Venezuela

P1010065_1

Komentář

František Kalenda: „Stateční vojáci“ nepovstali. Proč nevyšel pokus o převrat ve Venezuele?

Poslední pokus svrhnout autokratického venezuelského prezidenta stále zahaluje mlha spekulací a úmyslných desinformací. Jisté však je, že během něj obě strany odhalily četné slabiny.

Vali_kov_2

Komentář

Barbora Vališková: Kdo vlastně vládne ve Venezuele

Je režim Nicoláse Madura již ve skutečnosti vojenským režimem, kde armáda představuje hlavní referenční bod politických a ekonomických rozhodnutí?

Karikatura_lo_cole

Analýza

František Kalenda: Trumpa nezajímají lidská práva ve Venezuele. Míří na domácí publikum

Odpor amerického prezidenta vůči politice intervencí neplatí v případě Venezuely. Důvodem je nejen „jestřábí“ složení jeho zahraničněpolitického týmu, ale i kalkulace vzhledem k blížícím se volbám v samotných Spojených státech.

Image

Zpráva

Americkou pomoc se do Venezuely dopravit nepodařilo. Opozice zvažuje, co dál

V sobotu selhal pokus o proražení blokády a doručení americké humanitární pomoci do Venezuely. Armáda zůstala ve své většině věrná prezidentu Madurovi a příhraniční oblasti s Brazílií a Kolumbií se na několik hodin proměnily ve válečnou zónu.

Image

Zpráva

Na venezuelských hranicích čeká „zpolitizovaná“ pomoc. Maduro ji odmítá vpustit

Na hranici mezi Kolumbií a Venezuelou se shromažďují americké dodávky potravin a léků, které režim prezidenta Madura z obav před údajnou intervencí odmítá vpustit do země. Mezinárodní organizace volají po odpolitizování humanitární pomoci.

Image

Analýza

František Kalenda: Co spojuje tureckého sultána a venezuelského caudilla

Mezi největší podporovatele venezuelského prezidenta Madura v současné politické krizi patří Erdoğanovo Turecko. Navzdory geografické vzdálenosti a ideologickým rozdílům spojuje oba vládce jejich pojetí politiky a mezinárodní izolace.

Image

Zpráva

Guaidó, nebo Maduro? Konkurenční venezuelští prezidenti bojují o přežití

Vláda Nicoláse Madura se po ropných sankcích otřásá ve svých finančních základech. Nabízí proto opozici jednání, ve stejnou chvíli ale připravuje stíhání předsedy parlamentu a konkurenčního „dočasného prezidenta“ Juana Guaidó.

B_lek

Komentář

Jaroslav Bílek: Venezuelský příklad ukazuje, že puč proti pučistovi nemusí být zločinem

Jak správně číst spletitou politickou situaci, v níž se aktuálně nachází Venezuela? Jsou oprávněná přirovnání k událostem z roku 2002, kdy se pravicová opozice pokusila svrhnout Huga Cháveze? K odpovědi je nutno především znát kontext.

Foto_twitter_jguaido

Zpráva

Krize ve Venezuele se prohlubuje. Co se děje v zemi se dvěma prezidenty?

Přinášíme odpovědi na základní otázky týkající se vývoje ve Venezuele, kde se v posledních dnech za legitimního prezidenta prohlásil předseda Národního shromáždění Juan Guaidó, a kde už od začátku týdne znovu probíhají masové protesty.

Ivan-pilip

Komentář

Ivan Pilip: Venezuelská hra na svobodné volby pokračuje

V krizí devastované Venezuele se minulý týden uskutečnily další volby, které lze jen těžko považovat za demokratické. Provázel je tentokrát jednotný bojkot ze strany opozice i nezájem drtivé většiny vlastních občanů.

Image

Zpráva

Jako ve Středozemním moři: Latinská Amerika řeší, co s miliony utečenců

Peru zpřísňuje hraniční kontroly, Brazílie po nepokojích povolala armádu. I takové jsou reakce latinskoamerických zemí, které se musí potýkat s rekordním počtem uprchlíků ze zbídačené Venezuely.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Kam kráčí Venezuela po volbách

Znovuzvolení za podezřelých podmínek stálo venezuelského prezidenta Nicoláse Madura řadu spojenců a přivedlo zemi do ještě větší mezinárodní izolace. Režim však zatím drží při životě podpora z Číny a Ruska a především roztříštěná opozice.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Intervence v Sýrii z pohledu Latinské Ameriky

Státy v Latinské Americe reagují na Trumpův zásah v Sýrii různě. Postoje jednotlivých vlád závisí na současné politické situaci, svou roli však hraje i delší historie a přítomnost syrsko-libanonských komunit po celém regionu.

Image

Analýza

František Kalenda: Latinská Amerika v roce 2017

Výroční shrnutí Františka Kalendy: v Latinské Americe loni padaly vlády a rostly korupční skandály, v některých zemích se ale dály i pozitivní změny. Nyní se kontinet připravuje na sérii zásadních voleb i další zápolení s Donaldem Trumpem.

A1

Zpráva

Situace ve Venezuele se stále zhoršuje, o režimu rozhodne příští rok, míní znalci

Jihoamerickou zemi sužují hluboké politické konflikty a problémy hospodářství zároveň. Opozice i režim Nicoláse Madura přitom jeví stále chuť situaci vyhrocovat.

A1

Zpráva

Ve Venezuele opět eskaluje násilí, opozice zorganizovala neoficiální referendum

Venezuelská opozice během víkendu uspořádala neoficiální referendum o směřování země. Prezident Maduro jej odsoudil jako ilegální a zbytečné. Během hlasování stříleli neznámí útočníci do lidí, nejméně jedna žena zemřela.

A1

Zpráva

Venezuelané se bouří už měsíc proti Madurovi, desítky mrtvých

Venezuelská vláda vedená prezidentem Nicolásem Madurem se otřásá v základech. V ulicích poslední měsíc eskalovaly spory mezi hlavou státu a opozičním parlamentem. Účastnici protestů požadují předčasné volby a demokratizaci země.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Latinská Amerika v roce 2015

Také Latinskou Ameriku trápily v uplynulém roce problémy s migrací, daleko palčivější však byly ekonomické a politické krize. František Kalenda připomíná nejvýznamnější události a trendy, jež loni Střední a Jižní Amerika zažila.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Co dál ve Venezuele

Volební vítězství venezuelské opozice bylo nakonec drtivé, má ovšem mnohá ale. František Kalenda připomíná volební atmosféru, přibližuje mocenský posun a upozorňuje, že opozici tvoří různé strany, některé problematičtější než sami chavisté.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Rozhodující den pro Venezuelu

Letošní volby do venezuelského parlamentu probíhají ve vyhrocené atmosféře. Průzkumy favorizují opozici, režim však bojuje všemi prostředky. Z Latinské Ameriky referuje František Kalenda.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Nástup Macriho v Argentině a latinskoamerická levice

František Kalenda se vrací ještě k vítězství pravicového kandidáta v argentinských prezidentských volbách, tentokrát s analytickým komentářem. Jak lze očekávat, že se teď změní vztah Argentiny k ostatním režimům na kontinentu?

A1

Zpráva

Venezuela je ochotna přijmout 20 tisíc syrských uprchlíků

Prezident země s polovičním HDP na hlavu, než jaký má Česká republika, nabídl azyl stejnému počtu Syřanů jako Velká Británie. Podle pozorovatelů jde zatím spíše o symbolické, nicméně v daném kontextu pozoruhodné gesto.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Venezuela na cestě k diktatuře?

Režim Nicoláse Madura využil absurdního gesta Baracka Obamy, který prohlásil Venezuelu za bezpečnostní hrozbu pro USA. Prezident teď může vládnout jen dekrety. V zemi se současně šíří paranoidní atmosféra. Tlak na opozici narůstá.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Venezuela: Puč nebo další politický vězeň?

Režim prezidenta Madura zmařil dle vlastních vyjádření další pokus o puč, který osnovala opozice spolu s americkými a kolumbijskými agenty. Zatčena byla řada lidí, mezi nimi i starosta Caracasu Antonio Ledezma. Mohl skutečně plánovat státní převrat?

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Co nového ve Venezuele

Všechny relevantní strany se shodují, že země upadla do hluboké krize. Důvody však vidí každá odlišně. Z Latinské Americky referuje František Kalenda.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Latinská Amerika v roce 2014

Stálý spolupracovník DR připomíná nejdůležitější události, jež loni zažil pomyslný kontinent, a upozorňuje i na ty, kterým se v ČR nedostalo přiměřené pozornosti – například na zrušení státního monopolu na těžbu ropy a plynu v Mexiku.

420352

Zpráva

V Radě bezpečnosti OSN zasednou noví členové, jedním bude i Venezuela

Země Huga Cháveze byla do Rady zvolena až nečekaně hladce. Problémy se naopak objevily při hlasování o nominantech skupiny západních zemí.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Venezuela jihoamerickými pohledy

Jihoamerické vlády se v hodnocení stávající vlny protestů rozcházejí. Podobně se na věc dívají i tamní média. Stálý spolupracovník DR přibližuje pozice jednotlivých táborů a vztahy mezi nimi.

A11

Zpráva

Venezuelské opozici se nedaří ani za Madura, prohrála další volby

Protichávistické strany pojaly místní volby jako referendum o současném prezidentovi, větší část Venezuelanů ale podpořila opět vládní blok. Podle pozorovatelů však není Madurovi přesto co závidět.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Ve Venezuele roste napětí

Režim prezidenta Madura čelí hospodářským problémům, mobilizaci pravice i kritice zevnitř. Před blížícími se komunálními volbami se tak uchyluje ke kontroverzním krokům.

Image

Analýza

Dario Azzellini: Komunitní stát: občanské výbory, komunity a demokracie na pracovišti

Účastníci bolívarského procesu sdílejí deklarovaný závazek, jenž spočívá v novém vymezení definice státu a společnosti, a to na základě vzájemných vztahů mezi horní a dolní vrstvou společnosti a překonání kapitalistických vztahů.

A1

Zpráva

Volby ve Venezuele vyhrál Maduro

Chávezův viceprezident získal dle dosavadních výsledků většinu, na rozdíl od předchůdce však jenom těsně. Kandidát opozice Capriles vyzval k přepočítání hlasů. Maduro slíbil „kontrolu“.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Chavez: nekompatibilní nekrology a naděje, která zůstává

Venezuela představuje alternativu vůči neoliberálnímu Severu i konzervativnímu Východu a Jihu – proto vzbuzoval Chavez tolik nadšení i odporu. Další vývoj ukáže, zda je nositelem bolívarovské revoluce skutečně lid nebo pouze charismatický vůdce.

A1_peacekeeper_ru

Zpráva

Hugo Chávez podlehl nemoci, Venezuela truchlí

Prezident Venezuely zemřel po dvouletém boji s rakovinou. V zemi byl vyhlášen sedmidenní státní smutek, do ulic vyrazily stovky truchlících. Nástupcem Cháveze se stane nejspíše viceprezident Maduro.

B1

Zpráva

Dohady o Chávezově zdraví pokračují, opozice chce nové volby

Od posledního vystoupení venezuelského prezidenta na veřejnosti uplynul téměř měsíc. Novou přísahu by přitom měl skládat už ve čtvrtek.

B1

Zpráva

Chávez musí na další operaci. Kdyby něco, zvolte Madura, vzkázal Venezuelanům

Venezuelský prezident poprvé připustil, že léčba jeho nádorového onemocnění nemusí dopadnout dobře. Za svého případného nástupce doporučil současného viceprezidenta a ministra zahraničí.

A1

Zpráva

Chávez vyhrál i napočtvrté; média debatují, zda férově

Svérázný venezuelský prezident opět obhájil mandát. Vydrží-li mu zdraví, povládne dalších šest let. Volby zároveň znovu otevřely debatu nad demokratičností poměrů v zemi i celkovými důsledky Chávezových reforem.

Image

Zpráva

Exxon vysoudil na Venezuele náhradu za znárodnění, slaví však Chávez

Arbitři přiznali jedné z největších korporací světa kompenzaci ve výši 907,5 milionů dolarů. To je však nejen méně, než společnost chtěla, ale i než ji nabízela samotná venezuelská vláda.

Image

Zpráva

Hugo Chávez se vrátil z léčení, chemoterapie prý zabrala

Venezuelský prezident dokončil na Kubě další fázi pooperační léčby. Zhoubné buňky v těle už údajně nemá, jeho boj s nemocí prý ale doposud pokračuje. Podle analytiků je Chávezův zdravotní stav důležitý i politicky, a to pro celý region.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Bolívarští piráti Karibiku na zadním dvorku Ameriky

Latinská Amerika poskytuje dostatek námětů k přemýšlení o postkapitalistických alternativách. K tomu, abychom tamní situaci lépe pochopili, je třeba o ní něco vědět. I k tomu mohou sloužit velmi zajímavé knihy, které k danému tématu vyšly.

Fabiano_golgo

Sloupek

Fabiano Golgo: Znamená levice vždy jenom dluhy? Lulova generace a Nová Brazílie

Brazílie se stala tak bohatou zemí, že je schopna nabízet státní podporu, nicméně velmi dobře sledovanou a adresnou, s přísnými požadavky. Lulova ekonomická a sociální revoluce může posloužit jako model pro levicové vlády po celém světě.

Image

Zpráva

Chávez oslavil dvanáct let u moci, bude kandidovat i za rok

Svérázný venezuelský prezident zhodnotil při příležitosti oslav dvanáctého výročí nástupu do úřadu své dosavadní úspěchy i chyby. O funkci se prý chce ucházet i v příštích volbách, podle pozorovatelů to ale bude mít tentokrát obtížnější.

Image

Zpráva

Venezuela zakázala posměšnou kolumbijskou telenovelu

Venezuelský regulační orgán donutil jednu ze soukromých stanic zastavit vysílání telenovely Chepe Fortuna. Pod jménem dotyčného státu v ní totiž vystupuje postava tlusté zlomyslné pletichářky, jež místy karikuje chování prezidenta Cháveze.

Chavez

Zpráva

Venezuelská opozice se po pěti letech vrátila do parlamentu

Ve středu se poprvé sešel nový venezuelský parlament, ve kterém po pěti letech opět zasedli zástupci opozice. Ve stejný den se konalo provládní shromáždění, kde prezident Hugo Chávez slíbil svým příznivcům, že opozice se nikdy nevrátí k moci.

Image

Zpráva

Chávez rozšiřuje kontrolu nad médii, bude filtrovat internet

Venezuelský parlament využil stavu legislativní nouze a ještě bez opozičních poslanců schválil sérii regulací mediálního obsahu i provozu. Hugo Chávez si zároveň nechal udělil pravomoc, která mu příštích osmnáct měsíců umožní vládnout pomocí dekretů.

Cristinayhugo_jpg

Zpráva

WikiLeaks: Chávez musí kvůli špatné ekonomice ustupovat ropným firmám

Americké depeše, zveřejněné serverem WikiLeaks, popisují vynucené ústupky venezuelského prezidenta podmínkám ropných společností a vzrůstající neklid spojenců Huga Cháveze ohledně ekonomického směřování jeho země.

Image

Zpráva

Venezuelská opozice bude mít v parlamentu blokační menšinu

Podle prvních oficiálních výsledků venezuelských voleb získala široká opoziční koalice více než třetinu křesel v Národním shromáždění. Přestože strana prezidenta Cháveze volby vyhrála, nebude již moci sama schvalovat důležité reformy a ústavní změny.

Image

Zpráva

Venezuelané jdou volit, Chávez i opozice agitují

Venezuelu v neděli čekají volby do Národního shromáždění. Předvolební průzkumy ukazují, že šance vládnoucí strany prezidenta Cháveze a velké opoziční koalice jsou takřka vyrovnané.

Image

Zpráva

Farmář protestující proti Chávezovi zemřel po dlouhé hladovce

Venezuelský farmář Franklin Brito, jemuž vláda Huga Cháveze znárodnila zemědělskou půdu, nepřijímal na protest proti vládní politice více než měsíc potravu. Podle informací od jeho rodiny zemřel v pondělí v nemocnici v Caracasu.

Image

Zpráva

Kolumbie a Venezuela obnovily vztahy, sporné otázky ale trvají

Prezidenti Kolumbie a Venezuely se na úterním setkání dohodli na obnovení diplomatických vztahů a spolupráci při řešení problémů na společné hranici. Podle komentátorů však nejdůležitější otázky sporu zůstávají nezodpovězeny.

Zobrazeno 50 / 60