Vězeňství

Další témata

A111

Zpráva

Vláda USA se rozhodla přestat s využíváním soukromých věznic

Koncepčně je krok součástí snahy Baracka Obamy o reformu amerického vězeňství. Fakticky vychází z ministerské zprávy, dle níž jsou soukromé věznice dražší, násilnější a z hlediska prevence recidivy méně efektivní.

129095_mediafax_richard_benes

Zpráva

České věznice jsou přeplněné. Je třeba změnit trestní politiku, tvrdí Šabatová

Přestože kriminalita v České republice obecně klesá, počet vězňů roste, věznice jsou přeplněné a jejich personál přetížený. Výrazně zlepšit situaci může podle ombudsmanky především změna trestní politiky státu.

A3

Komentář

Jan Beer: Zločin, trest, svoboda. A zločin

Na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně uvítal akademický svět hosty IV. kriminologické konference. Kromě tuzemských odborníků se setkání zúčastnili i zahraniční hosté. Můžou jejich závěry vést k snížení kriminality?

A3

Komentář

Jan Beer: Rozlousknout oříšek práce pro odsouzené

Veřejnost volá po tom, aby odsouzení pracovali. Někteří by chtěli vězně rovnou svážet do kamenolomů. Realita je však daleko složitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

126597_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Ve věznicích se zlepší hygienické podmínky

Od března bude do českého právního řádu znovu zavedeno pravidlo, podle kterého mají odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody právo na teplou sprchu minimálně dvakrát týdně. Podle ombudsmanky by vězni měli mít možnost sprchovat se každý den.

129095_mediafax_richard_benes

Zpráva

Válková odvolala generálního ředitele Vězeňské služby

Ministryně spravedlnosti v pátek odvolala generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Dle svých slov ho nepovažuje za člověka, se kterým by bylo možno realizovat reformu vězeňství.

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Pár poznámek k výročí amnestie Václava Klause

Na začátku ledna uplynul rok od Klausovy novoroční amnestie. Ta se týkala i mnoha neplatičů výživného. Právě v jejich případě dávala amnestie smysl.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Škoda, že vazba bránila Rathovi v poslanecké práci

David Rath byl po roce a půl propuštěn z vazby. Je značně podivné a nehumánní nechat jakéhokoli člověka tak dlouho „na samotce“. Odloučit ho od rodiny, trestat ho předem a vytvořit z něj vinného, aniž by případná vina byla definitivně prokázána.

Kolman2010

Glosa

Nový školní rok a šachy do českých škol i vězení

Zařazení výuky šachu včetně aktivní hry do školních osnov českých základních a středních škol by mohlo přinést rozvoj mnoha důležitých schopností a dovedností mimo jiné logického myšlení, smyslu pro strategii či paměti.

A1

Zpráva

Velká hladovka na Guantánamu trvá už přes 100 dní

Protest proti podmínkám a protiprávnímu charakteru internace pokračuje, vězňů krmených násilím přibývá. Podle většiny komentátorů dojde v dohledné době k propuštění alespoň části zadržovaných. Nejméně 80 dalších však v internaci zůstane.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Vězeň jako každý jiný?

Česká justice by měla jasně vysvětlit, proč je David Rath už rok vazebně vězněný – jinak se budou stále častěji objevovat alternativní vysvětlení, jako například to, že soud se chystá záměrně až na předvolební období.

Novak

Komentář

Pavel Novák: A zase ta amnestie

Veřejná debatách kolem amnestie pátrá po autorovi toho nebo onoho paragrafu, ty nejpodstatnější otázky po politické odpovědnosti Petra Nečase a členů jeho vlády za kontrasignaci amnestie ale většina novinářů neklade.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Otec neznámý

Politickou odpovědnost za lednovou amnestii nese Václav Klaus; přesto je dobré vyšetřovat způsob, kterým vznikla, aby si šíbři z kuloárů nezvykali na to, že mohou beztrestně činit cokoliv.

126597_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Český helsinský výbor monitoroval stav vazebních věznic

Vazebně stíhaní vězni čelí podle ČHV nevyhovujícím materiálním a hygienickým podmínkám. Paradoxní přitom je, že se obvinění nacházejí v podstatně horších podmínkách než odsouzení, přestože jde o osoby, u nichž je třeba ctít zásadu presumpce neviny.

Hajek_1_

Komentář

Blahoslav Hájek: Zneužitá milost

Prezidentská milost je pozůstatkem doby, kdy panovník z Boží milosti vládl a také ji prostředkoval. I v demokracii může mít svůj smysl, její udílení ale musí být přesněji definováno a omezeno.

Bican

Sloupek

Jaroslav Bican: Karel Janeček, Miloš Zeman a amnestie

Podnikatel Karel Janeček představuje morální vizi politiky jako souboje dobra a zla. Taková politika je ovšem nebezpečná, protože vyřazuje ze hry standardní politickou odpovědnost.

Schneder

Komentář

Marek Steiner: K diskusi o amnestii

V diskusi o možném zrušení Klausovy prezidentské amnestie se většinou pomíjí fakt, že Ústavní soud i jiné soudy mají povinnost přezkoumávat souhlas právních norem s ústavním pořádkem a zákonem.

Eva_dobsikova

Komentář

Eva Dobšíková: Dobro s otazníky

Bez přípravy udělená amnestie uvrhne mnohé propuštěné vězně, kteří se nemají kam a na koho obrátit, do bídy či bezdomovectví.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Klausova amnestie a fiskální teror

Všeobecné rozhořčení nad prezidentskou amnestií skrývá fakt, že nejméně polovina z nás různými způsoby krade (či okrádá stát).

Adam_borzi_1

Komentář

Adam Borzič: Milost a spravedlnost

Z novozákonního pohledu je prezidenstká amnestie vyjádřením nadřazenosti principu milosti nad spravedlností. Nelze ovšem kvůli tomu zavírat oči před nespravedlností systému, v němž žijeme.

Photo

Komentář

Zdeněk Koudelka: Amnestie, poškození a práva na přiměřenou délku řízení

Autor polemizuje s kritickým výjádřením Elišky Wagnerové o rozsahu Klausovy amnestie. Mimo jiné tvrdí, že pokud státní zastupitelství a soud nejsou schopni za osm let dosáhnout rozsudku, je správné stíhání skončit.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Amnestie jako dárek k narozeninám

Amnestie prezidenta republiky znamená především zametení za érou divokých privatizací a tunelování 90. let. A dvacátého výročí vzniku České republiky si pořádně nevšiml ani Klaus, ani prezidentští kandidáti.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Amnesty Corruptionistal

Prezident Václav Klaus při příležitosti novoročního projevu vyhlásil částečnou amnestii. Vyvolal ale zděšení a kritiku napříč médii i společností.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: Mnoho povyku pro amnestii

Čerstvá amnestie prezidenta republiky je správná – ulevuje přeplněným věznicím a též upozorňuje na fakt, že české soudnictví funguje pomalu a špatně.

Image

Zpráva

Úsporná opatření dopadají i na věznice. Na Mírově omezují teplou vodu i elektřinu

Kvůli úsporným opatřením byla věznice v Mírově na Šumpersku donucena omezit přísun teplé vody či elektřiny pro vězně. Káznice má totiž letos o 26 milionů korun nižší rozpočet v porovnání s loňskem. Na Mírově si odpykává trest 396 vězňů.

Image

Zpráva

Pospíšil varuje před kritickou situací ve věznicích, chce pro ně 75 milionů navíc

Ministr spravedlnosti varuje před fatálními následky finanční tísně ve vězeňství, kde budou koncem roku chybět peníze na stravu, paliva či energie. Chce proto po vládě souhlas s přesunem 75 milionů korun uvnitř rozpočtu resortu na Vězeňskou službu.

258349_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

První český domácí vězeň porušil podmínky trestu

První člověk odsouzený v České republice k domácímu vězení trest nedodržel. Místo toho jej nyní čeká osmiměsíční vězení. Do výkonu trestu však zatím nenastoupil, za což může být dále stíhán.

Zpráva

Desítkám tisíc bez obvinění vězněných Iráčanů hrozí mučení

Organizace Amnesty International zveřejnila svou zprávu o situaci vězňů v Iráku. Podle ní jsou v zemi lidé zatýkáni na ulici po desítkách, není s nimi vedeno řádné vyšetřování, ani soud a jsou velmi často mučeni za účelem přiznání.

Image

Zpráva

Právo radí Pospíšilovi, jak ušetřit na spravedlnosti

Právo přineslo v pátek obsáhlý rozhovor se staronovým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS). Pomáhá mu v něm hledat úspory v resortu rozprodejem budov. O snížení množství vězňů v přeplněných věznicích ale nepadne slovo.

Image

Zpráva

Volí i vězni, strany se o jejich hlasy ale neucházely

Šestatřicet tuzemských věznic střeží okolo dvaceti tisíc odsouzených a obviněných. Volit z nich půjde něco přes polovinu. Kampaň sledovali letos jen z médií, protože tentokrát žádná strana mezi vězni neagitovala.

126597_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Věznice nedodržují práva obviněných a stav se nelepší

Úřad ombudsmana ve své právě zveřejněné zprávě za rok 2009 kritizuje nedostatečné počty pracovníků ve vězeňské službě, malou kapacitu věznic a nekvalitní naplňování práv obviněných, se kterými není možné zacházet jako se zločinci.

Image

Zpráva

Přeplněnost věznic nelze řešit amnestií, ale systémově

Česká republika patří k zemím s nejvyšším relativním počtem vězňů v Evropě. Ministryně Kovářová navrhla prezidentu republiky, aby vyhlásil amnestii. Ten ji nevyslyšel. Anna Šabatová se domnívá, že je třeba prosazovat systémové řešení.

Zobrazeno 32 / 32