Ropák roku

Tisk0518b-p2-ropak-18_plakat

Zpráva

Antiekology roku jsou letos Foldyna a Skalický. Oba jsou na anticenu hrdí

Ropákem roku 2018 se stal předseda představenstva Vodních cest Jan Skalický, Zelenou perlu za nejvíce antiekologický výrok obdržel poslanec Jaroslav Foldyna. Oba už na sociálních sítích vyjádřili spokojenost s „oceněním“.

_ok_

Zpráva

Ropákem roku 2016 je Dan Ťok

Ropákem roku 2016 se stal ministr dopravy Dan Ťok. V žebříčku antiekologických počinů v letošním ročníku bodovali zástupci hnutí ANO. Cena letos slaví čtvrt století své existence.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Přírodní úkaz, nebo první vlaštovka?

Vysoce postavení politici pravidelně získávají cenu Ropák roku. Starosta Horního Jiřetína naopak bojuje za přírodu i své občany. Až doceníme takové lidi, bude snad líp nám, přírodě, zemi i demokracii v ní.

Rop_k_3

Zpráva

V nominacích na Ropáka jsou čtyři sociální demokraté i čtyři zástupci hnutí ANO

V nominacích na antiekologický titul Ropák 2015 je tradičně dvanáct jmen. Mezi nominovanými jsou hejtman Michal Hašek či ministři Svatopluk Němeček a Jan Mládek. Nominaci získali také Dan Ťok, Karla Šlechtová či Richard Brabec z hnutí ANO.

Rop_k

Zpráva

Ekologové začali přijímat nominace do anket Ropák a Zelená perla roku

Děti Země vyhlásily čtyřiadvacátý ročník ankety o antiekologocký čin Ropák roku a jedenadvacátý ročník ankety o antiekologický výrok Perla roku. Ropáka loni získal ministr průmyslu Jan Mládek, Zelenou perlu prezident Miloš Zeman.

Ropak_1

Zpráva

Ropákem roku je Mládek, Zelenou perlu pronesl Zeman

Ekologická organizace Děti Země vyhlásila vítěze ankety Ropák roku a Zelená perla. Antiekologický výrok loňského roku pronesl prezident Miloš Zeman, nejvíc antiekologických činů udělal v minulém roce ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Zeman

Zpráva

Ekologové vyhlásí výsledky anticeny o Ropáka roku

Děti Země v pátek zveřejní výsledky ekologické anticeny Ropáka. Nominováno je dvanáct osob, z toho tři ministři a čtyči zástupci samospráv. Za favority lze označit ministra průmyslu Jana Mládka či bývalého ministra dopravy Antonín Prachař.

Rop_k_zeman

Zpráva

Děti Země přijímají nominace na Ropáka a Zelenou perlu

Ekologická organizace vyhlásila třiadvacátý ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a dvacátý ročník o antiekologický výrok Zelená perla roku. Nominace ekologové přijímají do 7. dubna. Loni anticeny obdrželi Miloš Zeman a Andrej Babiš.

Krop_ek

Komentář

Ivo Kropáček: Ropák roku 2015 za více skládek

Ropák roku 2015: Hnutí DUHA reprezentované Ivo Kropáčkem. Titulek by to byl sice krásně skandální, nicméně Hnutí DUHA se udělení Ropáka zřejmě vyhne. Kropáček odpovídá řediteli Teplárenského sdružení ČR Martinu Hájkovi.

Zeman

Zpráva

Ropákem roku je Zeman, Zelenou perlu získal Babiš

Ekologickou anticenu Ropák roku získal prezident republiky Miloš Zeman, mimo jiné za podporu výstavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Držitelem Zelené perly roku za nejhorší antiekologického výrok je předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Ropákem prezident ropáků

Výsledky letošní ankety Ropák nepřímo vypovídají o tom, že většinová část české politické elity si přímo zakládá na svém vyloženě nepřátelském chování k přírodě a jejím ochráncům. Nepříjemné otázky se tu kladou ČSSD i zeleným.

Rop_k

Zpráva

Nominace na Ropáka a Zelenou perlu lze zasílat do pondělí

Ještě čtyři dny budou Děti země přijímat nominace do dvaadvacátého ročníku ankety o antiekologický čin Ropák roku a devatenáctého ročníku ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Jako nepřátelské vojsko

Krize a sociálních problémů se viditelně zneužívá k zásahům, které by ještě před deseti lety nebyly možné – vidíme to na sporu o Národní park Šumava, v Krušných horách i v běžném lese za vsí.

156196548938715562

Komentář

Miroslav Patrik: Ministr Podivínský má velký obdiv ropáckého hnutí

Nový ministr životního prostřední je úředník, který plní, co se mu zadá. Podporu ekologických aktivit od něho nelze očekávat. Po ministrech Drobilovi a Chalupovi tak nastupuje další aspirant na titul Ropák roku. Stabilita a kontinuita je zajištěna.

399453_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Ropákem roku je Chalupa. Držitelem Zelené perly Jakl

O držitelích antiekologických cen rozhodlo šestadevadesát členů nezávislé komise. Chalupa si ocenění vysloužil za vypracování návrhu zákona o Národním parku Šumava či za podporu výstavby dvou jaderných bloků v Temelíně a pátého bloku v Dukovanech.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Ropákem Chalupa. Špidla stínovým ministrem

Anketa ropák roku skončila letos bez překvapení. Její výsledek obstarává cenný kontrapunkt k osobě nového stínového ministra životního prostředí. Zdá se, že i v ekologické politice se chce ČSSD začít chovat jako opozice.

A3

Zpráva

Plavební komora Bělov u Otrokovic má potíže se zákonem

Vedoucí odboru životního prostředí Alan Urc podezřele rychle vyhověl žádosti Ředitelství vodních cest ČR a povolil výjimku k zásahu do biotopů jednadvaceti zvláště chráněných druhů organismů. Úředník za to byl nominován na Ropáka 2012.

Rop_k

Zpráva

Děti Země začaly přijímat nominace na Ropáka a Zelenou perlu

Děti Země vyhlásily jedenadvacátý ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a osmnáctý ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Kandidáty může navrhovat kdokoli z veřejnosti do 2. dubna.

Guth

Komentář

Jiří Guth: Hygienik a antikomunistka

Ministři ODS a hejtmani z ČSSD opanovali výroční dvacátý ropácký žebříček, vyznamenali se i selhavší státní úředníci. Jako mimořádně výnosná „farma“ zelených perel se ukázal dvaadvacátý kongres Občanské demokratické strany.

Miessler_foto3

Glosa

Ropák 2011: Jan Stráský - kozel šumavským zahradníkem

Laureátem Ropáka i Zelené perly za letošní rok se stal ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský, který na své špatné pověsti pilně pracoval celý rok a prakticky nevynechal jedinou příležitost, aby si svoje šance pojistil. Jeho činy přibližuje Jan Miessler.

Jakub_cb

Glosa

Ropák 2010: Pavel Drobil - první exemplář za mřížemi?

Glosa Jakuba Patočky k prozatím poslednímu ve sbírce ropáků: Kromě klece či cely se před Pavlem Drobilem otevírají i jiné vyhlídky. Například Pražský hrad. Vrchním ideologem ODS se přece nestal pro nic za nic.

F-tutter

Glosa

Ropák 2009: Vladimír Tošovský - ideální ministr nebo fachidiot?

V roce 2009 se Ropákem stal Vladimír Tošovský. Jeho zásluhy připomíná Jiří Tutter, který byl v době jeho působení ve vládě výkonným ředitelem Greenpeace ČR.

_dsc9088a

Glosa

Ropák 2008: Pavel Bém - ropák na věčné časy a nikdy jinak

V roce 2008 se Ropákem stal Pavel Bém. Jeho slavné činy, které souvisejí s udělením ceny, připomíná Vladimír Just, teatrolog a mediální kritik, člen Komise pro udělení Ropáka roku a Zelené perly roku.

F-jakubkova

Glosa

Ropák 2007: Jiří Hodač - náměstek pro špinavou práci

V roce 2007 se Ropákem stal Jiří Hodač, náměstek ministra dopravy. Jeho činy připomíná Věra Jakubková, která v době, kdy působil, byla poslankyní za SZ.

Keller

Glosa

Ropák 2006: Martin Říman - významný český antienvironmentalista

V roce 2006 se Ropákem stal Martin Říman, jehož nepopiratelné zásluhy v boji proti životnímu prostředí připomíná sociolog Jan Keller.

265219_mediafax_ales_behounek

Glosa

Ropák 2005: Vlastimil Aubrecht - jeho duch kráčí dál

V roce 2005 se Ropákem stal Vlastmil Aubrecht, na kterého vzpomíná vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Vojtech_kotecky

Glosa

Ropák 2004: Martin Pecina - sociální? demokrat?

V roce 2004 se Ropákem stal Martin Pecina, náměstek ministra průmyslu a obchodu, který hájil zájmy důlních společností. Jeho činy připomíná Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA.

F-zeman

Glosa

Ropák 2003: Jaromír Schling - zrušte ministerstvo životního prostředí

V roce 2003 se Ropákem stal Jaromír Schling, který proti životnímu prostředí bojoval v době opoziční smlouvy jako poslanec, ale i jako ministr dopravy a spojů v letech 2000-2002. Důvody jeho jmenování připomíná ekonom Jan Zeman.

Miroslav_suta

Glosa

Ropák 2002: Pavel Švarc - dioxinové kachny aneb toxik, toxik ueber alles

V roce 2002 získal Ropáka předseda představenstva Labem zaplavené chemičky Spolana Neratovice – Pavel Švarc. Četné důvody jmenování připomíná Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik.

Guth

Glosa

Ropák 2001: Miroslav Beneš - technokrat (bez urážky)

V roce 2001 se Ropákem stal Miroslav Beneš, primátor Českých Budějovic, později člen dozorčí rady Severočeských dolů. Jeho význam připomíná ekolog Jiří Guth.

156196548938715562

Glosa

Ropák 2000: Josef Běle - stranický dozorce

V roce 2000 se Ropákem stal tehdejší náměstek ministra životního prostředí Josef Běle. Vzpomíná na něj Miroslav Patrik, ekologický aktivista, předseda Dětí Země a bývalý vedoucí kampaně „Alternativa k dálnici do Drážďan existuje“.

Simona_jasova

Glosa

Ropák 1999: Jiří Drda - zatím nejúspěšnější z Ropáků

V roce 1999 se Ropákem stal Jiří Drda, který již před tím pětkrát bodoval na předních místech této ankety. Jeho činy přibližuje Simona Jašová, bývalá vedoucí kampaně proti liberecké spalovně v rámci Sekce „Za čistou Zemi, vzduch a vodu“ Dětí Země.

Eda_8343

Glosa

Ropák 1998: Miroslav Grégr - atomový dědek

V roce 1998 se stal Ropákem Miroslav Grégr za to, jak razantně zničil naděje, že ČSSD zastaví dostavbu JE Temelín. Okolnosti jeho jmenování připomíná Edvard Sequens, energetický konzulant v občanském sdružení Calla.

F-cermak

Glosa

Ropák 1997: Stanislav Novotný - vodohospodářský technokrat

V roce 1997 se stal Ropákem tehdejší generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Stanislav Novotný. Jeho přístup k přírodě a činy v této oblasti hodnotí vodohospodář Václav Čermák.

Hudec

Glosa

Ropák 1996: Josef Kupec - další ekologický odborník

V roce 1996 se ropákem stal Josef Kupec, který toho měl na svědomí vícero. Argumenty pro jmenování s odstupem let probírá a posuzuje zoolog a ekolog Karel Hudec.

F-kvasnickova

Glosa

Ropák 1995: František Malý - Český kras a výstavba cementárny

V roce 1995 se ropákem stal František Malý, který se pokoušel rozemlít Český kras do cementu. Jeho příběh připomíná Radka Kvasničková, geografka a krajinná ekoložka, bývalá vedoucí kampaně „Za záchranu přírody na Zemi“ občanského sdružení Děti Země.

Zdenka_jelenov_

Glosa

Ropák 1994: František Benda - mi(ni)str blátovitosti

Deník Referendum pokračuje ve zveřejňování glos, které připomínají činy jednotlivých Ropáků. V roce 1994 zvítězil František Benda a jeho dílo připomíná redaktorka pořadu ČT Nedej se Zdena Jelenová.

Jberanek

Glosa

Ropák 1993: Václav Klaus a Vladimír Dlouhý, náš ropácký stát

V roce 1993 nastala kuriozita: vítězové byli dva, neboť oba získali stejný počet bodů. Ale oba exempláře stáli zato. Příběh Václava Klause a Vladimíra Dlouhého připomíná Jan Beránek.

Zamko

Glosa

Ropák 1992: Július Binder, prvý a posledný federálny ničitel prírody

V roce 1992 se konal první ročník ankety, který byl zároveň posledním ročníkem federálním. Vyhrál ho legendární slovenský technokrat a nacionalista Július Binder. Jeho příběh připomíná Juraj Zamkovský.

156196548938715562

Komentář

Miroslav Patrik: Ničitel přírody na pět

Dvacetiletí ankety připomíná její zakladatel a její organizátor Miroslav Patrik. Ropák se za ta léta dostal už i do křížovek.

Image

Video

Ropák roku je dvacetiletý. Děti Země slaví. A Deník Referendum s nimi

Deník Referendum se stal mediálním partnerem oslav dvacátého výročí ankety Ropák roku, k níž její autor Miroslav Patrik říká: „Kdo miluje lidstvo, ať drží palce lidem, kdo ropáky, tak jim, ale všechny nás svorně spojuje anketa Ropák roku!“

Zobrazeno 41 / 41