Populismus
Komentář
Jiří Hlavenka: Turecký atak na Kurdy je důsledkem Erdoganova nacionalistického populismu
Autor shrnuje základní fakta o rapidním sesuvu tureckého režimu po nezdařeném pokusu o puč před třemi lety. Příčinu spatřuje v Erdoganově zneužívání nacionalistické rétoriky.
Zpráva
Volby v Polsku: Vítězství PiS potvrzeno, může vládnout sama
Pro konzervativně-populistický blok kolem vládní strany hlasovalo přes 43,6 procenta voličů – o šest procent více než minule. Opozice v Sejmu bude však pestřejší a dík volební dohodě ztratil PiS nakonec těsně senátní většinu.
Komentář
Jan Sapák: Manifestace a la fast food
Václav Klaus proběhl Brnem klopýtaje o symboly. Více než svatý Václav se mu ale do cesty pletly brněnské dějiny, od Německého domu, přes sousoší komunisté po otcem zpackanou privatizaci. Víc než jen kouzlo nechtěného.
Komentář
Jiří Pehe: Babišovy babské rady nikoho rodit děti nepřesvědčí
„Pořiďte si více dětí, abyste měli důchod, zatímco ony už ne,“ dalo by se shrnout Babišovo vystoupení na bizarní Orbánově demografické konferenci. Zvlášť pikantně od něj zní podprahově podávaný argument, že imigrant se nemůže stát Čechem.
Komentář
Kateřina Smejkalová: AfD v Sasku a Braniborsku nevyhrála, stále však sílí. Proč?
Nedělní volby ukázaly, že AfD zatím ani na východě Německa nevyhrává, oproti posledku si ale výrazně polepšila. Kateřina Smejkalová komentuje situaci a přibližuje mimo jiné, jak souvisí východoněmecká transformace s uprchlickou krizí.
Komentář
Petr Jedlička: Současná vládní krize není v Itálii ta hlavní
V zemi se daří dlouhodobě pouze některým odvětvím, zbytek ekonomiky stagnuje nebo pomalu upadá. To, spolu s důsledky poslední recese a častým střídáním vlád, vede k obecné malomyslnosti, k hledání stále nových spasitelů i nepřátel.
Zpráva
Johnsonovy plány: brexit v říjnu, daňové škrty a obchodní impérium
Nový britský premiér má za prioritu brexit k 31. říjnu. Slibuje přitom přípravu i na odchod bez dohody. V trojici prvních vystoupení představil také několik vnitropolitických závazků a celkovou národohospodářskou vizi pro Británii mimo EU.
Komentář
Robert Feustel: Když argumenty ztrácejí moc: o jazyku populistů a demagogů
Německý politolog přibližuje, jaké komunikační triky a rétorické taktiky používají politikové typu Donalda Trumpa či lídrů současné krajní pravice, a vysvětluje, proč je tak obtížné s nimi debatovat.
Rozhovor
Vlámsko v rukou nacionalistů? Rozhovor o výsledcích belgických voleb
Letošní volby ve vlámské části Belgie ovládly nacionalistická Nová vlámská aliance a krajně pravicový Vlámský zájem. O příčinách, souvislostech a důsledcích mluvil Alain Bloëdt s Jérômem Jaminem, expertem na populismus a krajní pravici.
Dopis ze Slovenska
Martin Makara: Európa podľa dvadsiatnikov
Tématu evropských voleb se věnoval v končícím týdnu i partnerský Poleblog. Zde komentář Martina Makary přibližující pohled slovenské prounijní levice.
Dopis ze Slovenska
Martin Makara: Ešte toho populizmu, poprosím!
V dnešní politické debatě na Slovensku se stále varuje před populismem. Na stejnou úroveň se přitom staví školní obědy zdarma a kotlebovské „zatočíme s parazity“. Proč je důležité rozlišovat a co znamená toto zjednodušování pro levici?
Reportáž
András Pethő: Pád oligarchy, který se postavil Viktoru Orbánovi
Investigativní reportáž maďarského webového magazínu Direkt36 líčí příběh pádu oligarchy Lajose Simicsky, který stál za vzestupem Viktora Orbána. Skýtá fascinující vhled do mocenských technik režimu, v němž se zhlíží moc Andreje Babiše.
Zpráva
Je libo kalendář s Mussolinim? Fašismus přestává být v Salviniho Itálii tabu
Krajně pravicové názory se v Itálii díky vládě nacionalistické Ligy Mattea Salviniho stávají znovu mainstreamem, shodují se pozorovatelé. Dokazuje to i nová popularita někdejšího fašistického „vůdce“.
Komentář
Ivan Pilip: Operation Libero poráží populisty jejich vlastními zbraněmi
Švýcarská organizace Operation Libero ukazuje svými kampaněmi způsob, jakým se lze postavit populismu a posunout vychýlenou politickou debatu rozumnějším směrem. Svým způsobem práce může být inspirativní i pro zahraničí.
Zpráva
Také ve slovinských volbách se řešila migrace
Protiimigrantsky založená strana zvítězila v další členské zemi Evropské unie. Slovinské parlamentní volby ovládl kontroverzní expremiér Janez Janša, který se netají náklonností k Viktoru Orbánovi. Sestavení vlády ale nebude mít lehké.
Zpráva
Vysoká volební účast nepomohla: Orbán bude Maďarsku vládnout další čtyři roky
Viktor Orbán bude pokračovat na pozici maďarského premiéra. V nedělních volbách přes vysokou účast přesvědčivě zvítězil, jeho strana bude v parlamentu s největší pravděpodobností opět disponovat ústavní většinou.
Zpráva
Bartošova Národní demokracie se soudí s ministerstvem. Prý není extremistická
Zbraň do každé rodiny, zní jedno z předvolebních hesel Bartošovy Národní demokracie. Teď strana usvědčeného antisemity žádá vyjmutí ze všech zpráv o extremismu. Oponenturu ke znaleckému posudku však nepředložila včas.
Sloupek
Lukáš Jelínek: Muž do nové éry
Doba přeje protestním stranám a jedincům, kteří se nebojí vystupovat silácky a prezentovat populistické názory. Václav Klaus ml. je jakýmsi ztělesněním tohoto trendu.
Zpráva
Mezi brněnskými Babišovými voliči: může ho to nastartovat, aby se polepšil
Od voleb se mluví o tom, jak málo víme o Babišových voličích. Není těžké narazit na člověka, který řekne, že žádného Babišova voliče nezná. Kateřina Keprtová, která nastoupí v listopadu do DR na stáž, se je vydala hledat do brněnských ulic.
Komentář
Jan Šícha: Většina v Německu volila dobře
Německé volby plus minus naplnily průzkumy. Přesto je těžké zvykat si poprvé po válce na ultrapravici v parlamentu.
Sloupek
Fatima Rahimi: Populismus pod Alpami
Rakousko je jednou z nejvíce prosperujících zemí Evropské unie a již dlouho je politicky a sociálně stabilní. Přesto má v Evropě nejdelší zkušenost s populismem.
Komentář
Jakub Horňáček: Italské Hnutí pěti hvězd zatřáslo politikou, na celý establishment však nestačí
Jakub Horňáček popisuje dosavadní zkušenost s hnutím italských rozhořčených, které proniklo před pěti lety do nejvyšší politky. Hnutí se podařil bravurní nástup, časem však přešlo na protiuprchlickou notu i k obhajobě zájmů developerů.
Zpráva
Italské průzkumy vede rok před volbami Grillovo hnutí, vrací se také Berlusconi
Radikálnímu Hnutí pěti hvězd se podařilo využít zimní krize vládnoucí sociální demokracie. Ta od návratu expremiéra Renziho už zase sílí, v neděli ale ztratila řadu důležitých měst ve prospěch dalšího soupeře: opět berlusconiovské pravice.
Komentář
Marek Čaněk: Ochutnat vlastní xenofobní argumenty
Babišova MF Dnes nedávno vedla kampaň proti "špatným" cizincům. Teď se to může obrátit v Babišův neprospěch, poznamenává ředitel Multikulturního centra Marek Čaněk.
Sloupek
Jiří Dolejš: Le Penová jako příznak nemoci
Výsledek francouzských prezidentských voleb zdaleka nevypovídá o tom, že by tamní občané „přišli k rozumu“ a odklonili se od populismu. Problémy zůstávají a je otázkou, jak je bude nový prezident schopen řešit, upozorňuje Jiří Dolejš.
Komentář
Josef Poláček: Tekutý hněv liberálního kapitalismu
Josef Poláček rozvíjí svůj diskusní příspěvek k článku Jiřího Pehe Odkud pramení tekutý hněv, vydanému koncem dubna 2017.
Komentář
Jakub Horňáček: Marine Le Penová: kandidátka s krátkým dechem
Ač to tak z tónu posledních zpráv nevypadá, Marine Le Penová může v letošních volbách i hodně ztratit. Skočí-li třetí, hrozí dokonce, že se jí strana rozsype pod rukama. Přitom i kdyby vyhrála, nesvede prosadit zdaleka všechno, co slibuje.
Komentář
Jiří Pehe: Odkud pramení tekutý hněv
Jiří Pehe popisuje fenomén „tekutého hněvu“, který ovládá současné veřejné mínění. Lidé se nedokážou vyrovnat se změnami a zlobí na systém – který bude v odpověď na tyto požadavky potřebovat změnu.
Sloupek
Jan Šícha: Německo integruje milion uprchlíků a nacionalisté ztrácejí podporu. Jak to?
Předsedkyně pravicově a národovecké Alternativy pro Německo Frauke Petryová je bezpochyby inteligentní, má politické charisma i dobře fotogenickou mimiku. Přesto už prý není třeba volit její „Alternativu“. Zachrání vše Martin Schulz?
Dopis ze Slovenska
Tomáš Profant: Tri dni s Baumanom
Tomáš Profant shrnul na Polebloku.sk vzpomínky na dny strávené se Zygmuntem Baumanem, nedávno zesnulým sociologem, o něhož se staral během Středoevropského fóra 2010 v Bratislavě. Mluvili spolu i o rozdílech mezi kapitalismem a nacismem.
Komentář
Maroš Berák: Tráva roste a vydává hluk
Politické preference slovenských studentů se z velké části nápadně blíží okraji pravicového spektra. Slovenský spolupracovník redakce Maroš Berák si v komentáři klade otázku, zda mladí Slováci skutečně touží po totalitě.
Sloupek
Radovan Bartošek: Levice se potřebuje naučit vyprávět pohádky
Hlavní příčinou porážky současné levice je její neschopnost vyprávět nejohroženějším skupinám příběhy, s nimiž by se tito lidé mohli ztotožnit. Několik světových výjimek potvrzuje pravidlo. Levicové hnutí by se mělo právě u nich poučit.
Komentář
Eduard Kopáček: Pravicový populismus Pavlíny Nytrové
Označovat sociálně demokratickou poslankyni Pavlínu Nytrovou za extrémistku by bylo chybou. Její homofobní rétoriku by bylo nejlepší zařadit k současnému krajně pravicovému populismu.
Komentář
Luboš Rokos: O mlčící většině, její síle i slabosti
Radikální zlomy v dějinách jsou často přisuzovány významným osobnostem, výjimečným vůdcům a zásadním politickým rozhodnutím. Zapomíná se na tajemnou roli „mlčící většiny“. Komentář Luboše Rokose.
Komentář
Kateřina Kňapová: Jsme neutrální. Ale ten populismus…
V Praze se odehrála mezinárodní konference k populismu, její závěry komentuje Kateřina Kňapová. Možná, že to není populismus samotný, co může ohrozit demokracii, ale až jeho konkrétní nedemokratická náplň.
Komentář
Petr Pithart: Konec politických ideologií, konec společenství?
Projev Petra Pitharta z brněnského sympozia Dialog uprostřed Evropy. O ideologii, populismu a o všech limitech naší schopnosti představit si lepší zítřek.
Komentář
Jan Škvrňák: Prezidentské volby v Polsku – Janusz Korwin-Mikke
V letošních prezidentských volbách v Polsku kandiduje také Janusz Korwin-Mikke, europoslanec a reprezentant specifického typu „nové“ polské pravice. Čím se odlišuje od kolegů a proč je důležité ho sledovat?
Sloupek
Petr Dimun: S Konvičkou na voliče
Kdo přijde do politiky po Andreji Babišovi a Tomio Okamurovi. Bude nástupcem hnutí Úsvit iniciativa „Islám v ČR nechceme!“ a novým Okamurou Martin Konvička? Inspiruje Andrej Babiš k politickému podnikání i další miliardáře?
Sloupek
František Kalenda: Bojem proti terorismu ke státnímu teroru
Tomio Okamura není prvním politikem, který se stylizuje do role ochránce lidu a cizince-spasitele. V Peru mají svou zkušenost s jedním podobným, jenž také začínal s několika hesly a image pracovitého Japonce – s Albertem Fujimorim. Kam zemi nakonec dovedl?
Sloupek
Ivana Recmanová: Jsou Podemos levicoví?
Ve Španělsku sílí nové politické uskupení Podemos. Kam ale tuto stranu zařadit? Podle programu se Podemos profiluje levicově, ale sama strana dělení na levici a pravici odmítá.
Komentář
Kateřina Kňapová: ANO a TOP 09, marketingové strany s minimální trvanlivostí?
TOP 09 i ANO se zformovaly jako nová síla na české pravici a rychle si vydobyly úspěch u voličů. Bude mít jejich vývoj podobnou trajektorii i v případě úpadku?
Komentář
Milan Petrák: České politické strany, souvislosti, které zůstaly nepostřehnuty
Jaké jsou výsledky analýzy zkoumající míru iracionality stran kandidujících v komunálních volbách? Ve srovnání s výzkumem provedeným před volbami do EP si výrazně polepšili Piráti následovaní KDU-ČSL, naopak ke zhoršení došlo u ANO a KSČM.
Analýza
Marek Benda: Německo jako Rakousko? Kvůli euroskeptikům možná ano
Stálý spolupracovník DR rozebírá výsledky nedělních voleb v Braniborsku a Durynsku a vysvětluje, proč jsou německé strany tlačeny ke stále častějšímu uzavírání velkých koalic.
Komentář
Marek Adam: Vstanou noví Babišové?
Dopadne Andrej Babiš stejně jako Václav Klaus či Miroslav Kalousek? Ti svého času byli také u veřejnosti velmi oblíbení. A jaký typ politika nastoupí po současném šéfovi ANO?
Sloupek
Ivan Štampach: Podaří se levici prosadit byrokracii proti demokracii?
Obhajoba zákona o státní službě je podle Ivana Štampacha v zásadním rozporu se smyslem levicové programové vize. K levicové politice nepochybně patří silná pozice politiků. Vláda úředníků, to je součást hierarchického modelu společnosti.
Komentář
Joachim Becker: Vzostup neštandardných strán
Tradiční strany čelí problémům při zastupování širokých skupin stále více sociálně polarizovaného obyvatelstva. Mnohé nestandardní strany vznikly z iniciativy velkopodnikatelů nebo se minimálně těší jejich velké podpoře. Jak je to na Slovinsko?
Sloupek
Jiří Dolejš: Odolá radikální levice mámení eurofobních sirén?
Bylo to právě strašení Evropou, které zahnalo voliče v ČR do pasivity. Nadějí je, že protievropské síly i nadále představují minoritní krajnost a pokud nesleví ze svých negativistických programů, tak mohou zůstat v izolaci oproti tradičním proudům.
Sloupek
František Kostlán: Krajně pravicové strany v EU posílily. I vinou chování demokratů
V evropských volbách posílili různí extremisté, populisté a nacionalisté. Došlo tak k potvrzení známého faktu, že v Evropě sílí nebezpečný trend, podobný tomu před druhou světovou válkou.
Komentář
Ondřej Hudec: Úspěch nacionalistů v Dánsku
Evropské volby v Dánsku vyhrála populistická Dánská lidová strana, která svou kampaň postavila na rétorice znovuzavedení hraničních kontrol a omezení výhod pro ostatní občany. Jak tento výsledek interpretovat?
Sloupek
František Kostlán: Vymýtíme nepřizpůsobivost v EU, říká Pitomio Bandas Manic
U příležitosti voleb do EP můžeme popustit uzdu fantazii a představit si rozhovor, který by řešil ty nejzávažnější otázky současnosti.