Řecko
Další témata
Komentář
Martin Rozumek: Pohřbí Hamáčkovu politickou kariéru syrské děti? Kéž by
Způsob, jakým se Jan Hamáček zachoval ve věci syrských dětí, je typický pro stranu padající pod hranici volitelnosti. Nejprve se tvářil jako státník, pak nastoupily vytáčky, nepravdy, ohýbání reality a zbabělost.
Rozhovor
Rozhovor se Srećkem Horvatem: V Evropské unii je málo demokracie
Chorvatský filozof a aktivista mluví o Evropské unii, odcizení, důsledcích škrtací politiky a hnutí DiEM25. A zve ve druhé polovině listopadu do Prahy, kde se bude konat celoevropské setkání tohoto hnutí a kam přijede i Janis Varufakis.
Komentář
Christos Piniatides: MeRA25 jako setba budoucnosti Evropy
Progresivně levicová řecká politická strana MeRA25 vznikla roku 2018 na popud Janise Varufakise. Jeden z jejích členů ve svém textu přibližuje, jaký je její program a co od ní můžeme očekávat.
Komentář
Tomáš Laně: Kyperská otázka opět ve středu pozornosti
Spor mezi řeckou Kyperskou republikou a Tureckem o právo těžit u ostrova plyn se prohlubuje. EU uvalila na Turecko už i sankce. Tomáš Laně přibližuje, co je podstatou sporu a v jakých souvislostech probíhá.
Komentář
Gary Younge: Porážka Syrizy ukazuje, že získat moc nestačí – je třeba umět ji i udržet
Vyhrát volby je jedna věc. Udržet si společenskou a politickou převahu ale vyžaduje široké sociální hnutí, spíše než většinu v parlamentu.
Zpráva
Řecko po volbách: pravice zpátky u moci, levice však oblíbenější
Hlavní pravicová strana drží dík bonusu pro vítěze většinu mandátů a plánuje vládnout sama. Strany levice ale získaly v součtu více hlasů a zcela kontrolují opozici. Nad příčinami porážky Syrizy se stále diskutuje.
Zpráva
V novém řeckém parlamentu už nebudou neonacisté
Dlouho nejextrémnější krajně pravicová strana evropských parlamentů Zlatý úsvit skončila v nedělních volbách těsně před vstupní hranicí. Značná část jejích původních voličů přešla k méně fanatickým subjektům.
Komentář
Panagiotis Ioakeimidis: Proč řecká Syriza letos už nevyhrála
Dosud vládnoucí levicová strana v Řecku získala v nedělních parlamentních volbách zářných 31,5 procenta, pravicovou Novou demokracií ale neporazila. Ztratila totiž čtvrtinu voličů. Proč a v čí prospěch?
Zpráva
Řecko a Makedonie zpečetily konec sporu o jméno, trval přes 30 let
Po historickém přijetí řeckého premiéra ve Skopje podepsaly obě země sérii významných dohod, mimojiné i o střežení makedonského nebe řeckým letectvem. Dle znalců je pravděpodobné, že usmíření nyní už přetrvá.
Rozhovor
Dnes jsem ráda, že mi lékař zakázal plavat, říká vězněná zachránkyně uprchlíků
Syrská uprchlice, plavkyně a dobrovolnice v neziskové organizaci, která za svou pomoc uprchlíkům strávila tři a půl měsíce v řecké vazbě. To všechno je Sara Mardiniová, se kterou jsme mluvili během její návštěvy Prahy.
Komentář
Jan Kuliš: Filmové ozvěny řecké finanční krize
Úspěchy řeckého filmu na mezinárodních festivalech se nápadně překrývají s počátkem tamní ekonomické krize. Pro nový fenomén vzniklo označení „řecká divná vlna“. Kromě zlověstné podívané občas nabízí i metaforický odraz samotné řecké krize.
Komentář
Radek Kubala: Když jiskra potká změny klimatu a politiku škrtů, hoří Řecko
Politika škrtů oslabuje naši schopnost adaptovat se na změny klimatu. Příkladem mohou být drastické dopady letošní sezony lesních požárů v Řecku, chilští Bomberos nebo záplavy ve Velké Británii.
Komentář
Zoe Konstantopoulou: Máte-li rádi Řecko, pomozte nám zbavit se Tsiprase a jeho politických mrtvol
Řecký premiér a jeho Syriza zradili vlastní lidi i všechny své principy. Znovunastolení místní demokracie umožní jen jejich brzký odchod.
Komentář
František Kalenda: Makedonie, název, který rozděluje národy
Od vyhlášení samostatnosti tíží Makedonii jeden zásadní problém: její vlastní jméno, které si výlučně nárokuje sousední Řecko. Nyní se zdá, že je spor blízko vyřešení. Nacionalistické vášně však ani na jedné straně úplně neutichly.
Zpráva
Janis Varufakis zakládá v Řecku stranu, vycházet má z hnutí DiEM25
Charismatický ministr financí z první Tsiprasovy vlády a iniciátor hnutí za demokratizaci EU chce opět mluvit do nejvyšší řecké politiky. Nových levicových stran je nyní v Řecku několik, stále však čekají na někoho, kdo je dokáže spojit.
Reportáž
Michal Pavlásek: Běženci v Řecku: Souostroví kontejnerů
Pátý díl reportáží z řeckých utečeneckých táborů, tentokrát o nepříliš optimistických perspektivách lidí, kteří již dlouhé měsíce obývají kontejnerové tábory odsunuté mimo město.
Reportáž
Michal Pavlásek: Běženci v Řecku: City Plaza, nejlepší hotel na světě
Je to už rok, co levicoví aktivisté obsadili chátrající hotel v Aténách a ubytovali v něm 400 běženců. Vznikl tak prostor pro alternativní model integrace, píše Michal Pavlásek v dalším díle svých reportáží.
Reportáž
Michal Pavlásek: Běženci v Řecku: Největší humanitární akce 21. století, která se nepodařila
Třetí díl reportážního cyklu Michala Pavláska, tentokrát o různých formách a efektivitě pomoci, kterou se jim postkrizové Řecko snaží poskytovat.
Reportáž
Michal Pavlásek: Běženci v Řecku: Traumata Babelu
Druhý díl reportážního cyklu Michala Pavláska o situaci uprchlíků uvízlých v beznadějné situaci v Řecku, tentokrát o práci sociálních a komunitních center.
Reportáž
Michal Pavlásek: Běženci v Řecku: nežádoucí, nepotřební, nezvaní
Zveřejňujeme první díl reportážního cyklu Michala Pavláska o situaci uprchlíků uvízlých v beznadějné situaci v Řecku.
Komentář
Filip Šimeček: Klouzání po povrchu Egejského moře
Kniha ekonomky Švihlíkové Řecká tragédie je podle Filipa Šimečka brilantní analýzou řecké ekonomiky a stranického systému či krize eura. Autor komentáře v ní ale jinak příliš inspirativních myšlenek nenachází.
Komentář
Janis Varufakis: Proč bych volil Macrona a ani vteřinu nad tím neváhal
Nejvýznamnější současný evropský disident vysvětluje francouzské a evropské levici, proč by v druhém kole prezidentské volby měla podpořit neoliberálního kandidáta v komentáři s prvky osobního vzpomínání.
Rozhovor
Uprchlíci na Balkáně rok po uzavření hranic: na 70 tisíc lidí stále v táborech
Jakub Múčka zjišťoval od Dalimila Petriláka z organizace Pomáháme lidem na útěku podrobnosti o vývoji situace kolem uprchlíků, kteří zůstali loni uzavřeni na Balkáně, o podmínkách v táborech, aktuálních hrozbách i možnostech pomoci.
Dopis ze Slovenska
Peter Takáč: Lekcia gréčtiny pre zadlžených
Z produkce Poleblogu.sk vybíráme tentokrát komentář Petera Takáče, který vysvětluje, proč se dnes ve zprávách znovu píše o krizi v Řecku, když tato měla být zažehnána nejpozději předloňským záchranným programem.
Sloupek
Jiří Dolejš: Evropa stále netuší, jak řešit dluhové krize
Dluhové krize slouží pravici k tlaku na rozpočtové škrty, i Mezinárodní měnový fond však uznává, že vůči Řecku chyboval. Česká vláda hájí mezi škrty výdajů a financováním rozvoje spíš pragmatický kompromis.
Komentář
Anežka Polášková: Ne vším je člověk rád
Jak plyne čas v řeckých uprchlických táborech? Ne každou svoji životní roli si člověk může vybrat. Smyslem pomoci je narovnávání rozdílů. Nemá zohledňovat zásluhu, ale potřebu.
Komentář
Jiří Karen: Do Evropy, anebo do pekla?
Část levice podporuje odchod z Evropské unie kvůli její podpoře nadnárodního kapitálu. Odtržení ale automaticky nezaručuje lepší obranu proti takovým mechanismům.
Zpráva
Státy EU čeká další rozhodování o uprchlících, řeší se Itálie, Řecko i Turecko
Akutní fáze krize byla po dohodě s Tureckem utlumena, jde však o provizorní řešení, které je třeba rozšířit. Problémy v hraničních státech navíc narůstají a z táborů v Turecku, Jordánsku a Libanonu přicházejí zprávy přímo děsivé.
Reportáž
Gaby Khazalová: Uprchlíci? Ano, ti tu byli
Reportáž redaktorky Deníku Referendum z Idomeni popisuje místo, kde zůstali v Evropskou unií hrubě nezvládnuté uprchlické krizi ti nejslabší a nejzranitelnější; krátce před jeho pravděpodobným zánikem.
Portrét
Příběhy z Idomeni: lidé v špatném svědomí Evropy
V druhém textu připraveném z výpravy za uprchlíky do Idomeni Gaby Khazalová představuje čtyři charakteristické příběhy lidí, kteří uvízli na špatné straně žiletkového plotu.
Rozhovor
Dobrovolnice z Idomeni: tábor je přeplněný, lidé však stále doufají
Koordinátorka iniciativy Pomáháme lidem na útěku Zuzana Lenhartová popsala DR aktuální situaci v táboře na řecko-makedonské hranici, kde uvízlo na čtrnáct tisíc uprchlíků, a přiblížila, proč odmítají přesun do lépe vybavených táborů.
Reportáž
Jakub Patočka: Varoufakis v Berlíně: čím inspiruje a co scházelo
Janis Varoufakis s přáteli v Berlíně ohlásil vznik politického hnutí, jež si klade za cíl od základu proměnit charakter Evropské unie: změnit ji v pluralitní prostor živé demokracie, založené na solidaritě a ekologické udržitelnosti.
Zpráva
Janis Varufakis zakládá nové politické hnutí
Známý levicový ekonom a exministr řeckých financí konkretizoval své další politické plány. Nové hnutí by mělo vzniknout 9. února v Berlíně. Podle Varufakise má ovšem jít o panevropské uskupení, jež bude prvotně cílit na demokratizaci EU.
Rozhovor
Ve zvládání migrační krize jsme stále ještě na začátku
Rozhovor se slovenským analytikem a šéfredaktorem serveru EurActiv.sk Radovanem Geistem o vývoji v EU v roce 2015, hlavních tématech, potenciálně nebezpečných jevech i o tom, do jaké míry dnes Unii řídí Německo.
Rozhovor
Ondřej Císař pro DR: Bez zdanění není demokratické zastoupení
Ve druhé části rozhovoru hovořil Vratislav Dostál s Ondřejem Císařem o experimentu řeckých voličů se Syrizou, o povaze globálního kapitalismu a o jeho symbióze s demokracií. Otázka demokracie je spojená s otázkou daní, nepochybuje sociolog.
Rozhovor
Quo Vadis, Řecko? Rozhovor se zástupci Syrizy
Jan Kavan nabídl DR k publikaci několik rozhovorů se zástupci řecké Syrizy, s nimiž rozebíral při nedávné návštěvě Athén situaci v zemi, otázky okolo uprchlíků i perspektivy dalšího vývoje. Zde první z rozhovorů vedený na začátku prosince.
Analýza
Petr Pospíchal: Balkánská uprchlická cesta: popis stavu
Autoři v listopadu procestovali balkánskou uprchlickou cestu. Sestavili z ní podrobnou analýzu situace, možností dalšího vývoje a připravili na jejím základě návrhy dalšího postupu humanitárního zajištění migrace.
Zpráva
Balkánské státy pouští už jenom válečné uprchlíky, ostatní váznou v Řecku
Země bývalé Jugoslávie pouštějí přes hranice od minulého týdne už jen ty běžence, kteří mají irácký, syrský nebo afghánský pas. Počet uprchlíků přicházejících do schengenu se tak snížuje, je ale otázkou, co bude s těmi ostatními.
Dopis ze Slovenska
Radovan Geist: Postupné odumieranie
Slovenský analytik přibližuje aktuální krizi dvou nejambicióznějších projektů evropské integrace – společné měny a volného pohybu po Unii. Proč zanikají a co to pro budoucnost EU znamená?
Zpráva
Uprchlická krize v říjnu: EU má konečně plán
Z posledních jednání v Bruselu vykrystalizoval plán opatření, jenž může situaci stabilizovat alespoň na několik měsíců. Tíha uprchlické vlny doléhá aktuálně nejvíce na Balkán.
Komentář
Eva Hájková: Kynikové a cynikové
Proč žil Diogénes v sudu? A má i naše doba svoje diogény? Dnes se v jistém smyslu posunujeme směrem od polis ke kosmopolis.
Zpráva
Varoufakis: Egoismus postkomunistických zemí ohrožuje Evropu
Yanis Varoufakis v rozhovoru pro Spiegel upozornil na souvislost politiky škrtů a šíření xenofobie. A pochválil postoj Merkelové k uprchlíkům: „Nic mi nedělá takovou radost jako možnost ocenit dobrotu a zásadovost politického protivníka.“
Rozhovor
Zástupce Podemos pro DR: Jde nám o změny pro 99 procent
Velký rozhovor s vysokoškolským pedagogem a granadským lídrem strany španělských rozhořčených Albertem Mataránem o cílech Podemos, levici a populismu, o andaluské podobě korupce, vztahu k Rusku, Syrize i o katalánských separatistech.
Sloupek
Lukáš Jelínek: Bez kravaty
Co spojuje nejviditelnější postavy současné evropské levice, Jeremy Corbyna a Alexise Tsiprase? Navzdory generačnímu rozdílu oba prezentují nový typ levicového politika.
Sloupek
Jiří Dolejš: SYRIZA jako test z taktiky a strategie
Tsiprasova osekaná Syriza opět zvítězila ve volbách. Její radikálně levicový odštěpek vedený hrdinným veteránem Manolisem Glezosem selhal a nedostal se do parlamentu.
Rozhovor
Kateřina Kňapová: Syrize pomohla touha Řeků odstřihnout se od minulosti
S politoložkou, publicistkou a pozorovatelkou řeckého dění Kateřinou Kňapovou o důvodech vítězství strany Alexise Tsiprase v nedělních volbách, neúspěchu Lidové jednoty a souvisejících trendech v řecké politice.
Zpráva
Volby v Řecku vyhrála opět Syriza, povládne znovu s ANELem
Strana Alexise Tsiprase ztratila oproti posledním volbám čtyři mandáty, celkově ale politicky posílila. O jejím úspěchu rozhodla dle prvních analýz zejména image chybující, avšak odhodlané, poctivé a dosud nezkorumpované síly.
Esej
Alena Wagnerová: Poslední bitva vzplála?
Střet o Řecko byl i střetem o charakter evropské sociální demokracie. Zcela v něm selhala.
Komentář
Petr Uhl: Řecké a české strany-blíženci
Srovnání českých a řeckých politických stran, ODS a ČSSD respektive konzervativní Nové demokracie a socialistického PASOK, a také analýzu role nové strany Syriza před nastávajícími parlamentními volbami v Řecku nabízí Petr Uhl.
Zpráva
Řecký prezident jmenoval přechodnou vládu, sloužit by měla do října
V čele kabinetu stanula renomovaná soudkyně Vasiliki Thanosová. Zemi má spravovat do předčasných voleb na konci září a v době krátce po nich. Z předvolebních průzkumů vychází jako vítěz stále Tsiprasova Syriza.