.

  Myslím, že kojící matka a zejména matka vlídná ke svému dítěti by mohla unést slušné požádání, aby se zahalila, když jí to řekne zaměstnanec banky. Každý den musí zvládat frustraci svou i dítěte tak, aby z jejího miminka jednou vyrostl zdravý a sebevědomý jedinec. Ale chápu, že někde se ta agrese ventilovat musí.

  Banka, i když proti kojení ve svých pobočkách nic nemá, jak by se někdo paranoidně mohl domnívat, se k celé akci postavila rozumně, nekonfrontačně a zralým způsobem.

  Laktační liga by se vedle agresivní propagandy měla více zaměřit na opravdovou pomoc kojícím matkám, prvorodičkám a akceptovat i ty, kteří mají s kojením různé obtíže, než je tlačit do kojení za každou cenu, do tří nebo šesti let věku dítěte, a to zásadně všude na veřejnosti.

  JN
  Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
  April 13, 2019 v 16.38
  Kojením proti finančnímu kapitálu!
  Útok bych zahájil neočekávaným kojícím výpadem levého křídla a konsternovaného nepřítele poté snadno dorazíme hromadným přebalováním ze zálohy.

  ---------------------------------------

  Film "Zítra se bude tančit všude", chce lidovou písní a tancem bojovat za radostný život, za nového člověka, za družbu a přátelství všech národů, za mír.
  JN
  Jiří Nushart, maloměšťácký usmiřovač
  April 15, 2019 v 11.34
  Marně čekám na zprávu, zda smradlavé dětské zadečky konečně zahýbaly s akciovými trhy.
  JH
  Jaroslav Hajek, Přisluhovač globálního kapitalismu
  April 15, 2019 v 14.14
  Banka se zachovala
  celkem přiměřeně situaci (vydaným vyjádřením a písemnou omluvou), ale milý bezpečák se zachoval jako vůl. Nemusel vůbec mamince nadávat a vyhazovat ji, stačilo ji upozornit pro příště. A chtěl-li vyhovět oněm údajným "starším pánům", mohl ji zkrátka po dobu kojení zaštítit vlastním tělem. To by samozřejmě nebylo tak nabušeně chlapácké, a neukázalo by se tak, kdo je tam pánem.
  JP
  Josef Poláček, Invalidní důchodce a student
  April 15, 2019 v 14.42
  Ano, přesně. Mohl - a měl - jí nabídnout možnost nakojení v nějaké vedlejší místnosti; s tím že ona se pak bude moci vrátit zpět na své místo v řadě.
  JK
  Jiří Karen
  April 15, 2019 v 20.49
  Trefný komentář B.Kartouse
  Ach, chudáci ti pohoršení staří mužové. Spatřit prs, takový děs! Ohrožení šlakem je málem trefilo! Toť Sodoma Gomora - někdo chce nakrmit své dítě! Hrůůůůza...sající dítě - taková nestydatost, to nemůžeme strpět!

  https://blisty.cz/art/95195-jak-postupovat-v-pripade-ohrozeni-kojici-matkou.html
  PK
  Pavel Kolařík, informatik
  April 15, 2019 v 23.5
  Ještě trefnější komentář F. Lutonského
  "V jedné z pražských poboček Raiffeisenbank dnes čtyři ženy nakojily své děti. Asistovalo jim u toho třicet novinářů a mluvčí banky."
  JV
  Jiří Vyleťal
  April 16, 2019 v 10.28
  O kojení tady vůbec nejde
  Pochopíme-li ideový základ dnešního bankovnictví, zjistíme, že o kojení tady vůbec nejde.

  Do bank, do těchto chrámů kapitalismu a byznysu, patří přece tvrdost vyjednávání, síla peněz a ne nějaký útlocit. To tak přijít s byznys plánem jak zainventovat nějaký ten masérský salón doplněný sexuálními službami. To by se dveře otevíraly samy a pánové falešně se pohoršující nad pohledem do výstřihu by si už, už rezervovali startovní balíčky. Ale kojit v bankovní hale hladové dítě? Jaká to nemravnost a pohoršení!

  Jo, jo, to by tak hrálo, kojit si v bance. To by se nám tam za chvíli chtěli vyhřívat bezdomovci. Kam bychom to došli?!

  To by pak z toho kontrastu mamonu a bídy, lidského sobectví a lidského citu, bohatství a bídy, sociální bezohlednosti a solidarity, a v posledku životem - reprezentovaným v tomto případě kojící maminkou - a smrtí - reprezentovanou v tomto případě mamonem, který vše životné umrtvuje - mohl někdo dospět k přesvědčení, že v tom kapitalismu není něco podstatného v pořádku.

  Jiří Vyleťal
  IH
  Ivo Horák
  April 16, 2019 v 11.51
  Jeden aspekt
  Tolerance vůči druhým lidem a jejich potřebám je zajisté pozitivní hodnotou. Stejně tak ovšem platí, že míru přijatelnosti kojení na veřejnosti určuje dobová kultura. Podobně jako v jiných oblastech, týkajících se intimity, měl i zde vývoj poněkud cyklickou povahu. Domnělá vyspělost a modernita implikovaly v první fázi rozchod s "primitivními" rysy starší doby, neboť se o nich soudilo, že dříve asi byly nutné, zatímco nově jen trapné.

  Před 40 lety bylo možné vidět kojit pouze romské maminky. Pamatuji si na to z Plzně. Pražáci kroutili hlavami, tady to vypadá, jako kdyby právě skončila válka, a k tomu ještě ty cikánky...
  JV
  Jiří Vyleťal
  April 16, 2019 v 12.37
  Pokrytectví
  To jistě, pane Horáku. Stejně tak je asi "dobovou kulturou" určena míra společností přijímaného pokrytectví.

  Pohoršovat se nad maminkou kojící na veřejnosti - byť pokaždé do určité míry ve skrytu - a brát za samozřejmost všude se vyskytující pornografii, sex shopy, prostituci a oplzlou mluvu (i ve veřejných médiích), to je tedy pokrytectví volající do nebe.

  To je myslím na celé té věci to podstatné.
  + Další komentáře