Missing

František Jonáš

Email: frjonas@centrum.cz
Obec: Třebíč

Název příspěvku

V diskusi k článku

Ilona Švihlíková: Děsivé probuzení EU aneb jak z politiky odchází moc

Finanční sektor podpořený ratingovými agenturami přerostl přes hlavu nejen reálné ekonomice, ale i politické reprezentaci. Stal se nezávislým na výrobě, na občanech i na politické moci.

Vratislav Dostál: Klaus: Věci veřejné se jako strana stabilizují a profilují

Bárta je šikovný politik, Dobeš nejlepším polistopadovým ministrem školství a VV se podle prezidenta stabilizují a podařilo se jim dosadit do vládních a parlamentních pozic některé politiky, kteří jsou obohacením této země. Klaus to uvedl pro ČT.

Ilona Švihlíková: Krize nikdy neskončila

Krize, která plně vypukla v roce 2008, nemohla odeznít, protože politické elity se mylně domnívaly, že příčiny leží jen ve finanční sféře. Navíc se jim nepodařilo regulovat spekulativní fondy, či ratingové agentury. To se jim nyní vrací jako bumerang.

Jaroslav Ungerman: Řecku pomůže jedině odpuštění dluhů

Ti, kteří přicházeli před lety s radami, které dovedly Řecko do současné situace, se dnes znovu hlásí k tomu, že mají po ruce řešení. Jsou to opět rady, které vycházejí ze stejné kuchyně neoliberálních receptů. A Řecku pomoci nemohou.

Jaroslav Ungerman: Řecku pomůže jedině odpuštění dluhů

Ti, kteří přicházeli před lety s radami, které dovedly Řecko do současné situace, se dnes znovu hlásí k tomu, že mají po ruce řešení. Jsou to opět rady, které vycházejí ze stejné kuchyně neoliberálních receptů. A Řecku pomoci nemohou.

Pavel Holubec: ČR potřebuje vizi

Česká republika potřebuje vizi, protože jinak jako smysluplný celek přestává existovat. Absenci společně sdílené vize obnažuje právě probíhající politická krize.

Eva Kantůrková: Václav Havel jako průsečík

Autorka recenzuje knihu Martina C. Putny „Václav Havel. Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století“. Monografie působí jako odpověď na některé předchozí studie, oslavné i pomlouvačné, aniž by z Václava Havla činila posvátnou ikonu.

Jiří Šteg: Bludy vlády ve světle čísel II – historie jednoho zákona

Vláda zásobuje veřejnost plejádou polopravd, účelových tvrzení a mýtů. Ať už z nekompetence, arogance nebo politické účelovosti předpokládají, že občané je budou přijímat tak, jak jsou jim předkládány. Podívejme se na některé z nich očima „tvrdých dat“. Tentokrát nikoliv čísel.

Vratislav Dostál: Bělobrádek: Kalouskovo prominutí sankcí za neoprávněně čerpané dotace zavání korupcí

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyzval vládu, aby zveřejnila údaje týkající se prominutí sankcí za neoprávněně čerpané dotace z let 2006 až 2009. V opačném případě se podle něj ministr financí Miroslav Kalousek těžko vyhne podezření, že má co skrývat.

Kateřina Svíčková: Je tržní optimismus českých reforem opodstatněný?

Tržní mechanismus začíná opět silně převažovat v neprospěch společnosti jako takové a je třeba snažit se o vytvoření protiváhy. Když je však krize nejen ekonomická, ale i politická, zdá se to být nedosažitelným cílem.

Andrea Cerqueirová: Co je vlastně na topce sexy?

Mladí Češi byli při loňských volbách okouzlení TOP 09. Po roce je však případné se ptát, co je vlastně na té straně tak přitažlivého? To, jak se projevují její politici? Nebo snad politika, kterou uvedli do praxe?

Ilona Švihlíková: Vzdělání jako veřejný statek v kontextu „reforem“ Nečasovy vlády

Vzdělání může být vnímáno jako veřejný statek, který má pozitivní společenské přínosy, nebo jako investice individua do sebe sama. Záleží na tom, zda se na ně díváme úzkým, individualistickým pohledem nebo je vnímáme v širším kontextu.

Jiří Pehe: Stávka jako prohra občanské společnosti

Nedávná stávka ukázala podivnou laxnost Čechů. Na poměry sice nadávají, ale jsou ochotni udělat jen velmi málo pro zlepšení situace.

Vratislav Dostál: Stávka bude ve čtvrtek. A bude celodenní

Stávka v dopravě proti vládním reformám bude ve čtvrtek. Odboráři přistoupili k odložení poté, co pondělní stávku zakázal předběžným opatřením soud.

Jiří Šteg: Premiér a vláda si zapálili doutník na sudu prachu

Maniakální zručnost vlády v prosazování jejích záměrů včera dostoupila vrcholu. Rozhodnutí soudu rovněž ukazuje na trnitou cestu prosazování práv obsažených ve fundamentech našeho právního řádu do praxe. Doplácí na to celá společnost.

Jakub Patočka: Věci veřejné jsou projevem hluboké krize politiky, ale ne nejhorším

Volání po pádu vlády kvůli eskapádám Věcí veřejných je stejně tak pochopitelné a oprávněné jako dost možná nepříliš rozumné. Je třeba postupovat tak, aby v politice vznikly předpoklady, které opakování podobných událostí znemožní.

Vratislav Dostál: Zavadil v Brně: Vláda lže jako komunisté před měnovou reformou

V Brně se ve čtvrtek konala první demonstrace proti vládní politice vydávané za reformy. Zúčastnilo se jí několik set lidí, kteří vyslechli projevy patnáctky řečníků. Dozvěděli se mimo jiné, proč Miroslav Kalousek nepřijde do nebe.

Adam Novák: Kam se poděly miliardy z rostoucího HDP?

Zatímco HDP roste, vládní ekonomové mluví o oživení a plácají se po ramenou, mzdy zaměstnanců klesají. Obyčejní lidé ve svých peněženkách žádný růst nezaznamenali.

ČTK: Důvodem pro ozbrojený vpád do ČT je znalecký posudek

Páteční vpád ozbrojenců do budovy České televize byl vyvolán potřebou Vojenské policie nechat dokument, který má údajně mít redaktor ČT Karel Rožánek, posoudit znalcem. Aby se zjistilo, kdo ho z ministerstva obrany vynesl.

Pavel Šaradín: V hlavní roli

Václav Klaus zastiňuje premiéra, určuje vládní politiku a mění program koalice. Hraje skutečně důležitou roli, a přitom jeho výroky a postoje jsou stále horší. Otázka, která hned napadne: Kam až může Václav Klaus zajít?

Zobrazeno 20 / 140