Školné

A1

Zpráva

Studentský listopad také v Británii: velké demonstrace za zrušení školného

Krátce před 17. listopadem prošly tisíce studentů také ulicemi Londýna. Požadovaly konec škrtů na univerzitách a financování studia z progresivnější formy zdanění. Právě mladí Britové připravili letos na jaře konzervativce o většinu.

Image

Zpráva

Volby 2017: Školství je priorita, shodují se všechny politické strany

Tentokrát v předvolebním seriálu shrnujeme postoje politických stran ke školství. Všechny strany chtějí shodně posilovat veřejné výdaje na vzdělávání, vědu a výzkum a zvyšovat platy učitelům a učitelkám. TOP 09 plánuje zavést školné.

Scientist-2141259_960_720

Zpráva

Doktorská stipendia jsou pod hranicí chudoby, studenti podporují zvýšení

Většina doktorandů musí během studiu pracovat, a to alespoň na polovinu úvazku. Průměrná délka doktorského studia stále roste. Téměř polovina studentů doktorát vůbec nedokončí. Doktorandi proto žádají navýšení stipendií na dvojnásobek.

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Připravovaná ne-novela školského zákona

Nová koncepce školského zákona obsahuje některé nekoncepční prvky. Například zavést povinnost předškolního roku a nemít plán na kvalitu veřejných školek znamená posílit nerovnost.

Kl

Komentář

Karel Lippmann: Bludné kruhy českého vzdělávání

Na ministerstvu školství se střídají ministři, ale to podstatné ve vzdělávacích koncepcích stále chybí. Novou ministryni čeká hodně práce: český vzdělávací systém se totiž točí v několika bludných kruzích. Komentář Karla Lippmanna.

Aa1

Komentář

Štěpán Steiger: Je jich čtyřicet milionů

V USA sílí iniciativa studentů, kteří protestně odmítají splácet školné. Američtí komentátoři pro ně moc pochopení nemají. Podle Štěpána Steigera je ale problém v americkém systému skutečně vážný.

Ax1

Sloupek

Daniel Soukup: Co se soukromými vysokými školami

V debatách o českém vysokém školství se soukromým školám obvykle nevěnuje příliš pozornosti. Některé zažité představy o nich přitom nemusejí vždy odpovídat realitě.

Foto_is

Reportáž

Gustav Novotný: V březnu v Madridu

Autor zavítal do španělského hlavního města na konci minulého měsíce – v době kulminace poslední vlny protestů. Pro DR shrnul své postřehy do reportážního zamyšlení.

Recmanov__profil

Komentář

Ivana Recmanová: Nijak radikální studentské protesty v Granadě

Ivana Recmanová popisuje protesty, které probíhají na Granadské univerzitě ve Španělsku. Jestliže se má španělské terciární vzdělávání reformovat odspodu, je potřeba, aby studenti formulovali požadavky, které skutečně povedou k jeho zlepšení.

Ods

Zpráva

Občanští demokraté netrvají na školném. ČSSD: voliči si paměť vymazat nenechají

Občanští demokraté představili druhou kapitolu svého předvolebního programu. Věnuje se tématům školství a kultury. ODS již netrvá na zavedení školného, podle exministra školství Petra Fialy potřebují pedagogové a studenti především stabilitu.

_olc

Komentář

Roman Šolc: Prezidentská novela vysokoškolského zákona

Dočasný ministr školství Dalibor Štys plánuje předložit vládě novelu vysokoškolského zákona, která by přenesla kompetenci jmenovat univerzitní profesory z prezidenta republiky na ministra školství. Tato změna má dva vážné důsledky.

Samzaj_ek

Komentář

Samuel Zajíček: Novela zákona o vysokých školách aneb Pečení je radost

Novela zákona o vysokých školách přichází s dobrou ideou změny akreditačního procesu, jejíž provedení je ovšem problematické; nad to pak vysokým školám přidává především byrokracii.

Dr

Komentář

Lukáš Matoška: Co se stalo s vysokoškolskou reformou?

Loňský neklid na vysokých školách a studentské protesty zastavily reformu, ale jen na rok. Ani mírnější novela zákona o vysokých školách, která je dokončována, není výhrou akademické obce. Dnešní Akademická noc na dění z minulého roku navazuje.

Mvfotocb

Komentář

Martin Vrba: Brno za svobodné vysoké školy – vývoj a současná situace

Protestnímu hnutí vysokoškoláků se před rokem podařilo zastavit „reformu“ terciárního vzdělávání. Co se za uplynulý rok událo s brněnskou částí Iniciativy za svobodné vysoké školy?

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Student veřejný – ohrožený druh

Student veřejný jako druh je v české společnosti na ústupu a stává se vysoce ohroženým. Jeho místo pomalu přebírá jiný druh studenta – student soukromý.

A1

Zpráva

V Maďarsku sílí studentské protesty, Orbán prý zavádí pseudoškolné

Nový plán maďarské vlády de facto znemožňuje bezplatné studium práva, ekonomie či uměnovědných oborů. Vedle Budapešti se protestuje také v Segedínu, Debrecínu nebo v Šoproni.

A7

Zpráva

Angličtí studenti vyšli znovu do ulic, na zradu se školným nezapomněli

Středeční protest proti zvyšování školného a škrtům ve vzdělání se uskutečnil přesně dva roky poté, co se studenti postavili proti poslední reformě. Neshody mezi zastánci vyjednávaní a radikály trvají. Podle pozorovatelů se ale o tématu alespoň znovu mluví.

Dr_logo

Komentář

Redakce DR: Vzdělání není privilegium

18. října se v Brně uskutečnila demonstrace proti zavedení zápisného na vysokých školách. Uspořádalo ji iniciativa Za svobodné vysoké školy. Přinášíme dva projevy, jež na ní zazněly – úvodní Martina Vrby a závěrečný Lukáše Likavčana.

A5

Zpráva

Španělští studenti opět protestují, tentokrát na popud rodičů

Odpůrci školských reforem ve Španělsku se brání podobně jako v zimě a na jaře: demonstracemi a stávkou. Nyní poprvé tak ale činí z podnětu rodičovských sdružení. Média při té příležitosti připomínají argumenty obou stran sporu.

A1

Zpráva

Quebečtí studenti slavili vítězství, proti školnému chtějí bojovat dále

Nově nastoupivší vláda zrušila nejen navýšení školného, ale i zákaz stávek a omezení demonstrací. Radikálnější část studentů chce ovšem pokračovat v kampani s dlouhodobým cílem – úplným zrušením poplatků za studium.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Quebečtí studenti zvítězili nejen v ulicích

Studenti v proslulé části Kanady bojovali proti zvýšení školného více než půl roku, pouze demonstrace by jim však k úspěchu nestačily. Pro české prostředí může být inspirativní zejména to, co se v Quebecu odehrálo až během léta.

A4

Zpráva

Na univerzitách v Anglii se stává mimořádné školné normou

Vláda Davida Camerona umožnila anglickým vysokým školám zdvojnásobit a ve výjimečných případech i ztrojnásobit školné. Univerzity však onu „výjimečnost“ pojaly po svém. Studentům tak bude příští rok účtováno v průměru 8 385 liber – 265 tisíc korun.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Protesty v Quebecu pokračují, ale výsledek zůstává nejasný

Davů je méně, ale akcí přibývá, jednání zkrachovala a začínají prázdniny. Jedna z nejdelších studentských stávek posledních let se mění v obecné rozhořčení. Otázkou zůstává jak silné a jak trvalé.

_imon

Komentář

Šimon Fiala: Ušetří se školným?

Po zavedení školného se z extrémně podfinancovaného vysokého školství, které ale snad produkuje nějakou v evropském kontextu význačnou kvalitu, stane hluboce podfinancované školství, které bude produkovat poněkud podprůměrné služby pro své klienty.

Rektor_fiala

Zpráva

Platforma Stop vládě blokovala ministerstva

Obdoráři a občanští aktivisté uspořádali u ministerstev školství a kultury protivládní happening. Upozornili tak na negativní dopady reforem a škrtů. Iniciativa Za svobodné vysoké školy předala ministrovi školství otevřený dopis.

Dr_logo

Dokument

Otevřený dopis ministru školství Petru Fialovi

Redakce Deníku Referendum zveřejňuje plné znění otevřeného dopisu, který v úterý předali zástupci iniciativy Za svobodné vysoké školy ministru školství Petru Fialovi.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Protestní inspirace II: Quebec

Současné protesty v Quebecu nejsou zajímavé jen svojí mohutností a délkou, ale i reakcí vládní moci. Právě ta ukazuje, s čím počítat, až se i u nás podaří dosáhnout zatím nevídaného – přes sto dní trvající mobilizace statisíců lidí.

Likav_an_3_

Esej

Lukáš Likavčan: Univerzita nekonkurencieschopných odborov

Formulace věcného záměru zákona o vysokých školách a návrhu racionalizacie financování VŠ od Daniela Münicha vzbuzují obavu, zda do představy univerzity jako továrny na kvalifikovanou pracovní sílu zapadá výuka nekonkurenceschopných disciplín.

Jan_sladek

Komentář

Jan Sládek: Zápisné: kompromis, jaký nemá být

Je dobré, že se do čela ministerstva se dostal odborník, který je ve vysokoškolské politice dlouhodobě a vytrvale aktivní. Prosazování zápisného ale popírá jeho vlastní předešlé postoje. Je rozdíl mezi profesorem Fialou a ministrem Fialou?

Petrpavek

Komentář

Petr Pávek: Dlouhodobý mediální parazitismus České studentské unie

Česká studentská unie (ČeSU) zahajuje projekt Inventura školství. Svým názvem se ČeSU snaží tvářit jako zástupce studentů a projekt Inventura školství čerpá z úspěšnosti předešlé Inventury demokracie. V obou případech ČeSU klame média.

Slerkanew

Komentář

Josef Šlerka: Poznámka k debatě o školném

Diskuze o školném odvádí pozornost od mnohem důležitějších otázek. Jaká je vlastně povaha a smysl dnešních univerzit? Měly by být skutečně přístupné jen vyvoleným, ať už pro výběr zvolíme jakýkoli klíč?

Rektor_fiala

Zpráva

Fiala: Zápisné na vysokých školách bude plošné

Zápisné na vysokých školách se bude týkat všech studentů a nikoli pouze nově přijatých. Podle ministra školství Petra Fialy totiž neexistuje důvod, aby zápisné platili pouze studenti prvních ročníků, neboť nevyjadřuje náklady za studium.

V_ez

Sloupek

Roman Sikora: Hlas ze záhrobí

Máme nového ministra školství. Mlaskají nad ním skoro všichni. Vládní strany, vyvážená média a dokonce i opozice. Pár superlativů přidal i bývalý ministr Josef Dobeš. Hezky mu popřál i pan prezident. Konečně tedy přichází pravý muž na pravé místo.

A1

Zpráva

Američany trápí ohromné dluhy za školné, narostly už do bilionů

Obyvatelé Spojených států dluží na studentských půjčkách větší částku než prostřednictvím kreditních karet nebo na úvěrech za nákup automobilů. Od dluhů za školné přitom v USA nepomůže ani osobní bankrot.

Vaclav_krajnansky_cb

Komentář

Václav Krajňanský: Co by mělo být cílem studentského hnutí

Překonat bariéry mezi studentským hnutím a dalšími segmenty společnosti, které jsou ohroženy současnou vládní politikou, nepůjde nijak snadno, možnosti tu ale jsou.

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Prodloužené zkouškové

Co se stane, když neklidní studenti vyjdou do ulic? Dobeš zabalí školné, aby ho později znovu rozbalil. Mezi studenty ale možná poprvé rezonovala veřejná angažovanost jako správná a příjemná věc. Zbývá zapojit zbytek veřejnosti.

Image

Zpráva

Gazdík: Dobeš promarnil rok času. Jeho návrh o školném je kalamitní

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík TOP 09 nesouhlasí s výroky ministra školství Josefa Dobeše, který dle svých slov od školného ustoupil právě kvůli TOP 09. Podle Gazdíka Dobeš lže, neboť nezvládl školné připravit.

Majicek

Sloupek

Jan Májíček: Univerzity a alternativy k neoliberalismu

Zápas studentů ani zdaleka nekončí a to nejen kvůli tomu, že tato vláda není schopna naslouchat názorům těch, kterých se jí prováděné reformy týkají. Problém spočívá v širším neoliberálním uvažování, které dnes převládá.

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Učit se být Neklidný

Týden neklidu druhý den pokračoval brněnskou demonstrací, Nocí univerzit a odřeknutím prezidentské přednášky lidem, jimž prý jde o „nátlakovou politiku“. Neklid sílí, klíčové je si uvědomit, že protest uspět nejen může, ale musí.

Jan2

Komentář

Jan Chromý: Tři nepravdy kolem Týdne neklidu aneb O co vlastně vysokým školám jde?

Týden neklidu je provázen několika mediálními mýty, které je na místě vyvrátit. Nejedná se o čistě studentské protesty, není to mobilizace proti školnému a vysoké školy se nebrání jakékoliv reformě.

Image

Zpráva

Dobešem navrhované zápisné namísto školného je mystifikací, tvrdí studenti

Ministr školství Josef Dobeš oznámil, že by namísto školného mohli studenti každý semestr platit takzvané zápisné. Studentská iniciativa Za svobodné vysoké školy jeho zdánlivý ústupek od zavedení školného ale odmítá s tím, že jde o mystifikaci.

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Kulatý čtvereček hodných lidí

Po neškodných peticích, demonstracích a stávkách se ukazuje, že hodní lidé, kteří chtějí věci měnit k lepšímu, budou muset nalézt nějaké jiné strategie. Protože ty dosavadní jsou nefunkční.

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Školné padlo, co na to Neklidní?

Týden neklidu sotva začal a už má první oběť. Naštěstí nejde o člověka: to ministr Dobeš pouze potratil školné. Je to důvod ke zklidnění?

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Pokladní v supermarketu

Podíváme-li se blíže na osudy lidí, kteří pracují jako pokladní v supermarketech, je starost našich politiků o ně v souvislosti s veřejným financováním vysokých škol opravdu zbytečná.

Knapova

Komentář

Kateřina Kňapová: (De)konstrukce neklidného studenta

Diskreditace aktérů a iniciátorů studentských protestů stejně jako jejich argumentů prostřednictvím generalizujících charakteristik je velmi pohodlná a účinná zbraň pro ty, kteří se nechtějí utkat s jejich argumenty.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Otevřený dopis aneb O velikosti obrazů

Otevřený dopis „znepokojených studentů filozofie“ vedení filozofického ústavu varšavské univerzity vhodně zapadá mezi akce začínajícího Týdne neklidu. Kromě jiného ukazuje na společný základ problémů veřejných vysokých škol v obou našich zemích.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Zůstanou neklidní studenti sami?

V následujícím vývoji bude velmi záležet na tom, omezí-li studenti a s nimi solidární akademičtí hodnostáři svůj neklid jen na obranu svých, jakkoli oprávněných zájmů, nebo budou solidární i s dalšími sociálními vrstvami a skupinami.

Image

Esej

Jan Černý: Vysoké školy a takzvané potřebné reformy

Na vysokých školách lze nyní kromě jednotlivých vědních oborů studovat i praktickou politiku. Obrana univerzit proti útoku vlády na jejich autonomii je zkušeností, která může mít zásadní význam pro podobu veřejné diskuse u nás.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Týden neklidu a kultura protestu

Hnutí za uchování akademických svobod se může stát zárodkem hlubších příznivých proměn české společnosti.

Vitsrtrobach

Komentář

Vít Strobach: Vysokoškolské protesty mezi politikou a estetikou

Na přelom února a března se po celé republice chystají protesty proti vysokoškolské reformě. Co přijde? Odvolání Dobeše a nástup méně „ošklivého“ technokrata nebo skutečné hájení studentských a celospolečenských zájmů?

Zobrazeno 50 / 98