Povodně 2010

319527_mediafax_tompol

Zpráva

Křeček: povodně se budou opakovat, prevenci přesto zanedbáváme

Podle zástupce ombudsmana je s podivem, že i po rozsáhlých záplavách posledních let přetrvávají nedostatky v protipovodňové ochraně. Zdůraznil přitom, že soukromé zájmy mnohdy převládají nad veřejnými.

Image

Zpráva

Podle Haška vláda proti povodním dosud neudělala nic

Premiér Petr Nečas dosud nereagoval na takzvanou Olomouckou výzvu, ve které hejtmani čtyř moravských krajů loni v květnu navrhli řešení protipovodňové ochrany. Podle Michala Haška není drtivá většina bodů výzvy naplňována.

327537_mediafax_roman_machacek

Zpráva

ČR dostane z fondu EU 266 milionů korun na loňské záplavy

Evropská unie pomůže České republice částkou více než čtvrt miliardy korun. Peníze z Fondu solidarity EU jsou určeny na obnovu po záplavách, které v loňském roce postihly především sever Čech.

13707_mediafax_zdenek_figura

Zpráva

Vláda schválila přehradu na Bruntálsku, starosta i Arnika protestují

Sedm miliard korun hodlá kabinet premiéra Nečase investovat do výstavby přehrad v Nových Heřminovech. Voda zatopí domovy místních obyvatel. Podle místních i ekoaktivistů přitom stačí jako ochrana před povodněmi revitalizovat tok řeky Opavy.

390025_mediafax_david_modry

Zpráva

Na Liberecku se lidé nastěhují do prvních povodňových domků

První dvojdomky pro rodiny, kterým vzala loňská povodeň střechu nad hlavou, dnes předá starosta Hrádku nad Nisou poškozeným. Obdobné povodňové domky se staví i v dalších postižených obcích.

Image

Zpráva

Nečas nabídl kompromis: povodňová daň ano, ale jen na rok

Koalice má podle předsedy vlády provozní problémy během nichž se Miroslav Kalousek učí komunikovat s novým premiérem. Přestože strany slibovaly, že nebudou zvyšovat daně, souhlasí Petr Nečas s Kalouskovým požadavkem zavést rovnou povodňovou daň.

Fischerova_11_p1

Sloupek

Táňa Fischerová: Negace, rabování a média

Násilná snaha médií tematizovat během povodní rabování, které neprobíhalo, ukazuje na limity tohoto způsobu šíření informací. Proto je dobré přistupovat ke zpravodajství kriticky.

357509_mediafax_pavel_smrz

Zpráva

Arnika: Řeky mohou zadržet i třistakrát více vody

Omezení umělé regulace toků, lepší ochrana před znečišťovateli a zprůchodnění vodních toků pro živočichy jsou podstatou nové kampaně sdružení Arnika. Aktivisté ji zahajují právě v době letních povodní peticí Člověk a voda.

Zpráva

Ochránci i vodohospodáři odmítají Johnovu verzi příčin povodně

Když ministr vnitra Radek John (VV) navštívil ve čtvrtek Hřensko, tvrdil, že popadané stromy ucpaly koryto řeky Kamenice proto, že je ekologové nenechávají odklízet. Ukázalo se ovšem, že klády pocházely z hráze hřenských provozovatelů vodní turistiky.

355995_mediafax_pavel_smrz

Zpráva

Do oblastí postižených povodněmi pošle vláda 350 milionů

Kabinet ve středu uvolnil z rozpočtové rezervy 350 milionů korun. Peníze poputují do oblastí poškozených záplavami a mají být použity především na obnovu dopravní infrastruktury.

Image

Zpráva

Vláda poslala na odstraňování povodňových škod peníze i vojáky

Vláda na pondělním mimořádném jednání urgentně vyčlenila čtyřicet milionů korun pro Liberecký kraj na pomoc po povodni. Peníze poslouží na pitnou vodu, dezinfekci či pohonné hmoty.

Ivo_bystrican_director_photo

Komentář

Ivo Bystřičan: Jsem proti státní pomoci postiženým povodní

Stát by rodinám, které nyní postihla povodeň, neměl pomáhat. Za to si přece může každý sám, kde si postavil dům. A pomáhat mají zejména přátelé, rodina.

Image

Zpráva

Odhady škod po bleskových povodních jsou už dvě miliardy

Po prudkých záplavách, které se v minulých dnech prohnaly Libereckým krajem, se začínají sčítat škody. Ještě dnes odpoledne byl odhad jedna miliarda. Nyní už se vyšplhal na dvě. Postižená místa dnes navštívil Václav Klaus i Radek John.

354867_mediafax_roman_turovsky

Zpráva

Voda na severu Čech pomalu ustupuje

Záplavy na severu Čech pomalu ustupují a řeky se vracejí do svých koryt. Vyžádaly si tři lidské životy, další tři lidé se ještě pohřešují. V pondělí se má kvůli povodním sejít vláda.

Image

Zpráva

Stav nebezpečí kvůli povodním vyhlásili na Liberecku i Děčínsku

Kvůli nepřestávajícím intenzivním srážkám voda na mnoha místech severních Čech stále stoupá a řeky se vylévají z břehů. Záchranáři hlásí už tři mrtvé a čtvrtého člověka pohřešují.

Image

Zpráva

V Libereckém kraji je povodňová situace kritická

V Libereckém kraji začala být povodňová situace na mnoha místech kritická. Profesionální i dobrovolní hasiči situaci přestávají zvládat. Proto na sever Čech vyslala posily i česká armáda.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Fiskální nástroje řešení katastrof

Povodně i jiné katastrofy jsou tragédií pro postižené i obrovskou finanční zátěží pro veřejné finance. Při dobře zvládnutém managementu však otevírají možnosti pro efektivní obnovu a rozvoj.

Image

Zpráva

Němcová vyhlásila stav legislativní nouze kvůli povodním

Současní poslanci zasednou ještě ve čtvrtek k mimořádnému jednání o vydání povodňových dluhopisů ve výši tří miliard korun, a to ve stavu legislativní nouze. Vyhlásila jej v úterý ráno místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

319547_mediafax_tompol

Zpráva

Povodně jsou také důsledkem špatného hospodaření s lesy

Pestrá lesní skladba, těžba po jednotlivých stromech a podpora lužních lesů mohou záplavy omezit a výrazně snížit jejich devastující dopad. Politici musí po volbách jednat, zdůrazňují ekologové.

320087_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Stav nebezpečí vyhlásily dva kraje, voda ale začíná ustupovat

Moravskoslezský a Zlínský kraj vyhlásily stav nebezpečí kvůli lepšímu boji proti povodni a odstraňování škod. V obou krajích ale začíná hladina vody opadávat, záplavy nyní míří k jihu.

Image

Zpráva

Na povodně má vláda sto milionů, zatím dá polovinu

Na povodně je možné použít až sto milionů korun, které jsou vyčleněny na podobné katastrofy. Podle Ministerstva financí je možné uvolnit polovinu okamžitě.

319547_mediafax_tompol

Zpráva

Povodně pokračují, stoupá Morava. A stále prší

Řeka Bečva opět zatopila obec Troubky, pod vodou je i teplárna v Přerově. Hasiči se snaží udržet v provozu rozvodnu elektřiny v Bohumíně. Další obavy vzbuzuje také stoupající hladina Moravy.

319077_mediafax_ivana_grackova

Zpráva

Moravu a Slezsko postihly povodně, vláda nasazuje vojáky

V Moravskoslezském kraji platí na mnoha místech třetí povodňový stupeň. Voda komplikuje dopravu a vyžádala si i lidský život. Vláda se rozhodla uvolnit až osm set vojáků na pomoc postiženým obcím.

Image

Fotogalerie

Aktuálně: Povodeň na severní Moravě

Frýdek-Místek, Bohumín, Karviná, ale také třeba Vsetínsko a Novojičínsko. To všechno jsou místa postižená náhlou povodní vzešlou z vytrvalých a hustých srážek.

Zobrazeno 24 / 24