Politika dějin

Randak_ii

Komentář

Jan Randák: Lidice? Vrabci měli pravdu aneb Zaorálkova splněná představa

Současný ministr kultury poslouží při univerzitní výuce dějin jako truchlivý příklad toho, jak nezacházet s pamětnickou autoritou.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Ještě k mariánskému sloupu: snad nebude potřeba atrapu znovu bourat

Případné vztyčení atrapy sousoší symbolizujícího to horší z křesťanských tradic a habsburskou porobu přežijeme. Nic to nemění na tom, že se jedná se o malé symbolické vítězství reakčního konzervatismu.

_olc

Komentář

Roman Šolc: Chvála trosek mariánského sloupu

Stržení mariánského sloupu bylo aktem vyjadřujícím emanciapaci Československa od katolické církve podpírající habsburské impérium. V tom mají trosky hodnotu větší nežli napodobenina sloupu. Slouží a nadále budou sloužit jako memento.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Památník Lidice a etika historie

Kauza vynucené rezignace ředitelky Památníku Lidice není jednoznačná. Mimo jiné zajímavě ukazuje etické problémy spojené s poznáváním dějin, zvláště těch nedávných a stále živých.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Proč drastický zásah v Památníku Lidice?

Ředitelka, kterou ministr Zaorálek nutí k rezignaci, je respektovanou badatelkou, jež zasluhuje spíše nežli kritiku respekt a podporu. Bylo by smutné, pokud by se na ministerstvo vracel duch Antonína Staňka.

Dopis

Komentář

Otevřený dopis: Pracovat pro Lidice ve jménu historické pravdy

Ministr kultury Zaorálek je zaměstnanci památníku Lidice viněn z toho, že podlehl tlaku pobočky Svazu bojovníků za svobodu vedené Janou Bobošíkovou. Vydáváme jejich otevřený dopis a také otevřený dopis poslední žijící lidické ženy.

Randak_ii

Komentář

Jan Randák: Proč potřebujeme levicový pohled na dějiny

Historik Jan Randák vysvětluje novináři Martinu Veselovskému, z čeho pramení potřeba levicového pohledu na dějiny, proč je pluralita interpretací dávno uznaným faktem, a proč ve svém sporu s ním měla pravdu historička Anna Hájková.

Zobrazeno 7 / 7