Súdán

Piknerova2

Komentář

Linda Piknerová: Carové jsou mrtví, ať žijí jejich nástupci

Druhá vlna změn v severoafrických státech postoupila do další fáze. Po sesazení prezidentů Alžírska a Súdánu se k moci dostávají obtížně identifikovatelné síly, o nichž lze s určitostí říci jen to, že deklarují svůj záměr změnit zažité pořádky.

Piknerova2

Komentář

Linda Piknerová: Súdánské jarní blues

„Súdánské jaro“ z první třetiny tohoto roku vzbudilo naděje, že prezident-diktátor Bašír odejde po dlouhých desetiletích do politického důchodu a země se obrátí vstříc demokratičtější budoucnosti. Nyní je však vše jinak.

Piknerova2

Komentář

Linda Piknerová: Čas změny. Alžířané ani Súdánci zatím neví, co přinesou následující dny

Odchod alžírského prezidenta Boutefliky a pád súdánského prezidenta al-Bašíra znamenají v obou zemích jen počátek politických změn. Co bude následovat a jak mohou obě události ovlivnit situaci v regionu?

Image

Zpráva

„Súdánské jaro“ pokračuje. Prezident Bašír se drží u moci silou

Ve stínu politické krize ve Venezuele pokračují protivládní protesty v Súdánu, při kterých podle neoficiálních odhadů od poloviny prosince přišlo o život více než padesát lidí.

Image

Zpráva

Protesty v Súdánu ohrožují třicet let autokratické vlády prezidenta Bašíra

Súdánský prezident Umar Bašír čelí už třetím týdnem masovým protestům, které začaly kvůli prudkému zvýšení ceny chleba. Požadavek demonstrantů na odstoupení zatím odmítá, místo toho slibuje hospodářské změny a protesty tvrdě potlačuje.

A6

Zpráva

Sucho a hlad ve východní Africe se zhoršují, zvlášť vážně je na tom Jižní Súdán

Situace v okolí Keni se dále problematizuje. Sousední Jižní Súdán vyhlásil už ve dvou okresech hladomor. Výjimečný stav platí od aktuálního týdne také v Somálsku. Podmínky zhoršují místní války, kterých se v oblasti vede hned několik.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Jaké slovo má Čína v Africe? Sledujme nyní Súdán

Mezi severním a jižním Súdánem začíná v těchto dnech válka, která je v rozporu s bytostnými zájmy Pekingu. Právě Súdán byl přitom brán za příklad mimořádného nárůstu čínského vlivu v Africe v posledních letech nejčastěji.

Image

Zpráva

Jižní Súdán si užívá první dny svobody, problémy zůstávají

V noci z 8. na 9. července vznikl v Africe nový stát. V jeho městech se dosud oslavuje. Dle znalců však čelí tolika problémům, že by byl jeho zdárný a bezkonfliktní vývoj v nejbližších letech opravdu překvapením.

Image

Zpráva

V jižním Súdánu propukají nové boje, naposledy o dobytek

Jižní Súdán se od lednového referenda potýká s již třetí vlnou násilností, vyvolanou spory o půdu a kradením skotu. Jihosúdánští politikové přitom obviňují vládu v Charúmu, že násilí podněcuje, aby region krátce před osamostatněním destabilizovala.

Image

Zpráva

Súdánské úřady zesilují po demonstracích tlak na média

Vedle Egypta, Jordánska a dalších států se v omezené, avšak ne nevýznamné míře pokračuje v protivládních protestech také v nejrozlehlejší arabské zemi. Tamní úřady se rozhodly zasáhnout nejenom proti demonstrantům, ale i nezávislému tisku.

Image

Zpráva

Jihosúdánci se vyslovili pro vlastní stát, musejí ale začít od nuly

Téměř sto procent jihosúdánských voličů se v referendu vyslovilo pro osamostatnění. Jejich část země teď čeká budování infrastruktury a státního aparátu. Vláda v Chartúmu opět potvrdila, že plebiscit uzná, zároveň ale požaduje zrušení amerických sankcí.

Image

Zpráva

Obyvatelé jižního Súdánu se rozhodli pro samostatnost

Oficiální výsledky referenda o rozdělení státu by měly být známy až v únoru. Už dnes je ale zřejmé, že drtivá většišina Jihosúdánců hlasovala pro odtržení. Zástupci severu slíbili výsledek respektovat, ještě však musí proběhnout jednání o hranicích a ropě.

Image

Zpráva

Súdán spěje k rozdělení, účast v referendu je vysoká

První dny referenda o osamostatnění jižního Súdánu provázela vysoká voličská účast, která pravděpodobně dosáhne požadovaných šedesáti procent. Klidnou atmosféru hlasování ale mařily násilnosti u hranic, při nichž zemřelo šestatřicet lidí.

800px-omar_al-bashir__12th_au_summit__090131-n-0506a-342

Zpráva

Na jihu Súdánu začne klíčové referendum o vytvoření nového státu

Obyvatelé poloautonomního jižního Súdánu budou od neděle rozhodovat o vytvoření vlastního státu. Diplomaté ale upozorňují, že referendum není konečným řešením a situace v zemi si vyžádá ještě hodně pozornosti mezinárodního společenství.

Image

Zpráva

V Súdánu rostou spory ohledně zásadního referenda, hrozí válka

Představitelé severního Súdánu oznámili, že referendum o budoucnosti na ropu bohatého regionu Abyei se bude muset odložit nebo zrušit. Prezident poloautonomního jihu to označil za nepřijatelné a obává se vypnutí nových násilností či otevřené války.

Image

Zpráva

Súdánské volby vyhrála dosavadní elita, prezidentem zůstává Bašír

Poprvé za čtyřiadvacet let se mohlo súdánských voleb účastnit více stran. Většina je ale nakonec bojkotovala. Boje v Dárfúru na západě země dále pokračují.

Image

Analýza

Roman Bureš: Súdánské volby proběhnou opět bez opozice

V Súdánu měly 11. dubna proběhnout první demokratické volby po dvaceti letech, většina opozičních stran se je však rozhodla bojkotovat. Prezident-samovládce Umar Bašír údajně pozorovatelům vyhrožuje usekáním končetin a nosů.

Zobrazeno 17 / 17