Tchaj-wan

A1

Komentář

Aleš Karmazin: Tchaj-wan má opět prezidentku. Co to znamená?

Odborník na jihovýchodní Asii komentuje výsledek nedávných prezidentských voleb na Tchaj-wanu. Nejvíce hlasů získala opět Cchaj Jing-wen, která je stoupenkyní samostatnosti ostrova. Podle Karmazina lze ale očekávat spíše drobnější změny.

Miessler_foto3

Komentář

Jan Miessler: Pražská zahraničněpolitická neuróza

Tchaj-wanská politika magistrátu jde proti Černínskému paláci i Hradu. Čínská reakce ovšem připomíná pandu v porcelánu.

B2

Zpráva

Hory na Tchaj-wanu překlenula rekordní duha, zmizela až po devíti hodinách

Záznamy unikátního úkazu zkoumají nyní komisaři z Guinnessovy knihy rekordů. Pokud nezjistí nějakou nesrovnalost, překoná tchajwanská duha dosavadní rekord o celé tři hodiny.

A1

Zpráva

Tchaj-wan potvrdil výstup z jádra, poslední elektrárnu zavře do devíti let

Jaderné elektrárny v zemi vyrábějí dnes pětinu elektřiny. Do roku 2025 je mají nahradit plně obnovitelné zdroje. Současná prezidentka vyhrála s příslušným slibem loňské volby. Na ostrově však dlouhodobě působí i silné protijaderné hnutí.

K_emen

Komentář

Tomáš Křemen: Praha a Peking, kamarádi do deště

Tomáš Křemen doplňuje páteční článek Olgy Lomové o selhání pražského zastupitelstva při vyjednávání podmínek spolupráce s čínským Pekingem dalšími informacemi a širším kontextem.

Olga2

Komentář

Olga Lomová: Praha o krok blíž k pandě versus dvacet milionů Taiwanců

Těsná většina pražských zastupitelů se zachovala jako evropské mocnosti v Mnichově v září 1938. Také jim vůbec nezáleží na osudu nějakého vzdáleného malého národa, ustupují arogantní mocnosti a doufají, že z toho budou mít výhody.

Olga2

Komentář

Olga Lomová: Lidé na Taiwanu dokázali co my zatím ne: vzepřít se čínskému politbyru

Voliči na Taiwanu dokázali to, v čem my dnes selháváme: vzepřít se tlaku čínského politbyra. Víkendové volby skončily vítězstvím demokratické liberální levice prosazující samostatnost a nezávislost ostrova.

Miessler_foto3

Komentář

Jan Miessler: Tchajwanské slunečnicové hnutí zahnalo pro-čínského prezidenta do kouta

Davy tchajwanských studentů mohutně protestují proti nové smlouvě s Čínou- V posledních dnech dokonce okupují parlament. Co konkrétně jim vadí a jakou mají šanci na úspěch?

Miessler_foto3

Komentář

Jan Miessler: Tchajwan z dvaadvacátého patra

Nad skandováním demonstrantů nakonec zvítězilo poklidné nedělní odpoledne. Vztahy mezi Tchajwanem a Čínou ale rozhodně nejsou roztomilé nebo neškodné, i když tak z nadhledu občas vypadají.

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Březnový bohatý muž na začátku léta

V kavárně na jihu tchajwanské metropole Tchajpej lze jistě zažít ledacos. Překvapivě to může být četba časopisu Rich Man, měsíčníku pro luxusní životní styl, kterému autor neodolal...

A1

Analýza

Jan Miessler: Dialektika čínského vzestupu

Čínský plán mocenské expanze v asijsko-pacifickém regionu počítá s dlouhodobým zápasem se Spojenými státy, obě velmoci se ale vzájemně potřebují. Peking i proto neusiluje o hegemonii. Stačí mu rozhodující slovo v multi-polárním uspořádání.

Miessler_foto3

Komentář

Jan Miessler: Tchaj-wan: volební kampaň po asijsku

Někomu možná kampaň před českými komunálními volbami přišla jako drahý, únavný a povrchní produkt místních stranických mašinérií. Kampaň do místních zastupitelstev na tchajwanském „ostrově svobody“ by mu otevřela oči dokořán.

Image

Zpráva

Čínu a Tchaj-wan sbližuje obchod, historický spor slábne

Vlády dvou léta znesvářených zemí se dohodly na zrušení několika stovek celních položek a další liberalizaci vzájemného obchodu. Kritikové ale varují před posilováním vlivu pekingského režimu v oblasti.

Zobrazeno 13 / 13