Střední Asie

Další témata

A1

Zpráva

V Uzbekistánu zemřel prezident-samovládce, nahradit by ho měl dosavadní premiér

Úmrtí Islama Karimova potvrdily už tři nezávislé zdroje. Karimov vládl Uzbekistánu nepřetržitě od roku 1989, vybudoval jeden z nejrepresivnějších režimů na světě a díky manévrování mezi zájmy Ruska a USA jej udržel až dodnes.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Perský nový rok přichází

Pro mnoho lidí brzy nastane perský nový rok. Fatima Rahimi vysvětluje jeho význam, zvyky a také poselství, které přesahuje hranice států a propojuje jindy odcizené národy.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: BRICS v multipolárním světě

Geo-ekonomický blok s návem BRICS zahrnuje Brazílii, Rusko, Čínu a Jihoafrickou republiku. Jaký je jeho současný politicko ekonomický význam, s jakými problémy s potýká a s jakými vyhlídkami se naopak skrze svou spolupráci pyšní?

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Vietnamská cesta

Jak se odehrál vietnamský ekonomický zázrak, a jak vypadá budoucnost Vietnamské socialistické republiky? Malá asijská země se po inflační krizi vrátila na trajektorii růstu a může hrát roli logického partnera pro český byznys.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Asijský kapitál

Opovrhování čínskými investicemi je přežitek. Jiří Dolejš si ve svém sloupku všímá globálních ekonomických trendů, která nás jednoznačně vybízí k racionalitě ve vztahu k asijským investicím.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: AIIB: Nová světová banka?

Jiří Paroubek o rostoucím projektu asijské mezinárodní rozvojové banky AIIB. Země Západu si nechtějí nechat ujít příležitosti, které členství v AIIB přináší - USA navzdory.

Image

Zpráva

Turkmenský prezident navazuje na bizarnosti svého předchůdce

Chování Gurbanguliho Berdymuhammedova začíná připomínat Turkmenbašiho manýry. V posledním týdnu zaujal například veřejným vystoupením s vlastní písní nebo příkazem k odstranění „ohyzdného množství satelitních antén“ z turkmenských střech.

Image

Zpráva

Etnické násilí loni v Kyrgyzstánu nebylo tak uplně spontánní

Mezinárodní komise dokončila vyšetřování násilností, k nimž došlo loni v létě na jihu Kyrgyzstánu. Přímo odpovědná byla dle ní i armáda a dosud sloužící úředníci. Oficiální verzi o vině stoupenců svrženého prezidenta Bakijeva se naopak potvrdit nepodařilo.

Image

Zpráva

Kazašský prezident Nazarbajev si nechal přidělit nový mandát

Prezidentské volby v Kazachstánu vyhrál politik, jenž zemi vládne už dvaadvacet let. Podle opozice i OBSE nebyly volby svobodné a provázely je podvody. Znalci však míní, že by obstál i v řádné soutěži.

Image

Zpráva

V Kyrgyzstánu skončily volby, země se mění na pluralitní republiku

Kyrgyzští voliči v neděli vybírali své zástupce do parlamentu. Podle pozorovatelů byl průběh voleb klidný a země je na dobré cestě k první parlamentní demokracii ve střední Asii. Po sečtení hlasů ji bude nejspíše čekat vyjednávání o možné vládnoucí koalici.

Image

Zpráva

Kyrgyzští vyšetřovatelé dopadli bratra bývalého prezidenta

Bratr bývalého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva Achmatbek byl ve čtvrtek zatčen kvůli obvinění z podněcování etnických nepokojů na jihu země. Druhý bratr prezidenta Janybek, bývalý velitel prezidentské stráže, je stále na útěku.

Image

Zpráva

Prezident Turkmenistánu představil plán vzniku soukromých novin

V Turkmenistánu jsou všechna média pod státní kontrolou. Plánované uvolnění mediálního trhu je zřejmě snahou o povzbuzení ekonomiky země v cestě k tržním postupům.

Image

Zpráva

Kyrgyzové v referendu zrušili prezidentský systém

Kyrgyzští voliči dali dočasné vládě pověření ke změně ústavy, jenž by měla přesunout některé pravomoci z prezidenta na vládu. Kritici referenda ale nesouhlasili s jeho načasováním pouhé dva týdny po etnických nepokojích na jihu země.

Image

Fotogalerie

Aralské jezero a koráby pouště

Místo pestrobarevných ryb se Aralským jezerem prohánějí oblaka solného prachu a velbloudí karavany.

Image

Zpráva

Situace v Kyrgyzstánu se uklidňuje, strach zůstává

Kyrgyzským pořádkovým silám se během víkendu podařilo utlumit etnické nepokoje ve městech Oš a Džalalabád. Stav ohrožení i obavy z dalšího výbuchu násilí ale trvají.

Image

Zpráva

Kyrgyzstán čelí humanitární katastrofě, etnické nepokoje pokračují

Na sto tisíc příslušníků uzbecké menšiny bylo donuceno opustit své domovy v jihokyrgyzských regionech kolem měst Oš a Džalalabád. Uzbecké úřady nezvládají přísun uprchlíků a byly nuceny uzavřít hranice, dokud se do oblasti nedostane humanitární pomoc.

Image

Zpráva

V Kyrgyzstánu propukly další nepokoje, desetitisíce lidí prchají

Na jihu Kyrgyzstánu propukly nové etnické nepokoje mezi Kyrgyzy a uzbeckou menšinou. Během víkendu zemřelo sto sedmnáct obětí. Přechodná vláda povolala vojsko i zálohy, situaci se jí však doposud zvládnout nepodařilo.

Image

Zpráva

Na jihu Kyrgyzstánu propukají etnické nepokoje

Několik tisíc Kyrgyzů se ve středu v Džalalabádu snažilo vniknout do univerzity, centra uzbecké menšiny, a vypálit ji. Zemřeli dva lidé. Při čtvrtečním shromáždění, které požadovalo potrestání viníků, ztloukli nespokojenci místního guvernéra.

Image

Zpráva

Kazašský prezident Nazarbajev zůstane vůdcem národa nadosmrti

Kazašský parlament schválil dodatky ústavy, které zaručují současnému prezidentovi Nazarbajevovi imunitu a nedotknutelnost majetku i po odstoupení z funkce. Podle analytiků se skoro sedmdesátiletý prezident připravuje na odchod z úřadu.

Bakijev

Zpráva

Kyrgyzská vláda vypsala odměnu za dopadení svrženého prezidenta

Hlavu prezidenta Bakijeva si nový režim cení na 100 tisíc dolarů. Velké částky je ochoten zaplatit i za informace vedoucí k nalezení jeho syna, bratra a blízkých spolupracovníků.

Image

Zpráva

Kyrgyzská vláda chce soudit prezidenta i jeho spolupracovníky

Prozatímní kabinet Rozy Otunbajevové požádá Bělorusko o vydání uprchlého prezidenta Bakijeva, kterého viní z mnohonásobné vraždy. Vyšetřovatelé mezitím objevili v Bakijevově vile soukromou zoo se vzácnými zvířaty, mimo jiné i párem sněžných levhartů.

Image

Zpráva

Kyrgyzská vláda navrhla změny ústavy, referendum bude 27. července

Kyrgyzská prozatímní vláda dodržela slib. Stanovila datum parlamentních voleb i referenda o změně ústavy. Svržený prezident Bakijev se ale zároveň nechal slyšet, že právoplatnou hlavou země zůstává on.

Image

Zpráva

Neklid v Kyrgyzstánu trvá, prezident uprchl do Běloruska

Situace v Kyrgyzstánu je i nadále napjatá. Na severu země došlo k několika etnickým násilnostem. Na jihu ve městech Džalalabád a Oš protestují zastánci svrženého prezidenta Bakijeva. Ten podle posledních zpráv uprchl do Běloruska.

Image

Zpráva

Kyrgyzský prezident opustil zemi a rezignoval

Kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev odletěl do sousedního Kazachstánu, odkud rezignoval na svůj post. Tam také údajně jedná o možnostech zklidnění politické situace v zemi.

Image

Zpráva

Rusko a USA de jure uznaly nový režim v Kyrgyzstánu

Zatímco budoucnost uprchlého prezidenta Bakijeva zůstává nejistá, nová kyrgyzská vláda již provádí plnohodnotnou zahraniční politiku. V úterý vyjednala finanční pomoc ve výši padesáti milionů dolarů s Ruskem. Ve čtvrtek bude vést podobné rozhovory s USA.

Image

Zpráva

Kyrgyzský prezident je připraven rezignovat, má tři podmínky

Kurmanbek Bakijev je ochoten vzdát se funkce. Výměnou požaduje bezpečnostní záruky pro zemi i svoji rodinu a vypsání nových prezidentských voleb do tří měsíců.

Image

Zpráva

Kyrgyzský prezident Bakijev odmítá opustit úřad

Uprchlý kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev prohlásil, že na svůj post nemíní rezignovat a označil opozici za bandity. Ta proti němu údajně plánuje „speciální operaci“. Bakijev se nyní skrývá na jihu země a obklopuje se svými příznivci.

Biskek

Zpráva

Kyrgyzská vláda ustoupila protestům, předala moc opozici

Kyrgyzská vláda předala po středečních krvavých nepokojích moc do rukou opozice. Do čela dočasného kabinetu se postavila bývalá ministryně zahraničí a opoziční tribunka Roza Otunbajevová. Dnes ráno byl rozpuštěn také parlament.

Image

Zpráva

Pan Ki-mun vyzval Uzbekistán k dodržování lidských práv

Generální tajemík OSN při návštěvě země upozornil na problémy s dodržováním lidských práv a vyzval k upuštění od represivních politických praktik.

Zobrazeno 29 / 29