Novoroční bilancování

26097089361_313c869e9a_k

Štěstí z šesti

Šest věcí, které sledovat v roce 2020 ve světové politice

Největší pozornost se bude tento rok soustředit na volby v USA. Potenciálně velké změny lze ale vyhlížet i v Latinské Americe, v Británii, na Slovensku, na Středním východě či v otázkách kolem klimatických změn.

Image

Analýza

František Kalenda: Latinská Amerika v roce 2017

Výroční shrnutí Františka Kalendy: v Latinské Americe loni padaly vlády a rostly korupční skandály, v některých zemích se ale dály i pozitivní změny. Nyní se kontinet připravuje na sérii zásadních voleb i další zápolení s Donaldem Trumpem.

Image

Štěstí z šesti

Svět 2017: šest protestů, které budou mít dopad i letos

Vedoucí rubriky SVĚT Petr Jedlička připomíná v rámci novoročního bilancování šest loňských protestů, jež se projeví takřka určitě i v letošním dění.

18192675_10154873162662663_5770473553816526195_o_1_

Štěstí z šesti

České osobnosti roku 2017

Osobností roku 2017 vyhlašujeme Lucii Myslíkovou. Společnost jí tvoří Tomáš Goláň, Magdalena Karvayová, Jan Čižinský, Olga Sehnalová a Ivan Bartoš.

Image

Štěstí z šesti

Sílí odbory, skončí vepřín Lety, šíří se rys: nejlepší domácí zprávy za rok 2017

Dle čísel z ekonomiky by se mohlo zdát, že Česká republika vzkvétá. Dle výsledků parlamentních voleb odrážejících náladu ve společnosti se zdá být pravdou opak. Přesto byl rok 2017 i rokem dobrých zpráv, jak ukazuje náš výběr šesti z nich.

B1

Zpráva

Vraždy, cenzura, komerční tlak. Svoboda novinářů je nejmenší za poslední dekády

Organizace Article 19 přibližuje v nové studii různé podoby nátlaku a represí, jimž čelí novináři v současném světě. Problémy se přitom neobjevují pouze v zemích s autoritářskými režimy, ale čím dál více i v demokratických státech.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Sloupek

Lukáš Senft: Tahle země není pro ženy

V uplynulém roce si Česká republika udržela ostudnou nerovnost mužů a žen. Nový rok je třeba vzít jako další šanci na radikální obrat ke spravedlivější společnosti. Je načase.

Sipka

Sloupek

Magdaléna Šipka: Klinika 2016: malými krůčky vstříc velkému odporu

Magdalena Šipka bilancuje hektický rok kolektivu Klinika. Autonomní sociální centrum v Jeseniově ulici bylo letos dějištěm několika dramat, ale i dějištěm inspirace a sousedství.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Rok globálních hrubiánů?

Prezident Filipín Rodrigo Duterte, jeden z mediálních hrubiánů roku, má za sebou úspěšnou a překvapivě velmi sociální politickou práci. O ní se ale téměř nedozvíme, protože psát jen o kontroverzních výrocích je snadné a vděčné.

Image

Štěstí z šesti

České osobnosti roku 2015

Osobností roku 2015 Deník Referendum vyhlašuje dobrovolnici z pražského hlavního nádraží. Společnost jí tvoří Josef Středula, Kateřina Valachová, Leopold König, David Macek a Martin Rozumek.

Image

Rozhovor

Ve zvládání migrační krize jsme stále ještě na začátku

Rozhovor se slovenským analytikem a šéfredaktorem serveru EurActiv.sk Radovanem Geistem o vývoji v EU v roce 2015, hlavních tématech, potenciálně nebezpečných jevech i o tom, do jaké míry dnes Unii řídí Německo.

Radovan_bartosek_cb_ctverec

Sloupek

Radovan Bartošek: Projev, který nebude prosloven

Jak by mohl vypadat alternativní novoroční proslov, který by se nesnažil lidi poštvat proti sobě navzájem, nýbrž spojit je pod ideály humanismu?

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Latinská Amerika v roce 2015

Také Latinskou Ameriku trápily v uplynulém roce problémy s migrací, daleko palčivější však byly ekonomické a politické krize. František Kalenda připomíná nejvýznamnější události a trendy, jež loni Střední a Jižní Amerika zažila.

Image

Štěstí z šesti

Rok 2015 pohledem „cizinců“

Přinášíme výběr podnětných textů našich nových autorů-cizinců. Čeština zatím nemá přátelštější výraz pro slovo „cizinci“, ale následující články ukazují jejich sílící hlas ve formování české demokracie.

Img_2487

Štěstí z šesti

Nejlepší zprávy z České republiky v roce 2015

Nedá se říct, že by rok 2015 byl v českých zemích festivalem dobrých zpráv. Dokonce by se mohlo mluvit o opaku. Přesto nabízíme půltucet událostí, z nichž lze čerpat přesvědčení, že jiná, lepší Česká republika je možná.

Image

Štěstí z šesti

Rok 2015 ve světě: protesty a protestní inspirace

Vedoucí rubriky SVĚT Petr Jedlička připomíná v rámci bilančního seriálu DR protesty typické pro rok 2015. Více pak přibližuje šest z nich, které mu přišly obzvláště inspirativní či v pozitivním smyslu pozoruhodné.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Latinská Amerika v roce 2014

Stálý spolupracovník DR připomíná nejdůležitější události, jež loni zažil pomyslný kontinent, a upozorňuje i na ty, kterým se v ČR nedostalo přiměřené pozornosti – například na zrušení státního monopolu na těžbu ropy a plynu v Mexiku.

Image

Štěstí z šesti

České osobnosti roku 2014

Osobností roku 2014 je pro Deník Referendum kolínský starosta Vít Rakušan. Společnost mu tvoří Arnošt Novák, Matěj Hollan, Ivana Königsmarková, Jaromír Bláha a Anna Šabatová.

Vlada

Analýza

Vratislav Dostál: Co přinese letošní rok v české politice

Letos se nekonají řádné volby. Klíčovým aktérům to umožní konsolidovat síly a připravit se na další politické bitvy. Experti je ale očekávají až napřesrok: opozice má své vlastní problémy a vládní strany nebudou riskovat předčasné volby.

Image

Štěstí z šesti

Příklady soužití majoritní společnosti a Romů

Saša Uhlová bilancuje svůj půlroční projekt, v jehož rámci se zabývala příklady dobré praxe v překonávání napětí mezi Romy a většinovou společností. Vybírá šest základních příznivých trendů, z nichž lze čerpat naději.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Co nás čeká v roce 2015?

Jiří Dolejš popisuje, co můžeme očekávat v novém roce 2015. Přestože se na první pohled může zdát, že vyhlídky jsou spíše příznivé, existuje celá řada rizikových faktorů.

A1

Štěstí z šesti

Kde čerpat naděje v politice

Vyjmenovat šest veskrze pozitivních událostí české politiky v právě končícím roce je úkol téměř nesplnitelný. Vratislav Dostál se o to pokusil, navzdory politickému marasmu našel ty, které mohly v mnohých z nás oprávněně vzbudit aspoň naději.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Společnost rozdělená nerozdělená

Problémem dnešní české společnosti není to, že je příliš rozdělená, ale že je rozdělená jinak, než by měla být. Přejme si společnost hlouběji názorově rozrůzněnou a schopnou vést spory ve věcné rovině.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Co čekat od občanů v novém roce

S novou vládou spojujeme nejrůznější očekávání. Spíše bychom se však měli ptát sami sebe, co očekáváme od sebe jako občanů?

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Svět Andreje a Miloše

Jaký byl rok 2013? A co nás čeká v tom letošním? Rok 2014 bude rokem souboje o charakter tohoto státu, o podobě politického systému, přičemž středobodem bude střet o ČSSD.

Image

Štěstí z šesti

České osobnosti roku 2013

Naší osobností roku 2013 je Ivanka Mariposa Čonková. Společnost jí tvoří Bohuslav Sobotka, Ivo Ištvan, Miroslav Patrik, Silvie Dymáková a Ondřej Kobza.

Jiri_vyletal_29-7-2012

Komentář

Jiří Vyleťal: 1. leden není jen novoročním svátkem

Panna Maria je kromě své jedinečné role v dějinách spásy – tak jak jí rozumí katolická církev - významným identifikačním vzorem pro ženskou část lidstva. Netřeba dodávat, že Mariin příklad ženství ani dnes neztratil nic ze své působivosti.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Rok bahna. Za českým rokem 2013

Uplynulý rok přinesl v českém prostředí vzedmutí bahna lhostejnosti a xenofobních, rasistických postojů, stejně jako hlubokou krizi celého politického systému. Vyhlídky do budoucna nejsou příliš povzbudivé.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Povánoční rozjímání o šancích na změny

Na konci každého roku je přirozené bilancovat. Před mimořádnými volbami údajně až čtyři pětiny voličů doufaly ve změnu. Problém byl, že nepanovala zrovna moc velká shoda v jakou. A podle toho také ty volby dopadly.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: Co přinesly škrty a úspory pro státní rozpočet v roce 2011

Kalouskovy rozpočtové škrty a zvyšování DPH mají sanovat rozpočet, ve skutečnosti především oslabují ekonomiku a snižují kvalitu života.

Novak

Komentář

Pavel Novák: Rok proher

Uplynulý rok byl pro dolních 99 procent rokem proher, často posvěcených rozhodnutími ústavních soudů. Proto je třeba, aby vzniklo skutečně levicové hnutí, které promění ryze formální demokracii na demokracii participativní.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Co nás čeká, co čekáme my

Globálními trendy pro příští rok budou patrně ubývání vlivu tradičních velmocí a narůstání vlivu mocností nových. Nejprogresivnější vývoj lze očekávat v Latinské Americe, nejsmutnější je naopak klimatická změna, ekonomická krize a hlad.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Konce a začátky

Konec roku nám připomíná naši vlastní konečnost a ta je zase výzvou k překročení hrůzy z konce skrze naději a osobní transformaci, která je předpokladem transformace společenské.

Jiri_vyletal_29-7-2012

Komentář

Jiří Vyleťal: To vám byl zvláštní rok 2012

V uplynulém roce vyvrcholilo odcizení vládní politiky od společnosti a jejích potřeb. Přinesl však i pozitivní zkušenosti – na prvnímk místě prezidentskou kandidaturu Táni Fischerové.

Image

Štěstí z šesti

Dokumentární počiny roku 2012

V dokumentárním Štěstí z šesti za uplynulý rok se nebudeme omezovat jen na tuzemskou produkci. Nepotřebujeme ochranu před importem.

Image

Štěstí z šesti

Svět v roce 2012 - rekapitulace

Evropští státníci pokračovali v boji s krizí, protestovali rozhořčení, odboráři i studenti. V některých zemích se změnily vlády a v několika celé režimy. Rok pak uzavřelo očekávání konce světa a hromadná sebevražda olihní.

Image

Štěstí z šesti

České osobnosti roku 2012

Naší osobností roku je plzeňský občanský aktivista Martin Marek. Společnost mu tvoří Jiří Dienstbier, Eliška Wagnerová, neznámá studentka či student, Ilona Švihlíková a Roman Smetana.

Image

Štěstí z šesti

Nejzajímavější knihy roku 2012

Spolupracovník redakce Deníku Referendum Jakub Vaníček sestavil bilanční žebříček nejpozoruhodnějších titulů vzešlých z českých nakladatelství v roce 2012.

Adam_borzi_1

Komentář

Adam Borzič: 2012: Čas začít znovu

Aktivovat občansky společnost v intencích prohlubování demokracie je dnes prvořadý úkol a je třeba ocenit všechny, kdo se o toto oživení snaží. Vtáhnout je třeba i lidi na úplném okraji. Bez nich můžeme vést leda tak řeči v intelektuálních salonech.

Image

Analýza

Vratislav Dostál: Vláda může v roce 2012 padnout takřka kdykoli, nejspíše ale silou vůle vydrží

V roce 2012 nás čekají dvoje volby. Jejich výsledek může stabilitou vlády nejspíš otřást daleko silněji, než veřejné protesty či stávky odborů. Na případných předčasných volbách se totiž s opozicí musí shodnout jedna z vládních stran.

Image

Zpráva

Rok 2012: Obama, papež i hlavy EU doufají v posun, čekají ale spíš těžkosti

Silvestrovské a novoroční projevy státníků vyzněly tentokrát na obou stranách Atlantiku stejně. I rok 2011 však ukázal, že to nejpodstatnější nakonec téměř nikdo nepředpoví.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Nátlakové skupiny podle Klause

Podle Václava Klause nechtějí různé nátlakové skupiny pochopit, že nelze získávat na úkor druhých. Ač je ve svém novoročním projevu konkrétně nejmenoval, lze dovodit, že tím neměl na mysli ty, kteří se skutečně na úkor druhých v této zemi obohacují.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Mráz přichází z Hradčanského náměstí

Stanoviska Dominika Duky jsou pozoruhodná. Stoupenci sjednocené Evropy chtějí podle něj z Evropské unie vytvořit totalitní stát, přítomnost islámu v Evropě je nežádoucí a politické směry autoritativního, konzervativního nacionalismu jsou prý levicové.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Prezidentské projevy

Polský a slovenský prezident hovořili v novoročních projevech o hodnotách, na kterých jejich země stavějí a kterými jsou známé. Český prezident hovořil o sobě. Při zvažování, který z projevů tří středoevropských prezidentů, stojí za odvysílání, by zvítězil ten polský.

Lukas_kraus

Glosa

Novoroční reakce na projev občana Václava Klause

Prezident Václav Klaus hovořil ve svém novoročním projevu o reformách. Myslel tím mechanické a radikální škrtání. Je dobré si připomínat, že k rozvoji ekonomiky není omezování výdajů dobrou cestou.

A1

Dopis ze Slovenska

Radovan Geist: Medzivládie

Rok 2011 už bol pokrstený rôzne. Bol rokom začiatku druhej, horšej vlny hospodárskej krízy. Rokom politických nepokojov, ktoré povalili desaťročia prežívajúce autokracie, píše Rado Geist v pravidelné víkendové rubrice Dopis ze Slovenska.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: 2012 vajec pro Drábka a Kalouska aneb Pád vlády bez lynčování

Příští rok bude zkouškou toho, co všechno my Češi jako pověstmi opředené holubičí povahy vydržíme a kolik v nás zůstalo zdravých občanských instinktů.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Na prahu roku otázek

Vzhledem k současnému dění v České republice je překvapivé, že v ulicích za své zájmy a obecné principy nedemonstrují mnohem větší počty lidí. S nadcházejícím rokem si přejme více spravedlivého rozhořčení.

Image

Zpráva

Brazilská ekonomika přerostla britskou, sílí i Rusko a Indie

Podle londýnského Centre for Economics and Business Research bude růst nových hospodářských mocností pokračovat po celé desetiletí. Země Evropské unie mají naopak stagnovat, z části i zásluhou rychlého splácení dluhů.

Vdm_ivanlesay

Komentář

Ivan Lesay: Kde budeme takto o rok?

Konec roku je ideální příležitostí k bilancování. Uplynulý rok byl bohatý na témata i události, ale byl též rokem výrazně ovlivněným krizí. Jeho průběh dává tušit, jaký asi bude ten příští.

Zobrazeno 50 / 52