Trest smrti

Image

Zpráva

Papež František změnil závazný postoj římské církve k trestu smrti

Papež František v dalším z přelomových kroků změnil oficiální postoj Vatikánu k trestu smrti. Od srpna jej katechismus označuje za nepřípustný.

A1

Zpráva

Poprav v roce 2016 celosvětově ubylo, neznámou však zůstává Čína

Zvláště výrazný pokles oproti roku 2015 byl dle Amnesty International zaznamenán v Íránu, Pákistánu a Spojených státech. Úplný přehled o situaci si ale nezle udělat kvůli Číně, jež považuje část evidence poprav za státní tajemství.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Severokorejský skanzen baví i straší, to nejpodstatnější ale nevíme

Vedoucí rubriky SVĚT komentuje zprávy o posledním dění v KLDR. Dle jedné z nich nechal Kim Čong-un popravit už i svého ministra obrany, a to rozstřílením z protiletadlové zbraně.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Sen o popravě

Sny jsou někdy odrazem skutečného údělu člověka. Ten úděl často končí vyděšeným probuzením až někde na prahu snové smrti. Ale co když se za ten práh v tom snu dostaneme? Co tam vlastně spatříme?

Aa2

Zpráva

V Saúdské Arábii narostl skokově počet poprav

Za posledních osmnáct dní bylo ve wahhábistické monarchii popraveno 19 lidí, v předchozích sedmi měsících přitom „jen“ 15. Poslední skupinu usmrcených tvořili především pašeráci hašiše. V minulé byl ale i jeden čarodějník.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Egyptská řezničina?

Zpráva o odsouzení 529 muslimských bratrů k smrti působí děsivě. Existují ale nejméně čtyři důvody, proč se domnívat, že trest nakonec vykonán nebude.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: Máme kata!

Ačkoliv je celá Evropa zužována nezaměstnaností, v Zimbabwe se naopak dlouhodobě nedařilo jednu pracovní pozici obsadit. Nakonec pomohlo sousední Malawi.

Adam_borzi_1

Komentář

Adam Borzič: Tvrdá ctnost a zranitelná síla humanismu

Breivikovo vězení možná vypadá až příliš luxusně. Jenomže humanistické jednání a myšlení znamená odvážné a tvrdé ukřižování vlastních pomstychtivých reakcí a zjednodušujícího vidění světa.

A2

Zpráva

V USA hledají nové způsoby, jak popravovat

Většina výrobců dosud používaných látek do smrtících injekcí podniká, anebo přímo sídlí v Evropě. EU jim přitom v exportu přípravků v posledních letech brání. To prodražuje dosavadní způsoby poprav a nutí k hledání alternativ.

A1

Zpráva

Znalci v USA poukázali na další spornou popravu. V posledních letech už třetí

Akademikové z Kolumbijské univerzity zdokumentovali nesrovnalosti v případu Carlose DeLuny popraveného na konci 80. let. Po kauzách Camerona Willianghama a Troye Davise jde o další z důvodně zpochybněných výkonů trestu smrti v USA.

A7

Zpráva

Poprav v minulém roce přibylo, AI však poukazuje i na pozitivní trendy

Podle výročního přehledu Amnesty International se loni nejvíce popravovalo na Středním východě. Ve statistikách však chybí čísla z Číny. Zároveň se ovšem snížil počet států, ve kterých soudy trest smrti udílejí.

Image

Zpráva

V USA po letech opět popravili sporně odsouzeného člověka

Podle konzervativních statistik je středeční poprava Troye Davise devátou exekucí, ke které v USA od osmdesátých let došlo navzdory podloženým pochybám o vině odsouzeného. Co soudce přesvědčilo a jaké má případ přesahy?

Image

Zpráva

Veřejné mínění v USA se odvrací od trestu smrti

Většina voličů v USA by podle průzkumu DPIC udělila za vraždu jiný než nejvyšší trest. Autoři tematické studie míní, že získaná data ukazují na celkový trend odklonu od trestání smrtí v současné americké společnosti.

Image

Zpráva

Vloni bylo popraveno 714 lidí, s Čínou tajenými údaji však o tisíce více

Poprvé v moderní historii nebyl loni v Evropě popraven jediný člověk, letos v březnu však již Bělorusko vykonalo trest smrti na dvou lidech. V Číně je podle odhadů popraveno více lidí než v celém zbytku světa, přesné údaje však země tají.

Image

Zpráva

Další krok k celosvětovému zrušení trestu smrti

Plán Čtvrtého světového kongresu proti trestu smrti spočívá ve vybudování součinné sítě na podporu organizací za lidská práva v zemích, v nichž je trest smrti stále součástí platné legislativy.

Zobrazeno 15 / 15