Korytář vystoupil ze zelených a založil nové politické hnutí

Vratislav Dostál

Exprimátor Liberce Jan Korytář opustil Stranu zelených a založil nové politické hnutí Změna. Se zelenými nicméně plánuje spolupráci na krajské i celostátní úrovni. Cílem hnutí je odstavit v Libereckém kraji od moci občanské a sociální demokraty.

Bývalý primátor Liberce Jan Korytář ve středu oznámil, že zakládá nové politické hnutí Změna na jehož vzniku se podílí liberečtí politici Změny pro Liberec, Zuzana Kocumová a aktivisté z Libereckého a Ústeckého kraje. Korytář současně uvedl, že po osmi letech opouští Stranu zelených.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

„Hnutí Změna není projekt konkurenční Straně zelených, se zelenými plánujeme společný postup jak v krajských, tak i v celostátních volbách. Beru to osobně tak, že sleduji stejný cíl, jen půjdu chvíli po trochu jiné cestě,“ vysvětlil Korytář.

Podle něj chce nové politické hnutí do konce dubna nasbírat 1 000 podpisů nutných k jeho registraci. Ustanovující sjezd se chystá na červen. „Jsme hnutím, které vzniká na jiných principech než Věci veřejné či hnutí pana Babiše. Nestojí za námi žádní velcí podnikatelé ani velký kapitál,“ vysvětlil Korytář.

Nové politické hnutí chce stavět na osobnostech z občanského sektoru, které svou dosavadní prací a výsledky prokázali, že jsou ochotné a schopné aktivně hájit a prosazovat veřejný zájem.

„Největším kreditem jsou naše dosavadní veřejné aktivity a to, že jsme se přestali bát a rozhodli jsme se vstoupit do politiky přímo a utkat se s těmi, co drží již 20 let rozhodující díl politické moci v naší zemi,“ uvedla členka přípravného výbory Změny Zuzana Tachovská. 

Podle Korytáře je klíčovým cílem Změny přivést do politiky tyto a další osobnosti, které nepolitickou politiku na místní úrovni již dělají a propojit je tak, aby postupně vznikla celostátní politická síla, která bude schopna prosadit potřebné změny v naší společnosti.

Cílem hnutí je odstavit v Libereckém kraji od moci občanské a sociální demokraty. „Věřím tomu, že krajské volby můžeme vyhrát," myslí si Korytář s tím, že za nejpravděpodobnějšího partnera považuje hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Nebrání se ale ani spolupráci s dalšími menšími stranami nebo se sociálními či občanskými demokraty.

Kromě Jana Korytáře, Zuzany Kocumové a Jaromíra Baxy se na vzniku Změny spolupodílela například Jana Komínová, která je zakládající členkou občanské iniciativy Stop tunelům a předsedkyní občanského sdružení Klub pro 3 generace.

Další informace:

ČT24.cz Korytář opustil zelené, zakládá nové politické hnutí

Nášliberec.cz V Liberci bylo založeno nové politické hnutí Změna

    Diskuse
    April 19, 2012 v 14.34
    Odvážnému štěstí přeje, ale ...
    Pan Korytář je odvážný a úctyhodný politik, kterému se podařilo realizovat změnu v liberecké politice na 5 měsíců, poté se opět vše vrátilo do starých kolejí, pokud mohu soudit dle zpráv v důvěryhodných médií a na základě jeho vysoce zajímavé přednášky, kterou pronesl na ústecké univerzitě. Chápu ho, že chce změnu a je to politik, který je schopný něčeho dosáhnout. Ovšem název Změna není nositelkou politického programu. Změna pouze říká, že nejsme spokojení s tím, co je a že chceme něco jiné. To jiné může být jak lepší, tak horší. V tomto smyslu si myslím, že jsou lepší klasické názvy stran, které něco sdělují: sociální demokracie, občanská demokratická strana (která ovšem nikdy nebyla ani občanská, ani demokratická), lidová strana, zelení, atd. To Změna neříká. Kdyby založil politické hnutí s názvem např. Otevřená demokracie nebo Občanská demokracie nebo podobně, tak by to bylo lepší.