Protesty v Budějovicích

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Nacistická „Křišťálová noc“ a její současné paralely

František Kostlán ve svém textu načrtává paralely mezi tzv. „Křišťálovou nocí“ a současným děním. Přestože se to může zdát přehnané, je zde možné najít určité podobnosti.

Komentář

Jan Choroš: V Brně hibernuje lokální fašismus

Po některých úspěších antifašistů v Brně se může zdát, že s neonacisty je v Brně symbolicky dobojováno. Ve skutečnosti jsou zde ale stále aktivní a najdeme je na poměrně lukrativních adresách.

P1000437

Komentář

Filip Šimeček: Koupaliště zdarma

Společností se opět šíří městské legendy. Tváří v tvář sociální nejistotě to však již nejsou černé sanitky unášející děti ani koťata chovaná ve sklenicích – cílem fám a mýtů se stále častěji stávají Romové.

Film_at_iels_school_-_igor_bruni_silvia

Komentář

Igor Pleskot: Rohožka a vykopnuté dveře

Diskuse o protiromských protestech bývají často plytké. Důležité je ptát se a žádat od politiků, kandidátů na veřejné funkce jasné vyjádření. To, co mohou politici udělat, jsou zákonná opatření a úpravy postupů výkonné moci.

Ax1

Komentář

Daniel Soukup: Politická korektnost - předsudky a pověry

Politická korektnost není všelék. Utrhne-li se ze řetězu, může působit směšně a snad i napáchat škody. V USA souvisí se snahou zlepšovat postavení znevýhodněných skupin pozitivní diskriminací. V Česku se ale pozitivní diskriminace neuplatňuje.

Image

Tip

Pozvánka na seminář k protiromským projevům

Rádi bychom Vás pozvali na seminář s názvem: Jak reagovat na narůstající protiromské projevy?, který se koná v úterý 1. října od 17:30 hod. v Českých Budějovicích. Vysoupí zde Ondřej Lánský a David Poživil.

Vidimsky_filip

Komentář

Filip Vidimský: Blokujeme! pokračuje v činnosti. Pomoci můžete i vy

Platforma Blokujeme! vznikla během léta na obranu před protiromskými pochody. Ač je již léto za námi, série protiromských pochodů zdaleka nekončí. Hned tři proběhnou zítra 28. 9.

Rokos

Komentář

Luboš Rokos: K perspektivě vztahů Čechů a Romů

Příklon části většinové společnosti k rasistům pramení z pocitu, že rasisté jsou jediní, kdo se jich zastane. Alternativa v podobě soužití však existuje, přestože není tak jednoduchá a je náročnější na čas i úsilí.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Náš český socrasismus

Je logické, že lidé, kterým kulturně odlišné sousedství přináší každodenní obtíže, reagují projevy nesouhlasu a nespokojenosti. Pokud se neúčastní pogromů a násilných akcí nebo je neschvalují, nikdo by je neměl označovat za rasisty.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Jsme nuceni čekat na Malcolma X nebo oběti pogromů

Rozhovor s proromským aktivistou Mírou Brožem z občanského sdružení Konexe o současné situaci aktivistů, o stavu občanské společnosti a roli neziskových organizací, o nebezpečí plynoucí z extremismu i z radikalizace uvnitř romských komunit.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Ty seš teda expert

Hlas odborníků má mediálním sdělením dodat na důvěryhodnosti. Někdy se však stane, že místo odborníka aktuální dění popisuje spíše občan.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Miloš Zeman má pravdu, neonacismus je třeba tvrdě potírat

Jedním z mála politiků, kteří nepodceňují pokračující demonstrace českých neonacistů proti Romům, je Miloš Zeman. Před neonacisty opakovaně varoval. Ostatní politici se začínají bát, že by si zastáváním se Romů mohli před volbami uškodit.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Pokus neonacistů o vojensky organizovanou akci?

Na víkend neonacisté ohlásili protestní akce v pěti městech České republiky. Cílem má být ztížit pořádkovým silám zásah speciálních jednotek. Ve skutečnosti ale hlavní úder zřejmě přijde pouze na jednom či dvou z nich.

Kolman2010

Glosa

Gestapo! Gestapo?

V poslední době se na různých protestních shromážděních směrem k policii často skanduje. Gestapo! Gestapo! Jedná se o hrubou urážku nejen dnešních policistů, ale také obětí skutečného Gestapa.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Pijavice

Dopis zaslaný redakci Práva v kostce shrnuje důvody podpory Miloše Zemana a zároveň něco vypovídá i o podhoubí tolik diskutované „fašizace“ společnosti.

Apolena-rychlikova2

Komentář

Apolena Rychlíková: Tenhle způsob léta...

Po vládě rozpočtové odpovědnosti nastalo období chaosu, který jakoby část společnosti definitivně odstřihl od reality běžných životů. Ocitli jsme se v paralelních světech. Za mentální kondici země ale můžeme společně.

Karel_chlouba

Komentář

Karel Chlouba: Pořádek za každou cenu

Snaha umožnit legální shromáždění neonacistů přispívá k integraci těchto protestů mezi protesty nespokojených občanů a postupnému mizení hranice mezi nimi. Tato legalita se následně stává trumfem neonacistů proti antifašistům.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Tvrdě trestat! Samozřejmě ty druhé

Nulová tolerance, represe, tvrdá ruka a další oblíbené postupy, o kterých v posledních letech politici rádi hovoří, se zdají velice lákavým řešením. Když se ovšem týkají těch druhých. Třeba neonacistů.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Po protiromských taženích se začíná probouzet stát i občanská společnost

Nový ministr vnitra Pecina slibuje pokračovat v tažení proti extremistům. Vedle toho na protiromské protesty začíná reagovat i občanská společnost, dokladem je vyjádření Sokolu Brno I či prohlášení několika respektovaných osobností.

David_pozivil

Komentář

David Poživil: Zpověď naivního pseudohumanisty

Anticiganisté zhusta argumentují tím, že jejich oponenti jsou intelektuálové, kteří nemají s Romy reálné zkušenosti. Ten, kdo odmítá rasistický pohled na svět, musí totiž být pseudohumanista. Dozrál čas ukázat, že tak to není.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Až dav prorazí dveře mého bytu

Stále častější pokusy o pogrom vypovídají o závažných problémech současnosti. Co by se stalo, kdyby se dav přes policejní kordony dostal až k bytům Romů?

Tomas_marik

Komentář

Tomáš Mařík: České Budějovice - pro černé i bílé

Problémy, kterým černí i bílí v Českých Budějovicích čelí, jsou často stejné. Nezaměstnanost nebo strach o práci. V sobotu se zde konalo kulturní odpoledne, kde spolu někteří sousedé začali mluvit. Velká média se o to ale nezajímala.

Wales-mwnt_cb

Komentář

Pavel Holubec: O politice bezpečnosti a prosazování lidských práv

Politika bezpečnosti je nejenom popřením života, ale zároveň vede k velice úzkému pojetí „univerzálních lidských práv“. Ta je třeba méně prosazovat a více diskutovat o jejich významu v konkrétních situacích například v Českých Budějovicích.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Vedení jihočeské policie selhalo. Umožnila mu to institucionalizace rasismu

Víkendové události v Českých Budějovicích a zásadní selhání zdejší policie jsou dokladem toho, že u nás dochází k institucionalizaci rasismu. Pokud tomu nezabráníme, těžko dosáhneme demokracie.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Místo míru výstražné granáty a slzný plyn

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková nečekala, že se situace v Českých Budějovicích tak zvrtne. Nejdůležitější je podle ní komunikace, aby i nespokojená většina měla prostor, kde si to ventiluje. Výsledek ale může být opačný.

Baloun

Komentář

Pavel Baloun: Pokus o pogrom

V Českých Budějovicích se část obyvatel pokusila o pogrom na Romy. V analýze příčin a možných důsledků podobných událostí nepomůže mechanické chápání minulosti. Nelze tvrdit, že jsou v dohledu nové plynové komory.

Lesny

Komentář

Karol Lesný: Uvádění policejních příběhů na pravou míru

Sobotní zásah proti neonacistům v Český Budějovicích byl podle krajského ředitele policie stoprocentně úspěšný a označení „černé svině“, které zde padlo, mířilo na policii. Taková policie budí důvěru jen těžko.

Vaclav_krajnansky_cb

Komentář

Václav Krajňanský: Proniknout hranice

Přestože existuje množství komentářů a zpráv věnovaných problematice rasismu, ve skutečnosti nezobrazují realitu života v sociálním vyloučení. Novinářská práce na tomto poli se totiž vesměs odehrává pouze na hranicích těchto jevů.

Apolena-rychlikova2

Komentář

Apolena Rychlíková: Na co budou vzpomínat jejich děti?

Už nejsme v situaci, kdy je možné k projevům anticikanismu a rasismu taktně mlčet. Každý si volí své priority, ale dokáže-li se tu elita zmobilizovat k varování před hrozbami z minulosti, snad by mohla mluvit i o těch současných.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Sklerotizovaná paměť národa

Pokusy o protiromské pogromy v Duchcově a v Českých Budějovicích jsou ukázkou stejné selektivní paměti, která se uplatnila při rozhodnutí zbourat bývalý hotel Praha či při založení Ústavu pro studium totalitních režimů.

Zobrazeno 30 / 30