Stávka

Fotka_j

Komentář

Jiří Karen: Kartousova No Future: Do jaké reality vezeme děti na parním stroji?

Učitel Jiří Karen komentuje esejistickou knihu Bohumila Kartouse. Ta je podle něj cennou a vizionářskou příručkou pro vzdělávání v 21. století, jako politický pamflet se však utápí v naivitě.

Imageedit_2_8576022494

Komentář

Dalibor Záhora: Ať Milion chvilek zkusí zorganizovat generální stávku

Výročí generální stávky v listopadu 1989 připomíná, že česká společnost dnes nemá převládající společný politický cíl. Národ je rozdělen a nic na tom nemění ani na české poměry výjimečná účast protibabišovských protestujících.

Kasparek-profil

Sloupek

Jan Kašpárek: Okupační stávka je normální metoda protestu

Bulvár a pravicoví politici troubí na poplach: univerzitu obsadili neomarxisté! Okupační stávka přitom patří k standardní výbavě v zemích s rozvinutou aktivistickou kulturou.

Image

Zpráva

„Nechceme oteplování ani Zimu!“ Studenti na FF UK vyhlásili okupační stávku

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy zažívá dvoudenní okupační stávku studentů. Ti po politicích požadují razantní řešení klimatické krize a současně kritizují rektora Tomáše Zimu. Přímo na chodbách fakulty probíhají neformální přednášky.

Fotka_j

Komentář

Jiří Karen: Příčiny a důsledky nešťastné učitelské stávky

Stávka rozděluje učitelskou veřejnost jako nikdy. Jiří Karen se pokouší postihnout jádro rozbroje uvnitř učitelské obce a shrnuje argumenty příznivců i odpůrců protestů. Stávka podle něj přichází v nevhodný moment a klade bizarní požadavky.

798px-vybaven___koln__t_dy

Zpráva

Učitelé budou stávkovat za vyšší platy. „Nechápu, proč to dělají,“ říká Babiš

Školské odbory na více než polovině veřejných škol jdou do stávky. Požadují navýšení tafirní složky platu o deset procent namísto vládou odsouhlasených osmi. Vládní ANO stávku pokládá za zbytečnou.

Image

Rozhovor

Za řešení klimatické krize jsme připraveni bojovat tak dlouho, jak bude potřeba

S Veronikou Zemanovou a Petrem Doubravským, kteří organizují stávky středoškoláků za záchranu klimatu, jsme hovořili o aktivismu, síle hlasu studentů v české společnosti a neochotě politické reprezentace řešit ekologické problémy.

Image

Zpráva

K celosvětovým studentským stávkám za klima se připojí také čeští středoškoláci

Skupina středoškoláků vydala prohlášení, v němž vyzývá své spolužáky k protestní stávce za urychlené snižování emisí skleníkových plynů a řešení klimatické krize. Studenti vyjdou do ulic 15. března.

Mine-2781686_1920

Zpráva

Pohotovost v Severočeských dolech trvá. Pokud těžaři neustoupí, bude stávka

Odborové svazy v Severočeských dolech setrvávají ve stávkové pohotovosti. Vadí jim, že navržený růst mezd by rozevřel propast mezi odměňováním pracujících v provozu a představitelů vedení podniku.

Image

Zpráva

Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Požadují vyšší platy

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil stávkovou pohotovost. Důvodem jsou neúspěšná jednání s vládou o zvyšování mezd a platů. Odboráři požadují jejich růst o deset procent. Premiér to navzdory dřívějším slibům odmítá.

Image

Zpráva

Odboráři v chemičce DEZA uspěli, mzdy vzrostou o osm procent

Odboráři se dohodli s vedením firmy DEZA na růstu mezd, příplatků za směnnost i podílu na zisku. Novou kolektivní smlouvu ve firmě ze svěřeneckého fondu Andreje Babiše nepodporují všechny odborové organizace, stávková pohotovost ale končí.

_sob

Zpráva

Odbory ČSOB vyhlásily stávkovou pohotovost, chtějí jednat s belgickým vedením

Odbory Československé obchodní banky (ČSOB) se dosud nedohodly s managementem banky na nové podobě kolektivní smlouvy. Kvůli nízkým mzdám ve středu vyhlásily stávkovou pohotovost.

Lada

Zpráva

Rekordní zisky ČSOB mizí v zahraničí, odboráři zvažují stávku

Vedení banky ČSOB se už půl roku nedohodlo s odbory na podmínkách kolektivní smlouvy. Odboráři proto hrozí stávkou. Největší spory jsou okolo platů zaměstnanců a podmínkách pro odborové organizace.

Image

Rozhovor

Rozhovor s Františkem Hupkou: Bráníme lidi těsně nad hranicí příjmové chudoby

S předsedou Odborového svazu pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví Františkem Hupkou jsme mluvili o situaci odborářů ve specifickém odvětví: proč vyhlásili stávkovou pohotovost či o tom, proč pracovníci bank nejsou „za vodou“.

Image

Zpráva

Je na zvážení, zda mají za dostupnost péče zodpovídat pojišťovny, říká ministr Ludvík

Ministr zdravotnictví Ludvík se vymezil proti protestu praktických a ambulantních lékařů. Ti si stěžují, že oproti nemocnicím dostanou v příštím roce méně peněz. Ludvík oponuje, že v nemocnicích je více práce, a proto si peníze zaslouží.

Image

Zpráva

Středula: Ekonomice se daří, v příštím roce požadujeme růst mezd až o 10 procent

Předseda ČMKOS Josef Středula na manifestačním odborovém shromáždění řekl, že odbory budou příští rok v rámci kolektivního vyjednávání požadovat růst mezd až o deset procent. Současně poděkoval vládě za zvyšování minimální mzdy a platů.

Image

Zpráva

Koalice se neshodla na růstu platů. Odbory hrozí stávkou

Vládní koalice se neshodla na růstu platů zaměstnanců ve veřejném sektoru ani zvyšování platů učitelů. K diskusi se vrátí příští týden. Odboráři před několika dny varovali, že jsou připraveni přejít do stávkové pohotovosti.

11070390_10153191147653276_991475961758307014_o

Zpráva

Vláda pomůže krajům se zvyšováním mezd řidičů autobusů

Dodatky zaručující řidičům autobusů zvýšení mezd už jsou prý ve smlouvách mezi kraji a dopravci zaneseny. Vzniklé náklady krajům z poloviny proplatí vláda.

Image

Zpráva

Platy v Mitasu porostou, stávka pomohla

Zaměstnanci gumáren Mitas si díky stávce minulý týden vymohli zvýšení mezd o pět tisíc. Stávková pohotovost bude trvat do podpisu nové kolektivní smlouvy.

Trelleborg-ribboncut

Zpráva

Stávka ve zlínském Mitasu: Mzdy jsou o deset tisíc nižší, než je v oboru běžné

Po krachu jednání vyhlásili odboráři ze zlínské pneumatikárny výstražnou dvouhodinovou stávku. Nízké mzdy vedou častým odchodům zaměstnanců. Pokud se nepodaří najít řešení situace, odboráři jsou ochotni přistoupit i k radikálnějším krokům.

11070390_10153191147653276_991475961758307014_o

Zpráva

Stávka řidičů: Kraje by si měly uvědomit, co řidičům způsobily, říká Středula

Pod tlakem stávky se v některých krajích podařilo nalézt shodu. Očekávaná stávka proto nebyla tak velká. Některé kraje se však chystají dopravce za nevyjetí autobusů pokutovat.

Image

Zpráva

Autobusy 6. dubna nevyjedou, shodly se odbory po krachu jednání s kraji

Odborový svaz dopravy vyhlásil na 6. dubna celorepublikovou stávku. V některých krajích se totiž stále nepodařilo dohodnout na navýšení plateb dopravcům.

C_sad_autobusy_plzen__20170307

Zpráva

Řidiči na Ústecku odkládají stávku kvůli mzdám, kraj mluví o vlastní dopravní společnosti

Řidiči ústeckých autobusů nebudou 8. března stávkovat, hrozí však, že stávka proběhne po 15. březnu celorepublikově. Ústecký kraj plánuje s některým dopravci vypovědět smlouvu a založit si vlastní dopravní společnost.

Sor_nb_12

Zpráva

Stávka v dopravě bude na Ústecku 8. března, jinde v republice trvá stávková pohotovost

Vládním nařízením měla řidičům autobusů v regionální dopravě vzrůst mzda. Dopravci podle svých slov na výplaty nemají a požadují doplacení rozdílu od krajů. Ústecký kraj čeká stávka.

Image

Reportáž

Vratislav Dostál: Lekce z Brna: stávkovat se vyplatí

Vracíme se k nejdelší stávce, která se v České republice uskutečnila po roce 1989. Brněnští dělníci vyrábějící převodovky vloni přinutili belgického zaměstnavatele přestat libovolně nařizovat víkendové směny. Jak?

_trajk

Zpráva

V Brně se bude demonstrovat na podporu stávkujících učitelů na Slovensku

Ve středu se v Brně uskuteční solidární shromáždění na podporu slovenských učitelů, kteří stávkují již třetí týden za zlepšení situace ve školství. Akci pořádají studenti a absolventi Masarykovy univerzity.

Bucek

Komentář

Silvester Bucek: Abychom nemuseli odcházet studovat do českých zemí

Slovenští studenti v České republice vyjadřují podporu stávkujícím učitelům na Slovensku. Ti totiž nebojují jen za zvýšené mzdy, ale za větší starost o budoucnost země.

D_l

Zpráva

Odbory OKD: Stávky budou tři, dvě v listopadu, třetí v prosinci

Odbory působící v OKD vyhlásily stávku. Dvě proběhnou ještě v listopadu. Pokud zaměstnavatel neustoupí, hodlají stávkovat také v prosinci, a to hned po celé tři dny. Důvodem stávky je spor o uzavření Kolektivní smlouvy OKD na roky 2014 až 2018.

Richard_filcak-26

Komentář

Richard Filčák: Štrajky za oponami

Dvě největší poválečné stávky v Evropě měly rozdílné vyústění: Stávka polské Solidarity před 25 lety zlomila komunistický režim; stávku britských horníků naopak zlomila M. Thatcherová, a to i díky dodávkám polského uhlí.

A1

Zpráva

Slovenští učitelé vstoupili do neomezené stávky

Nezvykle razantní protest má pedagogům pomoci ke zvýšení platů, které dnes na Slovensku nedosahují ani dělnických. Dle znalců z médií potrvá stávka dva až pět dní. Zatím však učitelům odhodlání nechybí.

Hudec1

Glosa

Odboráři měli demonstrovat v Žatci, ne v Praze

Odboráři neměli minulý týden demonstrovat za rozšíření těžby hnědého uhlí v severních Čechách, nýbrž za zachování pracovních míst v Žatci.

Michalspina

Komentář

Michal Špína: Uhlí a hněv

Stávka španělských horníků nás vrací zpět k zapomenuté podstatě industrializace a připomíná také, že hněv, dnes většinou tekutý, býval dříve kamenný.

Profilovka_2

Komentář

Tomáš Schejbal: Proč odboráři už dávno nestávkovali?

Odboráři se v důsledku logiky globálního kapitalismu ocitají ve schizofrenní situaci: bojem za větší sociální jistoty můžou všechny jistoty ztratit. Výsledkem je neschopnost konat a deprese společnosti.

366745_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Odbory se již nebudou účastnit jednání tripartity

Odboráři se po pondělním mimořádném jednání tripartity rozhodli, že nadále nebudou chodit na plénum rady, nýbrž pouze na její předsednictvo. Nečasova vláda totiž nevyšla vstříc požadavkům, jejichž splněním odbory podmiňovaly svoji účast na zasedání.

513161_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Falbr: Vládní návrh zákona o stávce je pokusem právo na stávku omezit

Kabinet Petra Nečase plánuje stanovit jasná pravidla pro vyhlašování stávek. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka ve středu sice vláda odložila, avšak přes kritiku opozice i odborů je takřka jisté, že jej schválí.

449969_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Aktivisté a odboráři demonstrovali před úřadem vlády. Stávku zatím nechystají

Odboráři a aktivisté z platformy Stop vládě se v úterý vydali na protestní pochod Prahou. Akci předcházelo jednání, na kterém se jeho účastníci shodli na blokádě pěti ministerstev od 29. května do 7. června. Stávku ale do prázdnin organizovat nebudou.

Ay899

Zpráva

Španělsko bilancuje čtvrteční stávku, vláda upraví rozpočet

Odhad rozsahu stávky se u jednotlivých zdrojů liší, mohutností však překvapily průvodní protesty. Vláda Mariana Rajoye následně zveřejnila další reformní plány.

Image

Zpráva

Drábek chystá zákon o právu na stávku. Falbr: Snaží se odboráře zastrašit

Drábkův resort připravuje návrh věcného záměru zákona o právu na stávku, který mimo jiné počítá s tím, že organizátor bude povinen předat zaměstnavateli seznam zaměstnanců, kteří se stávky zúčastní. S návrhem nesouhlasí odbory i opozice.

Majicek

Sloupek

Jan Májíček: Stávka, jo? Tůdle!

Nový Věcný záměr zákona o stávce a výluce se snaží okleštit právo na stávku. Odbory proti němu budou jistě protestovat, ale musí se umět spojit i s občanskou společností a dokázat vysvětlit široké veřejnosti, co je to politická stávka.

Image

Zpráva

Studenti chystají Týden neklidu: přednášky, besedy i demonstraci

Příští středu vyjdou studenti kvůli chystané reformě vysokých škol na protestní pochod. Kromě protestů se budou na univerzitách konat také přednášky a besedy. Studenty v jejich kritice reformy terciárního vzdělávání podpořili i odboráři.

Image

Zpráva

Královéhradečtí studenti vyhlásili okupační stávku

Hradecké studentské hnutí 2012 vyhlásilo na 27. února okupační stávku za svobodné vzdělání. Stávka se bude konat ve veřejném prostoru hradeckých vysokých škol. Iniciátoři akce vyzvali veřejnost k solidaritě a akademickou obec k účasti na stávce.

Image

Zpráva

Piloti ČSA ukončili stávkovou pohotovost

České aerolinie a Výkonná rada Českého sdružení dopravních pilotů se ve středu dohodly na okamžitém ukončení stávkové pohotovosti a protestních akcí pilotů ČSA. Součástí dohody je odchod stovky pilotů ČSA do dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines.

Image

Zpráva

Do stávky se ve středu zapojí pětina učitelů

Asi 1 600 škol se ve středu otevře až od 9. hodin, do stávky se zapojí na 20 000 učitelů. Informuje o tom ČTK s tím, že nejvyšší účast je ohlášena z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Praha se naopak připojí spíše symbolicky.

Image

Zpráva

Učitelé chystají na 7. prosince protest kvůli mzdám

Školským odborům se nelíbí změny, které od nového roku chystá kabinet Petra Nečase. Kritizují především zrušení takzvaného věkového automatu, dle kterého měli kantoři s určitou délkou praxe nárok na vyšší plat. 7. prosince proto přeruší výuku.

Image

Zpráva

V Británii probíhá největší stávka za posledních 32 let

Britským odborářům se podařilo zorganizovat protest, jež má být nejmohutnějším od roku 1979. Práci slíbilo přerušit na dva miliony lidí. Vadí jim zejména zmrazení mezd na dva roky, chystané propouštění a důchodová reforma.

Dsc_0238

Zpráva

Odboráři zvažují další stávku

V případě neúspěšného vyjednávání na srpnové tripartitě zvažují odboráři vyhlášení dvouhodinové generální stávky. Podle železničních odborů bude stávka dvouhodinová. A kvůli škrtům v rozpočtu ministerstva vnitra se ke stávce nejspíš připojí i policisté.

Image

Esej

Ondřej Slačálek: Občanská společnost v kastrujícím objetí

Patří odbory do občanské společnosti? I to je otázka, kterou si lze klást nad stávkou dopraváků proti reformám a na okraj postoje Strany zelených k této stávce. Další mohou následovat: je možné propojit postmateriální agendu se sociálním konfliktem? Přežijí odbory novou generaci?

Lenka_prochazkova

Komentář

Lenka Procházková: Chvála odvahy

V ohlédnutí za událostmi minulého týdne si pokládá autorka otázku, jakým způsobem mohou občané vyjádřit svou nedůvěru vládě, když neexistuje žádný mechanismus, jak to reálně provést. Kromě stávky.

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Blokáda dialogu

Vláda i odboráři a na jiné úrovni vedení šumavského parku a ochránci přírody spolu viděno mediální zkratkou vedou monolog, kde nikdo neposlouchá a zdá se, že přispívají k vyhrocení situace rovnoměrně. Jenže na vině je především vláda.

Image

Zpráva

ČSSD: Právo na stávku je jednou z nejdůležitějších svobod

Výkonný výbor ČSSD odmítl snahu vlády omezit právo na stávku. Pokud se tak stane, vyvolají sociální demokraté hlasování o nedůvěře vládě. Novinářům to po víkendovém jednání širšího vedení strany řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zobrazeno 50 / 96