Rozpočet 2014

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Byl stát při správě svého dluhu oloupen o 10 miliard?

Klíčovým faktorem při veřejné správě většího množství financí je transparentnost. Chyby a ztráty v úředním kontaktu s bankami jsou často nezaviněné, a transparentní účty je dovedou včas odhalit.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Jde opravdu jen o Růžičku?

Sportovní média se po hokejovém mistrovství světa sesypala na Vladimíra Růžičku. Korupce ve sportovním prostředí je však systémovým problémem, jehož příčinou je dlouhodobá podfinancovanost českého sportu. Sloupek Jiřího Paroubka.

Komentář

Jan Havlík: GAČR a mlsní kocouři, historie pokračuje?

Blíží se konec roku a s ním i rozdělování peněz na vědu z Grantové agentury ČR. Po Petrovi Matějů do čela agentury nastoupil Ivan Netuka. Bude také tvrdit, že by do hodnotících panelů agentury nikdo nešel, kdyby si sám nemohl podat grantovou žádost?

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Veřejné investice do dopravy jako rozvojová výzva

Dopravní infrastruktura je v České republice kvantitativně rozvinutá, ale značně zchátralá. Kumulovaný dluh na údržbě železnic a silniční sítě je v mnoha stovkách miliard korun. Za zvážení stojí výraznější fiskální impuls.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Byznys s hotovostí na státních účtech

Ministr financí Andrej Babiš by rád využil informační systém státní pokladny k centrálnímu řízení likvidity státu. Změnit by chtěl i správu rezervy určenou na financování státního dluhu. Jiří Dolejš popisuje rizika, která jsou s tím spjatá.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Politické alternativy daňové politiky

Debata o hlubších změnách daní je podle Jiřího Dolejše potřebná, přestože se nejedná o klíčové téma nové vlády Bohuslava Sobotky. Problémem současné daňové struktury je, že dlouhodobě klesá zdanění kapitálu a korporací.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Úskalí strategie státního dluhu 2014 ministerstva financí

Náklady na obsluhu státního dluhu začínají přerůstat objem financí, který státnímu rozpočtu chybí. Tyto náklady jsou ale zároveň uměle stlačené. Co se stane, když se výnosy dluhopisů vrátí k normálu? Náklady obsluhy dluhu se znásobí.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: Koalice a bulvarizace sdělovacích prostředků

Budoucí vládní koalice se hlásí k evropské integraci, musí se tedy také hlásit k tržní ekonomice s přívlastkem „sociální“. Protože se v EU v současné době začíná tvrdě prosazovat sociální dimenze integrace, bude koalice v souladu s touto koncepcí.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Obnovme růst české ekonomiky

Nejdůležitějším úkolem nové vlády je co nejrychlejší obnovení hospodářského růstu. Národní hospodářství má ale značnou setrvačnost. Pokud nová vláda aplikuje správnou léčbu neduhů české ekonomiky, bude možné obnovit hospodářský růst v roce 2015.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: K rozpočtové odpovědnosti

Limit zadlužení České republiky v návrhu zákona o rozpočtové odpovědnosti, který požaduje opozice, je stejně jako v EU 60 % HDP. Zárukou nepřekročení mají být škrty výdajů rozpočtu od úrovně dluhu, který se limitu blíží.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Státní rozpočet na rok 2014 nezbývá než schválit

Příští vládní koalice chce ve sněmovně zdolat první vážnou překážku, která jí stojí v cestě. Tou překážkou je státní rozpočet na rok 2014.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Rozpočtové trucování exministra Kalouska

Páteční projednávání návrhu rozpočtu bude předmětem politických tahanic. S ohledem na menší intenzitu škrtů a oživení ekonomiky navrhl Jan Fischer deficit 112 mld. Kč. Miroslav Kalousek chce, aby i tento opatrný návrh byl vrácen zpět vládě.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: EP odsouhlasil víceletý finanční rámec

Prostředky z rozpočtu EU na rozvoj jdou jako naplňování principu solidarity členským státům s nižším hrubým národním důchodem. K nim patří i Česká republika. V období 2007-2013 naše vláda, co se týče čerpání peněz, selhala.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: 200 miliard v trapu

Kvapem se blíží konec současného rozpočtového období pro čerpání evropských fondů. Co se týče efektivity čerpání fondů, je to s odpuštěním bída. Každý den republice mezi prsty protéká jedinečná šance, jak zvelebit naší zemi za evropské peníze.

Rusnok

Zpráva

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Podle ČSSD je údržbářský

Úřednický kabinet Jiřího Rusnoka schválil návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 112 miliard korun. Podle ministra financí Jana Fischera bude tříprocentní hranice deficitu dodržena. ČSSD považuje rozpočet za spíše technický a údržbářský.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: Demokracie a krize pravicové koalice

Jediná možnost jak zkrátit období ekonomického úpadku byla úřednická vláda. Škody, ke kterým však za vládnutí Petra Nečase došlo, může napravit až nová vláda, pokud se v Poslanecké sněmovně tak jako v Senátu vytvoří ústavní většina.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: Ve volbách půjde o to, v jakém rozsahu může stát zasahovat do ekonomiky

Předchozí pravicová vláda nevyužila možnosti, které česká ekonomika má, naopak podnikala kroky, které ekonomiku poškodily.

Rusnok

Zpráva

Vláda otevřela debatu o rozpočtu na příští rok

Vláda Jiřího Rusnoka začala řešit státní rozpočet na příští rok. Nyní plánuje deficit ve výši 110 miliard korun. Jednotliví ministři požadují navýšení svých kapitol v součtu o pětatřicet miliard korun. Rozpočet by měl být schválen na konci září.

Zobrazeno 18 / 18