Penzijní systém

Babi_

Zpráva

Koaliční strany bojují o přízeň penzistů

Vládní spolupráce po čase zaskřípala. ANO a KDU-ČSL odmítly hlasovat pro návrh ČSSD o navýšení penzí. Obě koaliční strany přitom ihned přišly s tím, že důchodcům přidat chtějí, ale po svém. Babiš nakonec kývl na kompromis sociální demokracie.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: České penze mají nízkou kupní sílu

Jiří Dolejš rekapituluje valorizace českých důchodů. Zatím jde o to vyléčit šrámy způsobené Nečasovou vládou. Časem však bude potřeba zohlednit i další limity českého důchodového systému.

Vlada

Zpráva

Sobotkova vláda zrušila druhý důchodový pilíř

Koaliční vláda Bohuslava Sobotky ve středu zrušila druhý penzijní pilíř. Jeho ukončení slibovali sociální demokraté v předvolební kampani. Vláda tak zastavila vyvádění finančních prostředků z průběžného státního důchodového systému.

Drahokoupil_

Komentář

Jan Drahokoupil: Načo si vymýšľať nový dlh?

Často opakovaný argument při zavádění druhého důchodového pilíře je, že tlak na veřejné finance související se vznikem druhého pilíře není nic jiného než tzv. zexplicitnění implicitního dluhu průběžného systému. Skutečnost je však složitější.

Novak

Analýza

Pavel Novák: Druhý důchodový pilíř: ukousni si ze státního

Druhý pilíř důchodového systému oslabuje mezigenerační solidaritu, protože snižuje výši prostředků odváděných do prvního, průběžného pilíře. Jeho zavádění doprovází řada lží. Komentář analyzuje pět z nich.

Image

Zpráva

Kalousek uvažuje o zmrazení důchodů. ČSSD: je to nepřijatelné

Podle pondělního vydání časopisu Týden uvažuje Miroslav Kalousek o zmrazení důchodů. Jeho resort tak podle neoficiálních informací reaguje na nejnovější výhled státního rozpočtu. Pro opoziční ČSSD je ale Kalouskův plán nepřijatelný.

Image

Zpráva

VV podmiňují reformu penzí: ODS a TOP 09 musí vysvětlit vyšší DPH

Věci veřejné podmiňují svou podporu důchodové reformy tím, že koalice veřejnosti dostatečně vysvětlí, proč je kvůli ní nutné zvyšovat DPH. Uvedl to dnes v Otázkách Václava Moravce poslanec a rozpočtový odborník Michal Babák (VV).

Ungerman1

Komentář

Jaroslav Ungerman: Nebezpečné státní dluhopisy

Penzijní fondy budou investovat do státních dluhopisů. Státní dluhopisy vyspělých zemí se až dosud nepovažovaly za rizikové. Ve světle vývoje současné světové ekonomiky je však takový přístup pochybný, neboť pohlíží na vývoj státních dluhů vyspělých zemí starou optikou.

Ungerman1

Komentář

Jaroslav Ungerman: Obchod se sliby o lepším příštím

Propagátoři penzijních fondů vycházejí z myšlenky, že existuje dostatek možností pro dlouhodobé a bezpečné investice, které dokáží pokrýt inflaci a zároveň i poplatky za správu. Poněkud opomíjejí fakt, že současná krize s těmito předpoklady dosti otřásla.

Image

Zpráva

Zvýšení DPH je podle opozice dotací soukromým fondům

Pro sociální demokraty i komunisty je zvýšení daně z přidané hodnoty u většiny výrobků nepřijatelné. Znamenalo by to podle nich prudké zdražení základních životních potřeb včetně bydlení a tepla. I Vít Bárta zpřesnil výhrady Věcí veřejných.

Image

Zpráva

Lidovci odmítli důchodovou reformu, pro úpravy je i Bárta

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) zpochybnil čtvrteční dohodu koalice na důchodové reformě. Spolu s KDU-ČSL požaduje Bárta zvýhodnění rodin s dětmi. Lidovci jdou ale dál: odmítají jakoukoliv podobu opt-outu.

Zpráva

NERV navrhuje zvýšit DPH a snížit sociální pojištění

Podle premiéra Nečase doporučil NERV vládě to, co sama zamýšlela udělat. Podle ekonomky Švihlíkové je ale politika snižování sociálních odvodů neúčinná a zvýšení DPH zasáhne nejchudší.

Image

Zpráva

Změny v důchodech nejvíc pocítí střední příjmová skupina

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) připravil dvě etapy změn důchodů. První pomůže vyšším příjmovým skupinám, aniž zásadně uškodí sociálně slabým - zaplatí ji střední vrstvy, druhá má prospět majitelům soukromých fondů.

P1010501

Zpráva

Špidla: Důchody jsou buď sociální ochrana, nebo finanční produkt

Na novém panelu institutu CESTA k důchodové reformě se sešli: ekonomové Vostatek, Dušek a Pikora, exkomisař Vladimír Špidla a sociolog Martin Potůček. Důchodovému systému podle všech bez reformy žádný kolaps nehrozí, stačí dílčí úpravy, prorodinná politika a podpora zaměstnanosti. Nejnebezpečnější jsou soukromé fondy.

Image

Zpráva

Hosté institutu CESTA proberou tentokrát důchodovou reformu

Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii pořádá ve čtvrtek 10. února od 17 hodin veřejnou diskusi o důchodové reformě. Koná se v Richterově domě (Malé náměstí 11) na Starém Městě pražském. A kdo přijde?

414345_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Koaliční strany se nově přou i o návrhy důchodové reformy

Vláda má další spor: o důchodovou reformu. Všechny strany počítají s nějakou podobou soukromých fondů. ODS ale ostatní návrhy odmítá, TOP 09 tvrdí, že jediný její ministr Drábek může reformu předložit, a návrh Věcí veřejných zaujal odboráře.

409195_mediafax_tomas_tkacik

Zpráva

Zisk z podílu státu v ČEZ chce Drábek dát na penzijní reformu

Zhruba dvacet miliard korun z dividend ČEZ za rok 2010 chce ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) použít na svou důchodovou reformu. Nemusel by pak prý o tolik zvedat sazbu DPH. Podle kritiků je ale reforma chybná jako celek.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Reforma ano, ale jaká?

Bez podpory mladých rodin je nemyslitelné očekávat dobré vyhlídky jakéhokoliv důchodového systému. Ten totiž nelze oddělit od toho, jak funguje celá společnost.

245351_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Politici se přou, kolika lidem změnil Ústavní soud výpočet penze

Podle ČTK, která se odkazuje na hosty dnešních Otázek Václava Moravce, má nález Ústavního soudu větší důsledky, než tvrdí předseda Ústavního soudu Rychetský.

Zobrazeno 19 / 19