Volby 2010

S200_lud_k

Komentář

Luděk Jirka: Zemanových sedmdesát procent popularity

V souvislosti s Milošem Zemanem se hovoří o jeho více než 70% veřejné popularitě. Prvním, kdo začal to číslo veřejně šířit, byl přitom on sám. Odkazuje se na průzkum agentury SANEP, která byla už mnohokrát usvědčena z problematické metodiky.

P_arad_n

Komentář

Pavel Šaradín: Volme pouze v Praze

Pavel Šaradín reaguje na povzdech profesora Tomáše Halíka v týdeníku Reflex, že kdyby celá země volila tak, jak v mnoha volbách volila Praha, tak u nás bude lépe. Pavel Šaradín připomíná, jak Praha ve skutečnosti volila.

Novak

Komentář

Pavel Novák: Růžový panter zasahuje

Návrh na zneplatnění prezidentské volby, podaný protikorupční organizací Růžový panter, je pokrytecký: zveřejnění lživé Kubiceho zprávy před volbami 2006 a řecká lež před volbami 2010 podobnou reakci nevyvolaly.

Jiri_vyletal_29-7-2012

Komentář

Jiří Vyleťal: Proč jsou lidé schopni volit proti vlastním zájmům

Sněmovní volby v roce 2010 byly zřetelnou ukázkou dezorientace voličů a manipulovatelnosti společnosti, která ztratila smysl pro rozlišování mezi pravdou a lží.

Image

Zpráva

HN: ČSSD pořídila část předvolební kampaně za desetinu cenu

ČSSD stála kampaň před loňskými volbami do Sněmovny desetinu obvyklé ceny. Pořídila ji za 184 milionů korun, o 30 milionů levněji než ODS. Podle exmanažera ČSSD Tvrdíka se strana dokázala poučit z dřívějška o tom, že kampaně mohou být efektivní i levné.

477575_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Klaus: Nepřijímám hru na takzvané porušování ústavy

Prezident Václav Klaus neshledává, že by porušoval ústavu. Tvrdí, že se jedná o politickou polemiku. Příčinou současné situace je podle něj dvojice Bárta – Kočí. Bártův plán na vstup VV do politiky prý nečetl.

474923_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Babák věnoval VV 6 milionů, neví, kde je vzal

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák poskytl straně v minulosti sponzorský dar 6 milionů korun. Prý prodal akcie, za kolik a odkud si nevzpomíná. Prý asi tak za třicet nebo čtyřicet milionů.

342279_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

ABL podala trestní oznámení na redaktory Mf Dnes

V závěru bouřlivého koaličního pátku vydala ČTK zprávu informující o tom, že firma ABL, vlastněná bratrem odstupujícího ministra dopravy Matějem Bártou, podala trestní oznámení na redaktory Mladé fronty Dnes Jaroslava Kmentu a Václava Dolejšího.

Image

Zpráva

Menšina soudců: ÚS odepřel řádnou ochranu základním právům

Ústavní soud zveřejnil menšinová stanoviska těch soudců, kteří byli pro zrušení pražských voleb. „Odlišné maximy pro posouzení rovnosti hlasů v parlamentních volbách většinové stanovisko pléna nerozpoznalo," uvedla místopředsedkyně ÚS Eliška Wagnerová.

461993_mediafax_michal_vanac

Zpráva

Pražský náměstek Březina čelí policejnímu obvinění

Náměstku pražského primátora za ČSSD Karlu Březinovi hrozí dle ČTK trestní stíhání. Důvod je dosud nejasný. Podle agentury i Březinovy reakce však souvisí s jeho členstvím v dozorčích radách a statutárních orgánech zkrachovalých firem.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: Manipulace v Krupce, manipulace na ministerstvu obrany

Volby jsou v ČR dobrovolné, a zcela jistě není přijatelné, aby se s jednou z nejdůležitějších pravomocí a svobod obchodovalo. Volby jsou rovné, každý hlas má stejnou váhu, a nikdo si nesmí vylepšovat pozici například kupováním hlasů.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Po novoročním projevu Klaus už nemá kam klesnout

Tak jako mluvil prezident o kriticích, hovořili komunističtí mocipáni o disidentech. Jediné, co v Klausově projevu oproti projevům Gustáva Husáka či Milouše Jakeše chybělo, byla zmínka o samozvancích. O těch už totiž hovořil v podobné souvislosti dříve.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Událost roku: marná voličská revoluce

Navzdory letošní „voličské revoluci“ funguje většina věcí v české politice postaru. Je to zrada na voličích a souvisí to se skutečností, že nitky politické moci stále více vedou do politického zákulisí, kde za ně tahají nejrůznější korupční bratrstva a mafiánské spolky.

Image

Zpráva

Ústavní soud začal řešit stížnost Severočechů.cz na Senát

Nově zvolení senátoři za hnutí Severočeši.cz Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava podali stížnost proti postupu Senátu, který stále rozhoduje ve starém složení. Ústavní soud se stížností již začal zabývat.

120673_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Volební průzkum: silná ČSSD, lidovci ve Sněmovně

Podle průzkumu společnosti Factum Invenio by dnes ve volbách uspěla i KDU-ČSL. Průběžně posiluje také sociální demokracie.

244365_mediafax_bohuslav_stepanek

Zpráva

Konference politologů: české politice hrozí haiderizace

V Praze dnes probíhá konference o květnových volbách do Poslanecké sněmovny. V pěti tematických blocích tu experti uvažují nad proměnami české politiky, které poslední volby přinesly.

Zpráva

Všichni vyjma ODS se shodli na podpoře pražské veřejné dopravy

Kandidáti do zastupitelstva hlavního města z řad TOP 09, Věcí veřejných, sociální demokracie a zelených říkali na předvolební debatě skoro přesně to, co pořádající iniciativa Auto*mat chtěla slyšet. Všichni, kromě zástupce ODS – který se nedostavil.

Image

Zpráva

Pražská ČSSD spouští volební kampaň a představí program

Pražská ČSSD dnes spouští volební kampaň a představí volební program. O pozici primátora se v Praze uchází právník Jiří Dienstbier junior, podle kterého je potřeba Prahu sebrat kmotrům a vrátit Pražanům.

363673_mediafax_jiri_schott

Zpráva

Hlavní nejsou škrty, ale reformy, zahájil Nečas kampaň ODS

ODS je zárukou zdárného politického vývoje naší země, popsal svou stranu její předseda Petr Nečas při zahájení kampaně před senátními a komunálními volbami. „Je třeba se vyhnout trajektorii vedoucí k chudobě," uvedl.

Zpráva

Bývalý ředitel brněnské ČT Drahoš jde do voleb za TOP 09

Zdeněk Drahoš, starosta MČ Brno-Útěchov a bývalý ředitel brněnského studia České televize, znovu kandiduje. Tentokrát za TOP 09, ačkoliv byl v minulosti spojen s různými aférami. Mimo to byl vyloučen z ODS, starostou je za Sdružení nestraníků.

Image

Analýza

Vratislav Dostál: Střet na pravici může v Senátu přinést levicovou většinu

Levice obhajuje na podzim jediný senátorský mandát, k zajištění většiny v komoře potřebuje vyhrát v deseti ze sedmadvaceti obvodů. Hlavními soupeři si budou podle politologů TOP 09 a ODS, šanci mají ale i neparlamentní strany.

Image

Zpráva

Návrh ČSSD, aby Praha byla jedním obvodem, asi neprojde

Sociální demokracie navrhla, aby se Praha stala už od příštích voleb do městského zastupitelstva jedním velkým volebním obvodem. ODS ji však nedávno účelově rozporcovala na obvodů sedm. Návrh ČSSD tedy nejspíš neprojde.

136201_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Vedení TOP 09 schválilo kandidáty do Senátu

TOP 09 bude obhajovat šest křesel. Mezi kandidáty jsou i zkušení senátoři Bedřich Moldan či Jaromír Štětina, zvolení v minulém období za jiné strany.

Image

Zpráva

Asi čtvrtina voličů se pro svou stranu rozhodla v týdnu před volbami

Získání hlasů nerozhodnutých voličů bývá pravidelně považováno za klíč k volebnímu úspěchu. Podle agentury STEM se v květnových volbách nejvíce nerozhodnutých lidí přiklonilo k TOP 09 a Věcem veřejným, nejméně pak ke komunistům.

Image

Zpráva

Lidovci dnes projednají nominace pro senátní volby

Předsednictvo KDU-ČSL a posléze jejich celostátní výbor se dnes budou zabývat přípravou strany na podzimní senátní volby. Lidovci nyní disponují čtyřmi senátory a obhajují jeden mandát. Podle Šojdrové bude úspěchem zvolení dvou senátorů.

Image

Zpráva

Průzkum: nespokojených s výsledky voleb je mírná většina

Podle šetření společnosti STEM by si dnes třiapadesát procent lidí přálo, aby volby dopadly jinak. V porovnání s rokem 2006 však nespokojených výrazně ubylo.

338527

Zpráva

Nečasovu vládu má Klaus jmenovat 13. července

Podle Reflexu by hned následující den měli začít ministři pracovat. Pravicové koalici už zbývá dohodnout se jen na kapitole zdravotnictví, ve všem ostatním už má jasno.

Image

Zpráva

Genderovým organizacím vadí, že ve vládě nebudou ženy

Strany vznikající koalice uklidily své političky do vedení dolní komory, česká maskulinní vláda bude zřejmě evropský unikát.

Zpráva

Všechny stížnosti na volby soud zamítl

Nejvyšší správní soud zamítl všechny stížnosti na průběh květnových sněmovních voleb. Neuspěl žádný z pětapadesáti návrhů.

Hulinsky

Zpráva

Dienstbier ml. bude za ČSSD kandidovat na pražského primátora

Pražskou ČSSD povede v podzimních volbách do zastupitelstva hlavního města Jiří Dienstbier mladší. Sociální demokraté vylučují povolební velkou koalici s ODS.

Image

Zpráva

Koaliční materiál o ekologii s občanskou společností nikdo nekonzultoval

Ekologické organizace s napětím očekávají, co ve vládním prohlášení bude. Text sedmistránkové kapitoly byl projednán rychle, oblast ekologie prý neobsahuje sporné body.

Image

Zpráva

Politici chtějí šetřit, zruší některé z orgánů Sněmovny

V Poslanecké sněmovně je osmnáct výborů a padesát čtyři podvýborů. Politici sestavující pravostředovou koaliční vládu mají v úmyslu některé z nich kvůli úsporám zrušit.

117135_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Koalice odmítá Zaorálka, chce někoho tichého

Radek John jednostranně vyhlásil konec „studené války" politických stran, konec přestřelek a napadání. Zástupci ustavující se koalice se shodují v tom, že Lubomír Zaorálek, kterého do čela sněmovny ČSSD navrhla, stanovená kritéria nesplňuje.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Strategická defenzíva

Už nestačí jenom mluvit o příčinách volebního výsledku, ani o jeho následcích: je třeba začít diskutovat o tom, jak budeme čelit tomu, co se na nás valí.

Veis-foto09

Sloupek

Jaroslav Veis: Kroužkování a vedlejší efekty

Díky preferenčním hlasům se do Sněmovny dostali upozadění kandidáti, což politiky důrazně upozornilo na to, jak důležité je vymezit se jakožto individualita. Výsledný efekt nemusí být pro stabilitu vlád nutně pozitivní.

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Volili jsme BP

Sliby z plakátů stran vznikající vládní koalice budou vzácně splněny. Jsou to sny velkého byznysu, které se přechodně zdály i lidem, jejichž zájmy denně ohrožují. Šikovné sny, dobře zaplacené. Po probuzení tu budou dál.

329551_mediafax_jiri_schott

Zpráva

Bobošíková zpochybňuje volby u soudu

Předsedkyně strany Suverenita tvrdí, že Český statistický úřad spočítal výsledky voleb chybně. Vadí jí také ignorování jejího politického subjektu ze strany České televize.

Image

Analýza

Vratislav Dostál: Změna volebního systému: nutnost pro demokracii a naštěstí i pro lidovce

Letošní volby kromě jiného opět odhalily hlubokou nespravedlnost zabudovanou do českého volebního systému. V Karlovarském kraji se bral stejný počet mandátů za 23 i za 12 % hlasů. A takřka milion voličů nebude ve Sněmovně reprezentován.

304793_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Strany jednají o zdravotnictví, v radikalismu vede TOP 09

Zdravotnictví představuje první vážný problém v jednání o nové koalici. TOP 09 prosazuje, aby nemocní platili u lékaře nikoli jen dosavadní regulační poplatek, ale nad rámec pojištění i za vyšetření chřipky, běžnou plombu nebo operaci kýly.

305299_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Začal boj o holou existenci MŽP. Moldan stojí proti VV a ODS

Věci veřejné a ODS využívají povolební situace k pokusu splnit odvěký sen českého průmyslu: zrušit ministerstvo životního prostředí. Argumenty pro sloučení nedávají vůbec žádný smysl, říká Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Žlutá, nikoli modrá krajina

Pokud se tu na malou chvíli dva dny před volbami stal jediným skutečným bojovníkem za sociálně-ekologické zájmy světa Václav Klaus, měli jsme tušit, že možné už je úplně všechno.

327665_mediafax_jakub_deml

Zpráva

Klaus zve Nečase na Hrad, chystá se vznik Bakalovy koalice

Během dnešního dne se české země opět přiblížily ke vzniku pravicově populistické koalice. Radek John zrušil schůzku s Bohuslavem Sobotkou. A miliardář Bakala přiznal, že kromě Respektu sponzoruje i novou vládu.

Image

Zpráva

Bakala daroval před volbami ODS, TOP 09 a VV 28,5 milionu korun

Sponzorováním pravice chce bojovat proti „sílícímu populismu“ a „zadlužování země“, které měly v programu „některé politické strany“. ČSSD Bakalu kritizovala kvůli kauze bytů OKD.

A2

Komentář

Jiří Paroubek: Povolební bilance

Redakci DR se podařilo získat dopis, v němž se Jiří Paroubek obrací na své spolustraníky s hodnocením voleb. Za hlavního viníka označuje pravicová média, varuje před vnitřními spory a ohrazuje se proti kritice J. Tvrdíka.

302153_mediafax_jiri_novacek

Zpráva

Po Sobotkovi chce do čela ČSSD i Hašek, a to už v září

ČSSD hledá příčiny neúspěchu a chce proměnit svoji image ještě před komunálními volbami. Už v září by mohl mimořádný sjezd strany zvolit nového předsedu. Vedle Bohuslava Sobotky se o vedení partaje bude ucházet i Michal Hašek.

326229_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Strany poprvé jednají společně o budoucí vládě

Týmy ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se dnes poprvé sejdou k vyjednávání o programu a prioritách možné pravicové vlády. Vztah VV k případným koaličním partnerům se ale začíná přiostřovat.

Image

Analýza

Vratislav Dostál: Proč se to stalo?

Jan Keller ve včerejším Právu označuje výsledek ČSSD, který jediný se zcela vymyká předpovědím agentur, za „největší záhadu voleb“. Pokoušíme se najít vysvětlení.

Blaha

Komentář

Stanislav Blaha: Pyrrhoubkovo vítězství

Autor komentuje výsledek voleb a reflektuje své vlastní omyly, které vznikly podceněním některých vlivů, zejména pak mainstreamové mediální propagandy.

Milan_valach

Komentář

Milan Valach: Vítězství!

Volební výsledek by ČSSD mohla pochopit jako výzvu k posunu doprava. Napravo je však již poměrně velká tlačenice, nalevo není nic. Budoucnost patří levici neelitářské, participativní, která bude podporovat všechny formy přímého rozhodování občanů o nich samých.

326129_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Věci veřejné možná do vlády nevstoupí, naznačil sponzor Bárta

I v úterý budou pokračovat povolební vyjednávání, především mezi ODS, TOP 09 a populistickými Věcmi veřejnými. Sponzor VV Vít Bárta v pondělí v České televizi ale nevyloučil pouhou toleranci menšinové pravicové vlády.

Zobrazeno 50 / 252