Věci veřejné

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Vaše pravidelná dávka Mattoni

Historický cyklus Já, Mattoni je nejdražším seriálem v dejinách ČT. Co je tak strhujícího na osudu průměrného italského podnikatele, že se mu podařilo i sto let po smrti opanovat třináct večerů na veřejnoprávním kanále? A kdo to platí?

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Tah strachem

Podněcování k strachu zapadá do Zemanovy strategie. Na celé té frašce je nejhorší, jak obnažila sílu spodních proudů v české společnosti.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Kdo má počítač, platit prý nemusí

Nejen celostátní deníky, ale i třeba takové Rádio Impuls vlastní jistý čelní politik. Do budoucna tedy bude nezbytné otevřít otázku rozhlasových koncesionářských poplatků. S podivnou novinkou přicházejí v Rakousku.

P_arad_n

Komentář

Pavel Šaradín: Volme pouze v Praze

Pavel Šaradín reaguje na povzdech profesora Tomáše Halíka v týdeníku Reflex, že kdyby celá země volila tak, jak v mnoha volbách volila Praha, tak u nás bude lépe. Pavel Šaradín připomíná, jak Praha ve skutečnosti volila.

Andrea2-foto

Glosa

Čas na vyslovení otazníků kolem kauzy Víta Bárty

Nad zadržením a následným propuštěním Víta Bárty se vznáší řada otazníků. Pokud by mělo jakkoli souviset s „vynesením“ citlivých odposlechů Romana Janouška a Pavla Béma, nedává smysl, proč se policie víc nezajímá spíš o to, co na nahrávkách je.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Strana nenávisti

Spojení Věcí veřejných a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury je přirozené. Obě uskupení stavějí na sociální nenávisti. Okamura se pak od Bárty poučil, jak ve svém Úsvitu žádnou demokracii nepřipustit.

352327_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Bárta bude lídrem Úsvitu v Plzeňském kraji

Úsvit přímé demokracie se definitivně shodl na předvolební spolupráci s Věcmi veřejnými. Ty se rozhodly nekandidovat samostatně, čtyři jejich politici povedou kandidátky Úsvitu. Kromě Bárty to budou Jiří Štětina, David Kádner a Karel Pražák.

326129_mediafax_ales_behounek

Zpráva

VV do voleb samostatně nepůjdou. Chtějí spolupracovat s Okamurou

Grémium Věcí veřejných schválilo usnesení vyslat představitele strany na kandidátky Hnutí Úsvit Tomia Okamury. Nejmenší parlamentní strana, která v roce 2010 obdržela přes deset procent hlasů, se předčasných voleb samostatně nezúčastní.

Bican

Komentář

Jaroslav Bican: Babiš a prokletí VV

V souvislosti s politickým hnutím ANO 2011 se nabízí srovnání s Věcmi veřejnými. Každý, kdo chce mít s Babišovým subjektem něco společného, se s ním musí nějak vypořádat.

Vv

Zpráva

Věci veřejné chtějí zrušit osvobození církví od daně z příjmů

Věci veřejné předložily ve sněmovně návrh zákona, který má více zdanit církve a náboženské společnosti. Důvodem je rozhodnutí Ústavního soudu z minulého týdne, který podle opozičních Věcí veřejných „krádež století“ legalizoval.

Petr_woff

Komentář

Petr Woff: Poslanec Chaloupka je unavený

Poslanec Věcí Veřejných Otto Chaloupka se ve Štarsburgu v souvislosti se zprávou Evropské unie pro základní práva o životních podmínkách Romů blýsknul několika rasistickými myšlenkami.

455211_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Drábkova reforma tvrdě doléhá na život lidí se zdravotním postižením

V důsledku sociální reformy exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 se lidé s těžkým zdravotním postižením potýkají s problémy. Napravit to chtějí poslankyně Věcí veřejných.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Verdikt nad Bártou se vzepřel politické objednávce

Městský soud v Praze v úterý nevyhověl odvolání státního zastupitelství a potvrdil zprošťující rozsudek ve věci předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a poslance Jaroslava Škárky.

204207_mediafax_jaroslav_svanda

Zpráva

Vláda může plnit smlouvy o majetkovém vyrovnání s církvemi, rozhodl ÚS

Ústavní soud odmítl předběžné opatření, kterým by zastavil plnění smluv, dokud nerozhodne o návrhu na zrušení zákona o církevních restitucích. Novinářům to řekl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Ha_ek

Zpráva

Hašek: Bárta nehájí zájmy spotřebitelů a českých producentů potravin

Podle prvního místopředsedy ČSSD Michala Haška Věci veřejné nechrání českého spotřebitele, ale obchodní řetězce. Hašek tak reagoval na slova předsedy VV Víta Bárty, který o víkendu kritizoval zákon o významné tržní síle.

Vv

Zpráva

Novým předsedou Věcí veřejných je Vít Bárta

Dosavadní neformální lídr Věcí veřejných vystřídal v čele strany Radka Johna, který ohlásil návrat k novinářské práci. Radek John se stal čestným předsedou strany. Do vedení VV míří také Michal Babák, Jiří Lexa a Petra Quittová.

A1

Zpráva

Věci veřejné si zvolí nové vedení strany. John v něm nejspíš zůstane

Po ohlášeném odchodu Radka Johna z pozice předsedy strany proběhne v sobotu konference Věcí veřejných, jejíž delegáti zvolí nové vedení strany. K zásadní personální obměně nejspíš nedojde.

Vv

Zpráva

Zákon o církevních restitucích míří opět k Ústavnímu soudu

K argumentům ústavní stížnosti poslanců VV Michala Babáka a Otto Chaloupky se připojilo také devatenáct senátorů. Ústavnímu soudu, který stížnost původně odmítl kvůli nedostatku podpisů zákonodárců, ji tento týden podají znovu.

Vv

Zpráva

Věci veřejné: Schwarzenberga nelze oddělit od vládní politiky

Na čtvrteční tiskovou konferenci přišli poslanci Věcí veřejných s plackami Mirek is not dead. Nechci Kalouska na Hradě!. Ministr financí je na nich vyobrazen stejně, jako prezidentský kandidát TOP 09.

375973_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Odložte účinnost zákona o církevních restitucích, vyzvaly ÚS Věci veřejné

VV podaly ústavní stížnost ve věci zákona o církevních restitucích. Soudci by podle nich měli odložit účinnost zákona do doby, než budou veškeré části stížnosti vyřešeny, a také by měli zakázat všem jednotlivcům a institucím církevní majetek vydávat.

John

Zpráva

Věci veřejné plánují ve Sněmovně obstrukce. Kvůli uzavírání nemocnic

VV chtějí přesvědčit ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby se vyjádřil k hrozbě uzavírání nemocnic. Upozorňují, že jen několik dní před koncem roku není v mnoha nemocnicích zajištěno poskytování zdravotní péče od ledna příštího roku.

Novak

Komentář

Pavel Novák: Václav Klaus a křehká květinka

Útoky Václava Klause na Karolínu Peake jsou součástí patriarchálního pohledu na svět, který je vlastní českým elitám. Projevuje se také v jejich vztahu ke směrnici EU pro zvýšení podílu žen ve vedení firem prostřednictvím kvót.

A1

Zpráva

Věci veřejné chtějí změny v rozpočtu

Opoziční Věci veřejné navrhnou v rozpočtu šest pozměňovacích návrhů. Mimo jiné chtějí podpořit platy učitelů, rozvoj infrastruktury, sportu nebo kinematografie. Současně považují za zásadní nezvyšovat DPH nad sazby čtrnáct a dvacet procent.

375973_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Poslanci odvolali Johna z výborů. Kvůli jeho návratu k novinářské práci

Na návrh TOP 09 v pátek koaliční poslanci odvolali předsedu Věcí veřejných Radka Johna z bezpečnostního i mandátového a imunitního výboru. Podle místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřiny Klasnové to hraničí s protiústavností.

Bergamo_cb

Komentář

Petr Bergmann: Fendrychiáda

Nový vedlejšák Radka Johna není o moc víc než součást koloritu úpadku české mediálně-politické elity. Ale že by se při tom měl aureolou mučedníka ověnčovat právě Martin Fendrych, působí jako hodně špatný vtip.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Pravidla džungle

Aktuálná rebelie některých poslanců dává vyvstat kouzlu parlamentní demokracie, nemůže ovšem dát skutečně zapomenout na závažné deformace v provozu Poslanecké sněmovny.

62523_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Analýza hlasování: Nejčastěji chyběl Hašek, Schwarzenberg a Dobeš

V první polovině letošního roku chyběl ve Sněmovně při důležitých hlasováních nejčastěji Michal Hašek. Hlasoval jen ve třech procentech případů a ani jednou o zákonech předložených jeho vlastní stranou. Vyplývá to z analýzy sdružení KohoVolit.eu.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Jak může padnout vláda

Stejně jako v roce 2009 by vládu mohlo nechat padnout několik neloajálních koaličních poslanců. Prezident Klaus má v ODS opět svoji pátou kolonu, záleží na tom, jak se mu pád vlády bude hodit.

Mikulasferjencik01

Komentář

Mikuláš Ferjenčík: Přirovnání Pirátů k „véčkům“ kulhá na obě nohy

Místopředseda Pirátů polemizuje s článkem Pavla Nováka. Svobodný Internet sice není postačující podmínka pro zachování demokracie, je to ale podmínka nutná. Levicová ani pravicová politika není použitelná univerzálně.

282349_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Věci veřejné jsou pro vydání Parkanové. Hlasovat se bude ve středu

Věci veřejné se při hlasování Sněmovny vysloví jednoznačně pro vydání poslankyně Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. Předáci strany současně avizovali svolání mimořádné schůze Sněmovny, kde by se řešily výroky Miroslava Kalouska na adresu policie.

282341_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Kromě Parkanové jde odpovědnost za Kalouskem, tvrdí John o kauze CASA

Předseda Věcí veřejných v úterý odpoledne na tiskové konferenci seznámil veřejnost se stanoviskem jeho strany ke kauze CASA. Radek John před novináři zdůraznil, že v kauze nejde pouze o Vlastu Parkanovou, nýbrž především o Miroslava Kalouska.

558809_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Navrátilová: Církevní restituce jsou zkouškou morálky

Podle poslankyně Dagmar Navrátilová z LIDEM bude hlasování o restitucích úhelným kamenem morálních kvalit jednotlivých politiků. Přestože pro vládní návrh dohody o vyrovnání státu s církvemi nebudou hlasovat VV, zákon Sněmovna nejspíš schválí.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: Návrat Víta Bárty

Vít Bárta se vrací do Věcí veřejných. Rozdíl mezi fotbalem a politikou tkví v tom, že v prvním případě je hra časově omezená a končí prohrou, nebo vítězstvím. V politice je možné upadnout až na semé dno a další den se opět šplhat na vrchol.

326129_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Věci veřejné obnovily Vítu Bártovi členství ve straně

Grémium Věcí veřejných rozhodlo o obnovení členství ve straně Vítu Bártovi. Současně ho vedení strany pověřilo koordinací odborných komisí. Bárta členství přerušil poté, co ho soud odsoudil v kauze s Jaroslavem Škárkou.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: TOP 09 a LiDem - dvě hvězdy politické kultury a slušnosti

Navzdory snahám zdiskreditovat jakékoli občanské snahy, je společné počínání odborů a občanských iniciativ prospěšné a potřebné, jednotlivci nic nezmohou. Je to o to jasnější, oč víc se současná garnitura zuby nehty drží u moci.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Štěstí za všechny peníze

Při pohled na jednání Poslanecké sněmovny o obnovené důvěře Nečasově vládě by mohl leckdo slzet smutkem nebo vzteky. Protože se zde jednalo výhradně o štěstí Karolíny Peake a Petra Nečase. Ostatní jim je smějí jen přát.

Rektor_fiala

Zpráva

Nečas chce za ministra školství politologa Petra Fialu

Dalším z kandidátů na post ministra školství je politolog a bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. O víkendu to uvedla Česká televize s tím, že Fialu oslovil s nabídkou premiér a předseda ODS Petr Nečas.

282341_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Grémium Věcí veřejných: Přecházíme do konstruktivní opozice

Nejmenší parlamentní strana v úterý vypoví koaliční smlouvu s ODS a TOP 09. Rozhodlo o tom pondělní jednání grémia Věcí veřejných. Podle předsedy VV Radka Johna strana přejde konstruktivní opozice.

Image

Analýza

Vratislav Dostál: Karolína Peake splnila zadání. Pravicová vláda bude pokračovat

Přestože se vicepremiérce nejspíš nepodaří založit nový sněmovní klub, jak po ní požadovala ODS, sehnala dostatečný počet poslanců, který zajistí bezpečnou podporu vládě. Podle expertů je ale rozuzlení vládní krize podvodem na voličích.

375973_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Klasnová se rozhodla rezignovat na post místopředsedkyně Sněmovny

Kateřina Klasnová z Věcí veřejných rezignovala na post místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, neboť dle svých slov již nevidí důvod být tímto postem zavázána Nečasově vládě. Současně prý odmítá kupčení s funkcemi.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: Počítání

Demonstrantů bylo přibližně sto tisíc. V menším měřítku nám ale počítání nejde, hlavně pokud jde o vládu a sněmovnu. Věcem veřejným č. 2 stále chybí pár poslanců, aby mohla mít vláda bezpečnou většinu. Počítat musíme přesně, záleží na tom budoucnost vlády.

392179_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Koaliční krize stále nemá řešení. Padne Nečasova vláda?

Lídrům koaličních stran zbývají tři dny na to, aby přesvědčili dostatečný počet poslanců k podpoře vlády. Premiér přitom vylučuje spolupráci s VV a současně požaduje, aby platforma Karolíny Peake disponovala deseti poslanci. ČSSD chce nové volby.

Sicha

Komentář

Jan Šícha: Vládní koalice vzniklá z voleb skončila

Věci Veřejné zrušil setrvalý tlak jejich větších koaličních partnerů. To je dobrá zpráva. Zůstává malá potíž – schopnost něco zaříznout u nás převážila nad schopností tvořit a sami si vládnout.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Trhací kalendář

Během občanských protestů nepostačí volat po změnách. I pád vlády je řešení nedostatečné. Česká republika potřebuje zásadní legislativní změny jdoucí do hloubky ústavního systému.

Knapova

Komentář

Kateřina Kňapová: Marasmus české politiky a jeho výzvy

Českou politiku ovládají neformální sítě a penězovody, cynismus a pragmatismus. Nespokojenost dokazuje vznik hned několika iniciativ, které si daly do programu tak radikální požadavky jako destrukci systému politických stran.

524687_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Nečas chce do pondělí bezpečnou vládní většinu. Anebo nové volby

Premiér požaduje v reakci na rozkol Věcí veřejných nejpozději do pondělí jasnou informaci, že vláda disponuje bezpečnou většinou. Pokud takovou většinu kabinet mít nebude, upřednostňuje uspořádání předčasných sněmovních voleb v červnu letošního roku.

271599_mediafax_jiri_schott

Zpráva

John: Jsem šokován, očividně zvítězily ambice a posty

Předseda VV označil odchod Karolíny Peake ze strany s odkazem na rok 1997, kdy došlo k rozštěpení ODS, za „druhé Sarajevo“. A podle Kateřiny Klasnové jsou VV připraveny přejít do opozice v případě, že je ve vládě nahradí nová politická platforma.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Věci veřejné navázaly na hříchy ODS a ČSSD

Překvapení, které některá média vyjadřují na politickou stranou Věci veřejné, je přinejmenším zvláštní. VV navíc skutečně nejsou příčinou všeho zla a nejdou proti stávajícímu systému. Naopak.

Karol_na_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Štěpení VV pokračuje: Ze strany odešla Karolína Peake a Viktor Paggio

Dosavadní místopředsedkyně VV v úterý na tiskové konferenci oznámila, že se rozhodla ukončit své členství ve straně. Svůj krok zdůvodnila nesouhlasem se směřováním VV. Peake současně uvedla, že zakládá novou politickou platformu.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Hlavním problémem je ODS

Podle některých analýz je současná vláda prospěšná tím, že kráčí dobrým, proreformním směrem, který nás uchrání před řeckým osudem. Její dokonolasti překáží pouze nekompetentnost Věcí veřejných.

Zobrazeno 50 / 449