Podzimní volby 2010

Image

Zpráva

Soud zneplatnil obecní volby ve Hřensku

Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl, že loňské komunální volby ve Hřensku jsou neplatné. V obci se totiž krátce před volbami k trvalému pobytu přihlásilo 32 osob. Těchto více než 17 procent voličů pak dle soudu mohlo výsledky voleb významně ovlivnit.

Image

Zpráva

Za kupčení s hlasy budou hrozit až tři roky vězení

Poslanci v úterý schválili novelu trestního řádu, dle které bude za přijímání úplatků hrozit až deset let vězení namísto současných osmi. Tři roky vězení pak budou nově hrozit těm, kdo se snaží před volbami nakupovat hlasy voličů.

Image

Zpráva

Kupčení s volebními hlasy bude trestné

Koaliční poslanci chystají do trestního zákoníku nový paragraf, podle kterého bude za kupčení hrozit vězení na 6 měsíců nebo až na 3 roky. A trestné bude nejen uplácení a hromadné svážení k volebním urnám, nýbrž i změna trvalého pobytu kvůli volbám.

494215_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Škárka: Experti VV se hlásili na inzerát

Poslanec Jaroslav Škárka, bývalý člen Věcí veřejných, souhlasí s tvrzením kolegyně Kristýny Kočí, která nedávno uvedla, že VV získávala odborníky prostřednictvím inzerátů, nabízejících práci. Experti byli poté vedeni jako zaměstnanci ABL a byla jim vyplácena mzda.

Zpráva

Transparency International vyzývá k úpravě volebního zákona

Česká pobočka Transparency International vyzvala vládu k úpravě zákonů kvůli korupci a jiné manipulaci při volbách. Navrhuje doplnit skutkovou podstatu trestného činu maření přípravy voleb a referenda i úpravy volebního zákona.

Image

Zpráva

V Krupce půjdou lidé opět k volbám, už potřetí

Ústecký krajský soud zrušil platnost květnových opakovaných komunálních volbách v Krupce na Teplicku. Hlasování se tedy musí opět opakovat. Podle soudců došlo k nakupování hlasů voličů.

Image

Zpráva

Stížnosti na volby v Krupce jsou už čtyři

Už čtyři návrhy na neplatnost voleb v Krupce přišly ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Den před koncem lhůty dorazil návrh od Zdravé Krupky a také nacionalistické Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Image

Zpráva

ODS napadla výsledek voleb v Krupce

Občanští demokraté si v návrhu na vyslovení neplatnosti voleb stěžují na údajné nakupování hlasů voličů. Krok ODS překvapil opoziční hnutí Zdravá Krupka, které se nejvíce angažovalo v soudních sporech o platnost loňského hlasování.

Image

Zpráva

Vláda chce kvůli kupčení s hlasy zpřísnit volební kodex

Úvahy o tom, jak předcházet případům uplácení voličů, vyvolaly události například v Krupce na Teplicku. Ústavní právník Jan Kysela míní, že by mohla pomoci i novela trestního zákona, která by vymezila tresty za uplácení při volbách.

Image

Zpráva

Schválení koaličního programu v Hradci Králové bude mít tři měsíce zpoždění

Středopravicová koalice ve stotisícovém Hradci Králové stále nemá od zastupitelstva schválené programové prohlášení. Původně koalice slibovala, že program předloží zastupitelstvu v únoru. Nyní by jej chtěla předložit do zastupitelstva na konci května.

Zpráva

Sobotní volby ve většině obcí přinesly znovu těsné výsledky

Tento víkend se konaly komunální volby v pěti desítkách obcí. Jednak bylo třeba nahradit zastupitelstva, která sestavili loni na podzim, ale která se rozpadla pro vzájemné rozepře jejich členů, jednak se volby opakovaly na základě rozhodnutí soudů.

464557_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Hašek: korektním řešením jsou předčasné volby

Místopředseda sociálních demokratů Michal Hašek považuje za jediné korektní řešení vládní krize předčasné volby. Poslanec Věcí veřejných Michal Babák v sobotu sdělil České televizi, že odchod VV z vlády považuje za pravděpodobný.

Image

Zpráva

Podporu Korytářovi přišlo vyjádřit na tisíc lidí

Demonstrace na podporu libereckého primátora se zúčastnil slušný počet lidí. Na radnici se ale už mezitím formuje nová koalice tvořená ČSSD, uskupením Liberec občanům, Věcmi veřejnými a dvěma zastupiteli Unie pro sport a zdraví. Měla by 18 z 39 zastupitelů.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Pružné zákony a soudy bez autority

Dokud se situace nezmění, zvykněme si na účelová rozhodnutí zastupitelstev, vysmívání se ústavním principům i na opatrné soudy bez autority, které jedno „odvážnější“ rozhodnutí musí vyvažovat několika „nedráždivými“.

Image

Zpráva

Ústavní soud zamítl stížnost na způsob voleb v Praze

Ústavní soud v úterý zamítl stížnost malých stran, požadujících opakování komunálních voleb v Praze. Pět soudců zaujalo odlišné stanovisko. Autoři stížnosti nález Ústavního soudu, proti kterému není odvolání, respektují.

467447_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Volební rozdělení Prahy bylo účelové

Z analýzy, kterou si nechala ODS před komunálními volbami vypracovat, plyne, že nové rozdělení volebních obvodů mělo za cíl zabránit vstupu menších stran do pražského zastupitelstva. Analýzu má k dispozici deník Právo.

Image

Zpráva

Po verdiktu Ústavního soudu by Praze mohl dočasně vládnout Bém

Pokud ústavní soudci zruší platnost komunálních voleb v Praze, mohla by podle ministerstva vnitra dočasně vládnout rada bývalého primátora Pavla Béma. Další možností, kterou ale vnitro zavrhuje, je setrvání současného primátora Bohuslava Svobody.

Image

Zpráva

Český Těšín povede koalice KDU-ČSL, ODS a ČSSD

Českému Těšínu bude vládnout koalice lidovců, ODS a ČSSD. Starostou se na pondělním ustavujícím zasedání zastupitelstva stal lidovec Vít Slováček. V městské radě pak budou mít každá ze tří koaličních stran shodně po třech křeslech.

Dsc_1739

Zpráva

Ústavní soud jednal o platnosti voleb v Praze, experti ji zpochybňují

Ústavní soud se sice v úterý zabýval pražskými volbami, verdikt však zatím nevynesl. Posudky odborníků na ústavní právo se zatím přiklánějí spíše k návrhu stěžovatelů.

387041_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

V Krupce budou nové volby, rozhodl Ústavní soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil podle Ústavního soudu práva účastníků na spravedlivý proces. Vůle voliče, který je zkorumpován, není podle nálezu Ústavního soudu nezávislá, a kupčení s hlasy je nepřípustné i v komunálních volbách.

Image

Zpráva

Opakované volby skončily pro strany spojované s kupčením různě

Opakované volby opět provázelo podezření z manipulace. Výsledky se v některých místech změnily, jinde zůstaly stejné. Podle Transparency International se tentokrát zvýšila položka vyplácená za jeden hlas.

Image

Zpráva

Lidé z pěti obcí dnes znovu volí zastupitelstvo

Dnes se opakují komunální volby v pěti českých a moravských obcích. Krátce po otevření volební místnosti řešila komise v jednom z okrsků v Českém Těšíně incident.

Image

Zpráva

Ústavní soud odložil volby v Krupce

Ústavní soud odložil opakované obecní volby v Krupce na Teplicku. Ústavní soud bude ale nadále zkoumat situaci kolem kupčení s hlasy, na vyřešení složité problematiky potřebují soudci více času.

Image

Zpráva

Hradeckým primátorem byl zvolen lékař Zdeněk Fink

Primátorem Hradce Králové se v úterý stal lídr Hradeckého demokratického klubu Zdeněk Fink. Hlasovalo pro něj 20 z 37 přítomných zastupitelů. Po dlouholeté dominanci ODS vyhrála letošní volby v Hradci Králové ČSSD, navzdory tomu ale zůstává v opozici.

Image

Zpráva

Hradečtí zastupitelé opět volí vedení města

Hradečtí zastupitelé se v úterý pokusí zvolit vedení města. Doposud není jasné, kdo magistrát povede. Lídři formující se středopravé koalice se neshodli na jménech primátora, náměstků a radních. Podle Zdeňka Finka z HDK není ale situace neřešitelná.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Událost roku: marná voličská revoluce

Navzdory letošní „voličské revoluci“ funguje většina věcí v české politice postaru. Je to zrada na voličích a souvisí to se skutečností, že nitky politické moci stále více vedou do politického zákulisí, kde za ně tahají nejrůznější korupční bratrstva a mafiánské spolky.

Image

Zpráva

Volby v Krupce na Teplicku v lednu veřejně projedná Ústavní soud

Ústecký krajský soud nařídil zopakovat volby ve třech okrscích města Krupka. Proti tomuto rozhodnutí podala skupina zastupitelů stížnost k Ústavnímu soudu. Ten ji projedná ještě před vyhlášeným termínem nového hlasování.

Image

Zpráva

Hradečtí zastupitelé opět nezvolili primátora

Královéhradečtí zastupitelé ani napočtvrté nezvolili v úterý primátora města. Jediný kandidát, lídr HDK Zdeněk Fink, nezískal v tajné volbě dostatek hlasů. Původní širokou koalici opustila ČSSD. Ustavující zasedání zastupitelstva bude pokračovat 28. prosince.

Esej

Oto Novotný: Naše morálka a politika

Politický analytik Oto Novotný předkládá kritickou analýzu argumentů na podporu koalice sociálních a občanských demokratů a v Radě zastupitelstva hlavního města Prahy.

Image

Zpráva

Plachý odstoupil z místa pražského radního

Přestože to po ranním jednání grémia ČSSD tak nevypadalo, radní Lukáš Plachý odstoupil. Svou vinu ale opět popřel.

Image

Zpráva

Dopoledne na pražském zastupitelstvu: projevy, vývoj, demonstrace

Početné skupině odpůrců velké koalice na pražském magistrátě se podařilo narušit první jednání nového zastupitelstva na celé úterní dopoledne. Jak protest vypadal, proč k němu došlo, a co se stalo, než se do situace vložila policie?

339811_mediafax_richard_benes

Zpráva

Co se zadluženou obcí? Bankrot a nucená správa nebo referendum

Na zadlužené obce chystá vládní koalice možnost nechat je zbankrotovat. V nejzadluženějším městě v ČR Liberci by tak ale místo zvolené změny vládl úředník z odmítnuté vládní koalice, upozorňuje kandidát na primátora.

Image

Zpráva

Tůma cítí lidské zklamání, bude pracovat v magistrátní opozici

Někdejší guvernér České národní banky a donedávna kandidát TOP 09 na pražského primátora odmítl křeslo v městské radě, které mu nabídla koalice ODS a ČSSD. Dá prý raději přednost čistě opozičnímu postavení.

Image

Zpráva

Neoral je opět starostou protiradarového Trokavce

Podbrdská vesnice Trokavec, známá díky svému starostovi Janu Neoralovi svou aktivitou proti výstavbě amerického radaru, má finanční potíže. Vláda Mirka Topolánka zde i v okolí naslibovala dotace, které nepřišly.

Image

Zpráva

V Praze se dnes očekávají další kroky ke koalici ODS a ČSSD

Ačkoli Jiří Dienstbier mladší i TOP 09 se ještě pokoušejí odvrátit koalici ČSSD a ODS, vývoj k ní podle všeho neodvratně směřuje.

Image

Zpráva

ODS v Ústí nevyhrála, sociální demokrat Mandík bude šetřit za ni

Sociální demokraté mají sice v Ústí nad Labem od čtvrtka primátora, jímž se stal Vít Mandík, dáno velkou koalicí s ODS a Sdružením zdraví sportu prosperity slíbil, že bude především hlídat rozpočtovou kázeň.

Image

Zpráva

Onderka je v Brně opět primátorem, hned zahájí odsun nádraží

Ve svém kandidátském projevu staronový brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) zdůraznil nutnost ukončit přešlapování nad přestavbou železničního uzlu, jelikož voliči ve volbách dali hlas stranám, které ji podporují.

Image

Zpráva

LN: Soud volby nezruší a rozhodne už ve čtvrtek

Lidové noviny a server iHNed.cz mají informace o tom, že Městský soud v Praze ve čtvrtek rozhodne i o stížnosti na volby, kterou podala Strana zelených, a podle všeho ji zamítne. Tím se otevře cesta k velké koalici, přiznávají vyjednavači.

Image

Zpráva

Olomouckým primátorem zůstává lídr ODS Martin Novotný

Olomouckým primátorem zůstává lídr občanských demokratů Martin Novotný, který vedl město i v uplynulém volebním období. Nová radniční koalice občanských demokratů, TOP 09 a lidovců má v zastupitelstvu většinu jednoho hlasu.

Image

Zpráva

Ostravským primátorem je zase Kajnar, Tchas se těší na zakázky

Sociální a občanští demokraté uzavřeli v Ostravě velkou koalici a primátorem byl znovuzvolen Petr Kajnar (ČSSD). Podle známé novinářky Jany Lorencové dostává skoro všechny magistrátní stavební zakázky stejná firma - Tchas.

Imgresize

Zpráva

V Karlových Varech se dohodla čtyřkoalice K20 na společné smlouvě

V Karlových Varech nakonec opozice ke spoluvládnutí nepřipustila ani ODS, ani ČSSD, které se o moc spolu rozdělily v uplynulém období.

Zpráva

Odpůrci kácení v Modřanech jsou napadáni

Proti výstavbě vícefunkčního centra v Praze-Modřanech protestuje již delší dobu větší skupina obyvatel. V posledních dnech se podle České televize několik z nich stalo cílem útoků. Petici proti stavbě developera Finep ale stáhnout odmítají.

Image

Zpráva

Starostou Tábora se stal Jiří Fišer z hnutí Tábor 2020

Místní liberální politické hnutí v Táboře pokračuje druhé období v koalici. Tentokrát získalo funkci starosty a vyměnilo ODS z minulého období za ČSSD a TOP 09. Zelení se sice spojili s SOS a aktivními občany, ale budou zase v opozici.

Image

Zpráva

Tůma Svobodovi: neříkáte pravdu

Pražský lídr TOP 09 Zdeněk Tůma zaslal otevřený dopis Bohuslavu Svobodovi z pražské ODS. Podle Tůmy hledá pražská ODS zástupné důvody, aby nemusela uzavřít koalici s TOP 09. Současně si podle jeho názoru mediálně připravuje půdu pro koalici s ČSSD.

Image

Zpráva

Pražská ČSSD nechce Dienstbiera ml. ve vyjednávacím týmu o koalici

Pražskému volebnímu lídrovi ČSSD Jiřímu Dienstbierovi hrozí, že bude odstraněn z vyjednávacího týmu sociální demokracie. Návrh na jeho odvolání v pátek schválilo předsednictvo pražské krajské ČSSD. Dienstbier na jednání předsednictva nebyl pozván.

391113_mediafax_tomas_tkacik

Zpráva

Pražská ODS možná ukončí vyjednávání s TOP 09

Pražští vyjednavači ODS v úterý opustili jednání s TOP 09 s tím, že se nenechají urážet, a další den předložili návrh koaliční smlouvy ČSSD. V podvečer rozhodnou, zda jednání s TOP 09 úplně neukončí. Velká koalice je zase pravděpodobnější.

Image

Zpráva

ČSSD převezme od ODS vedení senátního ústavně-právního výboru

Sociální demokraté pravděpodobně převezmou od ODS vedení senátního ústavně-právního výboru. V jeho čele by měl stanout jeho dosavadní místopředseda Miroslav Antl. Jasno zatím není o počtu místopředsedů Senátu.

Image

Zpráva

Brno povede velká koalice ODS a ČSSD opět v čele s Onderkou

Černé úterý pro město Brno - tak zhodnotil vytvoření velké koalice sociálních demokratů a svých spolustraníků předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Město povede jako primátor i nadále Roman Onderka, většinu v radě ale podrží ODS.

382015_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

ODS opustila schůzku vyjednávacích týmů s TOP 09

ODS jako jediná strana v Praze vyjednává se dvěma subjekty. Díky tomu se podle všeho síla její vyjednávací pozice den ode dne zvyšuje. Dnes dokonce opustila jednání s TOP 09.

Image

Zpráva

KDU-ČSL obnovila svůj senátorský klub, je dokonce šestičlenný

Klub KDU-ČSL rozšířila i nezávislá senátorka zvolená v Pardubicích Miluše Horská. Lidovci zvou do svého klubu také senátorku Dernerovou zvolenou za hnutí Severočeši.cz v Mostě. Chtěli by, aby místopředsedou Senátu zůstal Petr Pithart.

Zobrazeno 50 / 161