Protesty umělců

Cerman

Komentář

Jaroslav Cerman: Yolocaust a otázky interpretace

Projekt Yolocaust.de vyvolává nejen pozornost, ale také řadu otázek. A to nejen těch tradičních typu "Kam ta dnešní doba spěje?".

A1

Dopis ze Slovenska

Michaela Pašteková: Pozerajte sa a pýtajte

Ve věku devadesáti let zemřel ve Francii proslulý kritik umění, esejista a spisovatel John Berger. Michaelu Paštekovou z partnerského PoleBloku.sk zaujal nejen dílem, ale i specifickou provázaností mezi tvorbou a levicovými názory.

A1

Zpráva

Soud v USA přerušil stavbu dakotského ropovodu, indiány podpořil i Neil Young

Odvolací soud nakonec vyhověl indiánské stížnosti a pozastavil stavbu kontroverzního ropovodu Bakken. Protesty původních Američanů a ekologů mezitím pokračují. Indiány podpořili Bernie Sanders i známý zpěvák Neil Young.

A0

Zpráva

Donald Trump jako nahý císař? Umělci v USA provokují jeho sochami

Anarchistická umělecká skupina Indecline rozmístila magnátovy sochy-karikatury do pěti amerických metropolí. Dle svého mluvčího se inspirovala andersenovským motivem i sklonem diktátorů budovat si kult vlastními sochami.

Kate_ina_tu_kov_

Zpráva

Co spojuje roky 1945 a 2016? Ztracené a nalezené domovy, říká Kateřina Tučková

V pátek začíná první ročník festivalu Meeting Brno, jeho tématem jsou ztracené a nalezené domovy. Podle spisovatelky a dramaturgyně festivalu Kateřiny Tučkové tak chtějí organizátoři akce tematizovat to, co epochy 1945 a 2016 spojuje.

Image

Štěstí z šesti

Rok 2015 ve světě: protesty a protestní inspirace

Vedoucí rubriky SVĚT Petr Jedlička připomíná v rámci bilančního seriálu DR protesty typické pro rok 2015. Více pak přibližuje šest z nich, které mu přišly obzvláště inspirativní či v pozitivním smyslu pozoruhodné.

A11

Zpráva

Klip indické rapperky proti Unileveru ovládl sociální média

Sofie Ashraf rappuje o odhodlání města Kodaikanal bojovat se známou společností, dokud nenapraví škody, které ve městě způsobila. Klip zhlédly již přes tři miliony lidí. Velká média zaujal díky němu i profil umělkyně a problém samotný.

Portret

Komentář

Markéta Hrbková: Principy zůstávají, jen aktéři stran se mění

Levicoví europoslanci se zasadili o odstranění kontroverzního díla české umělecké skupiny Pode Bal. Markéta Hrbková se vrací ke kauze z minulého týdne. Hodnotí perspektivu autorů díla.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Český lev: Ti nejlepší z nejlepších z nejlepších z nejlepších…

Předávání Českých lvů vyzařovalo urputnou snahu očistit pošramocenou vizáž českého filmu. Český lev totiž svádí dlouhodobě nemilosrdnou bitvu s českým filmem o to, kdo je ve větší krizi.

Image

Recenze

Saša Uhlová: Zbytečný film

Film Libuše Rudinské o Pavlu Wonkovi je natolik zmatečný a bezkoncepční, že by snad bylo lépe, kdyby vůbec nevznikl. Především si přestaňme myslet, že se o obětech StB můžeme dovědět něco od představitelů jejího aparátu.

Pj

Sloupek

Petr Jedlička: Co dnes dělají punkerky z Pussy Riot

Osudy nejznámějších členek ruské punkové skupiny v posledním roce překvapí zřejmě leckterého kritika jejich někdejší přisprostlosti.

Image

Esej

Alena Wagnerová: Bohumil Hrabal, Milan Kundera a smetiště epochy

Alena Wagnerová se zamýšlí nad pojetím románu a chápáním literatury a jejího úkolu u Bohumila Hrabala a Milana Kundery.

Image

Esej

Roman Kanda: Teze o radikálním umění

Roman Kanda ve svém textu nabízí celkem pět tezí k tématu radikálního umění. Co to radikální umění je a jaké jsou dnes podmínky pro jeho provozování?

Komentář

Martin Šimsa: Kritika jako test demokracie

Přinášíme příspěvek Martina Šimsy z Interdisciplinární vědecké konference – Činoherní studio v Ústí nad Labem, která se konala 6. května.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Činohra v Ústí

Činoherní divadlo v Ústí by mohlo obdělávat nekonečně různorodé pole, mohlo by také působit sociálně i pedagogicky. Jen kdyby k tomu dostalo podporu, prostředky a prostory.

Martinec

Komentář

Tomáš Martinec: Spor o angažovanost v literatuře

V prosinci se konala panelová diskuze o podobě současné angažované literatury a sporu, který se v poslední době rozhořel. Co z ní vyplynulo?

Martinec

Komentář

Tomáš Martinec: Smích Chapmanových

Výstava Slepý vede slepého od britských umělců Jake a Dinose Chapmanových v galerie Rudolfinum poukazuje na onen znecitlivělý bod válečné křivdy, která je sice oprávněná, ale zároveň se v nás stala jakýmsi étosem.

_ce1cd2549e9b393ecafaee128e25e2e3d15bc15df4eb363cc6_pimgpsh_fullsize_distr

Komentář

Ondřej V. Novák: Nikagda nězaBUBUBUděm

David Koller s některými dalšími hudebníky založili iniciativu Nikagda nězabuděm a nově nahráli Krylovu píseň Tak vás tu máme. Upozorňují na to, že nevidí budoucnost v oživování komunistické zombie, ani v pohybu naší země směrem do Kremlu.

Download

Komentář

Roman Kanda: Spory o hledisko aneb diskuse, která stojí na hlavě

Jedním z průvodních znaků probíhajících debat o literatuře, ideologii a angažovanosti je vytváření „bojových front“ – jmenných řad osobností, případně publikačních platforem, které spolu (údajně) mluví či nemluví, souhlasí nebo nesouhlasí.

A1111

Zpráva

Neznámí Bulhaři se omluvili za invazi z roku 68 - natřeli pomník Sovětům na růžovo

Pomník sovětské armádě v Sofii zdobí od středečního rána nejen nový nátěr, ale i velký český nápis: „Bulharsko se omlouvá!!!“.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Národní divadlo

Odvolání a opětovné jmenování Jana Buriana ředitelem Národního divadla je jen dalším dokladem toho, že národní kulturní instituce by neměly podléhat ministerstvu kultury, měly by být na politice nezávislé, veřejnoprávní, řízené radami.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Psychologie vyloučení

Veřejně populární osobnosti by se měly zastat Romů. Ten, na koho je naházeno příliš mnoho negativního, se z toho už nemůže sám dostat a ve snaze zachovat si důstojnost volí odpor. Proto někdo musí změnit optiku, jak je na Romy nahlíženo.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Úkol nebo prestiž?

Vztah moci a umění nemůže být nikdy skutečně vyrovnaný, moc umění podporuje pouze tehdy, když jí nepřekáží. Kapitalismus potom vnáší do tohoto vztahu rozměr soutěživosti – ani ta ovšem nenastoluje dobré podmínky pro uměleckou tvorbu.

Milena_bartlova

Komentář

Milena Bartlová: Výstavní síň Mánes vrátí do vlastnictví umělců jedině revoluce

Jedině revoluce může vrátit vlastnictví výstavní síně Mánes do rukou těch, kteří stavbu Mánesa mezi válkami financovali, do rukou umělců. A v této revoluční proměně myšlení a jednání nejde jen o jednu budovu.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Biebl, Bondy a Jean Sol Partre

Máme detailní přehled o tom, jak minulý režim ubližoval různým skupinám lidí, jen málo se ovšem zajímáme o to, jak ubližoval umělcům.

Komentář

Ondřej Buddeus: Kultura jako veřejný statek? Několik poznámek k současné situaci

Ve veřejném prostoru spolu zápasí dvě porozumění tomu, co je to kultura: buď je to udržování a inovativní rozvíjení určité tradice, nebo finančně efektivní mechanismus. Musíme se rozhodnout, co si pod kulturní politikou vlastně představujeme.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Tkalci v Ústí

Ústecké Činoherní divadlo uvádí silně přepracovanou verzi naturalistického sociálního dramatu Gerharda Hauptmanna Tkalci. Psychologizace motivů jednání postav hru ovšem zbavila sociálního náboje a tím i toho, čím by dnes byla nejcennější.

A6

Zpráva

Poslední protesty v Portugalsku zaujaly i novou protestní kulturou

Podle pozorovatelů se v zemi znovu objevují angažované malby na zdech, zpívají staré protestsongy a jsou skandována hesla z dob karafiátové revoluce. Tamní rozhořčení se přitom organizují čím dál více sami, bez odborů či opozičních stran.

Komentář

Zuzana Micková: Kulturní politika v Norsku: O politicích, kteří se nebojí kultury (a kultuře, která nemá strach z politiky)

Norsko už od 50. let buduje velkorysý program státní podpory kultury, který má společenskou podporu; dobře přitom odráží emancipační a rovnostářské tendence severského sociálního státu. Přebíráme další text z literárního časopisu Tvar.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Živé umění

Demonstrace umělců a kulturních pracovníků proti devastačním rozpočtovým škrtům bojovala za správnou věc ne dostatečně kreativními prostředky. Přitom příklady kreativního a v tom dokonce i státotvorného živého umění bychom v praxi našli.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Tajemství velorexu

Výrobní družstvo Velorex, vyrábějící za minulého režimu tříkolové vozidlo pro invalidy, bylo šťastným způsobem, jak překonat nedobré poměry. Byli by dnes např. spisovatelé a umělci schopni společně konat něco k překonání poměrů dnešních?

Adam_borzi_1

Komentář

Adam Borzič: Levice, která nebojuje o kulturu, není levice

Levice vědomá si vlastních tradic se nemůže otočit zády ke kultuře. Měla by přijít s alternativním projektem její podpory přesto, že část umělců a kulturních pracovníků podpořila v prezidentské volbě pravicového kandidáta.

Sapakaktual

Komentář

Jan Sapák: Jedinečné vlohy Jana Fischera a Víta Olmera

Hanákova výzva, aby Fischer odstoupil z prezidentské kandidatury, postrádá vkus a náležitou formu, nepostrádá ovšem smysl. Člověk nepevného charakteru by se neměl stát prezidentem.

Ljelinek

Sloupek

Lukáš Jelínek: Na kulturní frontě klid

Navzdory opačné situaci na západ od našich hranic směřují naši kulturní tvůrci politicky napravo. Tuzemská levice by proto měla opustit svůj jednostranný technokratismus a pokoušet se více zaujmout lidi pera, štětce, kamery a mikrofonu.

Honzirek_foto

Glosa

Angažmá pro ministryni Hanákovou

Režiséra brněnského Divadla Feste Jiřího Honzírka zaujala páteční televizní performance ministryně kultury Aleny Hanákové natolik, že jí nabízí angažmá v souboru svého divadla.

A1

Zpráva

Berlínská policie vystěhovala Kunsthuas Tacheles, vyhověla prý vlastníku - bance

Proslulý squat a kulturní centrum v berlínské Mitte zanikl po dvaadvaceti letech existence. Současný vlastník HSH Nordbank chce celý komplex prodat.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Otrhat palmu

Kdyby žádná palma uprostřed Varšavy nestála, nebylo by možné ji otrhat. Českých umělců se varšavská palma ptá, co půjdou otrhat u nás. A jakou argumentaci přitom použijí.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Proces, humbuk, opozice a Pussy Riot: Co ještě dodat?

Spolu s emocemi zanechal nejsledovanější proces minulých týdnů i několik mimořádně důležitých otázek.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Hejsa, to se máme, župy, žup!

Putin ještě před rozsudkem sdělil veřejnosti, že by na místě soudkyně nepostupoval proti Pussy Riot nijak tvrdě. A skutečně, soud udělil mladým ženám z Pussy Riot trest nezvykle nízký – pouhé dva roky natvrdo.

A2

Zpráva

Ruský soud vyměřil Pussy Riot dva roky vězení, mohou se ještě odvolat

Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová byly uznány vinnými v plném rozsahu. Tezi, že jejich vystoupení v Chrámu Krista Spasitele mělo politickou povahu, soud odmítl.

A2

Zpráva

Guardian začal evidovat dopady škrtů na kulturu, má už i mapu

Proslulý britský list sbírá od minulého týdne informace o kulturních institucích, které ohrožuje současná politika evropských vlád. Konkrétní případy zobrazuje zvláštní mapa, na níž nechybějí ani záznamy z Čech.

A7

Zpráva

Hnutí na podporu Pussy Riot sílí, nově i mezi ruskými umělci

Přes sto básníků, herců či hudebníků sepsalo dopis na podporu dívek, jimž za pobouření v Chrámu Krista Spasitele hrozí až sedm let vězení. Jde o poslední z mnoha solidárních aktů, podle pozorovatelů však o řád významnější.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Hlasy umělců

Umění může překračovat hranice a dokáže pracovat i s tématy, která jsou ve společnosti tabuizována. Je však třeba, aby při tom nesázelo jen na racionalitu. A aby nebylo odtažité.

Dr_aj

Komentář

Anna Jančaříková: Krásný Advent přeje Magistrát města Brna

Šetřit se musí, aby byly peníze na nutné předražené projekty. A tak i brněnský magistrát spoří kde se dá. Nejlépe se šetří na těch nejslabších.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Nepřítel lidu

Pod vedením Jaroslava Achaba Haidlera se Činoherní studio v Ústí nad Labem vzchopilo po povodních v roce 2002 a získalo v anketě o Cenu Alfréda Radoka titul Divadlo roku. Teď ho správní rada činoherního studia pod tlakem Rady města odvolala.

029

Sloupek

Matěj Stropnický: Komedie končí, komedie pokračuje

Dušan Pařízek a jeho Komedie končí. Končí i transformace městských divadel. Divadlo si ošmírovala Hana Gregorová, ale v cestě jí stojí výběrová komise. Za deset svých let Pařízkovo divadlo přivezlo do Prahy hodně Evropy a to nejen opravdového umění, ale i docela jiné kulturní politiky.

520517_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

V Praze se demonstrovalo proti zvýšení DPH na knihy

Petici na obranu knih už podepsalo téměř 160 tisíc lidí. Na středeční demonstraci jich dorazil pouhý zlomek. Účastníci sice protestovali proti zvyšování DPH u knih, zároveń ale mnozí řečníci podpořili ostatní reformní kroky vlády.

Jan_

Komentář

Jan Kubíček: Protest jako radost, radost jako protest

Svátek hudby, který má ve Francii dlouhou tradici, se můžeme těšit i v Praze. Podobu však bude mít specifickou, neboť zdejší úřady a někteří další veřejní činitelé moci zákonodárné i výkonné pouličnímu umění a dalším svobodným spontánním a nekomerčním venkovním aktivitám dlouhodobě nepřejí.

Image

Zpráva

Sdružení filmařů vyzvala Radu ČT k odvolání ředitele Janečka

Režiséři, scenáristé a další tvůrci jsou nespokojeni s hospodařením a s plány současného vedení České televize. Reakce na jejich výhrady by měla přijít už ve středu 12. ledna.

Image

Zpráva

Italští umělci se střetli s policií před La Scalou, vadí jim škrty

Začátek sezóny ve slavné milánské opeře letos ozvláštnil netradičně pojatý protest umělců, studentů a zaměstnanců divadla. Místní šéfdirigent Daniel Barenboim zároveň pronesl přímo před představením tematický apel k přítomnému prezidentovi Napolitanovi.

Zobrazeno 50 / 51