Případ Bradleyho Manninga

C1

Zpráva

Chelsea Manningová ohlásila kandidaturu do Senátu, zveřejnila už i klip

Whistleblowerka, jež stála za zveřejněním 750 tisíc dokumentů o amerických válkách a politice ve světě, usiluje o senátní nominaci demokratů ze státu Maryland. Vlastní volby proběhnou až v listopadu, zásadní budou ale již červnové primárky.

A1

Zpráva

Whistleblowerka Manningová je po sedmi letech na svobodě, změnila USA i svět

Vojínka Chelsea Manningová proslula zvláště zveřejněním 500 tisíc polních zpráv z Afghánistánu a Iráku a 250 tisíc kabelogramů z amerických ambasád. Vězení opustila předčasně díky mimořádnému zkrácení trestu ještě od Baracka Obamy.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Propuštění Maninngové je skvělá zpráva, zaslouží si je

Barack Obama se na odchodu rozhodl prominout 28 let vězení whistleblowerce, jež stála za největšími odhaleními WikiLeaks do letošního roku. Řada lidí považuje Manningovou stále za zrádkyni. Petr Jedlička argumentuje, proč je tomu naopak.

A

Dopis ze Slovenska

Chelsea Manningová: Stroj na zahmlievanie vojny

Partnerský JeToTak vydal poslední dopis Chelsee Manninogové z vězení, v němž autorka přibližuje způsoby manipulace s mediálními obsahy využívané americkou armádou. Právě tato okolnost ji údajně přiměla k dnes již proslulému činu.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Cesta západní demokracie od 21. srpna 1968 k Chelsea Manningové

Světová politika hrubne. Solidarita s perzekuovanými hrdiny, kteří nasadili vlastní svobodu za uchování té naší, a snaha o překonání nerovností uvnitř zemí i mezi nimi mohou dát nový smysluplný program evropské integraci.

A1

Zpráva

Bradley Manning by měl ve vězení strávit nejméně jedenáct let

Americký soud vyměřil vojínovi, jenž předal tisíce tajných materiálů serveru WikiLeaks, trest v délce pětatřiceti let. Tři a půl roku již Manning v internaci strávil. Po dalších sedmi si může zažádat o podmínečné propuštění.

A11

Zpráva

Bradley Manning byl uznán vinným ve dvaceti bodech obžaloby

Americký vojín, jenž předal tisíce tajných materiálů serveru WikiLeaks, se podle rozhodnutí soudu dopustil špionáže, krádeže, podvodu a porušení řady vojenských předpisů. Celkově mu hrozí více něž 100letý trest.

Hanys

Komentář

Milan Hanyš: Otevřený dopis Karlu Schwarzenbergovi

Byl jsem velmi potěšen, že ministerstvo zahraničí vyjádřilo oficiální nesouhlas s průběhem procesu a rozsudkem v případu Pussy Riot. Bude následovat Bradley Manning?

A2

Zpráva

Vojín Manning byl navržen na Nobelovu cenu míru, v USA ho čeká soud

Skupina islandských poslanců prosadila nejspíše hlavního informátora WikiLeaks mezi nominanty prestižní ceny. Sám Manning se nyní připravuje na vojenský soud, který ho může potrestat i doživotním vězením.

Image

Zpráva

Bradley Manning byl díky protestům převezen do jiné věznice

Americké ministerstvo obrany reagovalo na rozsáhlou kritiku a přesunulo vojína obviněného z předávky tajných informací serveru WikiLeaks do jiné věznice. Podmínky Manningovy internace na základně Quantico hraničily s týráním.

Image

Zpráva

Zmocněnec OSN zkritizoval USA kvůli případu Bradleyho Manninga

Zvláštní zmocněnec OSN pro otázky mučení Juan Méndez v pondělí kritizoval vládu Spojených států, že mu neumožnila setkání s vězněným informátorem WikiLeaks. Veřejným apelem se údajně týraného vojína zastalo i 250 amerických právních expertů.

Image

Zpráva

Kritika věznění Bradleyho Manninga v USA sílí, nově i mezi lékaři

Podle zjištění americké lékařské organizace mají vojenští psychiatři o duševním zdraví pravděpodobného informátora WikiLeaks už dlouho jasno. Manningovy žádosti o zmírnění mimořádného režimu, jenž v jeho případě hraničí s týráním, jsou přesto stále zamítány.

Image

Zpráva

Informátor WikiLeaks je obviněn, hrozí mu až trest smrti

Vězněný vojín americké armády Bradley Manning, podezřelý z předání statisíců tajných materiálů serveru WikiLeaks, byl obviněn z napomáhání nepříteli. Za to mu hrozí až doživotí nebo trest smrti, i když ten žalobci zatím nepožadují.

Image

Zpráva

Amnesty International se zastala vězněného informátora WikiLeaks

Známá lidskoprávní organizace vyzvala britskou vládu, aby pomohla zlepšit podmínky věznění Bradleyho Manninga, obviněného z předání tajných materiálů serveru WikiLeaks. Ten byl zároveň v minulých dnech nominován na Nobelovu cenu míru.

Image

Zpráva

NBC: USA zatím nemají důkazy, které by umožnily stíhat Juliana Assangeho

Podle známé americké stanice se vyšetřovatelům zatím nepodařilo dokázat, že byl spoluzakladatel WikiLeaks v přímém kontaktu s informátorem serveru Manningem. Manningův právník zároveň popsal, jakými způsoby je jeho klient ve vězení šikanován.

Image

Zpráva

USA obvinily vojáka, který zveřejnil videozáznam zabití novinářů

Zveřejněním videa s masakrem novinářů, omylem pokládaných za ozbrojence, měl "ohrozit bezpečnost státu".

Zobrazeno 16 / 16