Protiraketová obrana

Peksa_profil

Komentář

Mikuláš Peksa: Evropa potřebuje vlastní armádu

Europoslanec Mikuláš Peksa argumentuje pro společnou evropskou armádu. Posilování spolupráce prokazatelně zvyšuje obranyschopnost jednotlivých členských států. Unie však musí společný postup lépe koordinovat.

Photo_2018-09-25_09-24-48

Zpráva

Začíná týden proti militarizaci mládeže. Zapojí se i aktivisté z České republiky

České organizace NESEHNUTÍ a Food not bombs se přednáškami a workshopy zapojí do mezinárodního Týdne proti militarizaci mládeže. Kritizují armádu, že válečný konflikt prezentuje jako zábavu.

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Vlasta Parkanová a babí léto české spravedlnosti

Blíží se rozhodnutí v tři roky starém případě bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. Vyšetřovací spis má 20 tisíc stran. V čem je její případ problematický?

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Budou i v českých zemích americké základny?

Nový polský prezident Duda podle svých slov považuje umístění amerických základen ve střední a východní Evropě za hlavní úkol svého prezidentství. Německou podporu se mu však získat nedaří.

A1

Zpráva

V Polsku budou krom protiraket i americké letouny

Vedle součástí protiraketového deštníku NATO se do Polska přesune i letecká jednotka pod přímým velením USA. Aktivně působit má přitom už od příštího roku.

A2

Zpráva

NATO zpřesnilo plány pro Afghánistán a raketový štít, summit provázely protesty

Setkání čelních přestavitelů Severoatlantické aliance v Chicagu se zúčastnili i zástupci 22 dalších států. Vedle ústředních témat se debatovalo nad zřízením bezpilotní letky, vztahem k Rusku či dopady hospodářské krize na zbrojení.

154402025393787280

Sloupek

Matěj Stropnický: Komorníci ekonomie dobra a zla

Odvoláním radaru před dvěma lety změnily USA strategii. Namísto silové ochrany zájmů amerických koncernů nastoupila trpělivá výchova Čechů k transparentnosti. Úlohu vojáků v Brdech od té doby zastávají obchodní diplomaté. Nadvládu chtějí získat s naším souhlasem.

Image

Zpráva

Generální tajemník vyloučil intervenci NATO v Libyi

Anders Fogh Rasmussen se jednoznačně vymezil vůči dohadům, že NATO plánuje převzít kontrolu nad libyjskými ropnými poli. Světové agentury mezitím zpřesnily informace o aktuálním dění na severu Afriky, k němuž se opět vyjádřil i sám Muammar Kaddáfí.

20100422_100422g004_rdax_600x399_600_1

Zpráva

NATO se dohodlo na protiraketové obraně i odsunu z Afghánistánu

Členové NATO se na summitu v Lisabonu oficiálně dohodli na podobě systému protiraketové obrany, do kterého se má Česká republika zapojit v roce 2018. V sobotu večer se očekává projev ruského prezidenta Medveděva a velké protiválečné protesty.

Image

Zpráva

NATO chce v Lisabonu představit nový přístup k Afghánistánu i Rusku

Ve dnech 19. a 20. listopadu by měla být na Lisabonském summitu NATO schválena nová strategická koncepce pro dalších deset let, určen rámcový harmonogram odchodu z Afghánistánu a projednán koncept protiraketové obrany. Změna se očekává především v přístupu k Rusku.

Image

Zpráva

Neoral je opět starostou protiradarového Trokavce

Podbrdská vesnice Trokavec, známá díky svému starostovi Janu Neoralovi svou aktivitou proti výstavbě amerického radaru, má finanční potíže. Vláda Mirka Topolánka zde i v okolí naslibovala dotace, které nepřišly.

Image

Zpráva

Medveděv přivítal možnost zapojení do protiraketového deštníku

S povděkem přijal Dmitrij Medveděv pozvání na listopadový summit NATO i výzvu, aby se Rusko zapojilo do plánování aliančního deštníku. Podle některých komentářů chce ale Rusko využít obranný projekt i k jiným zájmům, podobně jako USA před časem.

Image

Zpráva

USA spojencům: Na protiraketovém štítu nešetřete

Spojené státy naléhají na členy NATO, aby i přes škrty v rozpočtech investovali do protiraketové obrany. Podle Francie ale není doposud jasné, jak bude systém přesně fungovat ani kolik bude stát.

10_09_04_zahaj_kamp_color_1

Zpráva

Ne základnám zahajuje kampaň proti antiraketovému centru

Podle mluvčího iniciativy Ne základnám Jana Májíčka je vybudování centra předběžného varování stejně nepřijatelné jako dříve zamýšlený radar. Sociální demokraté proti centru nic nenamítají, bude-li pod NATO. První demonstrace bude tuto sobotu.

Image

Zpráva

Vondra: Centrum varování proti raketám se stane součástí aliančního systému

Centrum včasného varování protiraketové obrany USA by podle českého ministra obrany mohlo v České republice začít fungovat v polovině roku 2011. I americký list Washington Post v neděli napsal, že protiraketový štít spustí USA zřejmě už v příštím roce.

Image

Zpráva

Podle Rasmussena je třeba zapojit do protiraketového štítu i Rusko

Generální tajemník NATO se domnívá, že začlenění Ruska do plánů na vybudování evropského štítu protiraketové obrany zmírní přežívající obavy a posílí stabilitu na kontinentu. Ve čtvrtek o tom chce přesvědčit zástupce celé aliance.

268523_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

Zatímco Obama odzbrojuje, Barták vyjednává o radaru

To umí málokdo. Český ministr obrany Martin Barták se na okraj multilaterálního summitu o jaderném odzbrojování ve Washingtonu setkal s náměstkyní svého amerického protějšku, aby projednával radarové zbrojení.

Image

Zpráva

Návštěva prezidentů za 50 milionů - a bez sirén

Podle hnutí Ne základnám není třeba význam rusko-americké odzbrojovací smlouvy přeceňovat. ODS stále mluví o protiraketových systémech, které by smlouva neměla ohrozit.

Image

Zpráva

Rusko a USA uzavřou dohodu o odzbrojení. Možná už dnes

Rusko-americká jednání o redukci strategického arzenálu dnes pokračují v Ženevě. Podle obou stran je úmluva téměř hotová, Rusku však stále vadí protiraketový štít.

Image

Zpráva

V Bulharsku vznikla další iniciativa Ne základnám

Krátce poté, co vyšly najevo úvahy o umístění části protiraketové obrany USA do Bulharska, vznikla i tam iniciativa, která požaduje referendum o amerických základnách. Na rozdíl od české či polské ji ale tvoří převážně rusofilská sdružení.

269217_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Smlouvy o americké podpoře českého výzkumu připomínkují úřady

Spojené státy jsou prý ochotny uzavřít s Českou republikou smlouvy, které dříve podmiňovaly radarem na českém území.

Image

Zpráva

Rusko reaguje na polskou základnu, posílí baltské námořnictvo

Nejmenovaný zdroj z vojenského námořnictva řekl agentuře RT Novosti, že se Rusko chystá posílit baltskou flotilu nedaleko polských hranic. Informovali jsme již o tom, že Polsko den předtím oznámilo, že americké rakety Patriot budou sídlit nedaleko ruského Kaliningradu.

Image

Zpráva

Polsko rozmístí americké protirakety u hranice s Ruskem

Americké střely Patriot nebudou rozmístěny u Varšavy, jak se plánovalo, ale u města Morag, poblíž královecké oblasti. Podle polského ministerstva obrany byl záměr přehodnocen „z technicko-logistických důvodů“.

Zobrazeno 23 / 23