Vězeň Liou Siao-po

Olga2

Komentář

Olga Lomová: Podvratná čínská poezie a hranice české solidarity

Zadržení čínského básníka, který se podílel na přípravě antologie poezie věnované Liou Siao-poovi, zůstává zatím v České republice bez odezvy. Jako bychom zapomněli, co pro nás v časech komunistického režimu taková solidarita znamenala.

Image

Zpráva

List Le Monde zvolil zakladatele WikiLeaks „mužem roku"

Francouzský list Le Monde zvolil „mužem roku" zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assangeho. Zvolila ho nejen redakce, ale také čtenáři. Na druhém místě ankety skončil čínský nositel letošní Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po.

Image

Zpráva

Pro cenu nemůže ani disident z Izraele

V den slavnostního předání Nobelovy ceny míru Liou Siao-poovi, kterého čínské úřady vězní, odmítly tentokrát izraelské orgány povolit cestu k převzetí jiného mírového ocenění Mordechaji Vanunuovi.

Image

Zpráva

Amnesty International gratulovala čínskému velvyslanectví k úspěchu disidenta

Zástupci Amnesty International dnes přišli na čínské velvyslanectví pogratulovat k udělení Nobelovy ceny za mír čínskému disidentovi Liou-Siao-poa. Kupodivu jim nikdo neotevřel.

Arton12133

Zpráva

V Oslu se předává Nobelova cena míru, laureát zůstává ve vězení

V norské metropoli začal ceremoniál předání Nobelovy ceny míru. Letošnímu laureátovi, známému disidentu Liou Siao-poovi, však nebylo dovoleno vycestovat. Čínské úřady současně spustily velkou mediálně-politickou ofenzívu vůči Západu.

Image

Zpráva

Havel a Tutu zopakovali výzvu k propuštění Liou Siao-poa

Jihoafrický biskup a bývalý český prezident dnes opět vyzvali Čínu, aby propustila Liou Siao-poa. Ukázala by tím podle nich svou sílu a připravenost čelit kritice.

Olga2

Komentář

Olga Lomová: Cena ve prospěch demokracie v Číně

Není pochyb o tom, že dříve nebo později se Číňanům podaří svou touhu po demokracii a svobodě naplnit a Nobelova cena pro Liou Siao-poa v tom jistě bude hrát nezanedbatelnou roli. Otázkou je, co přijde pak.

Arton12133

Zpráva

Poslanci a senátoři nominovali Liou Siao-poa na Nobelovu cenu

Nominaci čínského disidenta na Nobelovu cenu míru podepsalo čtyřicet českých zákonodárců. Paroubka a komunisty Vondra nepozval. V takové věci by se politizovat nemělo, řekla k tomu předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová.

Image

Zpráva

Co napsali Havel, Malý a Landovský Číňanům

Česká média sice informovala o projevu solidarity Václava Havla a dalších dvou ex-chartistů s čínským aktivistou Charty 08 vězněm svědomí Liou Siao-poem. Sám dopis, který Číňanům poslali, si ale můžete přečíst až nyní v Deníku Referendum.

Image

Dokument

Otevřený dopis českých ex-chartistů čínskému prezidentovi

"Není nic podvratného pro bezpečnost státu nebo škodlivého pro budoucí prosperitu, pokud občané jednají dle své vůle a dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, pokud se sdružují k diskusi a vyjadřují mírumilovně své obavy o budoucí podobu své společnosti i své představy o ní."

Olga2

Komentář

Olga Lomová: Třicet století starý argument

Dnes je módní situaci v Číně relativizovat odkazy na Maxe Webera či tak zvanými zkušenostmi očitých svědků. Číňané ale v tom základním nejsou jiní než my: také touží po svobodě a už třicet století vědí, jak má skončit krutovláda.

Image

Zpráva

Číňané Třem králům Havlovi, Malému a Landovskému neotevřeli

Na dnešní svátek Tří králů se vydali tři chartisté k čínskému velvyslanectví vyjádřit protest proti uvěznění čínského disidenta Liou Siao-poa.

Image

Zpráva

Havel a další chartisté podpořili čínské kolegy

Více než padesát signatářů a příznivců Charty 77 v těchto dnech vyjádřilo podporu čínskému obhájci lidských práv Liou Sia-poovi. Tím se připojili k otevřenému dopisu, který na konci loňského roku poslal čínské vládě Český helsinský výbor.

Dokument

Spoluautoři a signatáři Charty 08: Chceme nést zodpovědnost společně s Liou Siao-poem

Poté, co se počátkem prosince dozvěděli, že Liou Siao-po bude v dohledné době postaven před soud, vydali signatáři Charty 08 prohlášení. Svůj podpis připojilo sto šedesát čtyři domácích a čtyřicet jedna zahraničních signatářů Charty 08.

Image

Zpráva

Liou Siao-po odsouzen

Čínský disident byl dnes odsouzen k jedenácti letům vězení za "podněcování k rozvracení státní moci".

Liu_xiaobo

Zpráva

Žádáme okamžité propuštění Liou Siao-poa

Deník Referendum otiskuje otevřený dopis Českého helsinského výboru vládě Čínské lidové republiky.

Liu_xiaobo

Zpráva

Stručně: Čína dnes začala soudit disidenta Liou Siao-poa

Čína dnes zahájila proces se světoznámým disidentem. Určitě jenom náhodou má rozsudek padnout vprostřed vánočních svátků.

Zobrazeno 17 / 17