ProAlt

Další témata

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Listopadový mandát

Andrej Babiš využil ve svých politických začátcích slovník a styl občanského aktivismu a přetavil ho v politický úspěch. Kdo mu bude chtít reálně konkurovat, musí být stejně obratný.

Image

Anketa

Jaký by byl Václav Bělohradský jako senátor? Nebyl by zklamáním?

Osobností kolem někdejší iniciativy ProAlt jsme se zeptali, jak vnímají kandidaturu Václava Bělohradského do Senátu. Zveřejňujeme odpovědi Jana Májíčka, Terezy Stöckelové, Mileny Bartlové, Milana Znoje, Kateřiny Kňapové či Jana Krajhanzla.

Img_20160724_142129

Komentář

Eva Hájková: ProAlt naživu

Iniciativa ProAlt, která na celorepublikové úrovni upadla téměř v zapomnění, zůstává aktivní v Ostravě a Opavě. Značka ProAltu ožívá skrze akce proti TTIP.

Fotka_j

Komentář

Jiří Karen: Perspektivy autentické levice

Mluvčí ProAltu Jiří Karen hodnotí činnost této iniciativy a zamýšlí se nad dalším směřováním levicového hnutí. Vznikne nový subjekt kandidující ve volbách nebo bude snaha vytvářet paralelní strukturu?

200363_mediafax_edvard_benes_crop

Zpráva

Vychází Manuál občanské sebeobrany proti exekucím

Iniciativa ProAlt vydala brožuru, která má občany ohrožené exekucemi seznámit s hlavními kroky exekučního řízení a s tím, jak se jim postižený může legálně bránit.

491027_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

ProAlt: současné složení Poslanecké sněmovny není legitimní

Podle ProAltu nemůže Poslanecká sněmovna poskytovat vládě důvěru, neboť ji sama nemá. Dolní komora podle iniciativy není způsobilá ke schvalování zákonů, které by měly dostatečnou demokratickou autoritu.

131127_mediafax_tomas_tkacik

Zpráva

Zaměstnanci České pošty protestovali proti šikaně vedení

Iniciativa ProAlt společně s Federací výkonných zaměstnanců České pošty vystoupily proti praktikám, které se v poslední době staly v této instituci normou. Aktivisté ve čtvrtek vnikli do hlavní budovy České pošty v Praze a okupovali přepážky.

200363_mediafax_edvard_benes_crop

Zpráva

Ve středu se uskuteční debata o exekucích

Iniciativa ProAlt se rozhodla vnést do veřejného prostoru téma exekutorů. Měsíc červen proto vyhlásila měsícem exekucí a po happeningu a přednášce pořádá ve středu v Knihovně hlavního města Prahy na téma exekutorů debatu. Akce začíná v 19:00.

Novak

Komentář

Pavel Novák: Po nás potopa

Pád nejnepopulárnější vlády v dějinách České republiky nás nesmí ukolébat. Zdroj našich problémů, neoliberální politiky, nás ohrožovat nepřestal. Příští vláda musí začít alespoň s revizí nejhorších výstřelků vlády právě odstoupivší.

209329_214488518568878_100000231950532_780183_597700_o

Komentář

Ondřej Lánský: DemoFest 2013 – Svět, ve kterém bychom chtěli žít

DemoFest, který zorganizovaly různé iniciativy minulou sobotu na Václavském náměstí, nebyl klasickou demonstrací, nýbrž otevřením veřejného prostoru k debatám o alternativách k současnému nespravedlivému systému.

Rogers_orez

Komentář

Deborah Rogersová: Privatizace a zvyšování nerovnosti jsou mylnou cestou

Zveřejňujeme projev Deborah Rogersové z Iniciativy za rovnost na sobotním DemoFestu - festivalu alternativ k vládním reformám.

Novak

Komentář

Pavel Novák: Extremismus se s vládou Petra Nečase stal hlavním proudem politiky

Zveřejňujeme projev mluvčího iniciativy ProAlt Pavla Nováka, který zazněl na sobotním DemoFestu – festivalu alternativ k vládním reformám.

Vidimsky_filip

Komentář

Filip Vidimský: Za svět, ve kterém bychom chtěli žít

Volby se blíží a vláda Petra Nečase je politicky mrtvá. Již není na místě protestovat jen proti její politice – je třeba dát najevo své představy o budoucnosti a požadavky na příští vládu. Taková akce proběhne v sobotu na Václavském náměstí v Praze.

A1

Zpráva

V sobotu se uskuteční festival alternativ k vládním reformám

Tuto sobotu se v Praze uskuteční první ročník DemoFestu. Akce se bude odehrávat od 10:00 na Václavském náměstí. Odpoledne odtud vyjde pochod k Úřadu vlády.

Media-debata

Zpráva

Iniciativa ProAlt pořádá debatu o roli veřejnoprávních médií

Ve středu proběhne v Městské knihovně v Praze debata o roli veřejnoprávních médií ve společnosti. Účast na akci přislíbili Jan Křeček z Centra pro mediální studia FF UK, publicista a mediální analytik Štěpán Kotrba či člen Rady ČRo Petr Šafařík.

Image

Dokument

Jedenáct otázek občanské iniciativy ProAlt pro podstatnou prezidentskou debatu

Redakce Deníku Referendum zveřejňuje jedenáct otázek oběma prezidentským kandidátům, které sepsala iniciativa ProAlt. Odpovědi na ně nám pomohou lépe odhadnout budoucí vývoj, který bude prezident spoluvyvtářet.

267245_mediafax_jitka_voglova

Zpráva

ProAlt chce těžiště předvolební debaty překlopit k zásadním politickým otázkám

Iniciativa ProAlt sepsala jedenáct otázek, které zaslala oběma prezidentským kandidátům. Odpovědi na ně nám pomohou lépe odhadnout budoucí vývoj, který bude prezident spoluvytvářet, tvrdí mluvčí ProAltu Ondřej Lánský.

Necas

Zpráva

ProAlt vládě: Kolik lidí bylo podrobeno nuceným pracím a jak je odškodníte?

ProAlt zaslal dopis Petru Nečasovi. Táže se ho, kolik občanů bylo k dnešnímu dni podrobeno veřejné službě a jaké kroky vláda podnikne k jejich odškodnění. Iniciativa tak reaguje na rozhodnutí ÚS, který povinnou veřejnou službu zrušil.

209329_214488518568878_100000231950532_780183_597700_o

Komentář

Ondřej Lánský: Demokracie vypadá jinak!

Ondřej Lánský z iniciativy ProAlt pronesl u příležitosti výročí sedmnáctého listopadu na Václavském náměstí projev, který zveřejňujeme.

Profilovka_2

Komentář

Tomáš Schejbal: Plzeňští studentští aktivisté podporují vládu!

Plzeňská organizace iniciativy Za svobodné vysoké školy by měla zveřejnit jasné, jednoznačné stanovisko, zda se cítí být součástí iniciativy Stop vládě a odmítá Nečasovu vládu a její neoliberální politiku, anebo zda ji podporuje.

Cerny_fotka_vyrez_dr

Komentář

Jan Černý: Škrtání státu škrtá lidské životy

Plakátovací kampaň „ProAlt varuje: Tato vláda může zabíjet“ s nadsázkou poukazuje na mezní důsledky neoliberální politiky „nutných reforem a škrtů“.

Image

Zpráva

ProAlt v nové kampani varuje: Tato vláda může zabíjet

V pondělí zahajuje iniciativa ProAlt akci, které má upozornit na systémové selhání státu v otázce kontroly zdravotní nezávadnosti a zdaňování alkoholu. Současně upozorní na změny ve zdravotnictví a citelné škrty v rozpočtech hasičských sborů a policie.

Linda_sokacova

Komentář

Linda Sokačová: Sociální reforma, cenzura a demagogie

sKarta, DONEZ a veřejná služba by měly být zrušeny: přispívají pouze k vytváření a reprodukci chudoby a namísto politiky zaměstnanosti jsou politikou nezaměstnanosti – přesně jak to nově definuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Zpráva

Iniciativa ProAlt zahajuje kampaň Stop sociální reformě

V pondělí odstartuje nová kampaň iniciativy ProAlt, jejímž cílem je poukázat na reálné dopady jednotlivých opatření sociální reformy ministerstva práce a sociálních věcí. Po Nečasově vládě současně iniciativa požaduje zastavení sociální reformy.

_ad_pr_ce

Zpráva

ProAlt opozičním stranám: Zasaďte se o zrušení institutu veřejné služby

Iniciativa ProAlt vyzvala všechny relevantní opoziční strany, aby se v případě volebního úspěchu zasadily o zrušení Nečasovou vládou prosazené úpravy veřejné služby. Podle ProAltu totiž naplňuje podstatu zakázaných nucených prací.

Pavel_cizinsky_1

Komentář

Pavel Čižinský: Církevní restituce jako Nečasova reforma

Navrhovaný zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi typově odpovídá reformám Nečasovy vlády. Přinášíme projev Pavla Čižinského z iniciativy ProAlt na úterní demonstraci proti církevním restitucím.

209329_214488518568878_100000231950532_780183_597700_o

Sloupek

Ondřej Lánský: Dilema Romana Jocha: nadnárodní kapitál nebo polis

Členové iniciativ loajálních k "jakési mýtické, internacionální polis" by podle Romana Jocha neměli pracovat ve státní správě. Neradí vlastně rafinovaným způsobem Nečasovi, aby podal demisi?

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Extremista Masaryk?

Způsob, jakým BIS píše ve výroční zprávě o ProAltu a odborářích, ohrožuje podstatu liberální demokracie.

Prednadrazi

Zpráva

Obyvatelé z ulice Přednádraží chtějí znát pravdivé záměry úředníků s lokalitou

Zástupci iniciativy ProAlt předali v pondělí společně s obyvateli Přednádraží výzvu zastupitelům Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Požadují jejich jednoznačné a pravdivé stanovisko týkající se záměrů s lokalitou.

Majicek

Sloupek

Jan Májíček: Okupace po česku

Platforma STOP VLÁDĚ v sérii protestních akcí, které nazvala „Okupujme ministerstva“, pokračuje v aktivizaci občanské společnosti. A vláda stále nechápe, že tyto protesty vyvolala sama.

Proalt

Zpráva

Platforma Stop vládě otevřela v Praze na Andělu permanentní petiční stan

Po celý tento týden bude v Praze na Andělu otevřen permanentní petiční stan platformy Stop vládě. Kromě petice za odstoupení pravicového kabinetu na něm budou k dispozici materiály proti realizovaným i připravovaným reformám Nečasovy vlády.

Vaclavak

Zpráva

Odboráři chystají pochod k úřadu vlády a blokádu některých ministerstev

Odboráři společně s protivládními iniciativami ohlásili na 22. květen další protestní akci. Uspořádají pochod k Úřadu vlády a blokády vybraných ministerstev. Současně doladí podobu celostátních protestů a nevylučují i celonárodní stávku.

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Sporné panství odborových starších

Původně pestrý společný protest odborů a občanských iniciativ odborářští vůdcové přečíslili k vlastní škodě svým siláctvím, ostatní pak najednou působili odvozeně. I bez ohledu na nudu na tribuně, pod ní mělo společnou radost sto tisíc lidí, a to je podstatné.

Image

Zpráva

ProAlt vydal kritického průvodce pravicovými reformami Nečasovy vlády

Text pojednává o hlavních rysech vládních reforem v oblasti sociální, zdravotní, vysokoškolské a daňové politiky. Autor Martin Škabraha kritizuje jak neoliberální východisko reforem, tak jejich konkrétní rysy ve veřejných a sociálních politikách.

Image

Esej

Jakub Patočka: Příští vláda bude taková, jaká bude sociální demokracie

Občanským iniciativám a sociálním hnutím proti Nečasově vládě musí záležet na tom, co přijde po ní. Je vysoce pravděpodobné, že hlavní slovo v tom bude mít ČSSD. Jakým hlasem ale ČSSD promluví, to záleží i na občanské veřejnosti.

A3_demonstrace_21_4

Zpráva

Odbory a občanské iniciativy zahájily kampaň Stop vládě

Odbory, občanské iniciativy, pacienti, důchodci či nezaměstnaní v úterý zahajili kampaň Stop vládě. Požadují zastavení vládních reforem, demisi vlády a předčasné sněmovní volby. Protesty vyvrcholí dubnovou demonstrací na pražském Václavském náměstí.

225693_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Opoziční a vládní experti budou diskutovat o naší hospodářské situaci

V úterý se v Senátu uskuteční konference Hospodářská situace ČR a její výhled. Akce, kterou pořádá předseda Senátu Milan Štěch společně s iniciativou ProAlt, chce umožnit konfrontaci nejrůznějších pohledů na současnou ekonomickou situaci ČR.

Majicek

Sloupek

Jan Májíček: Společné jarní protesty

Jarní protesty mohou přispět i k praktické jednotě a k překonání nejrůznějších pověr a fám, které se velmi sadno šíří. Navíc mohou z nových spojenectví vzniknout sítě, které usnadní budoucí koordinaci.

Michalkomarek

Komentář

Michal Komárek: Greenpeace a radikalismus

Programový ředitel Greenpeace odpovídá na páteční sloupek Jakuba Patočky Kterak ekologické hnutí opět chrabře zvítězilo. Samo nad sebou.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Kterak ekologické hnutí opět chrabře zvítězilo. Samo nad sebou

České ekologické hnutí zachvátil mor konformismu, jehož vinou samo sebe soustavně zbavuje vlivu. Přitom je tolik zapotřebí.

534905_mediafax_jakub_polacek

Analýza

Vratislav Dostál: Kdo se stane hlavní opoziční silou?

Aby občanské iniciativy volající po pádu Nečasovy vlády měly šanci na úspěch, je nezbytná jejich jednota. Dohoda odborářů se zástupci Holešovské výzvy proto míří do černého. Klíčovou otázkou zůstává, kdo se ujme role dominantní opoziční síly.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Kalousek má pravdu, Štěch a Zaorálek mají demagogii

Podle Miroslava Kalouska je nutné odlišit legitimní protesty proti postupu vlády a protesty lidí, kteří protestují proti tomu, že existuje demokratický systém a jeho instituce. V tomto konkrétním bodě má pravdu a jeho kritici se mýlí.

470805_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Aktivisté upozorní na institut veřejné služby. Je lidsky nedůstojný, tvrdí

Ve středu proběhne další z řady protestních akcí proti reformám Nečasovy vlády. Iniciativa ProAlt pořádá happening Jarní úklid – veřejná služba, kterým upozorní na zásadní změny týkající se nezaměstnaných s důrazem na nově zavedenou veřejnou službu.

Image

Fotogalerie

Stop pravicovému podvodu. Chceme nové volby, hlásali demonstranti

V pondělí v Praze proběhla demonstrace proti Nečasově vládě. Organizátoři protestu odmítají politiku škrtů napříč veřejným sektorem a požadují demisi pravicové vlády ODS, TOP 09 a VV. Akci svolaly iniciativy ProAlt, Ne základnám a Alternativy zdola.

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Vojsko bez generálů, generálové bez vojska - a v dubnu...?

V rozmezí několika dnů si protest proti vládě vyzkoušely Holešovská výzva a ProAlt, o úspěchu se ale mluvit nedá. Na duben plánovaná odborářská demonstrace má zaplnit Václavské náměstí, sama o sobě však na zastavení Nečasovy vlády také stačit nebude.

Image

Zpráva

Nečasova vláda pozbyla legitimitu, tvrdí aktivisté a zvou veřejnost na demonstraci

V pondělí se v Praze uskuteční demonstrace za odstoupení Nečasovy vlády. Podle organizátotů protestní akce současná vláda ohrožuje základní soudržnost a fungování celé společnosti. Akci pořádá iniciativa ProAlt za podpory dalších organizací.

Image

Zpráva

Úřady práce vyřadí z evidence tisíce lidí. Údajně kvůli práci načerno

Lidem bez práce, kteří nesplní povinnost docházky na určený Czech Point na pobočkách České pošty, hrozí vyřazení z evidence a ztráta nároku na dávky. A ministerstvo nyní eviduje již čtyři tisíce správních řízení ve věci vyřazení z evidence.

Image

Zpráva

Brněnský ProAlt se vysmíval vládním reformám a občanské pasivitě

Brněnská pobočka ProAlt uspořádala dnes v Brně happening na oslavu vládních reforem, které vítal průvod občanů převlečených za ovce. Akce byla pěkná, málokdo ji viděl, a kdo už ji viděl, jen zřídka ji rozuměl. Ale účast médií byla slušná.

Image

Zpráva

V sobotu budou aktivisté v Brně vítat vládní reformy

V sobotu se v Brně na Moravském náměstí od 14:00 hodin uskuteční happening Vítání reforem. Aktivisté tu formou recese upozorní na negativní dopady vládních reforem, které v lednu vsoupily v platnost. Akci pořádá brněnská skupina inicativy ProAlt.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Amatérská ekonomika

Čeští římskokatoličtí biskupové v čele s předsedou České biskupské konference a ve shodě s reprezentanty dalších církví podporují protagonisty neoliberální ekonomické a morální zkázy.

Zobrazeno 50 / 100